Rodziny ofiar zbrodni wojennych, popełnionych przez hitlerowskiego okupanta na terenie Włoch w ostatnich latach wojny, nie przestają domagać się odszkodowania od Niemiec. Ich prawo do tego potwierdził właśnie włoski Trybunał Konstytucyjny.

Odmawiając współpracy w tej materii, niemiecki wymiar sprawiedliwości powoływał się ostatnio na orzeczenie Trybunału w Hadze, który 3 lutego 2012 roku zwolnił go z tego obowiązku. Jednocześnie zakazał włoskim sądom prowadzenia spraw dotyczących odszkodowania za zbrodnie wojenne popełnione przez nazistów we Włoszech. Rok później włoski parlament pogodził się z tym orzeczeniem. Nie przyjęły go do wiadomości rodziny ofiar, a sąd we Florencji dopatrzył się w tych przepisach pogwałcenia konstytucji.

Tego samego zdania jest teraz Trybunał Konstytucyjny. Według niego, jeśli dane państwo splamiło się zbrodniami wojennymi lub przeciwko ludzkości, zasada immunitetu tego państwa ustępuje miejsca obowiązkowi ochrony wyższych praw, gwarantowanych przez konstytucję.

Od 8 września 1943 do 25 kwietnia 1945 Niemcy dopuścili się 400 zbiorowych egzekucji ludności cywilnej, w których życie straciło piętnaście tysięcy osób. Do tej pory tylko krewni 209 z nich otrzymali odszkodowanie.