Minister Joanna Mucha ma na środowym posiedzeniu sejmowej komisji sportu odpowiadać na pytania posłów o premie dla członków zarządu Narodowego Centrum Sportu, w tym jego byłego prezesa Rafała Kaplera, który w poniedziałek podał się do dymisji.

Wtorkowe posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki było poświęcone innej sprawie - projektowi ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie RP (ma zobowiązać polskich reprezentantów do występowania z orzełkiem na koszulkach) - ale jego pierwszą część zdominowały dyskusje na temat premii dla członków zarządu NCS.

Przewodniczący komisji Ireneusz Raś (PO) poinformował, że zwrócił się do Joanny Muchy o przygotowanie informacji na ten temat. "Już wczoraj poprosiłem panią minister, aby w środę na posiedzeniu komisji w sprawie przygotowań do Euro 2012 przedstawiła informacje także w sprawie premii. Pani minister obiecała, że przyjdzie w wszelkimi informacjami" - powiedział Raś.

W tej sytuacji Adam Hofman (PiS) wycofał złożony wcześniej wniosek o zaproszenie w trybie pilnym na wtorkowe posiedzenie Joanny Muchy. "Zgadzam się wycofać wniosek, ale z zastrzeżeniem, że wcześniej dostaniemy materiały na piśmie. Żałuję tylko, że zachowanie pani minister jest aroganckie wobec obywateli, bo sprawa dotyczy publicznych pieniędzy" - podkreślił.

Informację o obecności Muchy na środowym posiedzeniu komisji sportu potwierdził rzecznik ministerstwa Paweł Wiśniewski.

Posłów interesują informacje o wysokości premii dla członków NCS, w tym byłego prezesa Kaplera. Wcześniej Mucha ujawniła, że ma on otrzymać łącznie ok. 570 tys. złotych.

Budowa Stadionu Narodowego z trybunami na 58 tysięcy miejsc rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku. Pierwotnie miał on być gotowy w lipcu 2011 r., ale m.in. z powodu konieczności naprawy schodów kaskadowych powstało opóźnienie. Budowę zakończono 30 listopada ubiegłego roku, a 16 grudnia obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Oficjalnie został otwarty 29 stycznia. Inwestycja kosztowała ok. dwóch miliardów złotych brutto.

Z powodu opóźnień w budowie konieczna była zmiana lokalizacji planowanych na 6 sierpnia ubiegłego roku pokazów motocyklowych oraz meczu piłkarskiego Polska-Niemcy, który miał się odbyć 2 września. Pierwszą imprezą sportową na Stadionie Narodowym miał być 11 lutego mecz o piłkarski Superpuchar między Wisłą Kraków a Legią Warszawa. Spotkanie zostało jednak odwołane ze względu na negatywną opinię policji w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa.

29 lutego na stadionie ma być rozegrane towarzyskie spotkanie Polska-Portugalia. 8 czerwca polscy piłkarze na Stadionie Narodowym zmierzą się z Grecją w meczu otwarcia mistrzostw Europy.