W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie NATO w Chicago, weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Davos oraz w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.

Jak wynika z informacji PAP z Kancelarii Prezydenta, pod koniec stycznia Komorowski uda się do Davos, a na początku lutego będzie uczestniczył w Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Monachium.

W maju prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych, na którym jednym z wiodących tematów ma być przyszłość afgańskiej misji. Jak poinformowała PAP szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, w Chicago Komorowski "będzie zabiegał o realizację decyzji szczytu w Lizbonie, w tym postanowień dotyczących konsekwentnej realizacji sojuszniczej strategii wobec Afganistanu przewidującej zakończenie operacji w 2014 roku".

Na szczycie NATO w listopadzie 2010 r. sojusznicy zdecydowali, że do końca 2014 r. opuszczą Afganistanu. Polacy wchodzą w skład podporządkowanych NATO Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) i odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. Jesienią rozpoczął się proces redukcji polskiego kontyngentu: na dziesiątą zmianę misji pojechało 2,5 tys. żołnierzy, o 100 mniej niż wiosną.

W grudniu w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia, iż wyjście Amerykanów z Afganistanu nie będzie tak definitywne jak z Iraku. Amerykańscy dowódcy wojskowi opracowują strategię, która pozwoli na utrzymanie na terenie tego kraju oddziałów armii USA na długo po wyjściu sił ISAF - napisał "Los Angeles Times". W Polsce pod koniec grudnia po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat udziału Polaków w afgańskiej misji po tragicznej śmierci pięciu polskich żołnierzy. Była to największa tragedia w historii polskich misji za granicą.

W Stanach Zjednoczonych prezydent będzie ponownie jesienią przyszłego roku, kiedy weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Według Kancelarii Prezydenta, Komorowski na tym spotkaniu ma przedstawić stanowisko Polski w najważniejszych kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej.

W 2012 roku Komorowski chce nadal działać na rzecz umacniania pozycji Polski w UE i rozwoju kontaktów bilateralnych z państwami Unii, wzmacniania więzi transatlantyckich w ramach NATO i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent opowiada się też - jak zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego - za wspieraniem rozwoju polskiej gospodarki, także w ramach współpracy z krajami gospodarek rozwijających się.

Ważną sferą aktywności międzynarodowej prezydenta będzie też problematyka polonijna

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła ponadto, że istotnym elementem działań Komorowskiego będzie dalsze wzmacnianie dobrosąsiedzkich relacji, m.in. kontaktów z Niemcami czy Ukrainą oraz dialog z przywódcami państw bałtyckich. Prezydent będzie uczestniczył w spotkaniach regionalnych, takich jak szczyt Grupy Wyszehradzkiej czy spotkanie prezydentów państw Europy Środkowej.

Ważną sferą aktywności międzynarodowej prezydenta będzie też problematyka polonijna. Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że podczas większości wizyt zagranicznych ważnym elementem programu są spotkania z przedstawicielami Polonii. W tym kontekście przypomniała np. o wizycie prezydenta w Cleveland Clinic w USA, gdzie Komorowski spotkał się z prof. Marią Siemionow; podkreślał wtedy, że klinika to przykład sukcesu medycyny amerykańskiej "z liczącym się udziałem doświadczenia polskiego".

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że na scenie krajowej prezydent zamierza nadal aktywnie działać na rzecz wspierania modernizacji Polski, a także dokończenia reformy polskich sił zbrojnych. 8 listopada na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu Komorowski wśród najważniejszych zadań stojących przed Polską i rządem wymienił m.in. przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu i groźbie osłabienia idei europejskiej; poprawę funkcjonowania państwa; przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego oraz podjęcie wyzwania związanego z problemami demograficznymi.

Według szefowej prezydenckiego biura prasowego, dla Komorowskiego bardzo ważna jest też dbałość o tworzenie dobrego prawa i zapewnienie debaty społecznej wokół ważnych spraw. Prezydent zamierza również - jak podkreśliła Trzaska-Wieczorek - kontynuować dyskusję na temat bezpieczeństwa w ramach RBN, regularnie organizować Fora Debaty Publicznej czy zapowiedziane spotkania ekspertów poświęcone dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej.

Trzaska-Wieczorek zapowiedziała też, że prezydent chce nadal, uczestnicząc w licznych wydarzeniach na terenie kraju, spotykać się z przedstawicielami różnych środowisk lokalnych i zawodowych.