statystyki

Soros i 100 osobistości apelują o walkę z kryzysem euro

12.10.2011, 15:30; Aktualizacja: 12.10.2011, 15:41

Stu polityków, ekonomistów i przedsiębiorców podpisało się pod apelem do rządów państw strefy euro o rozwiązanie kryzysu zadłużenia - podał w środę niemiecki dziennik "Handelsblatt". Według gazety inicjatorem listu był amerykański inwestor George Soros.

Reklama


Reklama


Wśród sygnatariuszy listu otwartego są: były polski premier Tadeusz Mazowiecki, były szef dyplomacji Dariusz Rosati i prezes demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej Paweł Świeboda.

"Kryzys euro musi zostać natychmiast rozwiązany" - apelują. Oceniają, że podjęte dotychczas działania są niewystarczające, spóźnione i wywołują turbulencje na rynkach finansowych na całym świecie.

"Kryzys pokazał, że euro jest dalekie od perfekcji. W odpowiedzi na to należy jednak usunąć błędy konstrukcyjne zamiast dopuszczać do tego, że w konsekwencji kryzysu podkopany, a możliwe że nawet zniszczony zostanie globalny system finansowy" - piszą autorzy listu.

"Wzywamy parlamenty krajów strefy euro, by uznały, że euro potrzebuje europejskiego rozwiązania"

Wzywają do ustanowienia "wspólnego instytutu finansowego", który będzie w stanie pozyskać środki finansowe dla całej strefy euro i zapewnić przestrzeganie dyscypliny finansowej przez kraje członkowskie. Konieczne jest również wzmocnienie wspólnego nadzoru i regulacji systemu finansowego, jak również zasad zabezpieczenia depozytów w strefie euro. W liście zaapelowano też o "opracowanie strategii, która przyczyni się do spójności gospodarczej i wzrostu".

"Do czasu wynegocjowania i ratyfikacji prawnie wiążącego porozumienia rządy strefy euro muszą upoważnić Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej i Europejski Bank Centralny do wzmocnionej współpracy, aby kryzys mógł zostać opanowany. Te instytucje byłyby w stanie zagwarantować stabilność systemu bankowego w okresie przejściowym i zapewnić mu kapitał" - oceniają sygnatariusze listu.

"Wzywamy parlamenty krajów strefy euro, by uznały, że euro potrzebuje europejskiego rozwiązania. Dążenie do narodowych rozwiązań doprowadzi niechybnie do załamania" - podkreślają.

Pod opublikowanym przez "Handelsblatt" listem podpisali się również m.in.: były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer, brytyjski historyk Timothy Garton Ash, włoska polityk Emma Bonino oraz były sekretarz generalny NATO Javier Solana.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • "Wzywamy parlamenty krajów strefy euro...(2011-10-12 23:04) Odpowiedz 00

  ... by uznały, że euro potrzebuje europejskiego rozwiązania"

  A OTO PRPONOWANE ROZWIĄZANIE

  Przygotowany przez Komisję Europejską dokument "Unijne ramy zarządzania w sytuacji kryzysu w sektorze finansowym" pomoże zagranicznym bankom wyciągać pieniądze ze swoich polskich oddziałów. KE chce, żeby można było w ramach grupy bankowej swobodnie przerzucać środki z dobrze prosperującego banku w Polsce do będącego w tarapatach banku w innym kraju. To oznacza, że gromadzone przez lata oszczędności Polaków mogą ulotnić się jak kamfora.

  Ludzie łapcie sę za swoje portfele na widok Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i niestety ale i Francji.
  Że Polska wdepęłą w Unię to było wiadomo przenikliwym już dawno
  Nie wiedzieli tylko jak głęboko
  MiRy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama