Zjazd delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wznowił w sobotę obrady, zawieszone na początku czerwca po tym, gdy nie udało się wybrać nowych władz SDP. O stanowisko prezesa ubiega się sześć osób, m.in. Marcin Wolski i Krzysztof Skowroński.

Podczas sobotnich obrad na stanowisko prezesa zgłoszone zostały kandydatury: satyryka, publikującego m.in. w "Gazecie Polskiej Codziennie" Marcina Wolskiego, sekretarza generalnego SDP Stefana Truszczyńskiego, wiceprezesa zarządu głównego SDP Jerzego Kłosińskiego oraz członka tego zarządu Krzysztofa Kłopotowskiego, prezesa warszawskiego oddziału SDP Grzegorza Cydejki, szefowej TV Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, autora magazynu "Horyzont" w TVN24 Macieja Wierzyńskiego, b. szefa radiowej Trójki Krzysztofa Skowrońskiego i wieloletniej korespondentki polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich.

Kurczab-Redlich nie wyraziła zgody na kandydowanie, Wierzyński wycofał się, bo przebywa zagranicą, zaś kandydatura Romaszewskej-Guzy przepadła, bo do czasu zamknięcia listy kandydatów nie udało się uzyskać jej zgody na kandydowanie. Na ubieganie się o prezesurę SDP nie zdecydowała się Krystyna Mokrosińska, która pełni tę funkcję od 2001 r.; w sobotę zgłosiła kandydaturę Skowrońskiego.

W czerwcu br. do ostatniej tury wyborów prezesa dotarli Cydejko (startuje obecnie) i b. prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański (obecnie jest kandydatem PiS na posła). Mimo, iż jednym głosem wygrał wówczas Czabański (uzyskał 66 głosów, podczas gdy Cydejko 65), do wyboru nie doszło, bo nie dostał on wymaganej liczby głosów. 17 osób wstrzymało się od głosu, oddano jeden głos nieważny.

Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą SDP. Co trzy lata zwoływany jest w trybie sprawozdawczo-wyborczym, by dokonać wyboru nowych władz Stowarzyszenia.

SDP to najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce, istnieje od 1951 r. i do 1982 r. było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało rozwiązane i w 1982 r. zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej). Możliwość legalnego działania SDP odzyskało w 1989 r. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

SDP jest członkiem Konferencji Mediów Polskich; z inicjatywy stowarzyszenia została przyjęta w 1995 r. Karta Etyczna Mediów, a na jej podstawie powołana Rada Etyki Mediów. W obecnej kadencji przedstawiciela SDP nie ma w Radzie. Od 1996 r. przy SDP działa Centrum Monitoringu Wolności Prasy.