Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w środę najnowszą wersję antykryzysowego programu oszczędności, przygotowanego przez rząd Silvio Berlusconiego. We wcześniejszym głosowaniu tego dnia gabinet otrzymał wotum zaufania.

Było to już 50. wotum zaufania otrzymane przez obecny rząd Berlusconiego, powołany przed ponad trzema laty. W Senacie, gdzie pakiet oszczędności został uchwalony przed tygodniem, głosowanie również połączono z wotum dla gabinetu.

Za pakietem oszczędności, szacowanym na ponad 54 miliardy euro, głosowało 314 deputowanych, a przeciwko było 300.

Centroprawicowy rząd zapewnił, że to ostatnia wersja programu, który od połowy lipca został kilkakrotnie zmieniony, w - jak ocenili komentatorzy - atmosferze chaosu i podziałów w koalicji. Wysokość spodziewanych dodatkowych wpływów do budżetu była podnoszona, a niektóre zapisy wykreślono.

"To jedyny sposób, by przekonać rynki i inne partnerskie kraje o powadze podjętych inicjatyw"

Dzięki pakietowi koalicja chce doprowadzić do zrównoważenia w 2013 roku finansów publicznych. Obecnie borykają się one z zadłużeniem w wysokości 120 procent PKB, jednym z najwyższych na świecie.

Najważniejsze zapisy dokumentu to podniesienie podatku VAT z 20 do 21 procent oraz wprowadzenie dodatkowego 3-procentowego podatku dla osób zarabiających ponad 300 tysięcy euro rocznie.

"Teraz kluczową kwestią pozostaje determinacja i wprowadzenie tych kroków" - oświadczyła przed głosowaniem we włoskiej Izbie Deputowanych szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde w wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

"To jedyny sposób, by przekonać rynki i inne partnerskie kraje o powadze podjętych inicjatyw" - dodała Lagarde.