Do 15 grudnia warszawiacy mogą bezpłatnie zaczipować swojego psa i kota. Można to zrobić w stu lecznicach. Miasto planuje oznakowanie prawie 15 tysięcy zwierząt. To skuteczna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt - podkreśla w komunikacie stołeczny ratusz.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania zwierzaka jest wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania, okazanie dowodu tożsamości, książeczki szczepień, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia. Dodatkowo w przypadku psów niezbędne jest okazanie aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciwko wściekliźnie - zaznaczono w komunikacie przesłanym PAP.

Spis lecznic weterynaryjnych, w których można wykonać zabieg, znajduje się na stronie http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Biura_Urzedu/OS/Zwierzeta/chipowanie.htm

Koszt zabiegu pokrywa ratusz

Koszt zabiegu pokrywa ratusz. Marta Trakul z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy poinformowała PAP, że akcja rozpoczęła się w ub. tygodniu.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje potwierdzenie elektronicznego oznakowania. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal www.safe-animal.eu

Czipowanie to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt

Czipowanie to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt; w przypadku zaginięcia zwierzaka umożliwia szybkie ustalenie jego właściciela. W chwili znalezienia czworonoga można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Jak informuje ratusz, od 2007 r. zaczipowano 37 490 zwierząt.