Chorwacja, która do końca czerwca zakończy negocjacje członkowskie, jest dobrze przygotowana do wejścia do UE; od pierwszego dnia członkostwa będzie pełnoprawnym członkiem Unii - zapewniła w poniedziałek w Katowicach premier tego kraju Jadranka Kosor.

"Jako państwo wypełniliśmy już wszystkie warunki, by zakończyć negocjacje. Myślę, że zakończymy je do końca czerwca" - powiedziała chorwacka premier podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Chorwacja będzie 28. członkiem UE.

"Koniec negocjacji i wejście do UE to dla naszego narodu i państwa powrót do domu. Tak to odczuwamy; uważamy, że należymy do tego kręgu cywilizacyjnego" - dodała Kosor, przypominając, że Chorwacja przeszła trudną drogę do integracji z UE.

"Musieliśmy wypełnić ponad 120 kryteriów; Chorwacja musiała przeprowadzić bardzo trudne reformy; wprowadziliśmy wiele trudnych zmian gospodarczych, politycznych, administracyjnych, by spełnić kryteria. Dzięki temu Chorwacja wejdzie do UE jako kraj przygotowany; od pierwszego dnia członkostwa będziemy równoprawnym partnerem" - podkreśliła Jadranka Kosor.

Premier przypomniała, że 25 czerwca przypada 20-lecie niezależności Chorwacji

Szefowa chorwackiego rządu dziękowała za wsparcie dążenia Chorwacji do UE m.in. Węgrom, za których prezydencji zakończą się negocjacje, oraz Polsce, która obejmie prezydencję w połowie roku. "To będzie rok Europy Środkowej w UE" - mówiła Kosor, zaznaczając, że również Chorwacja poczuwa się do dziedzictwa i tradycji tej części Europy.

Premier przypomniała, że 25 czerwca przypada 20-lecie niezależności Chorwacji. "Myślę, że wtedy też zakończymy tę wielką pracę, w którą włożyliśmy wiele wysiłku i woli" - dodała Kosor, podkreślając, że wejście do UE to "historyczny cel" Chorwacji i priorytet ostatnich działań władz tego kraju.

W ocenie Kosor wejście do UE pomoże wzmocnić chorwacką gospodarkę i podniesie standardy. "Przez wejście do UE zwiększymy też nasze możliwości działania przy rozwiązywaniu problemów ważnych dla naszego bliskiego otoczenia" - mówiła; jednocześnie - jak zaznaczała - Chorwacja ma świadomość unijnych problemów, jak sprawy bezpieczeństwa, zmian klimatycznych czy migracji.

Premier Chorwacji uznała, że ten kraj wzbogaci UE - nie tylko swoją atrakcyjnością turystyczną, ale także np. istotnym znaczeniem dla bezpieczeństwa energetycznego - np. dla tworzenia korytarza północ-południe, od Bałtyku po Adriatyk. Ważne jest także łączenie systemów energetycznych Chorwacji i Węgier. Chorwacja realizuje 18 priorytetowych projektów w zakresie energetyki, o łącznej wartości prawie 4 mld kun.