Po dwóch miesiącach negocjacji rządzący w Niemczech chadecy i liberałowie porozumieli się w poniedziałek z opozycyjną SPD w sprawie reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych. Zgodnie z kompromisem zasiłki wzrosną o 5 euro w tym roku i o dalsze 3 euro w 2012 r.

Obecnie podstawowa stawka zasiłku w tzw. pakiecie Hartz-IV wynosi 359 euro miesięcznie. Ze świadczeń tych korzysta 4,7 mln dorosłych mieszkańców Niemiec.

Porozumienie w sprawie reformy przewiduje także, że niemieckie gminy otrzymają w latach 2011-2013 dodatkowo 400 mln euro rocznie na wdrożenie programu wsparcia edukacji 2,3 mln dzieci rodziców bezrobotnych i o niskich zarobkach. W sumie tzw. pakiet edukacyjny ma opiewać na 1,5 mld euro rocznie. Środki te mają zostać przeznaczone np. na korepetycje, zajęcia pozaszkolne, zakup pomocy naukowych czy sfinansowanie posiłków w szkołach.

"To dobry kompromis. Na reformie skorzystają rodziny z dziećmi i same dzieci" - powiedziała w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wprowadzone zostaną płace minimalne dla osób zatrudnianych tymczasowo

Partie rządzące i opozycyjna SPD uzgodniły również, że wprowadzone zostaną płace minimalne dla osób zatrudnianych tymczasowo, a także pracowników ochrony. Krok ten ma chronić przed dumpingiem płacowym po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla obywateli wschodnioeuropejskich państw UE 1 maja tego roku.

Negocjacje w sprawie reformy pakietu Hartz-IV były konieczne, bo druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, zablokowała przyjęcie proponowanej przez rząd ustawy w tej sprawie. Chadecko-liberalna koalicja nie ma większości w tej izbie, w której zasiadają przedstawiciele rządów 16 krajów związkowych Niemiec.

Planowana reforma jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przed rokiem nakazał on zmianę zasad naliczania zasiłków dla dorosłych i dzieci, tak by świadczenia te zapewniały "egzystencję na wystarczającym poziomie" i były obliczane na podstawie przejrzystych przepisów.