zaloguj się do e-DGP
statystyki

Human Rights Watch krytykuje Polskę za więzienia CIA i dyskryminację gejów

skomentuj

W ogłoszonym w poniedziałek raporcie nowojorska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wytknęła Polsce szereg mankamentów w tej dziedzinie, przypominając m.in. sprawę domniemanych tajnych więzień CIA i wskazując na dyskryminację gejów.

Publikacja: 24 stycznia 2011, 19:19 Aktualizacja: 24 stycznia 2011, 19:35

W swoim tegorocznym raporcie organizacja opisuje sytuację w zakresie praw człowieka w ponad 90 krajach.

W raporcie ponownie pojawiają się zarzuty wobec Polski o udostępnienie CIA pomieszczeń dla tajnych więzień w 2003 r.

HRW stwierdza, że dokumenty lotnicze otrzymane przez dwie organizacje obrony praw człowieka w Polsce "potwierdzają, że w 2003 r. co najmniej sześć samolotów CIA z więźniami wylądowało w Polsce".

Przypomina, że trwa rozpoczęte w 2008 r. śledztwo w sprawie domniemanego udziału Polski w programie wywożenia terrorystów przez CIA do innych krajów.

"Pewne doniesienia sugerują, że prokuratura rozważa wysunięcie zarzutów zbrodni wojennych przeciw byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i innym wysokim przedstawicielom rządu" - piszą autorzy raportu, nie podając, o jakie doniesienia chodzi.

Przypomina też, że "prowadzący sprawę prokurator powiedział, iż zbada m.in. kwestię domniemanego zatrzymania i torturowania Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce".

HRW wypomina też Polsce "dyskryminację pod względem rasy, płci i tożsamości seksualnej"

Powołując się m.in. na raport Europejskiej Komisji Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji przy Radzie Europy (ECRI), HRW wypomina też Polsce "dyskryminację pod względem rasy, płci i tożsamości seksualnej", co według organizacji "pozostaje poważnym problemem".

HRW przypomina, że ECRI "wyraziła troskę z powodu niewystarczającego zajęcia się przez Polskę sprawą dyskryminacji Romów i obywateli innych państw w zakresie edukacji, (wynajmu i sprzedaży) mieszkań, zatrudnienia i zdrowia".

Organizacja wspomina o czekającej na uchwalenie w Sejmie ustawie przeciw dyskryminacji, która w styczniu miałaby wejść w życie. Zwraca jednak uwagę, że "koalicja 40 grup skrytykowała tę ustawę jako nie gwarantującą ochrony przed dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej, niesprawności, wieku lub religii".

W raporcie przypomina się, że w marcu ub.r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Polska "stosuje bezprawną dyskryminację par homoseksualnych, odmawiając im tej samej ochrony w wynajmie i sprzedaży mieszkań oraz tego samego prawa dziedziczenia, jakimi cieszą się nie będące małżeństwami pary heteroseksualne".

Komentarze: 1

  • 1: KAŻDY POWINIEN ZAMIATAĆ U SIEBIE z IP: 83.23.49.* (2011-01-25 07:29)

    NIECH TEN PALANT NIEWP..LA SIĘ DO INNEGO PAŃSTWA NIECH RZĄDY I OSKARŻENIA MA W STOSUNKU SWEGO KRAJU.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Galerie zdjęć

Po godzinach - serwis w wolnej chwili

Zapisz się na bezpłatny newsletter