„Dziennik Gazeta Prawna” nagrodził najlepsze książki specjalistyczne w czterech kategoriach: podatki, zarządzanie, prawo gospodarcze i prawo pracy.
W konkursie Złote Skrzydła ocenialiśmy 35 książek wydanych w 2009 roku. Zgłoszeń mogli dokonywać przedstawiciele wydawnictw, autorzy, a także członkowie kapituły. Do rywalizacji o nagrody w wysokości 10 tys. zł ufundowane przez patrona konkursu firmę KPMG mogły przystąpić tylko osoby, które nie ukończyły 35 lat.
W każdej z czterech kategorii (podatki, zarządzanie, prawo gospodarcze i prawo pracy) nagrody przyznawała kapituła złożona z wybitnych ekspertów w swojej dziedzinie – pracowników naukowych, praktyków, radców prawnych, adwokatów. Członkowie kapituły zwracali uwagę przede wszystkim na umiejętne połączenie praktyki z teorią oraz powiązanie opinii doktryny z orzecznictwem sądów.
W kategorii zarządzanie nagrodę otrzymała dr Wioletta Wereda, adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
W kategorii prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nagrodzono dr. hab. Krzysztofa Ślebzaka, adiunkta w katedrze prawa pracy i prawa socjalnego Wydziału Prawa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektora Biura Studiów Analiz Sądu Najwyższego.
W kategorii podatki zwyciężył dr Dariusz Strzelec, adiunkt w katedrze materialnego prawa podatkowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
W kategorii prawo gospodarcze z powodu bogatej oferty tematycznej i liczby zgłoszonych książek kapituła miała problem z wyłonieniem zwycięzcy. Efektem burzliwych obrad było przyznanie dwóch równorzędnych wyróżnień. Doktor Justynę Mordwiłko-Osajdę doceniono za książkę „Znak towarowy. Bezwzględne przeszkody rejestracji” wydaną przez wydawnictwo LexisNexis. Katarzynę Skubisz-Kępkę wyróżniono za książkę „Sprostowanie i odpowiedź w prasie. Studium z zakresu prawa polskiego na tle prawno porównawczym” wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.

Kategoria zarządzanie

SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Dorota Dobija kierownik katedry rachunkowości, Akademia Leona Koźmińskiego
prof. Piotr Płoszajski kierownik katedry teorii zarządzania, Szkoła Główna Handlowa
Stefan Dunin-Wąsowicz
członek zarządu BPI Polska
NAGRODA GŁÓWNA:
Wioletta Wereda
za książkę „Zarządzanie relacjami z klientem (CRM) a postępowanie nabywców na rynku usług” Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: Praca została rzetelnie udokumentowana badaniami. Zawiera też oryginalne przemyślenia i tezy. Tematyka CRM jest szczególnie poszukiwana przez specjalistów, autorka podjęła się opisać problemy nowe i bardzo aktualne. Autorka wskazuje na uwarunkowania relacji z klientem, uzależnionych m.in. od wzorów i stylów zachowań nabywców. Istotne w pracy są aspekty dydaktyczne.
WYRÓŻNIENIE EX AEQUO:
Wojciech Misterek
za książkę „Zewnętrze źródła finansowania działalności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego”
Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: W książce przeprowadzono kompleksową analizę źródeł i procedur pozyskiwania przez jednostki samorządu terytorialnego środków obcych na finansowanie inwestycji. Przedstawiono zakres i zasady działalności inwestycyjnej gmin, powiatów i województw w kontekście m.in. ich zdolności kredytowej oraz metodologii ocen stosowanych przez banki komercyjne.
DRUGIE WYRÓŻNIENIE:
Wojciech Szumilewicz
za książkę „Cash management w grupach kapitałowych. Diagnozowanie, kształtowanie, ocena” Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: Książka jest pierwszym kompleksowym ujęciem tematu cash managementu w grupach kapitałowych w polskiej literaturze fachowej. Autor przedstawia typowe dla grup narzędzia wspierające zarządzanie gotówką.

CRM, czyli nastawienie na klienta

ROZMOWA z dr Wiolettą Weredą, laureatką nagrody Złote Skrzydła „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii zarządzanie
Młoda osoba, która pisze książki o zarządzaniu, powinna mieć wiedzę teoretyczną, ale także doświadczenie w kierowaniu ludźmi i firmą. Czy zetknęła się pani z problemami konkretnych przedsiębiorstw?
– Doświadczenie nabywałam w Stanach Zjednoczonych. Jako studentka jeździłam tam na praktyki zawodowe i byłam asystentką menedżera.
W jakiej firmie?
– W sieci restauracji rodzinnych Friendly’s. Dużo się nauczyłam od mojego szefa. A ponadto mieszkałam u małżeństwa menedżerów – bankowca i informatyka w firmie Lotos, którzy przekazywali mi swoją wiedzę.
Jakie prawdy o zarządzaniu pani przekazali?
– Amerykański system zarządzania jest bardziej demokratyczny niż europejski. Amerykanie są bardziej nastawieni na indywidualną ścieżkę kariery. W Polsce częściej zarządza się grupą, dlatego też styl autokratyczny u nas nieźle funkcjonuje. Przedstawiciele średniego i wyższego szczebla kierowniczego reprezentują styl autokratyczny, natomiast młodzi zmieniają styl na bardziej demokratyczny, czyli wspólne z zespołem podejmowanie decyzji.
Jest pani także liderem projektu...
– Tak. Projekt realizowany w Akademii Podlaskiej nazywa się – Tydzień Międzynarodowy (j. ang. – Inetrnational Week). Od 2006 roku zarządzam zespołem, który organizuje naukowe konferencje oraz warsztaty dla studentów w języku angielskim. Przyjeżdżają na nie profesorowie z całego świata: USA, Kanady, Słowacji, Słowenii, Czech, Rumunii, Włoch i innych krajów. Rozmawiamy o teoriach i tzw. dobrych praktykach zarządzania obowiązujących w tych krajach.
Jakie doświadczenia wykorzystała pani w swojej książce?
– W mojej pracy badania dotyczyły telefonii komórkowej. Porównywałam systemy krajów europejskich i rynek amerykański, więc musiałam sięgać do wielu źródeł – anglojęzycznych, niemieckojęzycznych, a nawet słoweńskich. Niektóre artykuły i dokumenty pomagali mi tłumaczyć znajomi z zagranicy z języków etnicznych na język angielski. Pisałam książkę, biorąc pod uwagę rozwój naszego systemu telefonii i CRM-u, który jest nową strategią biznesu. CRM funkcjonuje w dwóch wariantach – jako system informatyczny i jako strategia biznesowa. Ja zajęłam się strategią. W polskiej praktyce znana firma Comarch wdraża CRM z dużym powodzeniem na rynku.
Czym wyróżnia się ta strategia?
– Tym że jest nastawiona na klienta. Obecnie mamy tak wielki wybór towarów i usług, możemy przeskakiwać z nowości na nowość, że pozyskanie klienta staje się bardzo ważną sprawą, a następnie jego utrzymanie przy firmie. A często firmy o tym zapominają. Na przykład telefonia komórkowa musi bardzo walczyć o klienta. Jeśli firma zdobędzie choć 5 proc. rynku, to jest to prawdziwy sukces. Wymyśla się więc ułatwienia w postaci dostępności karty SIM w telefonach i ipodach oraz innych urządzeniach.
Pisanie której części książki sprawiło pani największy kłopot?
– Wnioski. Wyniki badań to nie wnioski. Na przykład firmy Orange czy Simplus w badaniach podawały, że satysfakcja klienta jest bardzo wysoka i wynosi ok. 90 proc. Natomiast klienci z kartą SIM, którzy wykupili abonament, twierdzili, że nie są zadowoleni z usług tych operatorów. Na 1100 ankiet przeprowadzonych z klientami (944 wliczonych do badania) tylko ok. 30 proc. deklarowało pełną satysfakcję z oferty.
Wynika z tego, że firmy fałszowały badania?
– Nie. Mogły je same przeprowadzać, a klienci byli pod presją pracowników obsługi klienta.



Kategoria prawo pracy i ubezpieczenia społeczne

SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Gertruda Uściska
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
dr Alicja Kopeć
dyrektor działu prawnego Provident Polska
Dawid Zdebiak
sędzia, radca prawny z Kancelarii Gujski Zdebiak
dr Jacek Męcina
doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
NAGRODA GŁÓWNA:
Krzysztof Ślebzak
za książkę „Ochrona emerytalnych praw nabytych” Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska
Uzasadnienie: Książka ma wybitny walor naukowy, jest także doskonałym przewodnikiem dla praktyków, sędziów oraz studentów prawa. Zawiera interesujące orzecznictwo i bibliografię. Celem opracowania jest ustalenie, czy tytułowa zasada obowiązuje, to znaczy, czy na podstawie obowiązujących w polskim porządku prawym regulacji możliwe jest określenie jednoznacznie brzmiących reguł postępowania.
WYRÓŻNIENIE:
Karolina Stopka
za książkę „Zasada subsydiarności w prawie pomocy społecznej” Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: Praca wyróżnia się oryginalnością tematu, nawiązuje do dyrektyw Unii Europejskich i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Praca jest studium prawnym poświęconym znaczeniu zasady subsydiarności w interpretacji i stosowaniu prawa pomocy społecznej. Autorka analizuje wpływ zasady ogólnej na proces administracyjny oraz sądowe stosowanie przepisów ustawy o pomocy społecznej, a także na treść i zakres prawa do poszczególnych świadczeń tej pomocy.

Dłuższa praca jest usprawiedliwiona

ROZMOWA z dr. hab. Krzysztofem Ślebzakiem, laureatem nagrody Złote Skrzydła „DGP” w kategorii prawo pracy i ubezpieczenia społeczne
Czy trudno jest wybrać nowatorski temat książki z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, który spełniałby kryteria naukowe i rynkowe?
– Wybrałem temat ponadczasowy – ochrona emerytalnych praw nabytych. Jeśli długo studiuje się daną dziedzinę prawa, to łatwo się zorientować, które tematy zasługują na pracę doktorską, a które mogą być przedmiotem habilitacji.
Ochrona praw nabytych polega na tym, że uprzywilejowane grupy zawodowe, takie jak nauczyciele czy mundurowi, dążą do zachowania dotychczasowych zasad przyznawania emerytur?
– Właściwie od czasu podjęcia przez państwo po raz pierwszy aktywności w sferze socjalnej, na szerszą skalę pod koniec XIX w., pojawia się koncepcja ochrony nabytych uprawnień. Oczekiwanie, że prawa emerytalne nie będą naruszone, jest niezależne od grupy zawodowej oraz systemu emerytalnego, do którego dana osoba należy. Każdy oczekuje, że po przejściu na emeryturę wysokość świadczenia nie będzie się zmniejszać, co więcej, że zostanie zachowana jego realna wartość z chwili nabycia. Z kolei jeśli mówimy o przywilejach, to trzeba zauważyć, że mamy system powszechny, do którego należy większość obywateli, i systemy szczególne. Te systemy odrębne, jak np. nauczyciele, górnicy, a w szczególności służby mundurowe, utrzymywane są ze względu na szczególne ryzyko zawodowe. Istnienie szczególnego systemu emerytur mundurowych jest uzasadnione ze względu na swoistość ryzyka zawodowego: niezdolność do służby ze względu na szczególne wymagania zawodowe, zwiększone ryzyko śmierci żywiciela, ryzyko zaprzestania służby przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jak i często obowiązek narażania własnego życia i zdrowia w związku z wykonywanymi obowiązkami. Stąd też jestem przeciwny nazywaniu tych uprawnień przywilejami. Poza tym często za utrzymaniem odrębnych systemów służb mundurowych przemawiają względy finansowe. Inną natomiast kwestią pozostaje podwyższanie wieku emerytalnego wobec np. wydłużania się czasu trwania życia.
Obecnie część uprawnień tracą niektóre służby mundurowe. W niedalekiej przyszłości wszyscy będą musieli dłużej pracować na emeryturę.
– Najnowsze zamiany w przywilejach emerytalnych wynikają w dużej mierze ze zmian ustrojowych. W przypadku takich zmian należałoby oczekiwać, że nowy porządek wartości powinien być określony w konstytucji, która jednocześnie może dokonywać oceny przeszłości, w tym również nabytych wówczas uprawnień. Stąd też wydaje się, że w takiej sytuacji to ustawa zasadnicza powinna przesądzać o ochronie praw nabytych oraz jej zakresie.
Jeśli chodzi natomiast o konieczność dłuższej pracy, to wydaje się to całkowicie usprawiedliwione, jeśli uwzględni się chociażby wydłużanie się życia czy ryzyko obciążenia przyszłych pokoleń obowiązkiem uczestniczenia w systemie finansowania świadczeń dla osób starszych. Jeżeli uwzględnić, że średnia długość trwania życia wynosi ok. 75 lat, to osoba w wieku 55 – 60 lat jest stosunkowo młoda. Można postawić pytanie, czy ze społecznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia jest pożądane i uzasadnione, aby osoby te pobierały świadczenia emerytalne i pozostawały nieaktywne zawodowo.
Czy praca w Sądzie Najwyższym pomaga panu w pisaniu książek?
– Niewątpliwie tak. Wynika to z lepszego dostępu do orzecznictwa sądowego. W wielu wypadkach orzecznictwo sądowe wyprzedza naukę, a koncepcje formułowane w uzasadnieniach wyroków znajdują dopiero późniejsze odzwierciedlenie w doktrynie. Kontakt z sądem ułatwia formułowanie koncepcji naukowych, które pozwalają na porządkowanie prawnej rzeczywistości.



Kategoria podatki

SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Hanna Litwińczuk
kierownik katedry prawa finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
mec. Andrzej Marczak
doradca podatkowy i partner firmy doradczej KPMG
mec. Robert Krasnodębski
radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Weil, Gotshal & Manges
NAGRODA GŁÓWNA:
dr Dariusz Strzelec
za książkę „Naruszenia przepisów postępowania przez organy podatkowe” Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: Monografia dr. Dariusza Strzelca jest jednym z nielicznych opracowań poświęconych funkcjonowaniu procedury podatkowej. Zasadniczym jej celem jest przedstawienie nieprawidłowości w stosowaniu przepisów normujących postępowanie podatkowe. Autor precyzyjnie opisuje naruszenia w stosowaniu przepisów procedury podatkowej, wskazuje na nieporozumienia interpretacyjne oraz przedstawia własne propozycje rozstrzygania wątpliwości proceduralnych o dużym znaczeniu praktycznym. Książka jest pomocna szczególnie doradcom podatkowym, pracownikom administracji podatkowej, adwokatom i radcom prawnym.
WYRÓŻNIENIE:
Justyna Bauta-Szostak i Bartosz Bogdański
za książkę „Nieruchomości, sprzedaż, najem dzierżawa – skutki w PIT, CIT i VAT”
Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: Książka opisuje wiele praktycznych, aktualnych problemów, które są napisane przystępnym, ale też fachowym językiem. Na szczególną uwagę zasługują bibliografia i interesujący zestaw pism urzędów skarbowych.

Kontrole prowadzone są zbyt długo

ROZMOWA z dr. Dariuszem Strzelcem, laureatem nagrody Złote Skrzydła „DGP” w kategorii podatki
Co było inspiracją do napisania książki Naruszenia przepisów postępowania przez organy podatkowe?
Książka wydana przez Wydawnictwo Wolters Kluwer została przygotowana na podstawie rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem Pana Profesora Włodzimierza Nykiel, którą obroniłem na Uniwersytecie Łódzkim. Problematyka której poświeciłem opracowanie jawiła mi się jako temat godny uwagi zarówno z praktycznego, jak i teoretycznego punktu widzenia. Potrzebę analizy tego zagadnienia można tłumaczyć nie tylko skalą zjawiska, ale także tym, że w piśmiennictwie temat nieprawidłowości w stosowaniu przepisów dotyczących postępowania podatkowego nie był przedmiotem szerszej refleksji. Ponadto do badań nad tym zagadnieniem skłoniła praktyka w kancelarii dostarczająca przykładów nieprawidłowości proceduralnych w działaniu aparatu podatkowego.
Co było celem Pana publikacji?
Zasadniczym celem pracy było zidentyfikowanie naruszeń w stosowaniu przepisów procedury podatkowej, wskazanie narosłych na gruncie niektórych przepisów nieporozumień interpretacyjnych oraz przedstawienie własnych propozycji rozstrzygania pewnych wątpliwości proceduralnych mających istotne konsekwencje w toku postępowania. Wydawało mi się, że takie ujęcie problemu może okazać się pomocne do nakreślenia właściwych dla prawa podatkowego standardów stosowania przepisów procesowych, a przy tym może przyczynić się do unikania nieprawidłowości w przyszłości, a co za tym idzie wpływać na poprawę relacji podatników z administracją podatkową.
To znaczy, że urzędnicy skarbowi są bardziej przychylni, dbają o zachowanie praw podatnika, bardziej kilka lat temu?
Nie byłbym takim optymistą. Niekiedy stosowanie przepisów postępowania przez administrację skarbową wypacza sens istniejących rozwiązań, a ich gwarancyjne znaczenie dla strony staje się iluzoryczne. Za przykład mogą posłużyć w tym zakresie nieprawidłowości dotyczące: obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia stanu faktycznego (tzw. ciężaru dowodu); przepisów związanych z prawem strony uczestniczenia w czynnościach dowodowych oraz inicjowania postępowania dowodowego; związane ze sposobem gromadzenia dowodów i wykorzystywaniem w postępowaniu materiałów, które jako sprzeczne z prawem nie powinny stanowić dowodu, a także związane z przeprowadzaniem kluczowych w sprawie dowodów dopiero na etapie postępowania odwoławczego.
Czy nagroda Złote Skrzydła coś zmieni w Pana życiu zawodowym?
- Nie będę ukrywał że jest ona dla mnie ogromną nobilitacją szczególnie fakt, że kapituła konkursu złożona z tak znamienitych autorytetów w świecie podatków dostrzegła moją książkę i tak wysoko ją oceniła. Jest to niewątpliwa motywacja do dalszej pracy.



Kategoria prawo gospodarcze

SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Joanna Sieńczyło-Chlabicz
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Akademia Leona Koźmińskiego
prof. Wojciech Katner
kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
mec. Tomasz Zbiegień
radca prawny w Kancelarii Chadbourne & Parke LLP
WYRÓŻNIENIE EX AEQUO:
dr Justyna Mordwiłko-Osajda
za książkę „Znak towarowy. Bezwzględne przeszkody rejestracji” Wydawnictwo LexisNexis
Uzasadnienie: Jury doceniło trudną problematykę książki, nowatorstwo ujęcia tematu, uwzględniające bogate orzecznictwo europejskie, a także lekkie pióro.
Doceniono też fachowe komentarze do sporów między znanymi firmami o produkty i oznaczenia, takimi jak kosmetyki Lancome, aparaty Kodak czy ser Gorgonzola.
DRUGIE WYRÓŻNIENIE:
Katarzyna Skubisz-Kępka
za książkę „Sprostowanie i odpowiedź w prasie. Studium z zakresu prawa polskiego na tle prawnoporównawczym” Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska
Uzasadnienie: Autorka podjęła się skomplikowanego zadania – uporządkowania kontrowersyjnego zagadnienia praktycznego, jakim jest prawo prasowe. Książka jest ważna i potrzebna, szczególnie wydawnictwom prasowym i redaktorom.