zaloguj się do e-DGP
statystyki

Fed wprowadza program skupu obligacji wart 600 mld USD, dolar może ucierpieć

skomentuj

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podjęła w środę decyzję o wprowadzeniu dodatkowego programu skupu obligacji skarbowych, wartego 600 mld dolarów. Główną stopę procentową funduszy federalnych pozostawiono bez zmian - wynosi od 0 proc. do 0,25 proc.

Publikacja: 3 listopada 2010, 20:15 Aktualizacja: 3 listopada 2010, 20:30

Do połowy 2011 roku Fed będzie skupował miesięcznie obligacje warte 75 mld dolarów. Associated Press pisze o "śmiałym planie", mającym ożywić gospodarkę amerykańską, i wskazuje, że celem posunięcia Fed jest doprowadzenie do dalszego obniżenia odsetek od kredytów hipotecznych i innych długów.

Chodzi o to - jak wyjaśnia AP - żeby tańsze kredyty skłoniły Amerykanów do wydawania więcej i stymulowały zatrudnienie. Fed wyraził rozczarowanie tym, że nie udało się zredukować bezrobocia, wynoszącego obecnie 9,6 proc.

Reuters nazywa posunięcie Fed "kontrowersyjną polityką kupowania obligacji rządowych", by "tchnąć nowe życie w borykającą się z kłopotami gospodarkę USA".

Fed zapowiedział dokonywanie regularnych przeglądów tempa i skali skupu obligacji i wprowadzanie ewentualnych korekt w zależności od sytuacji gospodarczej.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Galerie zdjęć

Po godzinach - serwis w wolnej chwili

Zapisz się na bezpłatny newsletter