Republika Południowej Afryki przystępuje do inauguracji futbolowych Mistrzostw Świata z nadzieją, że 44 miliardy randów (5,5 mld dolarów) zainwestowane w imprezę pomogą w zmianie reputacji kraju, jako światowego lidera w sferze przestępczości i napięć na tle rasowym.

We wtorek, na trzy dni przed otwarciem Mundialu ruszyła w RPA pierwsza szybka kolej na kontynencie afrykańskim, która w 15 minut ma połączyć port lotniczy w Johannesburgu z handlowym centrum metropolii Sandton. Za bilet w Gautrain zapłaci się 100 randów, czyli 3-4 razy mniej niż wyniósłby koszt przejazdu tą samą trasą taksówką.

Do ostatniej chwili trwały prace przy urządzaniu parkingu przy głównym stadionie Mundialu, gdzie 11 czerwca zostanie rozegrany pierwszy mecz między RPA i Meksykiem.

Po sześciu latach przygotowań południowoafrykańskie władze twierdzą, że nowy system komunikacji autobusowej gwarantuje zapewnienie transportu podczas jednej z największych imprez sportowych na świecie. Sukces Mundialu pozwoli osiągnąć przez rząd dwóch strategicznych celów, jakimi są przyciągnięcie do kraju 15 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych w okresie najbliższych trzech lat oraz zwiększenie przyjazdów turystów do 13,5 mln do 2015 roku wobec 9,9 mln w zeszłym roku.

„To najważniejsze wydarzenie dla wykreowania marki RPA” – mówi Donovan Neale-May, dyrektor wykonawczy w Chief Marketing Officer Council z Palo Alto w Kalifornii, której 5 tys. członków kontroluje fundusze marketingowe na kwotę 150 mld dolarów. I dodaje: „Większość informacji napływających z RPA dotyczy przemocy i ubóstwa. Teraz pojawia się możliwość pokazania, że jest to nowoczesny i w pełni funkcjonujący kraj”.

Rząd centralny wydał 34 mld randów na przygotowania do Mundialu 2010, podczas gdy władze 10 prowincji i dziewięciu miast wniosły ponad 9 mld randów.

Policyjna ochrona jest niezbędna.

Podczas imprezy jej uczestników oraz kibiców ma strzec około 44 tys. policjantów. Każdego dnia w RPA dochodzi do przeszło 5,7 tys. poważnych przestępstw i około 50 zabójstw, co jest jednym z najgorszych wskaźników na całym świecie.

Wszystkie obiekty mające kluczowe znaczenie dla mistrzostw, w tym stadiony i porty lotnicze, zostały ukończone na długo przed wyznaczonym terminem – twierdzi Iraj Abedin, szef Pan-African Capital Holdings, firmy oferującej doradcze usługi dla potencjalnych inwestorów.

“To potwierdzenie, że kraje ten może porwać się na wielkie projekty. Zaskoczyliśmy wszystkich pesymistów” – podkreśla Abedin.
RPA z powodzeniem gościła już światowe mistrzostwa w rugby i krykieta. Wygrała również z Wielką Brytanią podczas wyboru gospodarza 59. mistrzostw Indian Premier League w krykieta w zeszłym roku, a przygotowania do imprezy zakończono w ciągu trzech tygodni.

Przeszkody i poślizgi

Nie wszystko szło jednak zgodnie z planem.
Szybkie połączenie kolejowe Gautrain z portu lotniczego Johannesburga z hotelami i centrum biznesowym Sandton otwarto zaledwie na trzy dni przed początkiem mistrzostw. Nie zdołano także dotrzymać terminów modernizacji wielu dróg dojazdowych i otoczenia stadionów, co nastąpi dopiero po Mundialu.
22 maja o przeszło pół godziny opóźniono rozpoczęcie Finału Pucharu Nedbank, klubowego turnieju, który inaugurował otwarcie stadionu na przedmieściach Soweto. Powodem były gigantyczne korki wokół stadionu. Podobne problemy transportowe trapiły 75 tysięcy fanów, którzy 27 maja przybywali na mecz drużyn RPA i Kolumbii.
Przed meczem między Nigerią i Koreą Północną, rozegranym w minioną środę w Johannesburgu, tłum stratował 15 osób. Jednym z poważnie rannych jest południowoafrykański policjant.


FIFA ma zaufanie do organizatorów

FIFA, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej pokłada “pełne zaufanie” w organizację imprezy i podkreśla, że mecz, przed którym doszło do stratowania kibiców, rozegrano na stadionie, gdzie nie będzie żadnych rozgrywek mundialowych.
Także Danny Jordan, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw w RPA, zapewniał, że wszelkie niedociągnięcia zostaną na czas rozstrzygnięte. „Jesteśmy przygotowani, kluczową sprawą jest logistyka, transport ludzi”

Mundial wzniecił w RPA narodową gorączkę, którą ostatnio raz obserwowano w tym kraju podczas pierwszych wielorasowych wyborów powszechnych w 1994 roku. Ulice, sklepy, samochody zostały udekorowane narodowymi flagami, dziesiątki tysięcy ludzi wdziewa żółte koszulki, nawiązujące kolorystką do barw drużyny narodowej, Bafana Bafana, a sklepy robią dobry interes na piłkarskich gadżetach.

“Sport zawsze odrywał ważną rolę w naszej historycznej misji budowy zjednoczonej, antyrasistowskiej i prosperującej Republiki Południowej Afryki oraz lepszego świata” – powiedział na dwa dni przed Mundialem prezydent Jacob Zuma -„Eksplozja narodowej dumy to bezcenny dar”.
Sepp Blatter, prezydent FIFA dodał, że organizacja imprezy w Afryce Południowej sprawia, iż kontynent staje się równoprawnym członkiem społeczności międzynarodowej.