Według planowanej ustawy minimalny wiek, w którym kobieta może wstąpić w związek małżeński, to 17 lat. Dla mężczyzn granica ta wyniosła 18 lat.

Manifestantki, z których większość miała twarze zakryte zasłonami, zostały autobusami dowiezione na miejsce protestu. Część przyniosła ze sobą transparenty z hasłami: "Nie zakazujcie czegoś, na co zezwolił Allah", "+Nie+ manipulacjom prawami kobiet" czy "Koran i sunna (muzułmańska tradycja religijna) ponad umowami sprzecznymi z naszą religią".

W czasie protestu doszło do konfrontacji między przeciwniczkami projektu ustawy a jego zwolenniczkami ze związku jemeńskich kobiet.

Jego przedstawicielki podkreślały, że z punktu widzenia islamu nic nie stoi na przeszkodzie, by ustalić minimalny wiek zawarcia małżeństwa, ponieważ wśród ulemów (muzułmańskich uczonych, znawców teologii i prawa) nie ma na ten temat jednomyślności. Przeciwnicy ustawy przekonują, że nie należy tego czynić, ponieważ prorok Mahomet poślubił Aiszę, gdy ta miała zaledwie 9 lat.

W Jemenie, kraju o plemiennej strukturze, powszechne są małżeństwa zawierane przez dziewczynki. W 2008 roku głośna była sprawa małżeństwa 8-latki i dorosłego mężczyzny, zakończonego ostatecznie rozwodem. Według mediów w podobnej sytuacji są w tym kraju tysiące dziewczynek.