Już nie tylko uczestnicy operacji wojskowych w Afganistanie i Iraku będą mieli pamiątkowe odznaczenia. Obok Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu powstały bowiem kolejne - Gwiazda Konga, Gwiazda Czadu oraz Gwiazda Morza Śródziemnego.

"Gwiazdy to wyróżnienia o charakterze pamiątkowym; chcemy, by każdy żołnierz, którzy pełnił służbę na misji, mógł je otrzymać. Oprócz osobistej satysfakcji zyska widoczny znak służby poza granicami kraju - dzięki "Gwiazdom" na mundurach widać kto naraża życie, a kto siedzi w koszarach" - powiedział dziś Jarosław Rybak z prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, system pamiątkowych odznaczeń uhonorowujących uczestników operacji wojskowych ma swoje tradycje w wielu państwach np. w Stanach Zjednoczonych.

Gwiazda Konga będzie przyznawana za służbę w polskim kontyngencie w operacji Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga i Republice Gabońskiej od maja do grudnia 2006 r.

Gwiazda Czadu będzie przyznawana za służbę w kontyngencie w operacji Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Czadu i Republice Środkowoafrykańskiej od lutego 2008 r. do grudnia 2009 r.

Gwiazdę Morza Śródziemnego będą mogli otrzymać pełniący służbę w polskim kontyngencie w składzie sił NATO wydzielonych do operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Żołnierze działali w lutym i marcu 2006, od października 2006 do marca 2007, od lipca do listopada 2008 oraz od października 2008 do marca 2009.

Rozporządzenie w sprawie nowych wyróżnień prezydent podpisał 12 lutego

Rozporządzenie w sprawie nowych wyróżnień prezydent Lech Kaczyński podpisał 12 lutego. Wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Wydano je na podstawie ustawy o orderach i odznaczeniach, która przewiduje ustanawianie wojskowych odznaczeń mających w nazwie określenie "Gwiazda".

Gwiazdy nadawane są za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa od 2008 r. Mogą otrzymywać je żołnierze, a także policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz osoby cywilnym.

19 lutego prezydent skierował do Sejmu projekt noweli ustawy, która zwiększa krąg osób uprawnionych do otrzymania Gwiazd - dotychczasowych - Iraku i Afganistanu i nowo ustanowionych - Konga, Czadu i Morza Śródziemnego.

Nowela umożliwi nadawanie Gwiazd m.in. żołnierzom pełniącym służbę poza polskimi kontyngentami

Nowela umożliwi nadawanie Gwiazd m.in. żołnierzom pełniącym służbę poza polskimi kontyngentami - np. w wojskowych strukturach międzynarodowych funkcjonujących w ramach wspólnych operacji sojuszniczych. Po zmianach Gwiazdami mogli być uhonorowywani także m.in. członkowie załóg statków powietrznych latających w przestrzeni powietrznej państw, na terytorium których prowadzone są operacje. Projektowane zmiany umożliwią także nagradzanie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu za rzetelne i sumienne wykonywanie zadań w państwach, w których działają polskie kontyngenty wojskowe lub prowadzone są operacje wojskowe.

W projekcie noweli, z uwagi na dużą liczbę osób, które mogą otrzymać odznaczenie, zaproponowano przedłużenie terminu nadawania Gwiazd za czyny dokonane w latach 2002-2007 w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa do końca grudnia 2012 r.