Dziś sobota, dwieście sześćdziesiąty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.17, zachód o 18.41. Imieniny obchodzą: January, Konstancja i Teodor.

* * *

Dziś przed południem Rada Nadzorcza TVP będzie głosowała nad odwołaniem p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Rada niespodziewanie zdecydowała się przyspieszyć posiedzenie w tej sprawie; początkowo było ono planowane dopiero na czwartek.

Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Bogusław Szwedo poinformował w piątek PAP, że przyspieszenie głosowania nad odwołaniem Farfała to skutek oddalenia przez sąd kolejnego wniosku o wstrzymanie uchwał KRRiT o wyborze RN TVP. Tym samym - według Szwedo - sąd po raz kolejny potwierdził, że RN TVP może działać od momentu jej powołania.

Wynik sobotniego głosowania ws. odwołania Farfała jest już przesądzony. Członkowie rady nie chcą jednak na razie deklarować, kto obejmie po nim władzę w zarządzie. Niemal pewne jest, że Farfał, który kwestionuje legalność powołania RN, nie uzna uchwał rady nadzorczej. Oprócz Farfała, legalność powołania KRRiT kwestionuje też jeden z członków KRRiT Lech Haydukiewicz. Według niego, rada jest nieważna, bo wybrano ją ze złamaniem regulaminu prac KRRiT, innego zdania są pozostali członkowie Krajowej Rady - jak zapewniają - RN TVP wybrano zgodnie z prawem.

js/ bno/

* * *

14 tys. 237 kandydatów rozpocznie dziś o godz. 11 w całej Polsce egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną. W tym roku wnioski o dopuszczenie do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa - w porównaniu z latami 2005-08 - liczba osób. Najwięcej absolwentów prawa chce zostać radcą prawnym - 8 754. Na aplikację adwokacką jest 4 044 chętnych, a na notarialną - 1 439.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy odbędą się na nowych, uznawanych za bardziej przyjazne dla zdających, zasadach. Przystępujący do egzaminów wstępnych wcześniej mogli zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które stanowiły podstawę ułożenia testów. Wykazy tych tytułów w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe - pozostało one w pytaniach na aplikację notarialną. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność kandydatom na adwokata i radcę. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście - z 250 do 150. Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 proc. możliwych do uzyskania punktów (próg punktowy został obniżony z 77 procent).

Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony z ponad 4 do 3 lat. Liczba kandydatów na aplikacje prawnicze od kilku lat stale rośnie. W 2005 r. było to 4 995 osób, w 2006 r. - 7 057 osób, w 2007 r. - 9 079 osób, a w 2008 r. - 13 153 osoby. Ten wzrost liczby kandydatów napawa obawą korporacje prawne - szczególnie liczący niecałe 10 tysięcy członków samorząd adwokacki. Palestra, która swoich aplikantów kształci w systemie "patron-uczeń", może w niedługim czasie mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby doświadczonych adwokatów - patronów.

wkt/ bno/

* * *

W Szczecinie rozpoczynają się dziś dwudniowe uroczystości z okazji 10-lecia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Udział w nich zapowiedziało 250 przedstawicieli władz wojskowych i cywilnych z 11 krajów, których wojska wchodzą w skład Korpusu.

O godz. 12 w Koszarach Bałtyckich przy ul. Łukasińskiego 33 z udziałem ministrów obrony państw założycielskich Korpusu NATO odbędzie się uroczyste przekazanie nowego budynku koszarowego.

O godz. 14 meldunkami i paradą orkiestr wojskowych na Wałach Chrobrego rozpocznie się festyn dla mieszkańców miasta. W programie min. zwiedzanie okrętów wojennych, wystawy sprzętu, parady orkiestr oraz wieczorny pokaz sztucznych ogni. W niedzielę festyn na Wałach Chrobrego rozpocznie się o godz. 10.

szt/ bno/

* * *

Ambasadorzy i przedstawiciele ambasad przyłączą się dziś do trwającej w całym kraju polskiej edycji akcji "Sprzątanie świata". Organizator akcji - Fundacja Nasza Ziemia - zaprosiła ich na ekologiczny rejs statkiem po Wiśle. W poprzednich latach akredytowani w Polsce ambasadorzy i przedstawiciele krajów sprzątali warszawskie brzegi Wisły.

Tegoroczne hasło akcji to "Pomagajmy Ziemi - codziennie". Organizatorzy kolejny raz apelują, o sprzątanie i nie śmiecenie w lasach, wskazywanie gminom i nadleśnictwom miejsc, gdzie są dzikie wysypiska.

Po południu będzie można posprzątać brzegi Wisły w Warszawie. W tym roku organizatorzy "Festiwalu Sztuki nad Wisłą" zorganizowali koncert zespołu "Bauagan Mistrzów" na barce, która będzie płynęła razem ze sprzątającymi teren od Mostu Łazienkowskiego do Mostu Świętokrzyskiego. Przy Moście Świętokrzyskim zaplanowano warsztaty recyklingu, a na wieczór przy pomniku warszawskiej Syrenki - koncert zespołu "Ambasadores".

Z całego kraju Fundacja dostała też zapowiedzi różnych działań w ramach akcji Sprzątania Świata. Happeningi i czyszczenie terenu zapowiedział m.in. Grójec, Aleksandrów Łódzki, Sochaczew, Łódź, Poznań, Włocławek, Jarosław, Kętrzyn, Wałbrzych, Wrocław, Pruszków, Trójmiasto, Ostrowiec Świętokrzyski i Drezdenko. Co roku Polskę sprząta ponad 2 mln osób - szacują organizatorzy akcji.

Światowa kampania "Clean Up the World", zapoczątkowana w Australii, odbywa się co trzeci weekend września od 1993 roku. Rok później "Sprzątanie Świata" pojawiło się w Polsce dzięki Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz.

W tym roku akcja rozpoczęła się już 11 września w Koszalinie. W piątek w ramach akcji dzieci z warszawskiego Targówka i pracownicy jednej z firm produkujących sprzęt elektroniczny sprzątali okolice Palmir w Kampinoskim Parku Narodowym.

ago/

* * *

Pod hasłem "Polak - Węgier dwa bratanki" rozpoczyna się dziś 15 edycja Festynu Archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Przez tydzień można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje poświęcone kulturze i historii materialnej Madziarów.

Przybyłe z Węgier grupy wojów średniowiecznych codziennie będą prezentować umiejętność rozkładania i wyposażania jurt krytych filcem, z którymi przywędrowały na Nizinę Węgierską koczownicze grupy Madziarów - założyciele państwa węgierskiego z pierwszym koronowanym królem Stefanem I z dynastii Arpadów. Zaplanowano także codzienne pokazy ich niezwykłych umiejętności fechtowania czy strzelania z refleksyjnego łuku.

Również każdego dnia zaproszeni rzemieślnicy będą wykonywać wzorzyste pledy, dywany, sakwy i serdaki z ręcznie barwionej wełny filcowanej na oczach publiczności. Wprowadzeniem w dawne wierzenia i obrzędy wschodnich Węgier jest wystawa w biskupińskim pawilonie muzealnym - "Mieszkańcy gwiaździstego nieba" przygotowana w oparciu o bogate zbiory Muzeum im. Deriego w Debreczynie.

olz/ abe/

* * *

Prawie dwustu zawodników zapowiedziało start w sobotnim Ogólnopolskim Biegu Ulicznym Służb Mundurowych w Głuchołazach na Opolszczyźnie.

O zwycięstwo na liczącej 10 km trasie rywalizować będą ci, którzy na co dzień powinni wykazywać się wyjątkową sprawnością fizyczną - przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej i granicznej, oraz służby więziennej i innych służb mundurowych. Obok nich pobiegną także goście bez mundurów i zaproszone VIP-y.

Zawody w Głuchołazach odbywają się po raz siódmy.

jsz/ bno/ woj/