Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ujawni listę parlamentarzystów Platformy, którzy mają akcje i udziały w różnych spółkach. "Nie chcę, żeby którykolwiek z moich kolegów był podejrzewany o dwuznaczne sytuacje" - podkreślił.

Według Chlebowskiego, w klubie PO są 53 osoby (27 senatorów, 26 posłów), które mają akcje, udziały, pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. Z tej grupy - zaznaczył - 13 parlamentarzystów prowadzi działalność gospodarczą, zasiadając w radach nadzorczych bądź zarządach spółek prywatnych.

"Ta lista będzie służyła przede wszystkim pilnowaniu, by nie było konfliktu interesów, zwłaszcza w pracy parlamentarnej, wtedy gdy debatujemy nad projektami ustaw, gdy zgłaszane są poprawki" - powiedział Chlebowski na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że nie jest wykluczone, że wspomnianą listę ujawni już w najbliższy poniedziałek.

To reakcja Platformy na sprawę byłego senatora tej partii Tomasza Misiaka, którego firma miała realizować kontrakt na mocy ustawy, nad którą pracował.

Szef klubu PO oświadczył, że oczekuje, iż przewodniczący wszystkich klubów parlamentarnych również ujawnią informacje dotyczące ewentualnych powiązań gospodarczych ich posłów i senatorów.

"To nie jest problem tylko Platformy"

Chlebowski wyraził nadzieję, że kluby, które nie sporządzą takiej listy, poinformują publicznie dlaczego tego nie chcą. "To nie jest problem tylko Platformy. To jest problem przejrzystości, pewnych standardów, o których wszyscy mówimy" - ocenił.

Szef klubu PO poinformował, że zastanawia się nad zobowiązaniem parlamentarzystów PO do składania w klubie "wewnętrznego oświadczenia", na wzór majątkowego, poszerzonego o dodatkowe informacje. "Nie zawsze w oświadczeniu majątkowym mamy pełną wiedzę np. na temat realizacji niektórych projektów finansowanych z budżetu państwa, czy też ze środków publicznych lub samorządowych" - mówił.

Chlebowski, odnosząc się do słów premiera, że będzie oczekiwał od parlamentarzystów PO, aby zbyli lub przekazali akcje i udziały w spółkach prawa handlowego, powiedział, iż "musi być dobrowolna decyzja każdego parlamentarzysty".

Poinformował, że kilku posłów już w 2008 roku zbyło udziały w spółkach, a lutym tego roku zrobiło to kolejnych trzech parlamentarzystów PO. "To jest proces, który trwa i z pewnością zostanie przyspieszony" - podkreślił szef klubu PO. Zapewnił, że sam nie ma akcji ani udziałów w żadnej spółce.



J. Kaczyński: zapowiedź Chlebowskiego to bardzo dobry pomysł

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zapowiedź szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego ujawnienia listy parlamentarzystów Platformy, którzy mają akcje i udziały spółkach, to bardzo dobry pomysł. Uznał, że podobną listę powinien stworzyć również klub PiS.

"Uważam to za bardzo dobry pomysł i będziemy to musieli zrobić również w naszej partii" - powiedział na konferencji prasowej J. Kaczyński.

Jego zdaniem "wszystkie osoby, które mają udziały w firmach, powinny być ewidencjonowane i ukazywane publicznie". Jednocześnie zastrzegł, że nie może to oznaczać, iż przedsiębiorca nie będzie mógł zostać posłem. Jak ocenił byłaby to "stygmatyzacja" przedsiębiorców.

"Posiadanie dóbr nie jest żadną ujmą"

"Posiadanie dóbr nie jest żadną ujmą, wręcz przeciwnie, może świadczyć o zapobiegliwości" - mówił J. Kaczyński. "Ale ponieważ jest coś takiego jak konflikt interesów, powinno to być znane opinii publicznej" - dodał.

J. Kaczyński mówił, że konieczne jest zastanowienie się nad możliwością wprowadzenia w Polsce różnego rodzaju instytucji, które są w niektórych krajach, instytucji powierniczych".

Chodzi o to - zdaniem J. Kaczyńskiego - by "ludzie mający różnego własność tego typu, mogli na czas pełnienia funkcji parlamentarzysty przekazywać tam te środki". "Sądzę, że byłoby to dobre rozwiązanie" - ocenił.

Zdaniem J. Kaczyńskiego ustrój demokratyczny i system rynkowy są zawsze w pewnej sprzeczności i konkurencji. "Napięcie jest nie do uniknięcia. To jest fakt, można powiedzieć, banalny, każdy politolog czy socjolog to potwierdzi" - powiedział prezes PiS.