Dziś przed południem w krakowskiej Nowej Hucie prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie otworzył posiedzenie kongresu swojej partii. PiS przyjmie jutro nowy program "Polska nowoczesna, solidarna, bezpieczna".

Program w znacznym stopniu koncentruje się na tematyce rozwoju, finansów i gospodarki. Zawiera też propozycje zmiany konstytucji - reformy parlamentu, uregulowanie kompetencji premiera i prezydenta.

Ponadto w programie przedstawiono propozycje PiS dotyczące zmian w poszczególnych sferach funkcjonowania państwa. Właśnie tym zagadnieniom będą poświęcone debaty programowe podczas kongresu. W sobotę odbędzie się ich dziesięć (równolegle w sali plenarnej i trzech salach bocznych).

Na kongres odbywający się w Nowej Hucie przyjechało do godz. 11 ok. 800 delegatów.

Projekt programu jest rozdawany im już od rana. Podczas obrad zbierane będę ewentualne poprawki. Głosowanie nastąpi po głównym (zaplanowanym na godzinę) niedzielnym programowym wystąpieniu prezesa Kaczyńskiego.

Wraz z głównym programem delegaci uchwalą "Pakiet działań antykryzysowych" zawierający propozycje PiS w odpowiedzi na kryzys finansowy oraz program rolny "Nowoczesna polska wieś".

Według rzecznika PiS Adama Bielana, nad nowym programem pracowało aż 200 osób, w tym eksperci i posłowie PiS a także Jarosław Kaczyński - w prezydenckiej willi Klarysewie, co było szeroko opisywane przez media.

Zaproszenie premiera po obradach

Prezes PiS zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie z delegatami kongresu PiS jutro, po zakończeniu obrad.

"To wielka pozytywna zmiana. Dziękujemy" - powiedział prezes PiS podczas sobotnich obrad kongresu o chęci premiera przyjechania na kongres PiS.

Gotowość spotkania z politykami PiS premier zgłosił wczoraj. Szef rządu chciałby poważnej rozmowy z największą partią opozycyjną o tym jak wspólnie bezpiecznie przeprowadzić Polskę przez kryzys.

"Chcemy dyskusji na argumenty w życiu publicznym"

J. Kaczyński oświadczył dziś, że jego ugrupowanie chce, by dyskusja w życiu publicznym była dyskusją na argumenty, a nie na epitety.

"Chcielibyśmy, żeby ta dyskusja była w polskim życiu publicznym czymś nowym, by to była dyskusja na argumenty, a nie na etykiety, tym bardziej epitety" - powiedział J. Kaczyński w wystąpieniu podczas kongresu PiS.

Zaznaczył, że chce, aby dyskusja prowadzona na kongresie i po nim pomogła doprowadzić do wyklarowania się, przed kolejnymi wyborami, programu dla Polski.

Przypominając poprzedni kongres swej partii, J. Kaczyński podkreślił, że obiecano wówczas realizację programu, który ma zapewnić Polakom sukces. W jego ocenie Polska wyłaniająca się z tego programu będzie krajem, w którym "suma satysfakcji będzie dużo większa niż dziś". "Polska sukcesu to właśnie IV RP" - stwierdził.



"Uprawiajmy politykę w sposób pokojowy"

Prezes PiS zaapelował dziś o uprawianie polityki w sposób pokojowy, w oparciu o konkurencję, a nie pomówienia i odrzucanie faktów. "Konkurencja, a nie ostre starcie, pokój, a nie wojna" - mówił szef PiS.

Według niego, "miliony Polaków ma dzisiaj często uzasadnione przeświadczenie, że mamy u nas ostre starcie, że mamy wojnę". "A ja powtarzam pokój, nie wojna i apeluję, by ten sposób myślenia przyjęli wszyscy, by odeszły pomówienia, zły język, odrzucanie faktów" - powiedział J. Kaczyński podczas kongresu PiS.

Szef PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie zamierza uprawiać ten sposób polityki zarówno pozostając w opozycji, a także wtedy, gdy odniesie sukces wyborczy i zdobędzie władzę.

Jak mówił PiS musi "to tak uczynić i tak mówić, by żadna grupa społeczna nie uznała, że jest to przeciw niej".

"Musimy robić to w ten sposób, by wczuć się w sposób myślenia, wrażliwość tych, którzy nas nie popierają, nie wierzą, odczuwają do nas niechęć. To nasi współrodacy, współobywatele, dla nich chcemy działać" - dodał J. Kaczyński.

"Zapomnijmy o koalicji z Samoobroną i LPR"

J. Kaczyński zaapelował dziś, aby dawna koalicja PiS z Samoobroną i LPR, została zapomniana.

Przemawiając podczas pierwszego dnia kongresu PiS, były premier wspomniał koalicję, jaką jego partia zawarła po wygranych wyborach parlamentarnych w 2005 roku.

"Ta koalicja, która była, powinna być zapomniana. To już jest historia w dziejach naszej partii. Zostaliśmy do niej zmuszeni, zapomnijmy o tym i niech inni o tym zapomną" - oświadczył J. Kaczyński.

Szef PiS podkreślił też, że Polsce w obliczu światowego kryzysu potrzebne są "czyny nie cuda".

J. Kaczyński przekonywał, że w czasie "bardzo krótkiego okresu" samodzielnych rządów, jego partia udowodniła, iż PiS jest Polsce potrzebny.

"Udowodniliśmy, że zasada "czyny nie cuda" jest naszą zasadą" - mówił. Zaznaczył, że to hasło jest jeszcze bardziej aktualne dziś, w obliczu kryzysu.

J. Kaczyński: przepraszam przedstawicieli polskiej inteligencji

Prezes PiS przeprosił dziś przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy mogli w przeszłości poczuć się urażeni "niefortunnymi" słowami polityków PiS.

J. Kaczyński powiedział w wystąpieniu na kongresie PiS, że jego partia nigdy miała żadnych antyinteligenckich tendencji i że wiele grup inteligencji popiera PiS. Dodał jednocześnie, że "była wielka akcja", o której - jak powiedział - nie chce wspominać.

"Były słowa, czasem niefortunne, być może są polscy inteligenci, ci prawdziwie etosowi, którzy poczuli się urażeni. Dlatego tutaj z tego miejsca chce powiedzieć głośno i mocno: przepraszam" - oświadczył prezes PiS, a w odpowiedzi na te słowa delegaci długo bili mu brawa.

"Jeśli ktoś się poczuł urażony, to przepraszam. Nie było takiej intencji, ale bardzo nam zależy aby polska inteligencja widziała PiS we właściwym wymiarze, także jeżeli chodzi o tę sprawę" - powiedział.



"Czyny, nie cuda"

Główne obrady kongresu są na żywo transmitowane w internecie. Przez internet można też zadawać pytania, które będą przekazane panelistom.

Według polityków PiS, celem kongresu jest wywołanie ogólnopolskiej debaty nad ich propozycjami. Na wzór partii angielskich zamierzają bowiem organizować swoje kongresy programowe co rok. Co rok będzie też przyjmowany nowy, aktualny program.

Równolegle z obradami kongresu w Krakowie odbędzie się sympozjum intelektualistów "Polski rachunek sumienia 1989 - 2009", którego organizatorami są Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka i Ośrodek Myśli Politycznej.

Wezmą w nim udział m.in. prof. Andrzej Chwalba, prof. Ryszard Legutko, prof. Bogdan Szlachta. W sobotę w trakcie sympozjum wykład wygłosi Jarosław Kaczyński; w niedzielę będzie uczestniczył w panelu "Ocena ostatniego dwudziestolecia".

Ciekawostką jest, że na kongresie swoją premierę ma album fotograficzny "Patriotyzm, Solidarność, Nowoczesność" prezentujący na 232 stronach historię PiS z ostatnich czterech lat. Album został wydany na kredowym papierze. Zaczyna się wywiadem z Jarosławem Kaczyńskim. Zdjęcia z historii PiS są przeplatane cytatami z wypowiedzi internautów.

Przed kongresem rozpoczęła się akcja promocyjna PiS w telewizji i na billboardach pod - nawiązującym do zapowiedzi wyborczych PO, hasłem - "Czyny, nie cuda".

Jej twarzami są - oprócz prezesa PiS - Gęsicka, Natalli-Świat oraz Kluzik-Rostkowska. Zdaniem komentatorów, to element budowania nowego nowoczesnego wizerunku PiS.