Społeczny komitet budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego zawiązał się w czwartek w Senacie. Monument upamiętniający wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego ma stanąć w przyszłym roku w Kielcach.

Jak poinformował PAP senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń w skład społecznego komitetu budowy pomnika weszli m.in. rodzice Przemysława Gosiewskiego, jego żona europosłanka PiS Beata Gosiewska, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Jacek Semaniak i świętokrzyscy senatorowie PiS.

„To będzie pierwszy w województwie świętokrzyskim pomnik tego bardzo zasłużonego na naszego regionu i tego miasta człowieka. Przemysław Gosiewski wiele lat swojej aktywności parlamentarnej i rządowej poświęcił na rzecz rozwoju i wsparcia regionu świętokrzyskiego. Traktował go jako swoją ziemię” – powiedział przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.

Dodał, że w najbliższym czasie komitet przygotuje dokumenty i złoży wniosek do władz Kielc o wskazanie ewentualnej lokalizacji pomnika. „Chcielibyśmy ,aby pomnik został odsłonięty w pierwszej połowie 2018, roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Osoba, która cieszyła się takim społecznym poparciem i szacunkiem, nawet wśród ludzi, którzy nie podzielali jego poglądów, z pewnością na to zasługuje” – podkreślił senator Słoń.

Przemysław Gosiewski należał do PiS od 2001 roku. Organizował struktury tego ugrupowania w Świętokrzyskiem. Udało mu się tam zbudować najliczniejszą organizację wojewódzką PiS w kraju.

Pełnił funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Kaczyńskiego, będąc jednocześnie szefem stałego komitetu Rady Ministrów. Od 8 maja 2007 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 roku był wicepremierem. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W latach 1989-1991 pracował w Komisji Krajowej "S" jako kierownik biura ds. kontaktów z regionami. Od 1991 do 1998 był sekretarzem Zarządu głównego PC. W latach 90. był także kierownikiem biura posła PC Adama Glapińskiego, pracował w kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego spółce wydającej pismo "Nowe Państwo", angażował się w działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych.

W latach 1998-2001 zasiadał w sejmiku mazowieckim, a w latach 2000-2001 był doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Od 2001 r. był posłem. Od listopada 2005 do lipca 2006 r. był przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Po wyborach w 2007 r. znów przewodniczył klubowi PiS. W styczniu 2010 roku zrezygnował z tej funkcji, przyjął funkcję przewodniczącego partyjnego Zespołu Pracy Państwowej i został jednym z wiceprezesów PiS.

Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu 154M pod Smoleńskiem. (PAP)

Autor: Janusz Majewski