© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "zasiłki" 2014-12-21T18:55:13+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/zasilki Od 2015 roku zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Zobacz, kto go dostanie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842192,specjalny-zasilek-opiekunczy-2015-zmiana-kryetum-dochodowego.html Od 2015 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły składać nie tylko osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby opiekować się osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podejmowali pracy. 

]]>
Nie wszyscy dostali zasiłek dla opiekuna. Większość odmów dotyczy małżonków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842950,zasilek-dla-opiekuna-nie-wszyscy-odzyskali-swiadczenie-za-opieke.html 104 tys. osób złożyły wnioski o przyznanie zasiłku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Co czwarty został odrzucony.

]]>
Duda: Rządowi podoba się projekt czeków opiekuńczych dla niesamodzielnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841271,duda-rzadowi-podoba-sie-projekt-czekow-opiekunczych-dla-niesamodzielnych.html Rząd życzliwie o projekcie wprowadzenia czeków opiekuńczych dla niesamodzielnych. Projekt wpisuje się w politykę senioralną państwa - powiedział na konferencji w Sejmie Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

]]>
Czy można dorabiać do zasiłku z ZUS, wychowując dziecko lub chorując http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841153,czy-mozna-dorabiac-do-zasilku-z-zus-wychowujac-dziecko-lub-chorujac.html Podjęcie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest zakazane. Możliwe jest natomiast łączenie pracy etatowej albo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej z wypłatą zasiłku macierzyńskiego.

]]>
Początkujący przedsiębiorcy bez szans na zasiłek dla bezrobotnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/836206,poczatkujacy-przedsiebiorcy-bez-szans-na-zasilek-dla-bezrobotnych.html Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej sprzeciwia się pomysłowi, aby firmy korzystające z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne mogły płacić na Fundusz Pracy. To oznacza, że ich właściciele po zamknięciu biznesu nie dostaną żadnego zasiłku. 

]]>
Jak złożyć wnioski o zasiłki w MOPS http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/836030,duze-zdjecie,1,jak-zlozyc-wnioski-o-zasilki-w-mops.html Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej mogą przyznać różnego rodzaju zasiłki i zapomogi. Podpowiadamy co zrobić, aby je otrzymać.

]]>
Na jakie świadczenia może liczyć rodzina zmarłego pracownika http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/835346,na-jakie-swiadczenia-moze-liczyc-rodzina-zmarlego-pracownika.html Pracodawca wypłaca uprawnionym członkom rodziny przysługujące do dnia śmierci należności z tytułu umowy o pracę. Niektórzy z nich otrzymają również odprawę, a z ZUS rentę rodzinną.

]]>
Jak obliczyć zasiłek chorobowy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833810,jak-obliczyc-zasilek-chorobowy.html Pracownikom za okres udokumentowanej niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, wypłacane przez pracodawcę, a jeśli choroba trwa dłużej - zasiłek chorobowy, otrzymywany zazwyczaj z ZUS.

]]>
Obywatele UE w Wielkiej Brytanii nie obciążają budżetu http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/833648,obywatele-ue-w-wielkiej-brytanii-nie-obciazaja-budzetu.html Raport Ośrodka Badań i Analiz Migracji przy University College w Londynie dowodzi, że imigranci z Unii nie są obciążeniem dla skarbu państwa w Wielkiej Brytanii. Jednak spoza Europy- już tak.

]]>
Chory rodzic ze świadczeniem pielęgnacyjnym na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833492,chory-rodzic-ze-swiadczeniem-pielegnacyjnym-na-dziecko.html Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina gminom, że odmowa przyznania wsparcia matce lub ojcu ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy zajmują się dzieckiem z dysfunkcją zdrowotną, nie ma podstawy prawnej.

]]>
5 rodzajów pomocy, na jaką może liczyć samotna matka w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833038,5-rodzajow-pomocy-na-ktora-moze-liczyc-samotna-matka-w-polsce.html Wyłącznie kobiety, których przeciętny miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 574 złotych netto, mogą liczyć na zasiłek rodzinny. Jeżeli go nie otrzymają, pozostaje im jeszcze wspólne rozliczenie się z dzieckiem i tzw. refundacja kosztów opieki.

]]>
Kto i na jakich warunkach może korzystać z renty socjalnej w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833289,kto-i-na-jakich-warunkach-moze-korzystac-z-renty-socjalnej-w-polsce.html Renciści socjalni mieszkający na stałe w Polsce mogą studiować w krajach Unii Europejskiej nie tracąc prawa do świadczenia. Uprawnienia do takiej formy pomocy mają także cudzoziemcy przebywający na stałe w naszym kraju

]]>
Wojna o zasiłki dla imigrantów w Wielkiej Brytanii. Rząd chce zniechęcić nowych pracowników? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/833188,wojna-o-zasilki-dla-brytyjskich-imigrantow-rzad-chce-zniechecic-nowych-pracownikow.html Brytyjski rząd bagatelizuje doniesienia, jakoby Angela Merkel ostrzegła Davida Camerona ws. imigrantów. Jak twierdzi w swoim najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel", szefowa niemieckiego rządu powiedziała brytyjskiemu premierowi, że jeśli będzie się upierał przy ograniczeniu swobody przepływu pracowników w Unii Europejskiej, Niemcy nie będą go w niej zatrzymywać za wszelką cenę.

]]>
Komu przysługuje i ile wynosi zasiłek wyrównawczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/831836,komu-przysluguje-i-ile-wynosi-zasilek-wyrownawczy.html Zasiłek wyrównawczy ma zrekompensować ubezpieczonemu pracownikowi straty w zarobkach, jakie ponosi z powodu obniżenia jego sprawności do pracy. Nie może jednak być wypłacany dłużej niż przez 24 miesiące.

]]>
Ulgi, zasiłki, świadczenia: na jaką pomoc od państwa może liczyć rodzina w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/827734,duze-zdjecie,1,ulgi-zasilki-swiadczenia-na-jaka-pomoc-od-panstwa-moze-liczyc-rodzina-w-polsce.html W końcu polityka prorodzinna w Polsce stałą się poważnym tematem rozmów, a za słowami poszły także działania. Rząd już niemal doprowadził do zwiększenia ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc. Zdaniem ekspertów może to być skuteczne narzędzie wsparcia polityki demograficznej i duży krok w kierunku powszechnych świadczeń dla rodzin z dziećmi. W rozwiązanie problemów rodzin z dziećmi zaangażował się także prezydent. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc polskie rodziny mogą liczyć już teraz.

]]>
Dopłata do czynszu syna pomniejsza kwotę zasiłku stałego ojca http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/827914,doplata-do-czynszu-syna-pomniejsza-kwote-zasilku-stalego-ojca.html Gmina ma prawo obniżyć wysokość świadczenia rodzica o połowę kwoty dodatku mieszkaniowego, który został przyznany jego dorosłemu dziecku.

]]>
Kiedy nagroda zwiększy zasiłek chorobowy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/827913,kiedy-nagroda-zwiekszy-zasilek-chorobowy.html Do podstawy, od której oblicza się świadczenia chorobowe, można wliczyć tylko takie składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okres absencji. Konieczne jest także ich oskładkowanie.

]]>
Dodatek dla ciężarnej pod znakiem zapytania http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/826898,dodatek-dla-ciezarnej-pod-znakiem-zapytania.html Zdaniem Ministerstwa Pracy dodatek wyrównawczy przysługuje nie tylko ciężarnym, którym pracodawca w ramach zwolnień grupowych wręczył wypowiedzenie skutkujące obniżką wynagrodzenia.

]]>
Zasiłek pogrzebowy należy się także osobie obcej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/827007,zasilek-pogrzebowy-nalezy-sie-takze-osobie-obcej.html Pani Zuzanna pokryła koszty pogrzebu osoby, którą opiekowała się przez kilka ostatnich lat jej życia. – Wiem, że przed śmiercią pobierała rentę rodzinną. Nie byłam jednak z nią spokrewniona, dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę otrzymać z ZUS zwrot kosztów pochówku – pyta.

]]>
Więcej zasiłków, więcej urlopów, mniej w budżecie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/826661,wiecej-zasilkow-wiecej-urlopow-mniej-w-budzecie.html Nawet 3,6 mld zł – tyle mogą zyskać rodziny z dziećmi. O ile rząd spełni obietnice, które złożył w ostatnich dniach

]]>