© 2018 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "zasiłek opiekuńczy" 2018-02-19T06:55:02+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/zasilek-opiekunczy Ile wynoszą świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2018 roku http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1103400,duze-zdjecie,1,jakie-swiadczenia-przysluguja-opiekunom-osob-niepelnosprawnych.html Osoba, która rezygnuje z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne i  specjalny zasiłek opiekuńczy, a po śmierci podopiecznego  - zasiłek dla bezrobotnych.

]]>
Projekt MRPiPS: schroniska dla bezdomnych będą mogły pobierać "symboliczną" opłatę za pobyt http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1095142,projekt-mrpips-schroniska-dla-bezdomnych-beda-mogly-pobierac-symboliczna-oplate-za-pobyt.html Zasiłek opiekuńczy 2018: Komu przysługuje, ile wynosi? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1090911,zasilek-opiekunczy-2018-komu-przysluguje-ile-wynosi.html Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez ZUS i przysługuje wszystkim osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym. Jest wypłacany w sytuacji, gdy ubezpieczony nie może podjąć pracy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem do lat 8, chorym dzieckiem do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny.

]]>
Michałkiewicz: rozpoczynamy prace nad strategią dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1078802,michalkiewicz-rozpoczynamy-prace-nad-strategia-dla-niepelnosprawnych.html Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie ws. urlopów rodzicielskich http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1052621,sejm-negatywnie-o-unijnej-dyrektywie-ws-urlopow-rodzicielskich.html Wszystko o zasiłku opiekuńczym na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1051168,zwolnienie-lekarskie-zasilek-opiekunczy-poradnik.html Kiedy nie możesz pracować z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kiedy przysługuje, jaka może być jego wysokość, w jakim okresie można go pobierać.

]]>
Status bezrobotnego bez wpływu na przyznanie świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1044512,bezrobotni-swiadczenie-pielegnacyjne.html Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego nie będzie stanowić przeszkody do ich uzyskania.

]]>
Zobacz, na jak długo otrzymasz zasiłek opiekuńczy na dziecko w 2017 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034017,zasilek-opiekunczy-2017.html Zasiłek opiekuńczy przysługuje na chore dziecko nawet przez 60 dni w roku.

]]>
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego: ZUS może skontrolować rodzinę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1028958,dokumentowanie-prawa-do-zasilku-opiekunczego-zus-moze-skontrolowac-rodzine.html Sprawa dotyczyła kobiety, której ZUS odmówił prawa do zasiłku opiekuńczego. Kobieta ubiegała się o świadczenie w związku z tym, że jej matka z przyczyn zdrowotnych nie mogła sprawować opieki nad swoim mężem. ZUS uznał, że kobieta powinna udokumentować niedyspozycję matki. Tymczasem powódka nie przedłożyła żadnego zaświadczenia lekarskiego czy innego dokumentu potwierdzającego rzeczywistą niemożliwość sprawowania opieki matki nad ojcem wnioskodawczyni.

]]>
Pogrzebowy i wyrównawczy: Zobacz, jakie zasiłki wypłaca ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1016456,duze-zdjecie,1,zasady-wyplaty-zasilkow-przez-zus.html Macierzyński, opiekuńczy i chorobowy - takie między innymi zasiłki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

]]>
Sąd w Łodzi: 6 dzieci zostanie z ojcem, ale pod stałym nadzorem kuratora http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1011738,sad-w-lodzi-6-dzieci-zostanie-z-ojcem-ale-pod-stalym-nadzorem-kuratora.html Nowości w programie "Za życiem": Preferencje w Mieszkanie+ i 30 dni zasiłku opiekuńczego http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1004354,program-za-zyciem-mieszkanie-i-30-dni-zasilku-opiekunczego.html Preferencje w ramach programu Mieszkanie+, dodatkowe pieniądze na aktywizację bezrobotnych rodziców, utworzenie 380 ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych zapewniających pomoc do siódmego roku życia oraz wydłużenie zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności – to główne nowości programu „Za życiem”.

]]>
Kiedy były opiekun otrzyma zasiłek dla bezrobotnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1003949,kiedy-byly-opiekun-otrzyma-zasilek-dla-bezrobotnych.html Ktoś, kto po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny stracił wsparcie z ośrodka pomocy społecznej, otrzyma świadczenie z urzędu pracy. Będzie jednak musiał udowodnić odpowiedni okres pobierania pomocy finansowej za opiekę.

]]>
Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/990477,swiadczenie-pielegnacyjne-specjalny-zasilek-opiekunczy-2016.html W zależności od czasu, w którym powstała niepełnosprawność, opiekunowi przysługuje albo 1300 zł, albo 520 zł miesięcznej pomocy. Aby ją otrzymać, nie może pracować.

]]>
Senat przyjął ustawę dotyczącą opiekunów osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/990234,ustawa-opiekunowie-osob-niepelnosprawnych.html Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne - stanowi ustawa, którą w piątek przyjął Senat.

]]>
ZUS (nie) sprawdzi, czy dziecko choruje, czyli nadużycia w zasiłku opiekuńczym (nie) do wykrycia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982250,zasilek-opiekunczy-na-chore-dziecko-kontrola-zus.html Z zasiłku opiekuńczego można korzystać zasadniczo wtedy, gdy mamy chore dziecko do lat 14. Wystarczy wówczas uzyskać zwolnienie lekarskie w celu opieki nad dzieckiem, a świadczenie można pobierać do 60 dni w roku. To, że ubezpieczeni korzystają z tej możliwości, nie jest niczym nadzwyczajnym – mają do tego prawo. Nie zawsze jednak odbywa się to w pełni etycznie.

]]>
Pracownik socjalny zweryfikuje, czy opiekun zajmuje się niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/981102,pracownik-socjalny-sprawdzi-jak-opiekun-opiekuje-sie-niepelnosprawnym.html Osoby, które nie pracują, ponieważ zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą otrzymywać jedno z dwóch świadczeń opiekuńczych. To, które z nich zostanie przyznane opiekunowi, zależy od tego, kiedy powstała dysfunkcja zdrowotna.

]]>
Były opiekun z zasiłkiem dla bezrobotnych lub świadczeniem przedemerytalnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/978781,byly-opiekun-z-zasilkiem-dla-bezrobotnych.html Osoba, która przestała otrzymywać jedno ze świadczeń opiekuńczych, będzie mogła starać się o zasiłek z urzędu pracy lub świadczenie przedemerytalne. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy utrata prawa do wsparcia była spowodowana śmiercią niepełnosprawnego krewnego.

]]>
Zasiłek opiekuńczy także za opiekę nad teściową http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/968396,zasilek-opiekunczy-za-opieke-nad-tesciowa.html Mieszkam wspólnie z żoną i matką. Matka poważnie choruje, często któreś z nas musi z nią zostać w domu, bierzemy wtedy urlop. Powiedziano mi w kadrach, że oboje z żoną możemy wziąć przez 14 dni w roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny. Nikt mi jednak nie wyjaśnił, czy zasiłek w tym wymiarze przysługuje łącznie, czy też każde z nas ma do dyspozycji 14 dni.

]]>
Niestandardowy czas pracy może pozbawić zasiłku opiekuńczego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/966625,niestandardowy-czas-pracy-moze-pozbawic-zasilku-opiekunczego.html Jeśli jedno z rodziców nie pracuje w stałych godzinach, drugi opiekun może nie otrzymać świadczenia na chore dziecko. Do odmowy wypłaty uprawniony jest nie tylko ZUS, lecz także pracodawca.

]]>