© 2018 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "zasiłek opiekuńczy" 2018-06-20T17:37:51+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/zasilek-opiekunczy Chorobowy, macierzyński, opiekuńczy: Ile wynoszą w 2018 roku zasiłki z ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1113040,duze-zdjecie,1,chorobowy-macierzynski-wysokosc-zasilku-z-zus-2018.html Osobie ubezpieczonej w razie choroby czy narodzin dziecka przysługują różne rodzaje zasiłków, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, ile wynoszą te świadczenia w 2018 roku.

]]>
Kiedy za opiekę nad chorym rodzicem otrzymasz zwolnienie i zasiłek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1109716,zasilek-opiekunczy-za-opieke-nad-chorym-rodzicem.html Pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy za opiekę nad chorą matka lub ojcem nawet wtedy, gdy rodzice nie mieszkają sami, ale drugi domownik jest osobą chorą, niezdolną do pracy albo niesprawną fizycznie lub psychicznie.

]]>
Jak ustalać limit dni opieki nad chorymi członkami rodziny, za które przysługuje zasiłek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1105873,jak-ustalac-limit-dni-opieki-nad-chorymi-czlonkami-rodziny-za-ktore-przysluguje-zasilek.html Pracownica opiekuje się chorym ojcem. Za ile dni przysługuje jej z tego tytułu zasiłek opiekun´czy, jeżeli jej siostra w tym roku kalendarzowym wykorzystała już 10 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chora? matka?? Jak ustalić podstawę zasiłku, jeżeli w styczniu 2018 r. pracownica sama chorowała przez pięć dni, ale od 1 lutego br. pracuje w niższym wymiarze czasu pracy (do końca stycznia na cały etat, od lutego na 3/4)? Wynagrodzenie uległo obniżeniu z 2800 zł do 2500 zł.

]]>
Ile wynoszą świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2018 roku http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1103400,duze-zdjecie,1,jakie-swiadczenia-przysluguja-opiekunom-osob-niepelnosprawnych.html Osoba, która rezygnuje z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne i  specjalny zasiłek opiekuńczy, a po śmierci podopiecznego  - zasiłek dla bezrobotnych.

]]>
Projekt MRPiPS: schroniska dla bezdomnych będą mogły pobierać "symboliczną" opłatę za pobyt http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1095142,projekt-mrpips-schroniska-dla-bezdomnych-beda-mogly-pobierac-symboliczna-oplate-za-pobyt.html Zasiłek opiekuńczy 2018: Komu przysługuje, ile wynosi? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1090911,zasilek-opiekunczy-2018-komu-przysluguje-ile-wynosi.html Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez ZUS i przysługuje wszystkim osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym. Jest wypłacany w sytuacji, gdy ubezpieczony nie może podjąć pracy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem do lat 8, chorym dzieckiem do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny.

]]>
Michałkiewicz: rozpoczynamy prace nad strategią dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1078802,michalkiewicz-rozpoczynamy-prace-nad-strategia-dla-niepelnosprawnych.html Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie ws. urlopów rodzicielskich http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1052621,sejm-negatywnie-o-unijnej-dyrektywie-ws-urlopow-rodzicielskich.html Wszystko o zasiłku opiekuńczym na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1051168,zwolnienie-lekarskie-zasilek-opiekunczy-poradnik.html Kiedy nie możesz pracować z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kiedy przysługuje, jaka może być jego wysokość, w jakim okresie można go pobierać.

]]>
Status bezrobotnego bez wpływu na przyznanie świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1044512,bezrobotni-swiadczenie-pielegnacyjne.html Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego nie będzie stanowić przeszkody do ich uzyskania.

]]>
Zobacz, na jak długo otrzymasz zasiłek opiekuńczy na dziecko w 2017 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034017,zasilek-opiekunczy-2017.html Zasiłek opiekuńczy przysługuje na chore dziecko nawet przez 60 dni w roku.

]]>
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego: ZUS może skontrolować rodzinę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1028958,dokumentowanie-prawa-do-zasilku-opiekunczego-zus-moze-skontrolowac-rodzine.html Sprawa dotyczyła kobiety, której ZUS odmówił prawa do zasiłku opiekuńczego. Kobieta ubiegała się o świadczenie w związku z tym, że jej matka z przyczyn zdrowotnych nie mogła sprawować opieki nad swoim mężem. ZUS uznał, że kobieta powinna udokumentować niedyspozycję matki. Tymczasem powódka nie przedłożyła żadnego zaświadczenia lekarskiego czy innego dokumentu potwierdzającego rzeczywistą niemożliwość sprawowania opieki matki nad ojcem wnioskodawczyni.

]]>
Pogrzebowy i wyrównawczy: Zobacz, jakie zasiłki wypłaca ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1016456,duze-zdjecie,1,zasady-wyplaty-zasilkow-przez-zus.html Macierzyński, opiekuńczy i chorobowy - takie między innymi zasiłki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

]]>
Sąd w Łodzi: 6 dzieci zostanie z ojcem, ale pod stałym nadzorem kuratora http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1011738,sad-w-lodzi-6-dzieci-zostanie-z-ojcem-ale-pod-stalym-nadzorem-kuratora.html Nowości w programie "Za życiem": Preferencje w Mieszkanie+ i 30 dni zasiłku opiekuńczego http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1004354,program-za-zyciem-mieszkanie-i-30-dni-zasilku-opiekunczego.html Preferencje w ramach programu Mieszkanie+, dodatkowe pieniądze na aktywizację bezrobotnych rodziców, utworzenie 380 ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych zapewniających pomoc do siódmego roku życia oraz wydłużenie zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności – to główne nowości programu „Za życiem”.

]]>
Kiedy były opiekun otrzyma zasiłek dla bezrobotnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1003949,kiedy-byly-opiekun-otrzyma-zasilek-dla-bezrobotnych.html Ktoś, kto po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny stracił wsparcie z ośrodka pomocy społecznej, otrzyma świadczenie z urzędu pracy. Będzie jednak musiał udowodnić odpowiedni okres pobierania pomocy finansowej za opiekę.

]]>
Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/990477,swiadczenie-pielegnacyjne-specjalny-zasilek-opiekunczy-2016.html W zależności od czasu, w którym powstała niepełnosprawność, opiekunowi przysługuje albo 1300 zł, albo 520 zł miesięcznej pomocy. Aby ją otrzymać, nie może pracować.

]]>
Senat przyjął ustawę dotyczącą opiekunów osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/990234,ustawa-opiekunowie-osob-niepelnosprawnych.html Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne - stanowi ustawa, którą w piątek przyjął Senat.

]]>
ZUS (nie) sprawdzi, czy dziecko choruje, czyli nadużycia w zasiłku opiekuńczym (nie) do wykrycia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982250,zasilek-opiekunczy-na-chore-dziecko-kontrola-zus.html Z zasiłku opiekuńczego można korzystać zasadniczo wtedy, gdy mamy chore dziecko do lat 14. Wystarczy wówczas uzyskać zwolnienie lekarskie w celu opieki nad dzieckiem, a świadczenie można pobierać do 60 dni w roku. To, że ubezpieczeni korzystają z tej możliwości, nie jest niczym nadzwyczajnym – mają do tego prawo. Nie zawsze jednak odbywa się to w pełni etycznie.

]]>
Pracownik socjalny zweryfikuje, czy opiekun zajmuje się niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/981102,pracownik-socjalny-sprawdzi-jak-opiekun-opiekuje-sie-niepelnosprawnym.html Osoby, które nie pracują, ponieważ zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą otrzymywać jedno z dwóch świadczeń opiekuńczych. To, które z nich zostanie przyznane opiekunowi, zależy od tego, kiedy powstała dysfunkcja zdrowotna.

]]>