© 2017 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "zasiłek opiekuńczy" 2017-02-23T01:55:04+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/zasilek-opiekunczy Pogrzebowy i wyrównawczy: Zobacz, jakie zasiłki wypłaca ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/1016456,duze-zdjecie,1,zasady-wyplaty-zasilkow-przez-zus.html Macierzyński, opiekuńczy i chorobowy - takie między innymi zasiłki wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

]]>
Sąd w Łodzi: 6 dzieci zostanie z ojcem, ale pod stałym nadzorem kuratora http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1011738,sad-w-lodzi-6-dzieci-zostanie-z-ojcem-ale-pod-stalym-nadzorem-kuratora.html Nowości w programie "Za życiem": Preferencje w Mieszkanie+ i 30 dni zasiłku opiekuńczego http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1004354,program-za-zyciem-mieszkanie-i-30-dni-zasilku-opiekunczego.html Preferencje w ramach programu Mieszkanie+, dodatkowe pieniądze na aktywizację bezrobotnych rodziców, utworzenie 380 ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych zapewniających pomoc do siódmego roku życia oraz wydłużenie zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności – to główne nowości programu „Za życiem”.

]]>
Kiedy były opiekun otrzyma zasiłek dla bezrobotnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1003949,kiedy-byly-opiekun-otrzyma-zasilek-dla-bezrobotnych.html Ktoś, kto po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny stracił wsparcie z ośrodka pomocy społecznej, otrzyma świadczenie z urzędu pracy. Będzie jednak musiał udowodnić odpowiedni okres pobierania pomocy finansowej za opiekę.

]]>
Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/990477,swiadczenie-pielegnacyjne-specjalny-zasilek-opiekunczy-2016.html W zależności od czasu, w którym powstała niepełnosprawność, opiekunowi przysługuje albo 1300 zł, albo 520 zł miesięcznej pomocy. Aby ją otrzymać, nie może pracować.

]]>
Senat przyjął ustawę dotyczącą opiekunów osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/990234,ustawa-opiekunowie-osob-niepelnosprawnych.html Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne - stanowi ustawa, którą w piątek przyjął Senat.

]]>
ZUS (nie) sprawdzi, czy dziecko choruje, czyli nadużycia w zasiłku opiekuńczym (nie) do wykrycia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982250,zasilek-opiekunczy-na-chore-dziecko-kontrola-zus.html Z zasiłku opiekuńczego można korzystać zasadniczo wtedy, gdy mamy chore dziecko do lat 14. Wystarczy wówczas uzyskać zwolnienie lekarskie w celu opieki nad dzieckiem, a świadczenie można pobierać do 60 dni w roku. To, że ubezpieczeni korzystają z tej możliwości, nie jest niczym nadzwyczajnym – mają do tego prawo. Nie zawsze jednak odbywa się to w pełni etycznie.

]]>
Pracownik socjalny zweryfikuje, czy opiekun zajmuje się niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/981102,pracownik-socjalny-sprawdzi-jak-opiekun-opiekuje-sie-niepelnosprawnym.html Osoby, które nie pracują, ponieważ zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą otrzymywać jedno z dwóch świadczeń opiekuńczych. To, które z nich zostanie przyznane opiekunowi, zależy od tego, kiedy powstała dysfunkcja zdrowotna.

]]>
Były opiekun z zasiłkiem dla bezrobotnych lub świadczeniem przedemerytalnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/978781,byly-opiekun-z-zasilkiem-dla-bezrobotnych.html Osoba, która przestała otrzymywać jedno ze świadczeń opiekuńczych, będzie mogła starać się o zasiłek z urzędu pracy lub świadczenie przedemerytalne. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy utrata prawa do wsparcia była spowodowana śmiercią niepełnosprawnego krewnego.

]]>
Zasiłek opiekuńczy także za opiekę nad teściową http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/968396,zasilek-opiekunczy-za-opieke-nad-tesciowa.html Mieszkam wspólnie z żoną i matką. Matka poważnie choruje, często któreś z nas musi z nią zostać w domu, bierzemy wtedy urlop. Powiedziano mi w kadrach, że oboje z żoną możemy wziąć przez 14 dni w roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny. Nikt mi jednak nie wyjaśnił, czy zasiłek w tym wymiarze przysługuje łącznie, czy też każde z nas ma do dyspozycji 14 dni.

]]>
Niestandardowy czas pracy może pozbawić zasiłku opiekuńczego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/966625,niestandardowy-czas-pracy-moze-pozbawic-zasilku-opiekunczego.html Jeśli jedno z rodziców nie pracuje w stałych godzinach, drugi opiekun może nie otrzymać świadczenia na chore dziecko. Do odmowy wypłaty uprawniony jest nie tylko ZUS, lecz także pracodawca.

]]>
Zasiłek dla opiekuna również wtedy, gdy wygasło orzeczenie o niepełnosprawności http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/957128,zasilek-dla-opiekuna-rowniez-wtedy-gdy-wygaslo-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci.html Osoby, które zakończyły pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego między 1 stycznia a 30 czerwca 2013 r., bo ich decyzje były wydane na czas określony, powinny mieć przywrócone wsparcie na takich samych zasadach jak opiekunowie, którzy stracili je z mocy prawa 1 lipca.

]]>
Wdowi zasiłek to nie renta. Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/952352,wdowi-zasilek-to-nie-renta-pit.html Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT od zasiłku na dzieci wypłacanego przez brytyjski Urzędu Świadczeń Rodzinnych – potwierdził katowicki organ.

]]>
Chore dziecko: Sprawdź, ile dni wolnych i jakie świadczenia przysługują rodzicom http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/948630,chore-dziecko-dni-wolne-zasilek-opiekunczy.html Jeżeli dziecko zachorowało, rodzicom przysługuje zwolnienie od pracy na osobistą opiekę, a za okres nieobecności - zasiłek opiekuńczy. W przypadku długotrwałej choroby opiekunowie mogą starać się o dodatkowy urlop wychowawczy czy świadczenie pielęgnacyjne.

]]>
Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą wysyłać Szydło puste łyżki http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/944078,opiekunowie-doroslych-niepelnosprawnych-beda-wysylac-szydlo-puste-lyzki.html Sejm: Komisja za wspieraniem rodzin z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/942863,sejm_komisja_za_wspieraniem_rodzin_z_kilkorgiem_niepelnosprawnych_dzieci.html Zasiłek opiekuńczy również dla wnuków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/942095,zasilek-opiekunczy-rowniez-dla-wnukow.html Wsparcie dla osób, które nie mogą podjąć pracy, bo zajmują się starszym i niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługuje nie tylko dzieciom chorego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

]]>
Zmiany w świadczeniach rodzinnych w 2016 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/903192,swiadczenia-rodzinne-2016-zmiany-w-swiadczeniach-rodzinnych-swiadczenia-rodzinne.html Od 1 listopada próg dochodowy uprawniający do pobierania zasiłków i dodatków wzrósł o 100 zł. Zmienia się także wysokość tych świadczeń. W efekcie rodziny otrzymają więcej pieniędzy.

]]>
RPO: Były opiekun powinien mieć pomoc finansową http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/901733,rpo-bylemu-opiekunowi-nalezy-sie-pomoc-finansowa.html Osobom, które przez wiele lat zajmowały się niepełnosprawnym członkiem rodziny, trudno jest wrócić na rynek pracy. Dlatego, jeżeli zbliżają się do wieku emerytalnego, powinna im przysługiwać pomoc finansowa.

]]>
Opiekun niepełnosprawnego nie straci ubezpieczenia rolniczego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/900777,opiekun-niepelnosprawnego-nie-straci-ubezpieczenia-rolniczego.html Rolnik, który zajmuje się bliską osobą i pobiera z tego tytułu świadczenie, będzie mógł pozostać w KRUS. Powrócą do niego na swój wniosek osoby wyłączone na podstawie starych przepisów.

]]>