© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "zasiłek opiekuńczy" 2015-03-31T19:03:41+02:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/zasilek-opiekunczy Nielegalne domy seniora wciąż bezkarne http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/858075,nielegalne-domy-seniora-wciaz-bezkarne.html Inspektorzy wojewódzcy sprawdzają placówki, które reklamują się w prasie i internecie. Nie mogą ich jednak zamknąć, nawet gdy te działają bez zezwolenia

]]>
Więcej osób stara się o specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848078,wiecej_osob_stara_sie_o_specjalny_zasilek_opiekunczy.html Nie tylko rezygnujący z pracy mogą składać wnioski o pomoc, gdy zajmują się niepełnosprawnym dorosłym członkiem rodziny. To efekt złagodzenia przepisów

]]>
Od 2015 roku łatwiej o zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844747,od-2015-roku-latwiej-o-zasilek-dla-opiekunow-doroslych-niepelnosprawnych.html Będzie łatwiej o zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Z ustawy o świadczeniach rodzinnych znika przepis stanowiący, że warunkiem otrzymania zasiłku jest rezygnacja z zatrudnienia na rzecz opieki nad bliskim niepełnosprawnym.

]]>
Czeki opiekuńcze dla seniorów? Projekt ustawy trafi do premier Kopacz http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841392,czeki-opiekuncze-dla-seniorow-projekt-ustawy-trafi-do-premier-kopacz.html 1 tys. zł miesięcznie na pokrycie kosztów świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych będzie mogła otrzymać osoba z pierwszym stopniem niesamodzielności. Przy drugim i trzecim poziomie ma to być odpowiednio 850 zł oraz 650 zł. Czeki opiekuńcze to najważniejszy element projektu przygotowanego przez zespół ekspertów działających pod przewodnictwem Mieczysława Augustyna, senatora PO. Nie wiadomo, czy zgodzi się na niego Ministerstwo Finansów.

]]>
Czek opiekuńczy zreformuje pomoc osobom niesamodzielnym? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841239,osoby-niesamodzielne-skorzystaja-na-wprowadzeniu-czemu-opiekunczego.html "Narzędziem, przy pomocy którego chcemy to wykonać, jest czek opiekuńczy. Ma to być pomoc finansowa adresowana wprost do zainteresowanych. Pierwszy raz chcemy zrealizować w Polsce to, o czym od czasu przemian się mówi, żeby pieniądz szedł za klientem. Teraz ma za nim pójść w formie czeku opiekuńczego" - wyjaśniał dziennikarzom Augustyn.

]]>
Kto i w jaki sposób może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/834494,kto-i-w-jaki-sposob-moze-otrzymac-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Od 1 listopada wzrosło kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie wsparcia przez opiekuna zajmującego się dorosłym niepełnosprawnym krewnym. Wynosi teraz 664 zł na osobę w rodzinie.

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych obchodzą prawo, by dostać specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/816956,zasilek-opiekunczy-opiekunowie-niepelnosprawnych-obchodza-prawo.html Gminy mają problem z osobami, które podejmują pracę tylko po to, aby zaraz z niej zrezygnować i otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy.

]]>
Bezrobotni poczekają na specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/814226,bezrobotni-poczekaja-na-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie osób, które nie mogły wykazać rezygnacji z pracy, aby otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy. Większość z nich odzyskała już pomoc lub nastąpi to za pięć miesięcy.

]]>
Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/807189,jak-uzyskac-zasilek-opiekunczy-lub-swiadczenie-pielegnacyjne.html Po zmianach grupa uprawnionych do pomocy została rozszerzona o rolników i osoby bezrobotne. Jednak ci drudzy z wsparcia za zajmowanie się niepełnosprawnym krewnym skorzystają dopiero za pół roku.

]]>
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/794794,komu-przysluguje-zasilek-opiekunczy.html Pracownik, który musi zaopiekować się członkiem rodziny i z tego tytułu otrzymał zwolnienie z wykonywania pracy, ma prawo do finansowego wsparcia z ZUS, czyli do zasiłku opiekuńczego.

]]>
Polska nie poradziła sobie z problemem osób niepełnosprawnych. Zobacz, jakie rozwiązania są w innych państwach http://www.gazetaprawna.pl/galerie/787914,duze-zdjecie,1,zasilki-dla-niepelnosprawnych-w-europie.html Według badań Organizacji Inclusion International i Inclusion Europe więcej niż połowa (prawie 60%) osób niepełnosprawnych mieszka ze swoimi rodzinami. U sporego odsetka rodzin z niepełnosprawnym członkiem rodziny, można odnotować umiarkowane warunki życia, często jednak są złe lub bardzo złe. Są jednak kraje, które prowadzą efektywną politykę wobec osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

]]>
Trybunał sprawdzi warunki uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/771588,zasilek-opiekunczy-trybunal-sprawdzi-warunki-uzyskania-specjalnego-swiadczenia.html Ograniczenie prawa do wsparcia i wypłaty zasiłków opiekuńczych tylko do tych opiekunów, którzy zrezygnowali z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym, może naruszać konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

]]>
Gminy nadal będą wypłacać 200 zł dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/766435,zasilek-pielegnacyjny-gminy-nadal-beda-wyplacac-200-zl-dodatku-do-swiadczenia.html W pierwszym kwartale 2014 r. rodzicom zajmującym się niepełnosprawnymi dziećmi będzie przysługiwać wsparcie wyższe niż wynikające z przepisów.

]]>
Będzie specjalny zasiłek opiekuńczy dla małżonków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/764850,niepelnosprawni-bedzie-specjalny-zasilek-opiekunczy-dla-malzonkow.html Posłowie chcą doprecyzować przepisy związane z przyznawaniem pomocy na opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodziny. Zostały one pozytywnie ocenione przez rząd.

]]>
Rodzic dostanie zasiłek opiekuńczy, gdy zachoruje niania http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/727764,zasilek-opiekunczy-w-przypadku-choroby-niani.html Rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy gdy doszło do nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego, choroby dziennego opiekuna lub niani, z którą podpisał umowę uaktywniającą.

]]>
Kto pierwszy złoży wniosek, otrzyma specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/723305,kto-pierwszy-zlozy-wniosek-otrzyma-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Gmina, wydając decyzję o przyznaniu pomocy na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny, nie musi sprawdzać kolejności alimentacji wynikającej z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego, który od początku tego roku przysługuje osobom niespełniającym restrykcyjnych zasad uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego.

]]>
Od lipca będzie mniej świadczeń pielęgnacyjnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/713392,od_lipca_bedzie_mniej_swiadczen_pielegnacyjnych.html Od lipca duże zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Część osób, które dotąd zasiłki pielęgnacyjne otrzymywały, straci je - ale ci, którzy spełnią zaostrzone kryteria otrzymają wyższe świadczenia.

]]>
O jakie świadczenia mogą się ubiegać osoby wychowujące dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/712890,o_jakie_swiadczenia_moga_sie_ubiegac_osoby_wychowujace_dzieci.html Rodzic otrzyma zasiłek oraz specjalne dodatki do niego, gdy jego potomek rozpoczyna naukę lub gdy wychowuje go bez drugiego z opiekunów. Uzyskanie wsparcia jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

]]>
Jak otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy po zaostrzeniu przepisów http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/703043,jak_otrzymac_specjalny_zasilek_opiekunczy_po_zaostrzeniu_przepisow.html Dwa lata temu zajęłam się niepełnosprawną matką mającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do dziś pobieram zasiłek pielęgnacyjny – pisze pani Agnieszka. – W dniu składania wniosku byłam zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku (spełniając tym samym wymóg ustawowy niepodejmowania zatrudnienia). Jednak w tym roku, po zmianie przepisów, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku. Wiem, że powinnam ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy, oraz że muszę spełnić kryterium dochodowe. Czy spełniam jednak kolejny wymóg, a mianowicie rezygnację z zatrudnienia, skoro nigdy nie pracowałam?

]]>
Pobyt matki w szpitalu daje ojcu prawo do zasiłku opiekuńczego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/691671,pobyt_matki_w_szpitalu_daje_ojcu_prawo_do_zasilku_opiekunczego.html Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w ciągu 8 tygodni po porodzie. Mogą z niego skorzystać także inni członkowie najbliższej rodziny, np. babcia

]]>