© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2015-03-05T07:29:29+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Kosiniak-Kamysz: Opiekunowie niepełnosprawnych nie stracą swoich uprawnień http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/856224,kosiniak-kamysz-opiekunowie-niepelnosprawnych-nie-straca-swoich-uprawnien.html W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Według Trybunału ustawodawca powinien podjąć działania zmierzające do przywrócenia równego traktowania wszystkich opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. TK uznał przy tym, że można inaczej traktować opiekunów dorosłych oraz opiekunów dzieci. MPiPS przygotowało projekt, który ma zrealizować orzeczenie Trybunału.

]]>
RPO upomina się o prawa opiekunów osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/855477,rpo-upomina-sie-o-prawa-opiekunow-osob-niepelnosprawnych.html Tylko jedna osoba z danej rodziny może otrzymać pomoc finansową z tytułu zajmowania się niepełnosprawnym krewnym. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) apeluje do resortu pracy o jak najszybszą zmianę przepisów.

]]>
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje gdy stan zdrowia odpowiada wiekowi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854669,swiadczenie-rehabilitacyjne-nie-przysluguje-jesli-stan-zdrowia-odpowiada-wiekowi.html

Zasiłek dostają osoby które rokują odzyskaniem zdolności do pracy. Jeżeli wydolność ruchowa odpowiada metryce, dalsze otrzymywanie pomocy nie będzie uzasadnione.

]]>
Dbają o higienę pracy, ale z ZUS nie zawsze wychodzą na czysto http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854173,dbaja-o-higiene-pracy-ale-z-zus-nie-zawsze-wychodza-na-czysto.html W niektórych sytuacjach pracodawca musi zapewnić pranie odzieży roboczej. Może jednak zamiast tego wypłacić zatrudnionym ekwiwalent. Zdarza się, że organ rentowy żąda wówczas składek, choć nie powinien

]]>
Bez przełomu w rozmowach rządu z opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854313,bez-przelomu-w-rozmowach-rzadu-z-opiekunami-doroslych-osob-niepelnosprawnych.html W zeszłym tygodniu MPiPS zaproponowało nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie podobają się one przedstawicielom tego środowiska, którzy w środę protestują przed KPRM. Wcześniej, w środę rano, resort pracy zorganizował briefing.

]]>
Zmiany świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych zdaniem MPiPS korzystne. Rodzice krytykują http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854252,zmiany-swiadczen-dla-opiekunow-niepelnosprawnych-zdaniem-mpips-korzystne-rodzice-krytykuja.html W zeszłym tygodniu MPiPS zaproponowało nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie podobają się one przedstawicielom tego środowiska, którzy w środę protestują przed KPRM. Wcześniej, w środę rano, resort pracy zorganizował briefing.

]]>
ZUS zwróci pieniądze za dojazd na komisję lekarską http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/853031,zus-powinien-zwrocic-pieniadze-za-dojazd-na-komisje-lekarska.html Jestem na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Na rekonwalescencję wyjechałam na wieś, do rodziny, o czym zawiadomiłam Zakład Ubezpieczeń Społecznych i mojego pracodawcę – pisze pani Halina. – Tymczasem ZUS wezwał mnie na komisję lekarską, muszę jechać przez pół Polski, a z finansami u mnie nie najlepiej. Czy to prawda, że mogę liczyć na opłacenie przejazdu przez ZUS

]]>
O czym pamiętać, licząc wynagrodzenie chorobowe http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852997,o-czym-pamietac-podczas-wyliczania-wynagrodzenia-chorobowego.html Wydany przez ZUS informator zawiera ponad 200 zasad, reguł oraz wyjątków, jakimi trzeba się kierować, ustalając pobory za czas niezdolności do pracy. A im więcej składników wynagrodzeń, tym więcej może być komplikacji

]]>
Miejsce w systemie eWUŚ można łatwo stracić http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/853190,miejsce-w-systemie-ewus-mozna-latwo-stracic.html Miejsce w systemie eWUŚ można łatwo stracić a wraz z nim prawo do świadczeń zdrowotnych. Według lekarzy, nawet 15 procent ich pacjentów świeci się w systemie na czerwono a to oznacza, że nie otrzymują za nich pieniędzy z NFZ.

]]>
Koniec sporu o świadczenia z WAM: Żołnierze odzyskają PIT http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/853062,koniec-sporu-o-swiadczenia-z-wam-zolnierze-odzyskaja-pit.html Spór o opodatkowanie świadczeń wypłaconych przez Wojskową Agencję Mieszkaniową (WAM) do końca 2011 r. wydaje się być zakończony. Tak przynajmniej wynika z tegorocznych wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.

]]>
Koniec dyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki rodzinne. Projekt w lutym w Sejmie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852897,koniec-dyskryminacji-w-pracy-ze-wzgledu-na-obowiazki-rodzinne-projekt-w-lutym-w-sejmie.html "Termin zależy od tego, kiedy naniesiemy poprawki. Staramy się, by to było jeszcze w tym miesiącu" - podkreśliła Wóycicka. Poinformowała także, że projekt jest już po konsultacjach społecznych. "Okazały się one pożyteczne, bo zostały zgłoszone sensowne uwagi, które nie burzą całej koncepcji projektu, ale ją wypełniają istotnymi szczegółami. Staramy się je wprowadzić" - dodała.

]]>
Część opiekunów niepełnosprawnych bez świadczenia pielęgnacyjnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852738,czesc-opiekunow-niepelnosprawnych-bez-swiadczenia-pielegnacyjnego.html Osoby pobierające specjalne zasiłki opiekuńcze będą z nich rezygnować, aby otrzymywać wyższą pomoc.

]]>
Od 1 lipca zmiana przepisów: Jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852520,jedno-swiadczenie-pielegnacyjne-dla-opiekunow-niepelnosprawnych.html Od lipca osoby zajmujące się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mogły – tak jak rodzice dzieci z uszczerbkiem na zdrowiu – ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

]]>
Opiekunowie nie pochwalają proponowanych przez MPiPS zmian w świadczeniach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852487,opiekunowie-sceptyczni-wobec-deklaracji-mpips.html Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych sceptyczni wobec propozycji resortu pracy i polityki społecznej w sprawie zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych. Według projektu, 1300 złotych netto przysługiwałoby za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, natomiast 800 złotych - za zajmowanie się osobą dorosłą. Świadczenia byłyby zróżnicowane w zależności od wieku podopiecznego - a nie od tego, czy niepełnosprawność powstała w dzieciństwie, czy w wieku dorosłym.

]]>
Jakie uprawnienia mają pracownice w ciąży http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852235,jakie-uprawnienia-maja-pracownice-w-ciazy.html Firmy zatrudniające kobiety muszą liczyć się z tym, że ich pracownice będą spodziewały się dziecka. Z tego nadzwyczajnego stanu wynika dla pań wiele uprawnień, które nie zawsze są uznawane przez szefa.

]]>
Zbyt niska pomoc dla samotnych rodziców z więcej niż dwójką dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852276,zbyt-niska-pomoc-dla-samotnych-rodzicow-z-wiecej-niz-dwojka-dzieci.html Przepisy dyskryminują osoby samotnie wychowujące więcej niż dwoje dzieci – uważa Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Kwota udzielanego im wsparcia maleje bowiem wraz z liczbą potomków.

]]>
VAT od świadczeń dla pracowników. Fiskus bierze wszystko http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/851890,vat_od_swiadczen_dla_pracownikow_fiskus_bierze_wszystko.html Firmy, które za bezcen przekazują podwładnym karnety na siłownię lub bilety do teatru, i tak muszą odprowadzić podatek od ich wartości rynkowej. Nieważne, że zatrudniony płaci złotówkę

]]>
Kilka godzin w firmie i kilka na L4. Pracownik dostanie wynagrodzenie za pracę i świadczenie chorobowe? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/851609,wynagrodzenie-za-prace-i-swiadczenie-chorobowe-za-kilka-godzin-w-firmie-i-kilka-na-l4.html Nie wiadomo, czy pracownikowi, który przepracował część dnia, a następnie dostał zwolnienie lekarskie, wypłacić wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe. Niektórzy twierdzą, że i jedno, i drugie.

]]>
Jak ustalić zasiłek chorobowy na przełomie lat dla pracownika, który ukończył 50. rok życia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/850269,zasilek-na-przelomie-lat-dla-pracownika-50.html W jaki sposób ustalić wysokość należnego pracownikowi 50+ świadczenia chorobowego i za ile dni powinno ono wynieść 80, a za ile 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku?

]]>
Nowy system wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych: Rodziny zyskają na świadczeniach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848529,opiekunowie-osob-niepelnosprawnych-rodziny-swiadczenia.html Trwają prace nad całkiem nowym systemem wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych. Poprawimy również sytuację finansową domów pomocy społecznej - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

]]>