© 2015 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2015-07-30T00:01:53+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Polaków trzeba przekupić, by decydowali się na dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/885478,polakow-trzeba-przekupic-by-decydowali-sie-na-dzieci.html Działania rządu nastawione są na rodziny z trojgiem i więcej dzieci. Problem w tym, że młodzi nie chcą nawet dwójki – mówi prof. Janusz Czapiński

]]>
Tejchman: Wielki sukces skarbówki http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/885479,tejchman-wielki-sukces-skarbowki.html Po raz kolejny sukces. Plan zrealizowany, i to nawet lepiej od oczekiwań. Problem rozwiązany, kłopoty zażegnane, możemy sobie pogratulować. Wprowadzone w 2014 r. w życie przepisy zadziałały. Rodziny, które zarabiały na tyle mało, że nie mogły skorzystać z podatkowej ulgi na dzieci, otrzymały prawie półtora miliarda złotych w „dopłatach”.

]]>
Państwo wypłaci odszkodowania dzieciom represjonowanych kobiet http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/885256,panstwo-wyplaci-odszkodowania-dzieciom-represjonowanych-kobiet.html Senatorowie chcą przyznać prawo do specjalnych odszkodowań dzieciom urodzonym w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia, których matki w latach 1944–1956 w okresie ciąży były prześladowane z powodów politycznych.

]]>
Kwiaty i upominki dla załogi są kosztem http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/885227,kwiaty-i-upominki-dla-zalogi-sa-kosztem.html Firma może odliczyć wydatki na prezenty dla pracowników kupione na specjalne okazje, np. jubileusz bądź z powodu przejścia na emeryturę – potwierdził dyrektor warszawskiej izby skarbowej.

]]>
Świadczenie rodzinne: Sejm przyjął poprawki Senatu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/885015,swiadczenie-rodzinne-sejm-przyjal-poprawki-senatu.html Senat zabronował do ustawy dwie poprawki. Jedna z nich umożliwia finansowanie świadczeń rodzicielskich dla rolników. Z uwagi na to, że świadczenie będzie wypłacane przez KRUS, należało zwiększyć wysokość odpisu na fundusz prewencji i rehabilitacji KRUS z 5 do 6,5 proc. Nie zwiększy to składek płaconych przez rolników do KRUS, ani też nie wniesie żadnych zmian do budżetu państwa. Druga poprawka ma charakter redakcyjny.

]]>
Wpis do CEIDG: ZUS odbierze świadczenie za samo bycie przedsiębiorcą. Stan chorego nie ma znaczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/884660,wpis-do-ceidg-zus-odbierze-swiadczenie-za-samo-bycie-przedsiebiorca-stan-chorego-nie-ma-znaczenia.html Będzie tak, gdy jest on wypłacany nie z tytułu prowadzonej działalności, ale z etatu, który właśnie się kończy. Wtedy ZUS odbierze świadczenie za samo bycie przedsiębiorcą. Stan chorego nie ma znaczenia.

]]>
Senat jednogłośnie przyjął poprawki do ustawy o świadczeniach rodzinnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/884533,senat-jednoglosnie-przyjal-poprawki-do-ustawy-o-swiadczeniach-rodzinnych.html Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw został przygotowany w resorcie pracy i polityki społecznej. Realizuje on zapowiedź z expose premier Ewy Kopacz.

]]>
Opłaty adiacenckie i odszkodowania: Waloryzacja oparta na poziomie inflacji tylko w ostateczności http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/884153,oplaty-adiacenckie-i-odszkodowania-waloryzacja-oparta-na-poziomie-inflacji-tylko-w-ostatecznosci.html Przerachowanie opłat adiacenckich i odszkodowań za wywłaszczone grunty będzie dokonywane na podstawie wskaźników cen nieruchomości ustalonych dla poszczególnych województw i rodzajów terenów.

]]>
Zmiany w zasiłku macierzyńskim. Ile dostanie kobieta z działalnością gospodarczą? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/884210,zasilek-macierzynski-dzialalnosc-gospdarcza-kobiety-w-ciazy.html Zmieniły się przepisy, która umożliwiające kobietom, rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem na uzyskanie wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Prezydent podpisał bowiem nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

]]>
Kopacz: Niezależnie od ubezpieczenia poszkodowani otrzymają pomoc od państwa http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/884025,kopacz-niezaleznie-od-ubezpieczenia-poszkodowani-otrzymaja-pomoc-od-panstwa.html Niezależnie od tego, czy ktoś jest, czy nie jest ubezpieczony, otrzyma pomoc od państwa. Zapewniła o tym Ewa Kopacz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanym w związku z wczorajszymi nawałnicami. Dodała, że osoby poszkodowane dostaną minimum 6 tysięcy zasiłku bezzwrotnego.

]]>
Ministerstwo Zdrowia przekaże finansowanie szczepień do NFZ http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/883966,nfz-moze-finansowac-szczepienia-ochronne-od-2017-r.html Przesunięcie finansowania obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgłosili go posłowie PO.

]]>
Dłuższe urlopy, ulgi podatkowe, więcej żłobków. Kosiniak-Kamysz chwali się osiągnięciami http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/883502,dluzsze-urlopy-ulgi-podatkowe-wiecej-zlobkow-kosiniak-kamysz-chwali-sie-osiagnieciami.html Milion dwieście tysięcy Kart Dużej Rodziny, więcej żłobków i przedszkoli, dłuższe urlopy dla matki i ojca czy ulgi podatkowe to tylko niektóre osiągnięcia polityki rodzinnej ostatnich lat.

]]>
NFZ: Brak konkursu na świadczenia to kłopot inwestorów, nie pacjentów http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/882908,nfz-brak-konkursu-na-swiadczenia-to-klopot-inwestorow-nie-pacjentow.html Narodowy Fundusz Zdrowia czwarty rok z rzędu nie podpisuje nowych umów z placówkami. Uzupełniające konkursy na świadczenia medyczne nie zmieniają sytuacji na rynku.

]]>
Wyższe dochody nie wykluczają samorządowej pomocy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/882698,wyzsze-dochody-nie-wykluczaja-samorzadowej-pomocy.html Mamy trudną sytuację finansową: mąż zarabia symbolicznie, ja straciłam pracę, dzieci trójka – pisze pani Halina. Jednak gdy podsumowaliśmy wszystkie nasze dochody, okazało się, że nie spełniamy kryterium, które pozwoliłoby nam ubiegać się o pomoc z gminy. Mamy za dużo, by dostać zasiłek, a za mało, by żyć. Czy możemy liczyć na jakiekolwiek wsparcie – zastanawia się kobieta

]]>
Na politykę rodzinną wydajemy bardzo mało, więc nic dziwnego, że nie mamy efektów w podnoszeniu wskaźnika dzietności http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/882755,na-polityke-rodzinna-wydajemy-bardzo-malo-wiec-nic-dziwnego-ze-nie-mamy-efektow-w-podnoszeniu-wskaznika-dzietnosci.html Według OECD wydajemy na politykę rodzinną z budżetu 1,76 proc. PKB, czyli niemal 30 mld zł, według Eurostatu niepełne 20 mld zł, czyli 1,2 proc. PKB. Różne są metody liczenia. Ważne jest miejsce Polski w zestawieniach wydatków prorodzinnych. Według Eurostatu jesteśmy na 17. miejscu, według OECD na 24., przy średniej, która dla tej organizacji wynosi 2,55 proc. PKB.

]]>
Senat za objęciem żołnierzy-górników ustawą kombatancką http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/882507,senat-za-objeciem-zolnierzy-gornikow-ustawa-kombatancka.html Zgodnie z danymi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych żyje ok. 27,5 tys. represjonowanych żołnierzy i ok. 20 tys. wdów po nich. Żołnierze-górnicy uprawnieni są do świadczenia pieniężnego, którego maksymalna wysokość w 2014 r. wyniosła 206,76 zł miesięcznie i ryczałtu energetycznego. Ci, którzy są zaliczeni do jednej z grup inwalidzkich w związku z uszczerbkiem na zdrowiu powstałym wskutek represji, są też uprawnieni do świadczeń ustawy o inwalidach wojennych.

]]>
Wniosek o zasiłek złożysz online. Sejm za zmianami w świadczeniach rodzinnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/882437,wniosek-o-zasilek-zlozysz-online-sejm-za-zmianami-w-swiadczeniach-rodzinnych.html Przygotowana przez resort pracy i polityki społecznej nowelizacja obejmuje również zmiany w ustawach: o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, o pomocy społecznej, o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, o Karcie Dużej Rodziny oraz w Prawie o ruchu drogowym.

]]>
500 zł na dziecko: Czy Polskę stać na dodatki dla 3,7 mln osób? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/881769,500-zl-na-dziecko-czy-polske-stac-na-dodatki-dla-3-7-mln-osob.html Jak poinformowała we wtorek rano nowa rzeczniczka PiS Elżbieta Witek, politycy PiS w cyklu konferencji będą pokazywali źródła finansowania propozycji programowych, które przedstawiła w sobotę kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Pierwsza konferencja, która odbyła się we wtorek, dotyczyła programu 500 zł na dziecko.

]]>
Składka chorobowa przed TK? Nowa inicjatywa ze strony Ryszarda Petru http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/880442,skladka-chorobowa-przed-tk-ryszard-petru.html Lider Nowoczesnej PL Ryszard Petru chce skierowania ustawy o świadczeniach pieniężnych do Trybunału Konstytucyjnego. Dziś złożył w tej sprawie petycję do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

]]>
Świadczenie dla osób bez macierzyńskiego: Gminy wypłacą 1 tys. zł miesięcznie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/879652,swiadczenie-dla-osob-bez-macierzynskiego-gminy-wyplaca-1-tys-zl-miesiecznie.html Gminy będą wypłacać pomoc finansową rodzicom, którym urodziło się dziecko, a nie są zatrudnieni na etacie. Otrzymają oni 1 tys. zł miesięcznie.

]]>