© 2015 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2015-09-02T23:45:17+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Kosiniak-Kamysz idzie na ugodę. Będą wyższe zasiłki dla przedsiębiorczych matek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891768,kosiniak-kamysz-idzie-na-ugode-beda-wyzsze-zasilki-dla-przedsiebiorczych-matek.html Przedsiębiorcze matki, prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 2 lata, będą miały wyższe zasiłki macierzyńskie. To efekt rozmów protestujących kobiet z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Dyskusja toczyła się w kancelarii premiera w Warszawie. Przed gmachem odbywała się 150-osobowa pikieta Ruchu Społecznego "Matki na działalności gospodarczej".

]]>
500 złotych na dziecko. Szydło przedstawia projekt ustawy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891759,500-zlotych-na-dziecko-szydlo-przedstawia-projekt-ustawy.html Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła projekt ustawy Program Rodzina 500. Ma ona umożliwić wypłacanie 500 złotych na drugie i następne dziecko.

]]>
17 zł z zasiłku macierzyńskiego? Przedsiębiorcze kobiety rozpoczęły protest http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891733,17-zl-z-zasilku-macierzynskiego-przedsiebiorcze-kobiety-rozpoczely-protest.html Przedsiębiorcze kobiety protestują przeciwko zmianom w zasiłkach macierzyńskich. Dziś rano będę manifestować przez kancelarią premier Ewy Kopacz.

]]>
Dopłata do prądu nie pozbawi dodatku mieszkaniowego http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/891331,doplata-do-pradu-nie-pozbawi-dodatku-mieszkaniowego.html Pomoc finansowa na opłacenie rachunków za energię elektryczną nie będzie jednak wliczana do kryterium dochodowego przy ubieganiu się o świadczenie na pokrycie kosztów czynszu.

]]>
Działacze opozycji z PRL otrzymają wsparcie finansowe. Nowe przepisy wchodzą w życie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891157,dzialacze-opozycji-z-prl-otrzymaja-wsparcie-finansowe-nowe-przepisy-wchodza-w-zycie.html Ustawa przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Obejmuje osoby, które w tym okresie łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziły tę, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność. Z tego czasu wyłączono okres, kiedy niezależny ruch studencki lub związkowy był legalny.

]]>
Zagraniczne świadczenia nie są opodatkowane w Polsce http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/890746,zagraniczne-swiadczenia-nie-sa-opodatkowane-w-polsce.html Banki nie powinny potrącać zaliczek na PIT od przekazywanych do Polski zagranicznych zasiłków, jeżeli w naszym kraju byłyby one również zwolnione z daniny.

]]>
Kiedy długi alimentacyjne mogą zostać umorzone? http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/890302,dlugi-alimentacyjne-umorzenie.html Dłużnikowi alimentacyjnemu, któremu sytuacja zdrowotna nie pozwala na podjęcie pracy zarobkowej i z tego powodu utrzymuje się on jedynie ze środków pochodzących z pomocy społecznej można umorzyć zobowiązanie alimentacyjne - wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

]]>
Odprawę emerytalną klasyfikuje się do paragrafu 401 http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/889857,odprawe-emerytalna-klasyfikuje-sie-do-paragrafu-401.html Pracownik samorządowej jednostki budżetowej złożył wypowiedzenie umowy w związku z przejściem na emeryturę. Pracownikowi wypłacono odprawę emerytalną. Jak wypłata tej odprawy powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych jednostki i do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej powinna zostać zaklasyfikowana?

]]>
Orzekanie o niepełnosprawności: Osoby wymagające opieki podzielone na dwie grupy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/889877,orzekanie-o-niepelnosprawnosci-osoby-wymagajace-opieki-podzielone-na-dwie-grupy.html Sejmowi prawnicy mają zastrzeżenia do poselskiej propozycji, która zakłada wyodrębnienie wśród osób wymagających stałej opieki dwóch grup. Wskazują, że nie wiadomo, jakie mają być kryteria podziału.

]]>
Trzeba poinformować o utracie prawa do pomocy http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/889332,trzeba_poinformowac_o_utracie_prawa_do_pomocy.html Procedury

]]>
Wnioski i decyzje przez internet. Co wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/889328,duze-zdjecie,1,alimenty-i-zasilki-co-wprowadza-nowelizacja-ustawy-o-swiadczeniach-rodzinnych.html Po nowelizacji ustawy, przyznawanie świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ubieganie się o Kartę Dużej Rodziny, będzie mogło odbywać się przez internet.

]]>
Wychowanek podlegał pieczy zastępczej? To dostanie niższe świadczenie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/889175,wychowanek-podlegal-pieczy-zastepczej-to-dostanie-nizsze-swiadczenie.html Od października wzrośnie dofinansowanie nauki pełnoletnich osób opuszczających placówki. Nie będzie to jednak dotyczyć odchodzących z rodzin zastępczych i domów dziecka

]]>
Koniec z życiem na kredyt. Mordasewicz: Jeśli damy więcej emerytom, mniej zostanie dla naszych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/888648,koniec-z-zyciem-na-kredyt-mordasewicz-jesli-damy-wiecej-emerytom-mniej-zostanie-dla-naszych-dzieci.html Trzeba skończyć z życiem na kredyt, na koszt przyszłych pokoleń – mówi w wywiadzie dla GazetaPrawna.pl Jeremi Mordasewicz, Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.

]]>
Elastyczne urlopy i zmiany w zasiłku macierzyński: Zmiany w świadczeniach rodzicielskich http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/887441,duze-zdjecie,1,urlopy-zasilek-macierzynski-zmiany-w-swiadczeniach-rodzicielskich.html Jeszcze przed końcem kadencji rząd stara się zdobyć głosy polskich rodziców i wprowadza kolejne rozwiązania ułatwiające im godzenie obowiązków służbowych z opieką nad dziećmi. Udało się także wprowadzić część prorodzinnych pomysłów już byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Oto nadchodzące zmiany.

]]>
Zmiany w prawie: Policzyliśmy, ile wyniosą zasiłki i inne zapomogi dla rodziców http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/888186,duze-zdjecie,1,zasilek-macierzynski-swiadczenia-rodzicielskie-na-dziecko.html Szykują się zmiany w świadczeniach, które rodzice mogą otrzymać na dzieci. Skorzystają na nich bezrobotne matki. Przedsiębiorcze kobiety z firmą czują się natomiast poszkodowane przez państwo. Policzyliśmy, ile wyniosą teraz zasiłki i inne zapomogi dla rodziców.

]]>
ZUS powinien analizować łącznie komplementarne świadczenia socjalne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/888285,zus-powinien-analizowac-lacznie-komplementarne-swiadczenia-socjalne.html Rozmowa z Łukaszem Chruścielem, radcą prawnym, partnerem w kancelarii Raczkowski Paruch.

]]>
Elektroniczne zwolnienia lekarskie - na czym polegają zmiany? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/888087,elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-na-czym-polegaja-zmiany.html Mają wyeliminować nadużycia i usprawnić proces kontroli, zmniejszyć zatrudnienie osób obsługujących papierowe druki oraz przynieść oszczędność przy ich produkcji. Od 1 stycznia 2016 r. płatników czeka rewolucja porównywalna z wprowadzeniem programu Płatnik

]]>
Zmiany w zasiłkach i zwolnieniach lekarskich: Więcej uprawnionych do świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/888104,zmiany-w-zasilkach-i-zwolnieniach-lekarskich-wiecej-uprawnionych-do-swiadczen.html Spośród trzech dużych grup znowelizowanych przepisów zasiłkowych najwcześniej wchodzą w życie te rozszerzające kategorie uprawnionych. Okazuje się jednak, że nie rozwiązują wszystkich problemów

]]>
Sporny PIT od świadczeń w podróży służbowej http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/888085,sporny-pit-od-swiadczen-w-podrozy-sluzbowej.html Pan Marek prowadzi firmę budowlaną realizującą kontrakty w całej Polsce. Pracownicy mu podlegli często dostają służbowe polecenie wyjazdu na drugi koniec kraju, aby tam pracować nad danym projektem. Do tej pory firma wypłacała im z tego tytułu diety, ale teraz padł pomysł zmian – pracodawca zamierza zwracać zatrudnionym faktycznie poniesione podczas podróży koszty. – Czy zmiana ma w praktyce jakiekolwiek znaczenie, a pracownicy nadal będą musieli płacić podatek od części pieniędzy – pyta czytelnik

]]>
Zostały trzy tygodnie na wypłatę świadczenia urlopowego dla nauczycieli http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/887569,zostaly-trzy-tygodnie-na-wyplate-swiadczenia-urlopowego-dla-nauczycieli.html Do 31 sierpnia szkoły i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek przekazać to świadczenie. Pracodawcom, którzy czekają z wypłatą, zostało więc już niewiele czasu

]]>