© 2016 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2016-07-27T15:25:37+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Opiekunowie zabezpieczeni po śmierci niepełnosprawnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963146,opiekunowie-zabezpieczeni-po-smierci-niepelnosprawnego.html Osoby, które tracą wsparcie finansowe w związku ze śmiercią osoby, nad którą sprawowały opiekę, zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego.

]]>
Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Prezydent podpisał ustawę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963058,komornik-nie-zajmie-swiadczenia-500-plus.html Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje ustawa, którą we wtorek podpisał prezydenta Andrzej Duda.

]]>
Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963051,5-lat-na-decyzje-o-zwrocie-nienaleznie-pobranych-swiadczen-spolecznych.html Rząd chce by decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, nie mogła być wydana przez ZUS i KRUS później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

]]>
Mazowsze: Urząd wojewódzki przedstawił priorytety polityki zdrowotnej http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/961208,mazowsze_urzad_wojewodzki_przedstawil_priorytety_polityki_zdrowotnej.html Udowadnianie w sprawie o zasiłek, że jest się ubezpieczonym, to błąd http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/959869,udowadnianie-w-sprawie-o-zasilek-ze-jest-sie-ubezpieczonym-to-blad.html Sąd rejonowy nie może bowiem o tym rozstrzygać i musi opierać się w tym zakresie na wyroku sądu okręgowego. Dowody przedstawiane w postępowaniu nie mają więc znaczenia

]]>
Będzie obniżka świadczeń po zmarłych esbekach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/959908,bedzie-obnizka-swiadczen-po-zmarlych-esbekach.html Zakłady emerytalne z urzędu będą przeliczać wszystkie renty rodzinne osób pobierających świadczenia po zmarłych funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa. Taką możliwość zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, a także ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.

]]>
Rafalska: W ramach 500 plus wypłacono prawie 5 mld złotych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/959675,w-ramach-500-plus-wyplacono-prawie-5-mld-zlotych.html W ramach programu 500+ do końca czerwca wypłacono środki o wartości "prawie" 5 mld zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

]]>
ZUS płaci podwójnie. Świadczenie rehabilitacyjne i renta? To możliwe http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/958382,wyzsze-swiadczenia-zus-swiadczenie-rehabilitacyjne-renta.html Większości czytelników znany jest przypadek, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia wypłaty świadczenia, wykazując braki w złożonym przez ubezpieczonego wniosku. Ale już sytuacja, że organ rentowy wypłaca obywatelom środki w zbyt dużej wysokości, wydaje się nam nierealna. A to błąd. Okazuje się bowiem, że ZUS w pewnym konkretnym przypadku może wypłacać świadczeniobiorcom dwa różne świadczenia za ten sam okres. Potwierdzają to orzeczenia sądowe.

]]>
TK: Niekonstytucyjny brak przedawnienia ws. zwrotu świadczeń z ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/958013,niekonstytucyjny-brak-przedawnienia-ws-zwrotu-swiadczen-z-zus.html Brak terminu ograniczającego w czasie możliwość żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Obecna regulacja - według TK - może sprzyjać opieszałości organu rentowego.

]]>
Wszystkie formy wypoczynku dzieci wymagają zgłoszenia http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/957089,wszystkie-formy-wypoczynku-dzieci-wymagaja-zgloszenia.html Moje dziecko korzysta z klubu tanecznego, który organizuje wyjazdowy obóz. Chciałam na niego wysłać córkę, ale gdy zaczęłam interesować się tym, co organizator gwarantuje dziecku, zbywano mnie ogólnikami. Zatem zastanawiam się, czy obóz ten będzie legalny – zdradza pani Marlena. – Czy taki wyjazd powinien być gdzieś zgłoszony, aby rodzice mogli go sprawdzić? Czy podlega kontroli na miejscu – dopytuje czytelniczka.

]]>
Morawiecki: Przekazanie 75 proc. aktywów OFE na IKE http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/957237,morawiecki-ofe-fundusz.html Przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej - to elementy rządowego planu dotyczącego Otwartych Funduszy Emerytalnych.

]]>
Końcowe odliczanie dla Juno: decydująca faza misji NASA do Jowisza http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/956918,koncowe_odliczanie_dla_juno_decydujaca_faza_misji_nasa_do_jowisza.html Świadczenie pielęgnacyjne dla obojga rodziców - prezydent podpisał ustawę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/955784,swiadczenie-pielegnacyjne-dla-obojga-rodzicow-prezydent-podpisal-ustawe.html Od 2017 r. oboje rodzice, którzy opiekują się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością, będą mieć prawo do świadczeń - zakłada ustawa, którą podpisał prezydent. Teraz na jedną rodzinę przysługuje jedno świadczenie, nawet jeśli dzieci z niepełnosprawnością jest więcej.

]]>
500 zł na dziecko: Awaria systemu nie pozbawi wyrównania świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/953554,500-zl-na-dziecko-awaria-systemu-nie-pozbawi-wyrownania-swiadczen.html Jeżeli ze względu na problemy techniczne wniosek złożony drogą elektroniczną przez rodzica nie wpłynie do gminy do 1 lipca (włącznie), bank wyda mu zaświadczenie potwierdzające datę jego złożenia. Będzie mógł je przedstawić, starając się o przywrócenie terminu.

]]>
Decyzja o Brexicie będzie nieodwracalna http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/953398,wielka-brytania-brexit-ue.html Jeśli Brytyjczycy w czwartkowym referendum opowiedzą się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, będzie to decyzja nieodwracalna - oświadczył w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond.

]]>
500 plus bilety na udane wakacje: Pieniądze ze świadczenia przeznaczane na zagraniczne wyjazdy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/951953,500-zlotych-na-dziecko-500-plus-swiadczenia.html Pieniądze z rządowego programu tysiące rodziców przeznaczają na letnie wyjazdy dla dzieci. Touroperatorzy liczą nawet na 15-proc. wzrost obrotów. W Polsce jest ok. 3,6 tys. biur podróży i pośredników turystycznych, z których – jak szacuje branża – jedna czwarta specjalizuje się w wyjazdach szkolnych. I właśnie oni mają powody do zadowolenia – notują 10–15-proc. wzrosty sprzedaży. Jak przekonują właściciele biur podróży, za wzrost odpowiada głównie rządowy program 500+.

]]>
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą monitoringu programów lekowych http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/951479,prezydent-podpisal-ustawe-dotyczaca-monitoringu-programow-lekowych.html Wchodzi w życie ustawa wprowadzająca darmowe leki dla seniorów http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/951216,w-niedziele-wchodzi-w-zycie-ustawa-wprowadzajaca-darmowe-leki-dla-seniorow.html Rozmowy o przyszłości kopalni Makoszowy – bez rozstrzygnięć http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/951192,rozmowy_o_przyszlosci_kopalni_makoszowy_bez_rozstrzygniec.html Sejm zaakceptował poprawki Senatu do zasad delegowania pracowników http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/951093,sejm_zaakceptowal_poprawki_senatu_do_zasad_delegowania_pracownikow.html