© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2015-01-26T07:22:05+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Nowy system wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych: Rodziny zyskają na świadczeniach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848529,opiekunowie-osob-niepelnosprawnych-rodziny-swiadczenia.html Trwają prace nad całkiem nowym systemem wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych. Poprawimy również sytuację finansową domów pomocy społecznej - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

]]>
Związek przyczynowy między wypadkiem a stanem zdrowia pracownika niezbędny do otrzymania rekompensaty http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848331,wypadek-pracownika-zdrowie-swiadczenia.html Pracownikowi należą się świadczenia, jeśli konsekwencje nieszczęśliwego zdarzenia dla zdrowia podwładnego nie budzą istotnych wątpliwości.

]]>
Czy zamiast wycieczki z ZFŚS wolno wypłacić gotówkę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846769,czy-zamiast-wycieczki-z-zfss-wolno-wyplacic-gotowke.html Od wielu lat pracuję w tym samym zakładzie. We wcześniejszych latach w ramach funduszu socjalnego dostawaliśmy dodatkowe pieniądze. Jednak od dwóch lat zamiast pieniędzy są organizowane wycieczki. Jeżeli ktoś nie chce uczestniczyć w wyjeździe, jego socjalne przepada. Czy to zgodne z prawem? Czy można ubiegać się o pieniądze zamiast przymusowej, niechcianej wycieczki?

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych zachowają prawa nabyte http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846806,opiekunowie-niepelnosprawnych-zachowaja-prawa-nabyte.html Od początku roku obowiązują wyższe świadczenie pielęgnacyjne oraz dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych. Zmieniły się też zasady przyznawania subwencji oświatowej na niepełnosprawnych uczniów.

]]>
Rodzice niepełnosprawnych dzieci będą protestować. Czego żądają od Kopacz? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/846543,rodzice-niepelnosprawnych-dzieci-beda-protestowac-czego-zadaja-od-kopacz.html Likwidacja barier architektonicznych, pomoc opiekunom dzieci niepełnosprawnych, dostęp do rehabilitacji i specjalistów bez kolejek. To część postulatów, z którymi rodzice niepełnosprawnych dzieci jadą dzisiaj na protest do Warszawy. Z regionu Pomorza i Kujaw wyjeżdża około 50 osób.

]]>
Jak nie płacić za leczenie po utracie pracy http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/846285,jak-nie-placic-za-leczenie-po-utracie-pracy.html Z bezpłatnej opieki zdrowotnej można korzystać tylko 30 dni od rozstania się z pracodawcą. Potem dana osoba musi zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotny albo dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ, już jednak na własny rachunek.

]]>
Nowicka: 1200 zł rocznego zasiłku macierzyńskiego dla osób bez prawa do urlopu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846373,nowicka-1200-zl-rocznego-zasilku-macierzynskiego-dla-osob-bez-prawa-do-urlopu.html 1200 złotych zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez 12 miesięcy dla kobiet, którym nie przysługuje roczny urlop rodzicielski. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa przygotowany przez Wandę Nowicką.

]]>
Świadczenie rodzicielskie wypłacą gminy. Boją się, że nie nie starczy im pieniędzy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/845820,swiadczenie-rodzicielskie-wyplaca-gminy-od-2016-roku.html Część samorządów obawia się, że dotacja nie pokryje kosztów związanych z wypłatą świadczeń rodzicielskich. Nie wiedzą też, jakie dokumenty będą musieli sprawdzać pracownicy MOPS.

]]>
Kosiniak-Kamysz o nowych rozwiązaniach dla rodzin: Złotówka za złotówkę i świadczenie dla bezrobotnych rodziców http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/845616,kosiniak-kamysz-o-nowych-rozwiazaniach-dla-rodzin-zlotowka-za-zlotowke-i-swiadczenie-dla-bezrobotnych-rodzicow.html

]]>
Bezrobotni i studenci dostaną tysiąc złotych świadczenia rodzicielskiego przez rok po urodzeniu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/845567,bezrobotni-i-studenci-dostana-tysiac-zlotych-swiadczenia-rodzicielskiego-przez-rok-po-urodzeniu.html Studiujący lub bezrobotny opiekun będzie otrzymywał 1 tys. miesięcznie świadczenia rodzicielskiego przez rok po urodzeniu dziecka. Wsparcie, które zacznie obowiązywać od 2016 r., będzie mu wypłacać gmina.

]]>
Świadczenia pielęgnacyjne w 2015 r.: Opiekunowie dostaną podwyżkę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844537,swiadczenia-pielegnacyjne-w-2015-r-opiekunowie-dostana-podwyzke.html Osoby niepodejmujące pracy i zajmujące się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mogły otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy. Prawo do niego zyskają też małżonkowie.

]]>
Świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych: na zmianach skorzysta kilka tysięcy osób http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844155,swiadczenia-dla-opiekunow-osob-niepelnosprawnych-na-zmianach-skorzysta-kilka-tysiecy-osob.html Nawet kilka tysięcy osób może skorzystać na zmianach w przyznawaniu świadczeń dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Tak uważa opiekująca się niepełnosprawnym mężem Danuta Bodzioch. Od nowego roku znikną przepisy uzależniające świadczenie - 520 złotych miesięcznie - od rezygnacji z zatrudnienia przez opiekuna.

]]>
Od 2015 roku zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Zobacz, kto go dostanie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842192,specjalny-zasilek-opiekunczy-2015-zmiana-kryetum-dochodowego.html Od 2015 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły składać nie tylko osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby opiekować się osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podejmowali pracy. 

]]>
Nie wszyscy dostali zasiłek dla opiekuna. Większość odmów dotyczy małżonków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842950,zasilek-dla-opiekuna-nie-wszyscy-odzyskali-swiadczenie-za-opieke.html 104 tys. osób złożyły wnioski o przyznanie zasiłku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Co czwarty został odrzucony.

]]>
Czek opiekuńczy zreformuje pomoc osobom niesamodzielnym? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841239,osoby-niesamodzielne-skorzystaja-na-wprowadzeniu-czemu-opiekunczego.html "Narzędziem, przy pomocy którego chcemy to wykonać, jest czek opiekuńczy. Ma to być pomoc finansowa adresowana wprost do zainteresowanych. Pierwszy raz chcemy zrealizować w Polsce to, o czym od czasu przemian się mówi, żeby pieniądz szedł za klientem. Teraz ma za nim pójść w formie czeku opiekuńczego" - wyjaśniał dziennikarzom Augustyn.

]]>
Kryterium dochodowe wzrosło, a liczba zasiłków na dzieci maleje http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/840853,kryterium-dochodowe-wzroslo-a-liczba-zasilkow-na-dzieci-maleje.html Podwyżka progu dochodowego była zbyt niska, aby mogła wpłynąć na to, że więcej dzieci będzie uprawnionych do świadczeń.

]]>
Rolnik dostanie dodatek kombatancki i kompensacyjny nawet jeśli wyjedzie za granicę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839867,rolnik-dostanie-dodatek-kombatancki-i-kompensacyjny-nawet-jesli-wyjedzie-za-granice.html

Rolnicy przebywający w krajach UE oraz państwach, z którymi Polska ma podpisane umowy dwustronne, otrzymają świadczenia dla kombatantów i osób represjonowanych.

]]>
W świadczeniach korzystniej od marca 2015 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839316,w-swiadczeniach-korzystniej-od-marca-2015-roku.html Pierwsza nowość - w zakresie waloryzacji - polegać będzie na połączeniu zasady procentowej z ustaloną minimalną kwotą podwyżki. Druga to rozszerzenie katalogu uprawnionych do zasiłku pogrzebowego.

]]>
Becikowe dla lekarzy: Tysiąc złotych od izby za urodzenie dziecka http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839355,becikowe-dla-lekarzy-tysiac-zlotych-od-izby-za-urodzenie-dziecka.html Tysiąc złotych na każde nowo narodzone dziecko lekarza – takie będzie od nowego roku branżowe becikowe fundowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. I to niezależnie od dochodu rodziny. Na wypłaty samorząd przeznaczy 2,5 proc. składek członkowskich

]]>
W 2015 r. nie zmieni się odpis na fundusz socjalny http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/838773,w-2015-r-nie-zmieni-sie-odpis-na-fundusz-socjalny.html Pracodawcy będą w przyszłym roku odprowadzać na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) na każdego pracownika 1093,93 zł.

]]>