© 2008 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2014-07-25T05:44:21+02:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Okulary od pracodawcy bez podatku http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/811267,okulary-od-pracodawcy-bez-podatku.html Od zwróconych pracownikowi pieniędzy za zakup okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych pracodawca nie potrąci składek ZUS-owskich oraz nie zapłaci zaliczki na PIT. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie szkieł zaleconych przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzonych badaniach.

]]>
Nie będzie radykalnej obniżki kosztów pracy marynarzy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811518,nie-bedzie-radykalnej-obnizki-kosztow-pracy-marynarzy.html Rząd nie zgodził się na zwolnienie polskich armatorów z opłacania składek do ZUS za zatrudnionych na ich statkach marynarzy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planowało obniżenie tej daniny o połowę.

]]>
Minister chce znać wywiady rodzinne chorych dzieci http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/811383,minister-chce-znac-wywiady-rodzinne-chorych-dzieci.html Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych ma umożliwić monitorowanie stanu zdrowia noworodków oraz zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne. Projekt rozporządzenia w tej sprawie minister zdrowia przekazał właśnie do konsultacji społecznych.

]]>
Jakie zniżki przysługują posiadaczom karty dużej rodziny http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811138,jakie-znizki-przysluguja-posiadaczom-karty-duzej-rodziny.html Muzea, ośrodki sportowe i wypoczynkowe oraz uzdrowiska znajdują się na liście instytucji udzielających ulg. Mogą z nich korzystać nie tylko małżonkowie, ale i rodzice rozwiedzeni lub żyjący w związku nieformalnym.

]]>
KRUS: Rolnicy rezygnują z ubiegania się o świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811134,krus-rolnicy-rezygnuja-z-ubiegania-sie-o-swiadczenia.html To do osoby zajmującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny należy decyzja czy będzie składać wniosek o pomoc. Powinna ona jednak rozważyć, jaki, wpływ będzie to miało na jej dalsze ubezpieczenie w KRUS. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie dotyczące uprawnień rolników, ich małżonków i domowników do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

]]>
Data przyjęcia adoptowanego dziecka nie decyduje o zasiłku macierzyńskim http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810538,zasilek-macierzynski-dla-rodzica-adopcyjnego.html Zasiłek macierzyński dla rodzica adopcyjnego powinien być naliczany od chwili wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

]]>
Mało chętnych po dopłaty do prądu. Ile zaoszczędzi budżet? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810507,malo-chetnych-po-doplaty-do-pradu-ile-zaoszczedzi-budzet.html Polacy nie są zainteresowani dofinansowaniem do rachunku za energię elektryczną. Zniechęcają ich kwota wsparcia oraz sposób jego uzyskania.

]]>
Jak oszukiwać ZUS: Przekręt "na agencję" ma swój ciąg dalszy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810504,jak-oszukiwac-zus-przekret-na-agencje-ma-swoj-ciag-dalszy.html Pracownicy, za których nie odprowadzano składek, mogą walczyć o swoje prawa. W najgorszym wypadku pieniądze na ubezpieczenie zostaną pokryte ze specjalnego funduszu.

]]>
Więcej urzędników do obsługi świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810202,wiecej-urzednikow-do-obslugi-swiadczen.html Państwowa dotacja pokryła tylko 70 proc. kosztów związanych z przyznawaniem pomocy dla rodzin. Brakujące 30 proc. gminy musiały dołożyć z własnych budżetów.

]]>
Zasiłek żałobny z Wielkiej Brytanii wolny od podatku w Polsce http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/809473,zasilek-zalobny-z-wielkiej-brytanii-wolny-od-podatku-w-polsce.html Jednorazowe świadczenie rodzinne wypłacane po śmierci pracującego w Wielkiej Brytanii męża kobiecie zamieszkałej w Polsce nie podlega podatkowi dochodowemu – potwierdził w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wyjaśnił on też, że skoro jest to zasiłek, a nie brytyjska renta, to bank niesłusznie pobrał od niego zaliczki na polski podatek.

]]>
Jak rozliczyć świadczenia urlopowe http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/809095,jak-rozliczyc-swiadczenia-urlopowe.html Nie trzeba regulować PIT od dofinansowania kolonii dla dziecka, gdy w trakcie pobytu uzyska pełnoletność.

]]>
Fiskus może pobierać podatek od abonamentów medycznych, ale od imprez integracyjnych już nie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/808816,nieodplatne-swiadczenia-zgodne-z-konstytucja.html Fiskus może pobierać podatek od abonamentów medycznych, polis ubezpieczeniowych i dowozu pracowników do pracy. Ale nie powinien od zaproszenia i uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

]]>
Przepisy o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń zgodne z Konstytucją http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/808692,tk-przepisy-o-opodatkowaniu-nieodplatnych-swiadczen-zgodne-z-konstytucja.html Abonamenty medyczne i dowóz pracowników do pracy: te świadczenia od pracodawcy są opodatkowane podatkiem dochodowym - wynika z wyroku TK, który zapadł 8 lipca.

]]>
Matki zachowują uprawnienia nawet w czasie przerwy w zatrudnieniu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/807909,matki-zachowuja-uprawnienia-nawet-w-czasie-przerwy-w-zatrudnieniu.html Kobieta, która w zaawansowanej ciąży zrezygnuje z pracy, ale podejmie ją ponownie w niedługim czasie po porodzie, przez cały ten okres zachowuje unijny status pracownika. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

]]>
Fiskus chce od żołnierzy PIT od świadczeń mieszkaniowych http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/807466,wojsko-pit-od-swiadczen-mieszkaniowych-wyplaconych-przez-wojskowa-agencje-mieszkaniowa.html Urzędy skarbowe żądają PIT od świadczeń mieszkaniowych wypłaconych przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Tłumaczą, że zwolnienie przysługuje tylko przedsiębiorcom, a nie mundurowym.

]]>
Spór o pomoc społeczną: Będzie waloryzacja progu uprawniającego do świadczenia? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/805936,pomoc-spoleczna-waloryzacja-progu-uprawniajacego-do-swiadczenia.html Resort pracy zapowiada, że nie zrezygnuje z propozycji wprowadzenia corocznej waloryzacji progu uprawniającego do świadczenia.

]]>
Nie każdy rodzic otrzyma świadczenie pielęgnacyjne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/805887,nie-kazdy-rodzic-otrzyma-swiadczenie-pielegnacyjne.html Osoby, które z powodu opieki nad dzieckiem przeszły na wcześniejszą emeryturę, nie mogą z niej zrezygnować i pobierać wsparcia wypłacanego przez gminę, mimo że jest ono wyższe.

]]>
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/805598,komu-przysluguje-swiadczenie-pielegnacyjne.html Świadczenie pielęgnacyjne to jedna z form wsparcia, jakie mogą otrzymać osoby, które zajmują się krewnym niepełnosprawnym lub legitymującym się inną dysfunkcją zdrowotną.

]]>
Urzędnicy, nauczyciele, policjanci: kto domagał się podwyżek od rządu Tuska http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/803296,duze-zdjecie,1,urzednicy-nauczyciele-policjanci-podwyzki-od-tuska.html Partie obiecają wiele, aby wygrać wybory. W 2011 roku kandydaci do polskiego parlamentu obiecywali między innymi "odmrozić" płace dla budżetówki, przyznać znaczne podwyżki nauczycielom akademickim i policjantom oraz wyższe ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Nic dziwnego, że po wyborach kolejne grupy zawodowe zaczęły się domagać spełnienia tych obietnic, które nota bene - według wyliczeń mediów - w ciągu czterech lat kosztowałyby budżet państwa 15-20 mld zł. Kto domagał się podwyżek od rządu Tuska?

]]>
Zagraniczna firma upada: Pracownikom będzie łatwiej o świadczenia z FGŚP http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/803344,swiadczenia-z-fgsp-upadlosc-firmy-zagranicznej.html Upadłość firmy zagranicznej, która posiada oddział w Polsce, nie będzie już jedynym wydarzeniem, które uruchamia możliwość występowania przez pracowników z wnioskami do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Świadczenia z Funduszu będzie można uzyskać także w ciągu czterech miesięcy od wydania przez polski sąd wtórnego postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, które de facto potwierdza pierwsze orzeczenie o upadłości firmy przez sąd zagraniczny.

]]>