© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2014-11-26T09:39:55+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Świadczenie pielęgnacyjne dla obojga rodziców opiekujących się co najmniej dwójką niepełnosprawnych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/837807,swiadczenie-pielegnacyjne-dla-obojga-rodzicow-opiekujacych-sie-co-najmniej-dwojka-niepelnosprawnych-dzieci.html Ministerstwo Pracy zapowiada nowelizację, dzięki której świadczenie pielęgnacyjne dostaną zarówno matka, jak i ojciec opiekujący się co najmniej dwójką niepełnosprawnych dzieci.

]]>
Świadczenia pielęgnacyjne 2015: Ile wyniesie podwyżka? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/837424,swiadczenia-pielegnacyjne-2015-ile-wyniesie-podwyzka.html Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje faktycznym opiekunom niepełnosprawnego dziecka, którzy nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Przysługuje niezależnie od dochodów rodziny.

]]>
Firmy oszczędzają na świadczeniach dla załóg. Nie podpisują układów zbiorowych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/836392,firmy-oszczedzaja-na-swiadczeniach-dla-zalog-nie-podpisuja-ukladow-zbiorowych.html Coraz więcej firm oszczędza na świadczeniach dla załóg. Tylko nieliczne decydują się na podpisanie z pracownikami nowych porozumień.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne dla jednego z rodziców jest niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/836348,swiadczenie-pielegnacyjne-dla-jednego-z-rodzicow-jest-niezgodne-z-konstytucja.html Brak pomocy zarówno dla matki, jak i ojca w sytuacji, gdy w rodzinie jest kilkoro niepełnosprawnych dzieci, jest niezgodny z prawem. Tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

]]>
Na jakie świadczenia może liczyć rodzina zmarłego pracownika http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/835346,na-jakie-swiadczenia-moze-liczyc-rodzina-zmarlego-pracownika.html Pracodawca wypłaca uprawnionym członkom rodziny przysługujące do dnia śmierci należności z tytułu umowy o pracę. Niektórzy z nich otrzymają również odprawę, a z ZUS rentę rodzinną.

]]>
Resort pracy planuje zmiany w oskładkowaniu świadczeń dla niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/835314,resort-pracy-planuje-zmiany-w-oskladkowaniu-swiadczen-dla-niepelnosprawnych.html Firmy, które po utracie statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr) przyznają pomoc na rehabilitację i leczenie niepełnosprawnych pracowników, nie będą musiały opłacać od nich należności na rzecz ZUS.

]]>
Piecza zastępcza: Uchwała zwiększająca pomoc wymaga ogłoszenia http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/835011,piecza-zastepcza-uchwala-zwiekszajaca-pomoc-wymaga-ogloszenia.html Podwyższenie świadczenia na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego nie może nastąpić z dniem przyjęcia przez radnych aktu prawnego w tej sprawie.

]]>
Kto i w jaki sposób może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/834494,kto-i-w-jaki-sposob-moze-otrzymac-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Od 1 listopada wzrosło kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie wsparcia przez opiekuna zajmującego się dorosłym niepełnosprawnym krewnym. Wynosi teraz 664 zł na osobę w rodzinie.

]]>
Świadczenia dla pracowników będą uzależnione od ich sytuacji rodzinnej i materialnej? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/834471,firmy-chca-ulatwien-przy-funduszu-socjalnym.html Pracodawcy proponują, aby tylko niektóre świadczenia dla zatrudnionych były uzależnione od ich sytuacji rodzinnej i materialnej.

]]>
Chory rodzic ze świadczeniem pielęgnacyjnym na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833492,chory-rodzic-ze-swiadczeniem-pielegnacyjnym-na-dziecko.html Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina gminom, że odmowa przyznania wsparcia matce lub ojcu ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy zajmują się dzieckiem z dysfunkcją zdrowotną, nie ma podstawy prawnej.

]]>
ZUS umarza składki tylko w wyjątkowych sytuacjach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833480,zus-umarza-skladki-tylko-w-wyjatkowych-sytuacjach.html Właściciel firmy nie może domagać się anulowania zadłużenia wobec ZUS, jeśli nie ma zwolnienia lekarskiego potwierdzającego chorobę uniemożliwiającą podjęcie pracy.

]]>
5 rodzajów pomocy, na jaką może liczyć samotna matka w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833038,5-rodzajow-pomocy-na-ktora-moze-liczyc-samotna-matka-w-polsce.html Wyłącznie kobiety, których przeciętny miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 574 złotych netto, mogą liczyć na zasiłek rodzinny. Jeżeli go nie otrzymają, pozostaje im jeszcze wspólne rozliczenie się z dzieckiem i tzw. refundacja kosztów opieki.

]]>
Wojna o zasiłki dla imigrantów w Wielkiej Brytanii. Rząd chce zniechęcić nowych pracowników? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/833188,wojna-o-zasilki-dla-brytyjskich-imigrantow-rzad-chce-zniechecic-nowych-pracownikow.html Brytyjski rząd bagatelizuje doniesienia, jakoby Angela Merkel ostrzegła Davida Camerona ws. imigrantów. Jak twierdzi w swoim najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel", szefowa niemieckiego rządu powiedziała brytyjskiemu premierowi, że jeśli będzie się upierał przy ograniczeniu swobody przepływu pracowników w Unii Europejskiej, Niemcy nie będą go w niej zatrzymywać za wszelką cenę.

]]>
Zasiłki dla opiekunów: zmiana progów dochodowych, większa liczba osób otrzyma świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/832740,zasilki-dla-opiekunow-zmiana-progow-dochodowych-wieksza-liczba-osob-otrzyma-swiadczenia.html Wzrastają progi dochodowe, uprawniające do starań o specjalny zasiłek dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. To oznacza, że od listopada większa liczba osób otrzyma świadczenie, wynoszące 520 złotych miesięcznie. Obecnie miesięczny dochód na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego nie mógł przekroczyć 623 złotych, od dziś (1 listopada) wyniesie on 664 złote.

]]>
Osobny budżet na rehabilitację dzieci ułatwi dostęp do świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/832564,osobny-budzet-na-rehabilitacje-dzieci-ulatwi-dostep-do-swiadczen.html Do końca roku NFZ chce rozdzielić finansowanie opieki rehabilitacyjnej dla dzieci i dorosłych. Zapowiada to w rozmowie z DGP prezes funduszu Tadeusz Jędrzejczak.

]]>
Składka wypadkowa na celowniku. Firmy nie chcą płacić za wypadek przy pracy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/832127,skladka-wypadkowa-firmy-nie-chca-placi-za-wypadek-przy-pracy.html Przedsiębiorcy mają dość wypłacania pracownikom dodatkowych świadczeń za wypadek przy pracy. Lobbują u prezydenta o zmianę przepisów.

]]>
Komu przysługuje i ile wynosi zasiłek wyrównawczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/831836,komu-przysluguje-i-ile-wynosi-zasilek-wyrownawczy.html Zasiłek wyrównawczy ma zrekompensować ubezpieczonemu pracownikowi straty w zarobkach, jakie ponosi z powodu obniżenia jego sprawności do pracy. Nie może jednak być wypłacany dłużej niż przez 24 miesiące.

]]>
Świadczenia za opiekę do poprawki http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830854,swiadczenia-za-opieke-do-poprawki.html Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zacznie prace nad nowelizacją przepisów dotyczącą pomocy dla opiekunów po tym, jak otrzyma pisemne uzasadnienie wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 38/13).

]]>
TK: Przepisy nierówno traktują opiekunów niepełnosprawnych. Kryterium wieku niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830468,tk-przepisy-nierowno-traktuja-opiekunow-niepelnosprawnych-kryterium-wieku-niezgodne-z-konstytucja.html Uzależnienie pomocy od momentu, w którym powstała niepełnosprawność członka rodziny, jest niezgodne z konstytucją. Sejm będzie musiał teraz zmienić przepisy.

]]>
TK: Różnicowanie świadczeń niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830289,tk-roznicowanie-swiadczen-niezgodne-z-konstytucja.html Różnicowanie opiekunów osób niepełnosprawnych jest niezgodne z ustawą zasadniczą uznał Trybunał Konstytucyjny. Trybunał rozpatrywał dziś skargę złożoną w 2013 roku przez posłów PiS.

]]>