© 2016 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2016-08-30T11:05:33+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia ZEA: Szejk Dubaju skontrolował urzędy. Nie zastał tam personelu http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/971276,zea-szejk-dubaju-skontrolowal-urzedy.html Rafalska: Najtrudniejszy etap wdrażania programu „Rodzina 500 plus” za nami http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/970759,najtrudniejszy-etap-wdrazania-programu-rodzina-500-plus-za-nami.html Najtrudniejsze we wdrażaniu programu „Rodzina 500 plus” jest za nami - powiedziała w piątek w Stargardzie (Zachodniopomorskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

]]>
Rafalska: Jeszcze 178 tysięcy rodzin czeka na wydanie decyzji ws. 500 plus http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/970239,178-tysiecy-rodzin-czeka-na-decyzje-ws-500-plus.html 178 tys. rodzin, głównie tych, które składały wnioski pod koniec czerwca, czeka jeszcze na wydanie decyzji ws. 500 plus. Gminy lada chwila powinny to zrobić i również dzieci z tych rodzin otrzymają świadczenie - poinformowała PAP minister rodziny Elżbieta Rafalska.

]]>
Rafalska: Nie wyobrażam sobie wycofania z finansowania 500 plus http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/970211,rafalska-o-programie-500-plus.html Dopóki odpowiadamy za rządy w Polsce, nie wyobrażam sobie, żebyśmy się z finansowania programu "Rodzina 500 plus" mogli wycofać; to najważniejszy punkt programowy rządu - mówi minister rodziny Elżbieta Rafalska.

]]>
Fiskus odda miliardy z ulgi prorodzinnej. Nigdy rodziny nie dostały tyle pieniędzy z budżetu http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/969784,ulgi-podatkowe-fiskus-odda-miliardy-z-ulgi-prorodzinnej.html Prawie 7 mld zł – tyle na dzieci odliczyli podatnicy w deklaracjach PIT za ubiegły rok. Nigdy wcześniej rodziny nie dostały tyle pieniędzy z budżetu, co w tym roku. W przyszłym wsparcie będzie jeszcze większe.

]]>
Marczuk: Nie kontrolujemy rodziców, ale pieniądze z 500 plus nie mogą być marnotrawione http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/969719,marczuk-nie-kontrolujemy-rodzicow-ale-pieniadze-z-500-plus-nie-moga-byc-marnotrawione.html Rodzice najlepiej wiedzą, na co wydawać pieniądze z Programu "Rodzina 500 plus". Nie mamy ambicji, by ich kontrolować, ale pieniądze nie mogą być marnotrawione - mówi w rozmowie z PAP wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

]]>
Nieletnia matka otrzyma świadczenie rodzicielskie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/969146,nieletnia-matka-otrzyma-swiadczenie-rodzicielskie.html Moja 17-letnia córka, która uczy się w liceum, urodziła w kwietniu dziecko. W ośrodku pomocy społecznej otrzymałam informację, że jako osobie nieletniej nie przysługuje jej prawo do 1 tys. zł miesięcznie tzw. kosiniakowego. Natomiast ja musiałabym zostać opiekunem prawnym wnuka i zrezygnować z pracy, aby otrzymywać to świadczenie. Czy są to prawdziwe informacje i faktycznie moja córka nie jest uprawniona do tej formy wsparcia – pyta pani Magdalena.

]]>
Wcześniejsza pensja bez wpływu na składki z innych tytułów http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/968400,wynagrodzenie-odprowadzanie-skladek-zus.html Przesunięcie wypłat wynagrodzenia z etatu nie spowoduje powstania obowiązku odprowadzenia należności z działalności gospodarczej. Nawet zdaniem ZUS nie można bowiem literalnie interpretować przepisów.

]]>
RPD: Niepełnosprawne dzieci nierówno traktowane w programie 500 plus http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/968619,rpd-niepelnosprawne-dzieci-nierowno-traktowane-w-programie-500-plus.html Wszystkie rodziny dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim powinny mieć prawo do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, gdy ich dochód nie przekracza 1200 zł na osobę - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Obecnie, gdy takie dziecko ukończy 16 lat, dochód na osobę nie może przekraczać 800 zł.

]]>
ZUS wypłaca honorowe świadczenie każdemu, kto ukończył 100 lat http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/967719,zus-wyplaca-honorowe-swiadczenie-kazdemu-kto-ukonczyl-100-lat.html Ponad 3,4 tys. zł brutto to wysokość honorowego świadczenia, które ZUS co miesiąc wypłaca każdemu, kto skończył 100 lat. W Polsce żyje dziś 2,3 tys. stulatków, a ich liczba z każdym rokiem rośnie. W 2013 r. ZUS na świadczenia honorowe wydał 76,5 mln zł; w 2035 r. ma to być ponad 626 mln zł.

]]>
Jak urlop bezpłatny wpływa na prawo do zasiłków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/965261,jak-urlop-bezplatny-wplywa-na-prawo-do-zasilkow.html Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jak więc urlop bezpłatny wpływa na prawo do tych świadczeń?

]]>
Wypłacone świadczenia nie wpływają na chorobowe http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/965219,wyplacone-swiadczenia-nie-wplywaja-na-chorobowe.html Jeśli pracownik faktycznie otrzymał składniki wynagrodzenia (np. premię), do których zachowuje prawo w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, to nie wlicza się ich do podstawy, od której zależy wysokość zasiłku chorobowego. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 2016 r.

]]>
Poradnia ubezpieczeniowa: Jak ustalić, czy wpłata składki nastąpiła w terminie? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/965245,poradnia-ubezpieczeniowa-jak-ustalic-czy-wplata-skladki-nastapila-w-terminie.html Od niedawna prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, opłacając składki jedynie za siebie. Zwykle robiłem przelew z kilkudniowym wyprzedzeniem, jednak w tym miesiącu opłaciłem składkę za czerwiec dopiero 9 lipca. Od znajomego usłyszałem, że jeśli składki do ZUS płaci się przelewem, to za termin ich opłacenia uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy ZUS. Czy to prawda?

]]>
Odmowy umorzenia składek nie opłaca się zaskarżać http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/965269,odmowy-umorzenia-skladek-nie-oplaca-sie-zaskarzac.html Sąd administracyjny nie może zwolnić płatnika od zadłużenia, ale tylko wskazać na błędy proceduralne ZUS. Nawet jeśli uchyli zakwestionowaną decyzję, kolejna będzie taka sama.

]]>
Opiekunowie zabezpieczeni po śmierci niepełnosprawnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963146,opiekunowie-zabezpieczeni-po-smierci-niepelnosprawnego.html Osoby, które tracą wsparcie finansowe w związku ze śmiercią osoby, nad którą sprawowały opiekę, zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego.

]]>
Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Prezydent podpisał ustawę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963058,komornik-nie-zajmie-swiadczenia-500-plus.html Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje ustawa, którą we wtorek podpisał prezydenta Andrzej Duda.

]]>
Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/963051,5-lat-na-decyzje-o-zwrocie-nienaleznie-pobranych-swiadczen-spolecznych.html Rząd chce by decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, nie mogła być wydana przez ZUS i KRUS później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

]]>
Mazowsze: Urząd wojewódzki przedstawił priorytety polityki zdrowotnej http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/961208,mazowsze_urzad_wojewodzki_przedstawil_priorytety_polityki_zdrowotnej.html Udowadnianie w sprawie o zasiłek, że jest się ubezpieczonym, to błąd http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/959869,udowadnianie-w-sprawie-o-zasilek-ze-jest-sie-ubezpieczonym-to-blad.html Sąd rejonowy nie może bowiem o tym rozstrzygać i musi opierać się w tym zakresie na wyroku sądu okręgowego. Dowody przedstawiane w postępowaniu nie mają więc znaczenia

]]>
Będzie obniżka świadczeń po zmarłych esbekach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/959908,bedzie-obnizka-swiadczen-po-zmarlych-esbekach.html Zakłady emerytalne z urzędu będą przeliczać wszystkie renty rodzinne osób pobierających świadczenia po zmarłych funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa. Taką możliwość zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, a także ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.

]]>