© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2014-12-21T10:09:57+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Nie wszyscy dostali zasiłek dla opiekuna. Większość odmów dotyczy małżonków http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842950,zasilek-dla-opiekuna-nie-wszyscy-odzyskali-swiadczenie-za-opieke.html 104 tys. osób złożyły wnioski o przyznanie zasiłku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Co czwarty został odrzucony.

]]>
Od 2015 roku zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Zobacz, kto go dostanie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/842192,specjalny-zasilek-opiekunczy-2015-zmiana-kryetum-dochodowego.html Od 2015 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły składać nie tylko osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby opiekować się osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podejmowali pracy. 

]]>
Czek opiekuńczy zreformuje pomoc osobom niesamodzielnym? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/841239,osoby-niesamodzielne-skorzystaja-na-wprowadzeniu-czemu-opiekunczego.html "Narzędziem, przy pomocy którego chcemy to wykonać, jest czek opiekuńczy. Ma to być pomoc finansowa adresowana wprost do zainteresowanych. Pierwszy raz chcemy zrealizować w Polsce to, o czym od czasu przemian się mówi, żeby pieniądz szedł za klientem. Teraz ma za nim pójść w formie czeku opiekuńczego" - wyjaśniał dziennikarzom Augustyn.

]]>
Kryterium dochodowe wzrosło, a liczba zasiłków na dzieci maleje http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/840853,kryterium-dochodowe-wzroslo-a-liczba-zasilkow-na-dzieci-maleje.html Podwyżka progu dochodowego była zbyt niska, aby mogła wpłynąć na to, że więcej dzieci będzie uprawnionych do świadczeń.

]]>
Rolnik dostanie dodatek kombatancki i kompensacyjny nawet jeśli wyjedzie za granicę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839867,rolnik-dostanie-dodatek-kombatancki-i-kompensacyjny-nawet-jesli-wyjedzie-za-granice.html

Rolnicy przebywający w krajach UE oraz państwach, z którymi Polska ma podpisane umowy dwustronne, otrzymają świadczenia dla kombatantów i osób represjonowanych.

]]>
W świadczeniach korzystniej od marca 2015 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839316,w-swiadczeniach-korzystniej-od-marca-2015-roku.html Pierwsza nowość - w zakresie waloryzacji - polegać będzie na połączeniu zasady procentowej z ustaloną minimalną kwotą podwyżki. Druga to rozszerzenie katalogu uprawnionych do zasiłku pogrzebowego.

]]>
Becikowe dla lekarzy: Tysiąc złotych od izby za urodzenie dziecka http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/839355,becikowe-dla-lekarzy-tysiac-zlotych-od-izby-za-urodzenie-dziecka.html Tysiąc złotych na każde nowo narodzone dziecko lekarza – takie będzie od nowego roku branżowe becikowe fundowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. I to niezależnie od dochodu rodziny. Na wypłaty samorząd przeznaczy 2,5 proc. składek członkowskich

]]>
W 2015 r. nie zmieni się odpis na fundusz socjalny http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/838773,w-2015-r-nie-zmieni-sie-odpis-na-fundusz-socjalny.html Pracodawcy będą w przyszłym roku odprowadzać na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) na każdego pracownika 1093,93 zł.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne dla obojga rodziców opiekujących się co najmniej dwójką niepełnosprawnych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/837807,swiadczenie-pielegnacyjne-dla-obojga-rodzicow-opiekujacych-sie-co-najmniej-dwojka-niepelnosprawnych-dzieci.html Ministerstwo Pracy zapowiada nowelizację, dzięki której świadczenie pielęgnacyjne dostaną zarówno matka, jak i ojciec opiekujący się co najmniej dwójką niepełnosprawnych dzieci.

]]>
Świadczenia pielęgnacyjne 2015: Ile wyniesie podwyżka? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/837424,swiadczenia-pielegnacyjne-2015-ile-wyniesie-podwyzka.html Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje faktycznym opiekunom niepełnosprawnego dziecka, którzy nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Przysługuje niezależnie od dochodów rodziny.

]]>
Firmy oszczędzają na świadczeniach dla załóg. Nie podpisują układów zbiorowych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/836392,firmy-oszczedzaja-na-swiadczeniach-dla-zalog-nie-podpisuja-ukladow-zbiorowych.html Coraz więcej firm oszczędza na świadczeniach dla załóg. Tylko nieliczne decydują się na podpisanie z pracownikami nowych porozumień.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne dla jednego z rodziców jest niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/836348,swiadczenie-pielegnacyjne-dla-jednego-z-rodzicow-jest-niezgodne-z-konstytucja.html Brak pomocy zarówno dla matki, jak i ojca w sytuacji, gdy w rodzinie jest kilkoro niepełnosprawnych dzieci, jest niezgodny z prawem. Tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

]]>
Na jakie świadczenia może liczyć rodzina zmarłego pracownika http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/835346,na-jakie-swiadczenia-moze-liczyc-rodzina-zmarlego-pracownika.html Pracodawca wypłaca uprawnionym członkom rodziny przysługujące do dnia śmierci należności z tytułu umowy o pracę. Niektórzy z nich otrzymają również odprawę, a z ZUS rentę rodzinną.

]]>
Resort pracy planuje zmiany w oskładkowaniu świadczeń dla niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/835314,resort-pracy-planuje-zmiany-w-oskladkowaniu-swiadczen-dla-niepelnosprawnych.html Firmy, które po utracie statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr) przyznają pomoc na rehabilitację i leczenie niepełnosprawnych pracowników, nie będą musiały opłacać od nich należności na rzecz ZUS.

]]>
Piecza zastępcza: Uchwała zwiększająca pomoc wymaga ogłoszenia http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/835011,piecza-zastepcza-uchwala-zwiekszajaca-pomoc-wymaga-ogloszenia.html Podwyższenie świadczenia na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego nie może nastąpić z dniem przyjęcia przez radnych aktu prawnego w tej sprawie.

]]>
Kto i w jaki sposób może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/834494,kto-i-w-jaki-sposob-moze-otrzymac-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Od 1 listopada wzrosło kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie wsparcia przez opiekuna zajmującego się dorosłym niepełnosprawnym krewnym. Wynosi teraz 664 zł na osobę w rodzinie.

]]>
Świadczenia dla pracowników będą uzależnione od ich sytuacji rodzinnej i materialnej? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/834471,firmy-chca-ulatwien-przy-funduszu-socjalnym.html Pracodawcy proponują, aby tylko niektóre świadczenia dla zatrudnionych były uzależnione od ich sytuacji rodzinnej i materialnej.

]]>
Chory rodzic ze świadczeniem pielęgnacyjnym na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833492,chory-rodzic-ze-swiadczeniem-pielegnacyjnym-na-dziecko.html Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina gminom, że odmowa przyznania wsparcia matce lub ojcu ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy zajmują się dzieckiem z dysfunkcją zdrowotną, nie ma podstawy prawnej.

]]>
ZUS umarza składki tylko w wyjątkowych sytuacjach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833480,zus-umarza-skladki-tylko-w-wyjatkowych-sytuacjach.html Właściciel firmy nie może domagać się anulowania zadłużenia wobec ZUS, jeśli nie ma zwolnienia lekarskiego potwierdzającego chorobę uniemożliwiającą podjęcie pracy.

]]>
5 rodzajów pomocy, na jaką może liczyć samotna matka w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/833038,5-rodzajow-pomocy-na-ktora-moze-liczyc-samotna-matka-w-polsce.html Wyłącznie kobiety, których przeciętny miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 574 złotych netto, mogą liczyć na zasiłek rodzinny. Jeżeli go nie otrzymają, pozostaje im jeszcze wspólne rozliczenie się z dzieckiem i tzw. refundacja kosztów opieki.

]]>