© 2008 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2014-08-29T13:59:58+02:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia Do 2016 roku część rolników nie musi płacić składki zdrowotnej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/817971,skladka-zdrowotna-rolnikow-do-2016-roku-czesc-nie-musi-placic.html Do końca 2016 r. rolnicy posiadający gospodarstwa poniżej 6 ha nie będą płacić składki zdrowotnej. Koszty ich leczenia pokryje budżet państwa. Natomiast właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 6 ha będą zobowiązani do płacenia składki w wysokości 1 zł za każdy hektar.

]]>
Przyczyna zewnętrzna jako element definicji wypadku przy pracy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/817571,przyczyna-zewnetrzna-jako-element-definicji-wypadku-przy-pracy.html Zgodnie z definicją legalną, aby można było mówić o wypadku przy pracy, wymaga się, aby przyczyną zewnętrzną wywołane było zdarzenie powodujące uraz lub śmierć ubezpieczonego. Musi zaistnieć sieć powiązań pomiędzy zdarzeniem, urazem lub śmiercią i przyczyną zewnętrzną.

]]>
Jak podwyższyć świadczenie emerytalne? ZUS radzi: można sobie dorobić http://www.gazetaprawna.pl/galerie/779278,duze-zdjecie,1,sposoby-zus-na-wyzsza-emeryture.html Odkładane całe życie składki emerytalne często przekładają się na niesatysfakcjonujące świadczenia. Jak podnieść wysokość emerytury podpowiada… sam ZUS. Wśród sposobów na wyższą emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradza emerytom m. in. sprawdzenie wykazu zarobków, korzystanie z dodatków pielęgnacyjnych, a także… dorabianie.

]]>
Reforma pomocy dla najuboższych w dwóch wariantach: Których świadczeń zabraknie? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/815723,reforma-pomocy-dla-najubozszych-w-dwoch-wariantach-ktorych-swiadczen-zabraknie.html Prawie 600 mln zł ma kosztować wprowadzenie zmian w systemie wsparcia dla najuboższych. Jeśli rząd je okroi, to wyda tylko 122 mln zł

]]>
Bezrobotni poczekają na specjalny zasiłek opiekuńczy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/814226,bezrobotni-poczekaja-na-specjalny-zasilek-opiekunczy.html Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie osób, które nie mogły wykazać rezygnacji z pracy, aby otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy. Większość z nich odzyskała już pomoc lub nastąpi to za pięć miesięcy.

]]>
Świadczenie urlopowe lub "wczasy pod gruszą" - pracodawca może dopłacić do urlopu pracownika http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/813206,swiadczenie-urlopowe-lub-wczasy-pod-grusza-pracodawca-moze-doplacic-do-urlopu-pracownika.html Pracodawca sam może wybrać sposób, w jaki chce dofinansować wypoczynek swoich pracowników: może wypłacać im świadczenie urlopowe lub tzw. wczasy pod gruszą. 

]]>
Dochód dziecka nie pomniejszy świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/812645,dochod-dziecka-nie-pomniejszy-swiadczenia.html Nie tylko zatrudniany przez gminę asystent będzie zajmował się mniejszą liczbą rodzin niż dotychczas. Podobna zmiana będzie dotyczyć też koordynatora wspierającego opiekunów zastępczych.

]]>
Okulary od pracodawcy bez podatku http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/811267,okulary-od-pracodawcy-bez-podatku.html Od zwróconych pracownikowi pieniędzy za zakup okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych pracodawca nie potrąci składek ZUS-owskich oraz nie zapłaci zaliczki na PIT. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie szkieł zaleconych przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzonych badaniach.

]]>
Nie będzie radykalnej obniżki kosztów pracy marynarzy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811518,nie-bedzie-radykalnej-obnizki-kosztow-pracy-marynarzy.html Rząd nie zgodził się na zwolnienie polskich armatorów z opłacania składek do ZUS za zatrudnionych na ich statkach marynarzy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planowało obniżenie tej daniny o połowę.

]]>
Minister chce znać wywiady rodzinne chorych dzieci http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/811383,minister-chce-znac-wywiady-rodzinne-chorych-dzieci.html Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych ma umożliwić monitorowanie stanu zdrowia noworodków oraz zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne. Projekt rozporządzenia w tej sprawie minister zdrowia przekazał właśnie do konsultacji społecznych.

]]>
Jakie zniżki przysługują posiadaczom karty dużej rodziny http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811138,jakie-znizki-przysluguja-posiadaczom-karty-duzej-rodziny.html Muzea, ośrodki sportowe i wypoczynkowe oraz uzdrowiska znajdują się na liście instytucji udzielających ulg. Mogą z nich korzystać nie tylko małżonkowie, ale i rodzice rozwiedzeni lub żyjący w związku nieformalnym.

]]>
KRUS: Rolnicy rezygnują z ubiegania się o świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/811134,krus-rolnicy-rezygnuja-z-ubiegania-sie-o-swiadczenia.html To do osoby zajmującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny należy decyzja czy będzie składać wniosek o pomoc. Powinna ona jednak rozważyć, jaki, wpływ będzie to miało na jej dalsze ubezpieczenie w KRUS. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie dotyczące uprawnień rolników, ich małżonków i domowników do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

]]>
Data przyjęcia adoptowanego dziecka nie decyduje o zasiłku macierzyńskim http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810538,zasilek-macierzynski-dla-rodzica-adopcyjnego.html Zasiłek macierzyński dla rodzica adopcyjnego powinien być naliczany od chwili wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

]]>
Mało chętnych po dopłaty do prądu. Ile zaoszczędzi budżet? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810507,malo-chetnych-po-doplaty-do-pradu-ile-zaoszczedzi-budzet.html Polacy nie są zainteresowani dofinansowaniem do rachunku za energię elektryczną. Zniechęcają ich kwota wsparcia oraz sposób jego uzyskania.

]]>
Jak oszukiwać ZUS: Przekręt "na agencję" ma swój ciąg dalszy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810504,jak-oszukiwac-zus-przekret-na-agencje-ma-swoj-ciag-dalszy.html Pracownicy, za których nie odprowadzano składek, mogą walczyć o swoje prawa. W najgorszym wypadku pieniądze na ubezpieczenie zostaną pokryte ze specjalnego funduszu.

]]>
Więcej urzędników do obsługi świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810202,wiecej-urzednikow-do-obslugi-swiadczen.html Państwowa dotacja pokryła tylko 70 proc. kosztów związanych z przyznawaniem pomocy dla rodzin. Brakujące 30 proc. gminy musiały dołożyć z własnych budżetów.

]]>
Zasiłek żałobny z Wielkiej Brytanii wolny od podatku w Polsce http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/809473,zasilek-zalobny-z-wielkiej-brytanii-wolny-od-podatku-w-polsce.html Jednorazowe świadczenie rodzinne wypłacane po śmierci pracującego w Wielkiej Brytanii męża kobiecie zamieszkałej w Polsce nie podlega podatkowi dochodowemu – potwierdził w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wyjaśnił on też, że skoro jest to zasiłek, a nie brytyjska renta, to bank niesłusznie pobrał od niego zaliczki na polski podatek.

]]>
Jak rozliczyć świadczenia urlopowe http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/809095,jak-rozliczyc-swiadczenia-urlopowe.html Nie trzeba regulować PIT od dofinansowania kolonii dla dziecka, gdy w trakcie pobytu uzyska pełnoletność.

]]>
Fiskus może pobierać podatek od abonamentów medycznych, ale od imprez integracyjnych już nie http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/808816,nieodplatne-swiadczenia-zgodne-z-konstytucja.html Fiskus może pobierać podatek od abonamentów medycznych, polis ubezpieczeniowych i dowozu pracowników do pracy. Ale nie powinien od zaproszenia i uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

]]>
Przepisy o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń zgodne z Konstytucją http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/808692,tk-przepisy-o-opodatkowaniu-nieodplatnych-swiadczen-zgodne-z-konstytucja.html Abonamenty medyczne i dowóz pracowników do pracy: te świadczenia od pracodawcy są opodatkowane podatkiem dochodowym - wynika z wyroku TK, który zapadł 8 lipca.

]]>