© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "świadczenia" 2014-10-22T11:32:12+02:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/swiadczenia TK: Przepisy nierówno traktują opiekunów niepełnosprawnych. Kryterium wieku niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830468,tk-przepisy-nierowno-traktuja-opiekunow-niepelnosprawnych-kryterium-wieku-niezgodne-z-konstytucja.html Uzależnienie pomocy od momentu, w którym powstała niepełnosprawność członka rodziny, jest niezgodne z konstytucją. Sejm będzie musiał teraz zmienić przepisy.

]]>
TK: Różnicowanie świadczeń niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830289,tk-roznicowanie-swiadczen-niezgodne-z-konstytucja.html Różnicowanie opiekunów osób niepełnosprawnych jest niezgodne z ustawą zasadniczą uznał Trybunał Konstytucyjny. Trybunał rozpatrywał dziś skargę złożoną w 2013 roku przez posłów PiS.

]]>
Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/829893,jak-uzyskac-dodatek-mieszkaniowy.html Najemcy, spółdzielcy i właściciele mieszkań mogą się ubiegać o gminny dodatek do opłat czynszowych. Aby go otrzymać, muszą wykazać się niskimi dochodami i odpowiednim metrażem lokalu

]]>
Jakie są zasady wypłacania chorobowego dla osób 50+ http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/828946,jakie-sa-zasady-wyplacania-wynagrodzenia-i-zasilku-chorobowego-dla-osoby-50.html Wszystkim pracownikom za okres udokumentowanej niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe (od pracodawcy) i ewentualnie zasiłek chorobowy (z ZUS). Jednak w przypadku osób 50+ wypłacanie tych świadczeń odbywa się na trochę odmiennych zasadach.

]]>
Świadczenia do zmiany: Wyższy zasiłek pielęgnacyjny i emerytura dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/828818,wyzszy-zasilek-pielegnacyjny-i-emerytura-dla-opiekunow-niepelnosprawnych-dzieci.html Resort pracy planuje wyższy zasiłek pielęgnacyjny i pomoc dla rodziców, którzy wybrali emeryturę ze względu na niepełnosprawne dziecko. Więcej modyfikacji może wymóc Trybunał Konstytucyjny.

]]>
Ulgi, zasiłki, świadczenia: na jaką pomoc od państwa może liczyć rodzina w Polsce http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/827734,duze-zdjecie,1,ulgi-zasilki-swiadczenia-na-jaka-pomoc-od-panstwa-moze-liczyc-rodzina-w-polsce.html W końcu polityka prorodzinna w Polsce stałą się poważnym tematem rozmów, a za słowami poszły także działania. Rząd już niemal doprowadził do zwiększenia ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc. Zdaniem ekspertów może to być skuteczne narzędzie wsparcia polityki demograficznej i duży krok w kierunku powszechnych świadczeń dla rodzin z dziećmi. W rozwiązanie problemów rodzin z dziećmi zaangażował się także prezydent. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc polskie rodziny mogą liczyć już teraz.

]]>
Dopłata do czynszu syna pomniejsza kwotę zasiłku stałego ojca http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/827914,doplata-do-czynszu-syna-pomniejsza-kwote-zasilku-stalego-ojca.html Gmina ma prawo obniżyć wysokość świadczenia rodzica o połowę kwoty dodatku mieszkaniowego, który został przyznany jego dorosłemu dziecku.

]]>
Jakie świadczenia od pracodawcy są opodatkowane http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/827739,jakie-swiadczenia-od-pracodawcy-sa-opodatkowane.html Pracownicy, którzy dostaną dodatkowe bonusy od pracodawcy, muszą wykazać przychód i zapłacić podatek. Dotyczy to jednak tylko tych świadczeń, które mają dla nich wymierną korzyść majątkową

]]>
Jakie świadczenia od pracodawcy są opodatkowane http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/827635,jakie-swiadczenia-od-pracodawcy-sa-opodatkowane.html Pracownicy, którzy dostaną dodatkowe bonusy od pracodawcy, muszą wykazać przychód i zapłacić podatek. Dotyczy to jednak tylko tych świadczeń, które mają dla nich wymierną korzyść majątkową.

]]>
Świadczenie Kopacz dla rodziców bez prawa do zasiłku macierzyńskiego może wywołać nadużycia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/826300,swiadczenie-kopacz-dla-rodzicow-bez-prawa-do-zasilku-macierzynskiego.html Nowe świadczenie zyskają rodzice, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zniechęci ich do podejmowania pracy i dobrowolnego opłacania składek. Przybyć może pracujących na czarno.

]]>
Zmieni się sposób uzyskiwania świadczeń rodzinnych. Wyższy dochód nie pozbawi zasiłku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/826296,swiadczenia-rodzinne-wyzszy-dochod-nie-pozbawi-zasilku.html Od 2016 r. zmieni się sposób uzyskiwania świadczeń rodzinnych. Gminy obawiają się jeszcze większych komplikacji z ich przyznawaniem.

]]>
Na ojcowskim ZUS z działalności na wniosek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/826054,na-ojcowskim-zus-z-dzialalnosci-na-wniosek.html Jako biuro rachunkowe rozliczamy składki za przedsiębiorcę, który jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z etatu jego wynagrodzenie wynosi 2000 zł miesięcznie. We wrześniu przez 2 tygodnie przebywał na urlopie ojcowskim i z tego powodu podstawa z umowy o pracę była niższa od minimalnego wynagrodzenia. Czy w okresie urlopu ojcowskiego powinny być za niego opłacane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z działalności?

]]>
Za starzy na leczenie http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/825599,za-starzy-na-leczenie.html Coraz częściej pacjenci są pozbawiani możliwości skorzystania ze świadczeń medycznych ze względu na zbyt zaawansowany wiek, mimo konstytucyjnej zasady równości dostępu do opieki zdrowotnej. Czy jest to zgodne z prawem?

]]>
Rząd za e-zwolnieniami i zasiłkami macierzyńskimi dla ojców http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/825518,rzad-za-e-zwolnieniami-i-zasilkami-macierzynskimi-dla-ojcow.html Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Głównym celem zmian jest zamiana papierowych zwolnień lekarskich na elektroniczne.

]]>
Chory celnik otrzyma 80 proc. pensji http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/824757,chory-celnik-otrzyma-80-proc-pensji.html Funkcjonariusz Służby Celnej czasowo niezdolny do służby otrzyma 80 proc. swojej pensji. Pełne uposażenie w czasie zwolnienia lekarskiego dostanie osoba, której choroba będzie efektem wypadku w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej.

]]>
Ile ZUS płaci na chorobowym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/823851,zus-placi-zasilku-chorobowego.html Pracuję na etacie i zarabiam 4,6 tys. zł brutto. Gdy zaszłam w ciążę i zachorowałam, ZUS stwierdził, że moje wynagrodzenie jest niewspółmierne do zakresu obowiązków, i ustalił podstawę wymiaru składek na poziomie 1680 zł brutto, czyli najniższym z możliwych. I od tej kwoty, a nie od kwoty faktycznie pobieranego wynagrodzenia, ma mi wypłacać zasiłek chorobowy – pisze pani Monika. – Czy ZUS może tak postąpić? W jaki sposób mogę się bronić? – pyta przyszła mama.

]]>
Czym różni się urlop macierzyński od zasiłku macierzyńskiego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/822693,urlop-a-zasilek-macierzynski-komu-przysluguje-ile-wynosi-i-trwa.html Rodzice mylą często urlop macierzyński, który jest przerwą w pracy związaną z urodzeniem dziecka z zasiłkiem, stanowiącym świadczenie pieniężne. Tymczasem przysługują one różnym grupom osób - o pieniądze z ZUS mogą starać się bowiem nie tylko zatrudnieni na umowę o pracę.

]]>
Świadczenia, które można otrzymać po urodzeniu dziecka http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/822635,swiadczenia-po-urodzeniu-dziecka.html Rodzice mogą się ubiegać o becikowe oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego. Obydwie formy pomocy są uzależnione od wysokości dochodów i wynoszą po tysiąc złotych.

]]>
Jaki dochód uprawnia do świadczeń na dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/822333,swiadczenia-na-dzieci-jaki-dochod-do-zasilku.html W nadchodzącym okresie zasiłkowym będzie obowiązywać wyższy próg dochodów, który pozwala na otrzymywanie pomocy. Wyniesie on 574 zł na członka rodziny lub 664 zł, gdy rodzice mają niepełnosprawne dziecko.

]]>
Jak dostać świadczenia na dziecko http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/822091,zasilki-na-dziecko-jak-dostac-swiadczenia.html Zasiłek na potomka w zależności od jego wieku wynosi 77 zł, 106 zł lub 115 zł. Przysługują też do niego różne dodatki, których uzyskanie wymaga spełnienia szczególnych warunków.

]]>