© 2017 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2017-05-27T10:11:05+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni "Gazeta Polska Codziennie": Będzie katastrofa humanitarna w Polsce? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1045574,gazeta-polska-codziennie-bedzie-katastrofa-humanitarna-w-polsce.html Informacja o uldze z podpisem http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1045129,niepelnosprawni-obpon-pfron-ulga-informacja-z-podpisem.html Druk INF-U zawierający wysokość obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) musi być opatrzony własnoręcznym podpisem uprawnionej osoby, a nie jego kopią.

]]>
Niepełnosprawni z ograniczonym prawem do samostanowienia http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1044546,niepelnosprawni-z-ograniczonym-prawem-do-samostanowienia.html A.M.V., obywatel Finlandii, w 2001 r. został odebrany rodzicom i umieszczony w rodzinie zastępczej. W 2007 r. urząd zajmujący się małoletnimi zadecydował o przeniesieniu chłopca do znajdującego się w miejscu jego urodzenia ośrodka dla niepełnosprawnych. Podstawą decyzji były działania rodziny zastępczej, która nie informując o tym władz, przeniosła się na północ kraju, a chłopca chciała wysłać do szkoły zawodowej oddalonej o 300 km.

]]>
Podnajem lokalu uprawnia do ulgi na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1044487,pfron-podnajem-lokalu-uprawnia-do-ulgi.html Firma, która wynajmuje pomieszczenia i część z nich podnajmuje innemu przedsiębiorstwu, może mu wystawić informację o wysokości obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Takie działanie ma bowiem charakter usługi własnej.

]]>
12 mln zł na mieszkania dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1043698,wsparcie-dla-rodzin-z-niepelnosprawnymi-dziecmi.html Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło konsultacje społeczne związane z realizacją rządowego programu wspierania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Będą się na nie składać dwie ogólnopolskie konferencje – pierwsza z nich miała miejsce wczoraj; 16 kolejnych, które odbędą się w każdym województwie, 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych, a także wywiady grupowe i badania kwestionariuszowe.

]]>
Opiekunom i pracownikom służby zdrowia potrzebne szkolenia z języka migowego http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1043700,opiekunom-i-pracownikom-sluzby-zdrowia-potrzebne-szkolenia-z-jezyka-migowego.html Personel placówek opiekuńczo-wychowawczych powinien odbywać kursy polskiego języka migowego (PJM). Ułatwiłoby to adaptację życiową niesłyszącym dzieciom, które w nich przebywają.

]]>
Niepełnosprawni: Spółka z połączenia bez funduszu rehabilitacji http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1043674,niepelnosprawni-spolka-z-polaczenia-zpchr-zfron-bez-funduszu-rehabilitacji.html Język migowy również w szpitalu http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1042958,jezyk-migowy-rowniez-w-szpitalu.html  Pogotowie, Policja oraz Straż Miejska powinny zapewniać dostęp do usług tłumacza języka migowego osobom niesłyszącym. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o języku migowym, który przygotowała senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

]]>
NIK: Sport powszechny niepełnosprawnych w l. 2013-2015 - niewystarczająco wspierany http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1042164,nik-sport-powszechny-niepelnosprawnych-w-l-2013-2015-niewystarczajaco-wspierany.html Rozwój sportu powszechnego osób niepełnosprawnych w latach 2013-2015 nie był wspierany wystarczająco; prawidłowo wspierano sport wyczynowy, czego efektem były sukcesy polskich zawodników na zawodach międzynarodowych - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

]]>
PFRON: Firma powiązana bez blokady dofinansowań http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1041214,pfron-firma-powiazana-bez-blokady-dofinansowan.html Pracodawca, który stara się o dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników i ma status przedsiębiorstwa powiązanego z innymi podmiotami, nie musi już przedstawiać informacji o sytuacji ekonomicznej każdego z nich.

]]>
PFRON: Nawet 21 milionów zł na sport osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1040789,21-milionow-zl-na-sport-osob-niepelnosprawnych.html Nawet 21 milionów złotych może przeznaczyć PFRON w 2017 r. na sport wyczynowy oraz powszechny osób niepełnosprawnych - poinformował PAP prezes Funduszu Robert Kwiatkowski. To efekt zawartego porozumienia z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

]]>
PFRON: Trzeba skorygować wpłatę, gdy ulga była zawyżona http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1037630,pfron-trzeba-skorygowac-wplate-gdy-ulga-byla-zawyzona.html Firma, która otrzymała informację o wysokości ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) po ustawowym terminie, nie może z niej skorzystać.

]]>
Raport: Blisko połowa stron www administracji dostępna dla osób z niepełnosprawnościami http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1037835,strony-internetowe-administracji-dla-niepelnosprawnych.html Wzrosła liczba serwisów internetowych administracji publicznej spełniających wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - z 22,9 proc. w 2016 r. do 47,8 proc. w 2017 r.- wynika z najnowszego opublikowanego we wtorek raportu Fundacji Widzialni.

]]>
Niepełnosprawni: Osoby na urlopach rodzicielskich poza stanem zatrudnienia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1036204,pfron-niepelnosprawni-na-urlopach-rodzicielskich-poza-stanem-zatrudnienia.html  Przy obliczaniu wysokości ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pracodawca powinien stosować takie same przepisy związane z ustalaniem składu personelu, które obowiązują przy wypełnianiu miesięcznej informacji INF-1.

]]>
MRPiPS chce większej aktywizacji zawodowej opiekunów osób z niepełnosprawnością http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1036087,mrpips-chce-wiekszej-aktywizacji-zawodowej-opiekunow-osob-z-niepelnosprawnoscia.html Oddział firmy bez ulgi we wpłacie na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034884,oddzial-firmy-bez-ulgi-we-wplacie-na-pfron.html Jednostka organizacyjna zakładu pracy nie może być uznana za nabywcę mającego prawo do obniżenia należności na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), bo to nie jej dane znajdują się na fakturze. Nie jest też adresatem informacji zawierającej kwotę ulgi.

]]>
Mała spółdzielnia udzieli ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034212,mala-spoldzielnia-ulga-na-pfron.html Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby spółdzielnie socjalne mające mniej niż 25 pracowników mogły udzielać obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1034213,nik-samorzady-boja-sie-zatrudniac-wykluczonych.html Tylko nieco ponad 5 proc. samorządów stosuje przy zamówieniach publicznych przepisy, które pomogłyby w aktywizacji osób bezrobotnych, niepełnosprawnych czy młodych. Powód? Strach przed unieważnieniem przetargu.

]]>
Dodatkowe pieniądze dla organizacji pomagającym niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1033685,pieniadze-dla-organizacji-pomagajacym-niepelnosprawnym.html Dodatkowe 45 mln zł uzyskało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie organizacji pracujących na rzecz niepełnosprawnych - dowiedziała się PAP w resorcie. Pieniądze trafią do PFRON i wesprą prawie 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

]]>
PFRON: Firmy wydały więcej na rehabilitację pracowników http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1032530,pfron-rehabilitacja-pracownikow-wydatki-firm.html Z danych PFRON wynika, że w br. 447 pracodawców zwróciło 5,6 mln zł pieniędzy zgromadzonych w 2015 r., a które nie zostały wydane do końca 2016 r. Natomiast w roku ubiegłym ZPChr, które nie spożytkowały środków ZFRON pochodzących z 2014 r. było 450, ale oddały one do funduszu 7 mln zł.

]]>