© 2018 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2018-02-21T06:04:44+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni 780 mln zł dla powiatów na pomoc niepełnosprawnym http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1105578,powiaty-780-mln-zl-na-pomoc-niepelnosprawnym.html Starostowie otrzymają w tym roku o 16,5 mln zł więcej na działalność warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) oraz dofinansowanie różnych form wsparcia osób niepełnosprawnych.

]]>
Prawo a niepełnosprawni. Dlaczego osoby upośledzone trafiają do więzienia? http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1102466,jacek-zalewski-o-niepelnosprawnych.html - Wielokrotnie słyszałem od pracowników więzień, że oni nie rozumieją, czemu przysyła się im osoby upośledzone. Doskonale widzą, że umieszczenie niepełnosprawnego w celi niczemu nie służy. Muszą bardziej się nimi opiekować niż ich pilnować. To sytuacja, w której świat staje na głowie - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP.

]]>
Nieterminowa zapłata nie pozwala uzyskać ulgi na PRFON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1103010,niepelnosprawni-nieterminowa-zaplata-nie-pozwala-uzyskac-ulgi.html  Firma nie może wystawić informacji z kwotą obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) klientowi, który zapłacił za jej usługi z opóźnieniem, nawet jeśli było to związane z wydaniem duplikatu faktury.

]]>
Po utracie wskaźnika trzeba oddać środki do PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1101510,po-utracie-wskaznika-trzeba-oddac-srodki-do-pfron.html  Firma, która przestała osiągać 25-proc. wskaźnik zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami, nie może prowadzić zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). W związku z tym niewykorzystane środki, które są na nim zgromadzone, musi wpłacić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Jawność rykoszetem uderzy w niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1101247,oswiadczenia-majatkowe-jawnosc-udzerzy-w-niepelnosprawnych.html Samorządowcy alarmują, że część specjalistów, którzy orzekają o niepełnosprawności, może zrezygnować z pracy. Powód: niedługo będą musieli składać oświadczenia majątkowe.

]]>
Niepełnosprawne dzieci, które kończą 14 lat bez dostatecznej ochrony. RPD pisze do Elżbiety Rafalskiej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1100864,niepelnosprawne-dzieci-ktore-koncza-14-lat-bez-dostatecznej-ochrony-rpd-pisze-do-elzbiety-rafalskiej.html Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by zasiłek opiekuńczy na dziecko z niepełnosprawnościami przysługiwał także tym rodzicom, których dzieci ukończyły 14 lat. RPD zwrócił się w tej sprawie do szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

]]>
Dofinansowanie pensji pracowników niepełnosprawnych 2018. Stawki i procedury http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1097698,dofinansowanie-pensji-pracownikow-niepelnosprawnych-2018.html

Firma, która zatrudni pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością może liczyć na comiesięczne dofinansowanie jego pensji w kwocie od 450 zł do nawet 2 400 złotych

]]>
Sejm za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1097126,sejm-za-glosowaniem-korespondencyjnym-dla-osob-niepelnosprawnych.html Sejm w czwartek tuż po północy zaakceptował wszystkie senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego. Umożliwiają one m.in. głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym oraz zwiększają rolę PKW w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa KBW.

]]>
PFRON. Wniosek o refundację z dodatkowym formularzem http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1096503,pfron-formularz-wniosek-o-refundandacje.html Osoby, które ubiegają się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o zwrot opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, powinny wraz z pierwszym wnioskiem składanym po 1 stycznia 2018 r. dołączyć jednorazowo druk odnoszący się do pomocy de minimis.

]]>
PFRON: Gminne jednostki też mogą korzystać z ulg http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1095505,pfron-gminne-jednostki-moga-korzystac-z-ulgi.html Jeśli na fakturze potwierdzającej zakup produktu lub usługi będą znajdować się dane nie tylko gminy, ale też jej jednostki organizacyjnej, ta druga może uzyskać obniżenie we wpłacie na PFRON.

]]>
Senackie komisje za przywróceniem głosowania korespondencyjnego dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1093723,senat-glosowanie-korespondencyjne-dla-niepelnosprawnych.html Senackie komisje poparły w czwartek poprawkę PiS do noweli Kodeksu wyborczego, które przywracają możliwość głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.

]]>
Profesjonaliści zajmą się procesem rehabilitacji i przywracaniem niepełnosprawnych do aktywności zawodowej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1093515,utworzenie-systemu-kompleksowej-rehabilitacji.html Wiele spośród niepracujących osób niepełnosprawnych powinno powrócić do aktywności zawodowej. Pomogły im w tym kompleksowy system wsparcia.

]]>
Zmiany w warsztatach terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych opóźnione http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1093194,zmiany-w-warsztatach-terapii-zajeciowej-dla-niepelnosprawnych.html Od 1 stycznia 2018 r. miały wejść w życie nowe przepisy regulujące zasady funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Problem w tym, że projekt wprowadzający te zmiany nie został jeszcze przyjęty przez rząd.

]]>
Wypadek busa z niepełnosprawnymi dziećmi. 5 osób na badaniach w szpitalu http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1092733,wypadek-busa-z-niepelnosprawnymi-dziecmi.html Bus, który dowozi niepełnosprawne dzieci na zajęcia szkolne, w poniedziałek rano w okolicy Radomia wjechał do rowu. Pięć osób, w tym czworo dzieci, trafiło na badania do szpitala.

]]>
PFRON: Można łączyć dopłaty do pensji z refundacją z urzędu pracy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1091347,pfron-pracodawca-moze-laczyc-doplaty-do-pensji-z-refundacja-z-urzedu-pracy.html Pracodawca może otrzymać pomoc finansową z dwóch źródeł, jeśli jej łączna wysokość nie przekroczy 100 proc. kosztów płacy pracownika z dysfunkcją zdrowotną. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w sprawie możliwości łączenia dwóch rodzajów pomocy na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.

]]>
MZ: Należy rozważyć wprowadzenie tłumaczy języka migowego w opiece zdrowotnej http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1090421,mz-nalezy-rozwazyc-wprowadzenie-tlumaczy-jezyka-migowego-w-opiece-zdrowotnej.html Ministerstwo Zdrowia uważa, że należy w przyszłości rozważyć wprowadzenie przepisów dot. zapewnienia w opiece zdrowotnej tłumaczy języka migowego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodaje, że trzeba najpierw wprowadzić certyfikaty dla tłumaczy języka migowego.

]]>
Ciemniejsza strona programu „Za życiem” http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1090178,bark-przepisow-do-programu-za-zyciem.html Od 1 lipca rodzice niepełnosprawnych dzieci mieli korzystać z opieki wytchnieniowej. Nie mogą tego robić, bo nikt nie przygotował odpowiednich przepisów.

]]>
Kłopotliwe ustalanie podmiotów powiązanych z firmą z dofinansowaniem PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1090175,podmioty-powiazane-z-firma-z-dofinansowaniem-pfron.html Firma ubiegająca się o dofinansowanie pensji pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi, w której 100 proc. udziałów ma stowarzyszenie, nie powinna uwzględniać jego personelu do stanu zatrudnienia.

]]>
Politycy PO i PSL: propozycja zmian w Kodeksie wyborczym uderza w niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1090068,politycy-po-i-psl-propozycja-zmian-w-kodeksie-wyborczym-uderza-w-niepelnosprawnych.html USA: Wolność religii kontra prawa gejów przed Sądem Najwyższym http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1089978,usa-wolnosc-religii-kontra-prawa-gejow-przed-sadem-najwyzszym.html