© 2018 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2018-04-22T14:01:22+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Szydło: Trwają prace nad projektem. Apeluję do protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1119136,szydlo-o-projekcie-dla-niepelnosprawnych.html Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. Zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe - mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów.

]]>
"Dlaczego nie chcecie nam pomóc?" Protestujący w Sejmie nie zgadzają się na propozycję Morawieckiego http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1119132,dlaczego-nie-chcecie-nam-pomoc-protestujacy-w-sejmie-nie-zgadzaja-sie-na-propozycje-morawieckiego.html Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z protestującymi w Sejmie rodzicami niepełnosprawnych. Zaproponował wprowadzenie nowego podatku, który miałby sfinansować dodatkowe świadczenia dla niepełnosprawnych. Zmiany miałyby zostać wprowadzone w połowie maja. Dla protestujących jest to zdecydowanie za późno.

]]>
Dostępność plus w edukacji, zdrowiu i transporcie. O co chodzi w nowym rządowym programie? http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1119131,co-to-jest-dostepnosc-plus.html Powstanie Prawa o dostępności a także powołanie Rady ds. Dostępności - to niektóre działania przewidziane w programie Dostępność plus w zakresie koordynacji różnych sektorowych polityk publicznych.

]]>
Państwo solidarnościowe. Morawiecki zapowiada wprowadzenie nowego podatku http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1119041,nowy-podatek-dla-najbogatszych.html Propozycję m.in. utworzenia specjalnego funduszu dla osób niepełnosprawnych, który byłby zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających, zapowiedział w piątek na spotkaniu z protestującymi premier Mateusz Morawiecki. Plan zmian ma zostać zaproponowany do połowy maja.

]]>
Na PFRON płaci ten, kto jest pracodawcą http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1118588,kto-placi-na-pfron.html Przedsiębiorca, który oprócz przedszkola prowadzi też inną działalność gospodarczą, nie może skorzystać z obniżonego wskaźnika, zwalniającego z wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

]]>
Minister Rafalska spotkała się w Sejmie z rodzinami osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1118783,rafalska-spotkala-sie-z-rodzinami-osob-niepelnosprawnych.html Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w czwartek z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczy także pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

]]>
MRPiPS zaprasza na spotkanie protestujących rodziców osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1118661,protest-rodzicow-osob-niepelnosprawnych.html Ponowiliśmy zaproszenie do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Czekamy na rodziców osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie od godz. 10 - podkreśliło w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

]]>
MRPiPS proponuje spotkanie z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1118560,mrpips-propozycja-spotkania-z-rodzicami-osob-niepelnosprawnych-ktorzy-protestuja-w-sejmie.html Proponujemy rodzicom osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie spotkanie w CPS "Dialog" o godz. 19 - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Nigdzie się nie wybieramy - podkreśliła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego.

]]>
W Sejmie rozpoczął się protest rodziców osób niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1118555,protest-rodzicow-osob-niepelnosprawnych.html Rodzice osób niepełnosprawnych w środę rozpoczęli protest stacjonarny w Sejmie; domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. W tej sprawie zwrócili się do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

]]>
Urzędowe strony internetowe na dwóję. Ale to się zmieni http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1118019,urzedowe-strony-internetowe-dostosowane-do-niepelnosprawnych.html Dziewięć spośród 19 ministerialnych serwisów jest kompletnie niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed urzędnikami więc wiele pracy. Tym bardziej że jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa o dostępności cyfrowej stron i aplikacji mobilnych podmiotów realizujących zadania publiczne.

]]>
Senat za zwiększeniem dostępności programów telewizyjnych dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1117972,wieksza-dostepnosc-programow-telewizyjnych-dla-niepelnosprawnych.html Zwiększenie dostępności programów telewizyjnych dla osób niedowidzących i niedosłyszących - przewiduje znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji, którą Senat przyjął w poniedziałek bez poprawek.

]]>
Więcej opiekunów niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1117734,pit-zasilek-pielegnacyjny-wylaczony-z-dochodow-do-ulgi-rehabilitacyjnej.html Z limitu dochodów niepełnosprawnych, który pozwala ich krewnym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, wyłączony zostanie zasiłek pielęgnacyjny. Będzie to dotyczyło już rozliczeń za 2017 r.

]]>
Jak pomóc opiekunom niepełnosprawnych? [OPINIA] http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1117145,opinia-bakalarczyka-o-pomocy-opiekunom-niepelnosprawnych.html Pamiętacie państwo protest rodziców niepełnosprawnych dzieci na szkolnym korytarzu? A mniej nagłośniony, choć równie dramatyczny protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych? Mijają cztery lata od tamtych wydarzeń. Warto zapytać, jak zmieniła się sytuacja protestujących grup.

]]>
Warsztat Terapii Zajęciowej: Mniej biurokracji przy udzielaniu ulg http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1116894,warsztat-terapii-zajeciowej-mniej-biurokracji-przy-udzielaniu-ulg.html Osoby pełniące funkcje w zarządzie podmiotu prowadzącego warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będą mogły być jednocześnie jego pracownikami.

]]>
PFRON: Niepożądane skutki zmian w procedurze odwoławczej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1116304,procedura-odwolawcza-od-decyzji-pfron.html Pracodawcy obawiają się, że wprowadzenie nowych zasad odwoływania się od decyzji prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) spowoduje, że będą one egzekwowane, zanim w ich sprawie zakończy się spór przed sądem.

]]>
Prezydent podpisał nowelę zwalniającą niepełnosprawnych z części opłat za prawo jazdy http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1114674,prezydent-podpisal-nowele-zwalniajaca-niepelnosprawnych-z-czesci-oplat-za-prawo-jazdy.html Niepełnosprawność musi zostać odpowiednio potwierdzona. A rodzajów wiążących dokumentów jest kilka http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1114000,dokumenty-potwierdzajace-niepelnosprawnosc.html W polskim systemie prawnym funkcjonuje kilka systemów orzekania o niepełnosprawności, co wiąże się z tym, że w obiegu funkcjonują orzeczenia różnych instytucji. Dodatkowo występują również orzeczenia o grupach inwalidzkich, na podstawie których wydawano decyzje w sprawach rentowych (obowiązują one nadal, mimo że przepisy, na podstawie których je wydano, utraciły moc prawną). Trzeba jednak zachować czujność, bo nie każde z powyższych orzeczeń osobę je posiadającą kwalifikuje prawnie do grona osób niepełnosprawnych.

]]>
Sąd zgodził się na wyjazd Marcina Dubienieckiego z kraju. Prokurator składa zażalenie http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1114177,sad-zgodzil-sie-na-wyjazd-marcina-dubienieckiego-z-kraju.html Rodziny poszkodowanych z szansą na pieniądze http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1113973,orzeczenie-sn-w-sprawie-bledu-lekarskiego.html  Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Stwierdził tak wczoraj skład powiększony Sądu Najwyższego. W praktyce to uchwała korzystna dla poszkodowanych i ich rodzin, zaś nie po myśli sprawcom wypadków, szpitalom, w których dochodzi do popełnienia błędów medycznych, oraz ubezpieczycielom.

]]>
SN: Możliwe zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej dla bliskich niepełnosprawnego http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1113879,orzeczenie-sn-ws-rodzicow-dziecka-poszkodowanego-w-wyniku-bledu-lekarskiego.html Sąd może przyznać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej bliskim nie tylko osoby zmarłej, ale też bliskim osoby trwale niepełnosprawnej - wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła rodziców dziecka poszkodowanego w wyniku błędu lekarskiego.

]]>