© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2015-01-28T02:21:08+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Bez meldunku niepełnosprawni nie mają szans na kartę parkingową http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/848911,bez-meldunku-nie-ma-szans-na-karte-parkingowa.html Osoby niepełnosprawne, które nie mają miejsca stałego pobytu, nie mogą wyrobić nowego dokumentu uprawniającego do zatrzymywania samochodu na kopercie.

]]>
Korzystasz z dopłat PFRON do pensji? Nazwa twojej firmy jest informacją publiczną http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/848223,korzystasz-z-doplat-pfron-do-pensji-nazwa-twojej-firmy-jest-informacja-publiczna.html Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) udostępnił na wniosek wykaz firm, które pobierają od niego dofinansowanie do pensji pracowników niepełnosprawnych. Ukrył jednak nazwiska przedsiębiorców. WSA w Warszawie stwierdził, że nazwiska w nazwach przedsiębiorstw powinny być ujawnione.

]]>
Nowy system wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych: Rodziny zyskają na świadczeniach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848529,opiekunowie-osob-niepelnosprawnych-rodziny-swiadczenia.html Trwają prace nad całkiem nowym systemem wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych. Poprawimy również sytuację finansową domów pomocy społecznej - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

]]>
Wydatek z funduszu rehabilitacyjnego musi być związany z niepełnosprawnością http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848522,wydatek_z_funduszu_rehabilitacyjnego_musi_byc_zwiazany_z_niepelnosprawnoscia.html Orzeczenie

]]>
PFRON zmienia praktykę, a pracodawcom przybywa formalności http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/848267,pfron_zmienia_praktyke_a_pracodawcom_przybywa_formalnosci.html Nie wystarczy sama informacja INF-D-P, aby otrzymać dofinansowanie za okres oczekiwania pracownika na kolejne orzeczenie o niepełnosprawności. Trzeba także złożyć wniosek o przywrócenie dopłaty do pensji

]]>
Coraz mniej kart parkingowych dla niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/848264,karty-parkingowe-dla-niepelnosprawnych.html O prawie 40 proc. wzrosła liczba odwołań od orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Składają je głównie osoby, które chcą zachować prawo do zatrzymywania samochodu na kopercie

]]>
Jak dostać zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej? http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/847965,duze-zdjecie,1,jak-dostac-zasilek-dla-opiekuna-doroslej-osoby-niepelnosprawnej.html

]]>
PFRON czeka na dekalarcje rozliczeniowe za 2014 rok http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/847594,pfron-czeka-na-dekalarcje-rozliczeniowe-za-2014-rok.html Do jutra (20 stycznia) pracodawcy, którzy są zobowiązani do obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), muszą przesłać deklaracje rozliczeniowe za 2014 r.

]]>
Niepełnosprawni mogą liczyć w Polsce na ułatwienia w życiu codziennym i zawodowym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/847248,niepelnosprawni-moga-liczyc-w-polsce-na-ulatwienia-w-zyciu-codziennym-i-zawodowym.html Po kilkunastu latach emigracji planuję z żoną powrót do Polski. Jestem osobą niepełnosprawną, ale aktywną zawodowo. Chciałbym wiedzieć, jakie będą mi przysługiwały w Polsce uprawnienia i ulgi w codziennym życiu – pyta pan Łukasz z Brukseli.

]]>
TR, PO, PSL i SLD za nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Duże ułatwienia dla niepełnosprawnych http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/847136,tr-po-psl-i-sld-za-nowelizacja-ustawy-o-transporcie-drogowym-duze-ulatwienia-dla-niepelnosprawnych.html W Sejmie w czwartek odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza do polskiego prawa przepisy unijne dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym. Są one już stosowane we wszystkich państwach członkowskich od 1 marca 2013 r.

]]>
Na jakie wsparcie z PFRON może liczyć rodzinna firma http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846771,na-jakie-wsparcie-z-pfron-moze-liczyc-rodzinna-firma.html OPIS SYTUACJI:

Władysław i Witold G. prowadzą od 1990 r. firmę rodzinną Jaćwing, obecnie w formie spółki jawnej. Wykonują pracę samodzielnie oraz korzystają z pracy kilku zleceniobiorców i pracowników tymczasowych, będących osobami pełnosprawnymi kierowanymi do pracy w ich spółce przez agencje pracy tymczasowej. Od 12 stycznia 2015 r. zamierzają zatrudnić na 3/4 etatu pierwszego pracownika, córkę Witolda G. Zofię, która jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W przeszłości wykonywała pracę na rzecz Jaćwing sp.j. na podstawie umowy-zlecenia, korzystając incydentalnie ze sprzętu spółki. Na podstawie umowy o pracę Zofia G. ma pracować w spółce do 11 grudnia 2015 r. Obecnie jest zatrudniona u innego pracodawcy na 1/4 etatu.

]]>
Kosiniak-Kamysz: Kończymy prace nad ustawą dotyczącą opieki nad niepełnosprawnymi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846826,kosiniak-kamysz-konczymy-prace-nad-ustawa-dotyczaca-opieki-nad-niepelnosprawnymi.html Minister pracy zapewnia, że kończą się prace nad ustawą, która zapewni lepsze wsparcie dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych zachowają prawa nabyte http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846806,opiekunowie-niepelnosprawnych-zachowaja-prawa-nabyte.html Od początku roku obowiązują wyższe świadczenie pielęgnacyjne oraz dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych. Zmieniły się też zasady przyznawania subwencji oświatowej na niepełnosprawnych uczniów.

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych i dzieci protestowali przed Kancelarią Premiera. Czego żądają? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/846603,opiekunowie-niepelnosprawnych-doroslych-i-dzieci-protestowali-przed-kancelaria-premiera.html Dwie grupy opiekunów osób niepełnosprawnych: dorosłych oraz dzieci , protestowały przed Kancelarią Premiera.

]]>
Rodzice niepełnosprawnych dzieci znowu pod Sejmem. Rząd zaprasza do rozmów http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/846596,rodzice-niepelnosprawnych-dzieci-znowu-pod-sejmem-rzad-zaprasza-do-rozmow.html Rodzice niepełnosprawnych dzieci wrócili do Sejmu. Tym razem pikietują przed gmachem parlamentu. Mimo, że odbywają się regularnie spotkania między przedstawicielami rządu a rodzicami niepełnosprawnych, ci ostatni nie widzą efektów rozmów.

]]>
Rodzice niepełnosprawnych dzieci będą protestować. Czego żądają od Kopacz? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/846543,rodzice-niepelnosprawnych-dzieci-beda-protestowac-czego-zadaja-od-kopacz.html Likwidacja barier architektonicznych, pomoc opiekunom dzieci niepełnosprawnych, dostęp do rehabilitacji i specjalistów bez kolejek. To część postulatów, z którymi rodzice niepełnosprawnych dzieci jadą dzisiaj na protest do Warszawy. Z regionu Pomorza i Kujaw wyjeżdża około 50 osób.

]]>
Przejmujący przedsiębiorstwo bez pieniędzy na rehabilitację http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/846518,bez-pieniedzy-na-rehabilitacje-dla-przejmujacych-przedsiebiorstwo.html Pracodawca, który po utracie statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr) zachował fundusz rehabilitacji i potem połączył się z innym przedsiębiorstwem, traci uprawnienie do korzystania z jego środków. Nie zyskuje go też przejmująca firma.

]]>
Od 2015 roku łatwiej o zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844747,od-2015-roku-latwiej-o-zasilek-dla-opiekunow-doroslych-niepelnosprawnych.html Będzie łatwiej o zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Z ustawy o świadczeniach rodzinnych znika przepis stanowiący, że warunkiem otrzymania zasiłku jest rezygnacja z zatrudnienia na rzecz opieki nad bliskim niepełnosprawnym.

]]>
Nowe zasady zwrotu kosztów za zatrudnienie niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844719,nowe-zasady-zwrotu-kosztow-za-zatrudnienie-niepelnosprawnych.html Firma otrzyma refundację wydatków poniesionych na przystosowanie stanowisk pracy wszystkich pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu, a nie tylko tych, którzy doznali go w trakcie zatrudnienia.

]]>
Świadczenia pielęgnacyjne w 2015 r.: Opiekunowie dostaną podwyżkę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/844537,swiadczenia-pielegnacyjne-w-2015-r-opiekunowie-dostana-podwyzke.html Osoby niepodejmujące pracy i zajmujące się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mogły otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy. Prawo do niego zyskają też małżonkowie.

]]>