© 2008 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2014-07-25T08:47:05+02:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Niepełnosprawni apelują o biura poselskie bez barier http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/810995,niepelnosprawni-apeluja-o-biura-poselskie-bez-barier.html Biura poselskie bez barier architektonicznych - tego chcą młodzi niepełnosprawni ludzie z Warszawy, którzy od kilku miesięcy bezskutecznie apelują do parlamentarzystów o zapewnienie im dostępu do biur parlamentarzystów. Pomóc chce im niepełnosprawny europoseł Marek Plura.

]]>
Nie ma już pieniędzy na dopłaty do nauki języka migowego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/810751,niepelnosprawni-nie-ma-pieniedzy-na-doplaty-do-nauki-jezyka-migowego.html Przewidziane na ten rok środki w budżecie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na dofinansowanie szkoleń dla osób niesłyszących zostały już wyczerpane.

]]>
Rolnik wypadnie z KRUS, jeśli uzyska świadczenie za opiekę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/809080,rolnik-wypadnie-z-krus-jesli-uzyska-swiadczenie-za-opieke.html Według Kasy przyznanie przez gminę pomocy osobie, która chce zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny i która składa oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim, oznacza, że nie będzie ona już podlegać przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników.

]]>
Opiekunowie bez dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/808800,opiekunowie-bez-dodatku-do-swiadczenia-pielegnacyjnego.html Przyznanie specjalnego wsparcia tylko rodzicom, którzy nie pracują z powodu zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem, jest zgodne z konstytucją. Tak orzekli sędziowie Trybunału.

]]>
Będzie trudniej o kartę parkingową. Samorządy boją się opóźnień http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/807192,karta-parkingowa-trudniejsza-do-uzyskania-samorzady.html Powiatowe zespoły boją się opóźnień w wydawaniu nowych dokumentów pozwalających zatrzymywać osobom niepełnosprawnym samochód na kopercie. Chcą też dofinansowania na ten cel

]]>
Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/807189,jak-uzyskac-zasilek-opiekunczy-lub-swiadczenie-pielegnacyjne.html Po zmianach grupa uprawnionych do pomocy została rozszerzona o rolników i osoby bezrobotne. Jednak ci drudzy z wsparcia za zajmowanie się niepełnosprawnym krewnym skorzystają dopiero za pół roku.

]]>
Sejm przyjął: wózki inwalidzkie wyłączone z egzekucji komorniczej http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/806314,nowelizacja-kpc-wozki-inwalidzkie-wylaczone-z-egzekucji-komorniczej.html Wózki inwalidzkie i inne przedmioty potrzebne do życia niepełnosprawnemu będą wyłączne z egzekucji komorniczej. Takie rozwiązanie zakłada nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (Kpc), którą dziś uchwalił Sejm.

]]>
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/805598,komu-przysluguje-swiadczenie-pielegnacyjne.html Świadczenie pielęgnacyjne to jedna z form wsparcia, jakie mogą otrzymać osoby, które zajmują się krewnym niepełnosprawnym lub legitymującym się inną dysfunkcją zdrowotną.

]]>
Trudno o zasiłek dla opiekuna niepełnosprawnego współmałżonka http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/805244,trudno-o-zasilek-dla-opiekuna-niepelnosprawnego-wspolmalzonka.html Gminy podejmują sprzeczne decyzje w sprawie przyznania pomocy osobom zajmującym się niepełnosprawnym mężem lub żoną. O świadczenia dla nich upomina się rzecznik praw obywatelskich.

]]>
Nowe ubezpieczenie bezrobotnych do poprawki http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/803025,bezplatne-ubezpieczenie-bezrobotnych-w-pakiecie-antykolejkowym-arlukowicza.html Pomysł okienka w urzędzie pracy, czyli odrębnego miejsca obsługi osób chcących przystąpić do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego, został wyłączony z pakietu antykolejkowego ministra zdrowia.

]]>
Biura poselskie w Warszawie są niedostępne dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/802972,biura-poselskie-w-warszawie-sa-niedostepne-dla-niepelnosprawnych.html Biura poselskie w Warszawie są niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Tylko do dwóch spośród trzydziestu można wjechać wózkiem inwalidzkim. W żadnym z biur nie ma udogodnień dla osób słabosłyszących i niewidomych. Dlatego ruszyła akcja "Dostępne biura poselskie", która ma to zmienić. Stoją za nią organizacje osób niepełnosprawnych. Ich członkowie, w sprawie likwidacji barier w biurach rozmawiali już z parlamentarzystami.

]]>
Dłuższy okres rozliczania ulgi na leki jest niekorzystny http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/802630,ulga-na-leki-dluzszy-okres-rozliczania-jest-niekorzystny.html Osoby niepełnosprawne korzystające z ulgi w PIT nie muszą na koniec każdego miesiąca pobierać faktury z apteki. Mogą to zrobić raz na trzy miesiące – poinformował wiceminister finansów.

]]>
Resort pracy przekazał 3 mln złotych na pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/801766,resort-pracy-przekazal-3-mln-zlotych-na-pomoc-osobom-z-zaburzeniami-psychicznymi.html 56 organizacji, zajmujących się wspieraniem osób z zaburzeniami psychicznymi, otrzymało łącznie 3 miliony złotych w ramach programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Oparcie Społeczne dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi" - informuje resort pracy.

]]>
Od lipca nowy wzór wniosku o refundację składek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/801684,niepelnosprawni-nowy-wzor-wniosku-o-refundacje-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne.html Niepełnosprawni przedsiębiorcy będą mogli dalej się ubiegać o zwrot opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

]]>
25 zł za kartę parkingową dla niepełnosprawnego? Ministerstwo Finansów: za mało http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/801143,25-zl-za-karte-parkingowa-dla-niepelnosprawnego-ministerstwo-finansow-za-malo.html Resort pracy chce, aby osoba niepełnosprawna lub jej opiekun zapłaciła 25 zł za wydanie nowej karty pozwalającej parkować na tzw. kopercie. Tymczasem zdaniem ministra finansów opłata powinna być wyższa.

]]>
Urzędy mają problemy z obsługą niesłyszących http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/799225,urzedy-maja-problemy-z-obsluga-nieslyszacych.html Instytucje powinny częściej korzystać z usług tłumaczy języka migowego on line. Mają też obowiązek upowszechniania informacji o tym, jaką pomoc głusi mogą uzyskać przy załatwianiu spraw.

]]>
ZUS organizuje dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/798197,zus-organizuje-dzien-otwarty-dla-osob-niepelnosprawnych.html Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza 21 maja osoby niepełnosprawne na Dzień Otwarty. We wszystkich oddziałach bezpłatnych porad będzie udzielać szereg ekspertów. - Postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania - podkreśla Anna Mieczkowska, rzecznik nowosądeckiego oddziału ZUS.

]]>
Manifestacja Godności w Warszawie http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/794429,niepelnosprawni-manifestacja-godnosci-w-warszawie.html W Warszawie właśnie ruszyła  "Manifestacja Godności", w której biorą udział osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i fizjoterapeuci. Na krótko przed pierwotnie planowaną godziną rozpoczęcia manifestacji (godz. 12.00), zebrało się kilkadziesiąt osób. Sprzed budynku Sejmu wyruszono do Kancelarii Premiera, aby wręczyć szefowi rządu list z postulatami. 

]]>
Od 1 maja wzrasta zasiłek pielęgnacyjny dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/794040,wzrasta-zasilek-pielegnacyjny-dla-opiekunow-niepelnosprawnych-dzieci.html Wzrastają świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. W wyniku protestów a potem negocjacji z rządem rodzice wywalczyli podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego - z 820 złotych do 1 tysiąca złotych miesięcznie.

]]>
Niepełnosprawni powinni zadbać o swoje prawa http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/793940,niepelnosprawni-powinni-zadbac-o-swoje-prawa.html Po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego osoby z dysfunkcjami będą mogły głosować korespondencyjnie.

]]>