© 2016 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2016-12-08T23:01:43+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni 4 tys. zł na niepełnosprawne dziecko urodzone w 2016 r. O ile rodzice zdążą złożyć wniosek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/999124,ustawa-za-zyciem-4-tys-zl-na-niepelnosprawne-dziecko-urodzone-w-2016.html Rodzice nieuleczalnie chorych maluchów, które przyszły na świat na początku tego roku, także dostaną świadczenie, o ile zdążą ze złożeniem wniosku. Ale z tym mogą mieć problemy.

]]>
Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne podczas podróży samolotem http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/998604,podroze-samolotem-osob-niepelnosprawnych-poradnik.html Mimo że przepisy europejskie w znaczącej mierze zapewniają prawa konsumentom, wciąż osoby niepełnosprawne mają problemy podczas podróży samolotem.

]]>
Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym: Coroczna waloryzacja i pieniądze dla każdego z rodziców http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/998250,swiadczenie-pielegnacyjne-2017.html Od 1 stycznia 2017 roku każdy z rodziców opiekujących się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością uzyska prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a jego wysokość będzie corocznie waloryzowana.

]]>
Liroy-Marzec o medycznej marihuanie: Krzyczę w imieniu chorych i umierających http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/998392,liroy-marzec-o-medycznej-marihuanie.html Walka o legalizację medycznej marihuany w Polsce ciągle trwa. Pomimo zapewnień, ze strony rządu o tym, że dostęp do leczenia będzie ułatwiony, okazuje się, że PiS znów zmienił zdanie. W dniu dzisiejszym po raz kolejny, bez podania przyczyny, została odwołana podkomisja zdrowia ws. leczniczej marihuany.

]]>
Język migowy: Wiatraki żyją w dwóch światach http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/998149,wiatraki-zyja-w-dwoch-swiatach.html Trudno jest nam ze sobą rozmawiać – i dogadywać się – w swoim języku. Jeszcze trudniej w obcym, choć chodzimy na kursy. Ale jest język, którego znajomość nie przynosi splendoru. A na tych, którzy go używają, inni patrzą jak na chorych umysłowo.

]]>
Trzeba przesłać roczne informacje i deklaracje do PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/997747,kiedy-firma-musi-przeslac-dokumenty-do-pfron.html Firmy, które zatrudniają niepełnosprawnych, oraz te zobligowane do wpłat na fundusz powinny pamiętać o przekazaniu rocznych sprawozdań. Mają na to czas do 20 stycznia 2017 r.

]]>
Jak wybrać dobry dom opieki społecznej? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/997323,jak-wybrac-dobry-dom-opieki-spolecznej.html Kiedy nie jesteśmy już w stanie zajmować się osobą chorą, starszą, niepełnosprawną, która wymaga całodobowej opieki, postępujmy przy wyborze miejsca dla niej rozważnie. Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z pracownikami ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam uzyskamy informację o domach pomocy społecznej i dowiemy się wszystkiego na temat możliwości skierowania, odpłatności i umieszczenia w nim osoby bliskiej

]]>
Michałkiewicz: Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to priorytet i wyzwanie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/996164,michalkiewicz-zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych-to-wyzwanie.html Zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych to priorytet i wciąż wielkie wyzwanie – podkreślił w Poznaniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Obecnie w Polsce zatrudniona jest jedynie co czwarta osoba z niepełnosprawnością.

]]>
TK: Ograniczenia w zawieraniu małżeństw zgodne z konstytucją http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/995113,tk-ograniczenia-w-zawieraniu-malzenstw-zgodne-z-konstytucja.html Przepis ograniczający prawo do zawierania małżeństw dla osób "dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym" jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

]]>
TK zbada możliwość zawierania małżeństw przez osoby częściowo ubezwłasnowolnione http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/994578,tk-o-zawieraniu-malzenstw-przez-osoby-czesciowo-ubezwlasnowolnione.html Trybunał Konstytucyjny we wtorek, 22 listopada, ma zbadać możliwość zawierania tylko za zgodą sądu małżeństw przez osoby częściowo ubezwłasnowolnione z powodu dysfunkcji zdrowotnych. Wniosek złożyła w 2015 r. Irena Lipowicz, ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich.

]]>
Zasiłek dla bezrobotnych 2017: Nowa grupa dostanie świadczenie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/992989,zasilek-dla-bezrobotnych-2017-opiekunowie-niepelnosprawnych.html Do końca maja 2017 roku wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie ulegnie zmianie. Od stycznia o świadczenie będzie mogła się natomiast ubiegać nowa grupa uprawnionych - byli opiekunowie niepełnosprawnych krewnych.

]]>
Niepełnosprawny dostosował zakupiony samochód dostawczy do przewozu wózka? Musi zapłacić podatek http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/994053,inwalidzi-na-wozku-placa-pcc-od-kupna-miniciezarowki.html Tylko zakup na własne potrzeby samochodu osobowego pozwoli osobie niepełnosprawnej uniknąć zapłaty 2 proc. PCC. Kupno samochodu ciężarowego jest opodatkowane.

]]>
Zatrudnienianie niepełnosprawnych: Jest sankcja za brak informacji o uldze http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/993768,zatrudnienianie_niepelnosprawnych_jest_sankcja_za_brak_informacji_o_uldze.html NIEPEŁNOSPRAWNI

]]>
Sejmowa komisja za zmianami dot. zasiłku stałego dla niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/993301,zasilek-dla-niepelnosprawnych-komisja-sejmowa.html Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu ustawy dot. przyznawania zasiłku stałego dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zgodnie z tymi zapisami, takie osoby od 2017 r. wcześniej niż teraz zyskają prawo do zasiłku.

]]>
Prezydent podpisał ustawę "Za życiem". Przepisy wejdą w życie w 2017 roku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/992060,prezydent-podpisal-ustawe-za-zyciem.html Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł - poinformowała PAP w czwartek Kancelaria Prezydenta.

]]>
Nienależnie pobrane dofinansowania: Mało wniosków do PFRON o rozłożenie należności na raty http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/990850,pfron-nienaleznie-pobrane-dofinansowania-do-wynagrodzen-niepelnosprawnych.html Tylko czterech pracodawców skorzystało na razie z możliwości ubiegania się o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności nienależnie pobranych dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Tak wynika z danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Projekt "Za życiem": Nieodpłatna pomoc prawna także dla ciężarnej http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/990824,projekt-za-zyciem-nieodplatna-pomoc-prawna-takze-dla-ciezarnej.html Projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” zakłada zmiany także w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Na mocy jej końcowych przepisów poszerzeniu ulec ma katalog osób uprawnionych do bezpłatnych przesądowych porad.

]]>
Bodnar: Trzeba będzie się zająć ustawą „Za życiem” http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/990803,rpo-trzeba-bedzie-sie-zajac-ustawa-za-zyciem.html „Czy tego chcę czy nie chcę, ustawą „Za życiem” trzeba będzie się zająć” – stwierdził w internetowej części Popołudniowej rozmowy RMF FM Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich mówił o relacjach z gabinetem Beaty Szydło.

]]>
Ustawa "Za życiem" dyskryminuje dzieci. 4 tysiące zł to za mało http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/990479,ustawa-za-zyciem-dyskryminuje-dzieci.html Ustawa „Za życiem” jest potrzebna, ale ekspresowe tempo, w jakim została przyjęta (dwa dni) spowodowało, że wiele w niej luk i niedoróbek. W dodatku dyskryminuje wielką grupę dzieci – twierdzą eksperci i rodzice.

]]>
Duda: Kompromis aborcyjny nie chroni dzieci z niepełnosprawnościami http://www.gazetaprawna.pl/wideo/990375,duda-kompromis-aborcyjny-nie-chroni-dzieci-z-niepelnosprawnosciami.html Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla PAP, że tzw. kompromis aborcyjny jest niewystarczający z punktu widzenia ochrony dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z zespołem Downa.

]]>