© 2017 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2017-07-20T22:25:38+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Wpłaty na PFRON w firmie. Jak sobie z nimi radzić? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1058111,niepelnosprawni-firma-etat-kary-na-pfron.html Firma, która nie spełnia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności płaci co miesiąc obowiązkowe wpłaty na rzecz PFRON. Całość takich spraw można zlecić firmie zewnętrznej lub samodzielnie opanować kilka prostych procedur, które pozwolą poradzić sobie z tymi kwestiami na własną rękę.

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych wzywają Skarb Państwa do ugody. Wniosek do sądu ws. wypłat świadczeń pielęgnacyjnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1057922,wniosek-do-sadu-ws-wyplat-swiadczen-pielegnacyjnych.html Grupa opiekunów osób niepełnosprawnych złożyła do warszawskiego sądu wniosek wzywający Skarb Państwa do próby ugody w sprawie wypłat świadczeń pielęgnacyjnych. Sprawa ma być rozpoznana 10 sierpnia, można się jeszcze przyłączyć do pozwu zbiorowego.

]]>
Legitymacje czytelne także dla niewidomych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1055908,legitymacja-niepelnosprawny-niewidomy.html Od 1 sierpnia 2017 r. nie będą już obowiązywały jednolite wzory wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny, przyznanie świadczenia wychowawczego czy pomocy z funduszu alimentacyjnego. Tak wynika z projektów rozporządzeń, które przygotowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

]]>
PO: Opiekunowie osób niepełnosprawnych występują na drogę sądową ws. wypłat świadczeń http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1055795,opiekunowie-osob-niepelnosprawnych-swiadczenia-sad.html Opiekunowie osób niepełnosprawnych są zdeterminowani i występują na drogę sądową w trybie pozwu zbiorowego ws. wypłat przysługujących im świadczeń - poinformowała w środę posłanka PO Magdalena Kochan.

]]>
Jak obliczyć świadczenie urlopowe dla pracownika niepełnoetatowego z niepełnosprawnością http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1053770,niepelnosprawny-pracownik-swiadczenie-urlopowe-skladki-zus.html Zatrudniamy pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1000 zł. Obowiązuje go skrócona norma dobowa, tj. 7 godzin. Ma ponad 10-letni staż pracy, więc podstawowy wymiar urlopu to 26 dni. Przysługuje mu również prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu. Nie mamy utworzonego ZFŚS, więc wypłacimy mu świadczenie urlopowe w wysokości 691,64 zł, tj. połowy odpisu podstawowego ze zwiększeniem o 6,25 proc. Czy w takiej wysokości świadczenie to może być zwolnione ze składek na ZUS? Pracownik ma zaplanowany urlop od 5 lipca.

]]>
PFRON żąda milionów, które dopłacił do pensji http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1054076,pfron-zwrot-dofinansowania-do-wynagrodzen.html Firmy, które miały zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników przed 1 stycznia 2009 r., ale dopiero po tej dacie zaczęły na nich pobierać dofinansowania do wynagrodzeń, otrzymują teraz wezwania do ich zwrotu. Niektóre z nich muszą oddać nawet 2–3 mln zł.

]]>
Rejestracja nie blokuje dopłat do PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1053743,doplaty-do-pfron-rejestracja-sodir.html Firma może składać wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń, nawet jeśli nie zakończyła jeszcze procedury rejestrowania się w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR).

]]>
Radziwiłł: Do szkół wrócą gabinety zdrowia i stomatologiczne http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1053275,radziwill-gabinety-stomatologiczne-w-szkolach.html Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia zaplanowana na 2019 r. http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1052602,przebudowa-stacji-warszawa-zachodnia-zaplanowana-na-2019-r.html Dodatkowe wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1052189,opiekunowie-osob-niepelnosprawnych.html Powiatowe urzędy pracy będą mogły refundować pracodawcom część kosztów wynagrodzenia osoby zajmującej się niesamodzielnym członkiem rodziny lub przyznawać im grant na telepracę, jeśli zdecydują się na taką formę ich zatrudnienia.

]]>
Szwed: Wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej poprawia sytuację na rynku pracy http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1052324,szwed-wsparcie-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej-poprawia-sytuacje-na-rynku-pracy.html Urząd nie skseruje dowodu osobistego niepełnosprawnego http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1050660,ksero-z-dowodu-osobistego-niepelnosprawnego-niedozwolone.html Dzieje się tak, ponieważ zakres danych zawartych w dokumencie jest szerszy aniżeli ten, do którego przetwarzania uprawnione są powiatowe zespoły orzecznicze – uznał generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO).

]]>
Rząd przyjął zmiany związane z programem "Za życiem" http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1050938,rzad-przyjal-zmiany-zwiazane-z-programem-za-zyciem.html Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy, pomoc w obowiązkach domowych – to niektóre ze zmian związanych z realizacją programu "Za życiem”. Jak poinformowało w środę MRPiPS, Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie.

]]>
Więcej podmiotów udzieli ulg we wpłatach na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1050349,pfron-ulgi-we-wplatach.html Mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez pracodawców Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie zrezygnowało ze zmiany przepisów, która umożliwi przyznawanie obniżeń w składce na rzecz PFRON spółdzielniom socjalnym, mającym mniej niż 25 pracowników.

]]>
MRPiPS dofinasuje żłobki dla dzieci z niepełnosprawnościami http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1049670,mrpips-dofinasuje-zlobki-dla-dzieci-z-niepelnosprawnosciami.html MRPiPS dofinasuje żłobki i kluby dziecięce dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Resort ogłosił w piątek specjalną edycję konkursu "MALUCH plus", organizowaną w ramach programu "Za życiem". Do rozdysponowania jest 15 mln zł.

]]>
Machałek: W przyszłym tygodniu projekty rozporządzeń ws. edukacji dzieci niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1049446,projekty-rozporzadzen-ws-edukacji-dzieci-niepelnosprawnych.html W przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych trafią ponownie projekty trzech rozporządzeń dotyczących edukacji dzieci z niepełnosprawnościami - zapowiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji poświęconym temu tematowi.

]]>
Nie ma dopłaty do pensji niepełnosprawnego, jeśli została wypłacona w gotówce http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1049188,pfron-doplata-do-pensji-niepelnosprawnego-wyplata-w-gotowcetsuw.html Przekazanie wynagrodzenia niepełnosprawnemu pracownikowi do rąk własnych wyklucza możliwość uzyskiwania przez pracodawcę dopłat do jego pensji.

]]>
MRPiPS: Jest projekt nowej Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1049149,mrpips-projekt-nowej-legitymacji-osoby-niepelnosprawnej.html Rozstrzygnięto konkurs na projekt Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej; nagrodę zwycięzcy - Piotrowi Felszyńskiemu - wręczono podczas inauguracyjnego posiedzenia VII kadencji Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych - poinformowało w środę MRPiPS.

]]>
Dodatkowe dni wolne dla niepełnosprawnego także po uzyskaniu kolejnego orzeczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1046643,uprawnienie-o-niepelnosprawnosci-dodatkowy-urlop-wypoczynkowy.html Zatrudniony, który po przerwie w posiadaniu umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ponownie go uzyskał, nie musi przepracowywać roku, aby mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni wolnego.

]]>
"Gazeta Polska Codziennie": Będzie katastrofa humanitarna w Polsce? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1045574,gazeta-polska-codziennie-bedzie-katastrofa-humanitarna-w-polsce.html