© 2015 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2015-09-02T20:52:47+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Byli opiekunowie niepełnosprawnych dalej bez zasiłku dla bezrobotnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891620,byli-opiekunowie-niepelnosprawnych-dalej-bez-zasilku-dla-bezrobotnych.html Jest już za późno, aby senacki projekt zmian w przepisach, który umożliwiałby uzyskiwanie pomocy finansowej po śmierci niepełnosprawnego krewnego, został uchwalony.

]]>
Wróblewska: Trybunał orzeka, a parlament śpi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/891641,wroblewska-trybunal-orzeka-a-parlament-spi.html Skuter dla inwalidów z luką w prawie http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/891146,skuter-dla-inwalidow-z-luka-w-prawie.html Spacerując po centrum miasta, zostałem potrącony przez rozpędzony skuter inwalidzki – opowiada pan Jan. – Pojazdy takie wypożyczane są turystom bez względu na wiek, uprawnienia i umiejętności. Nie zauważyłem jeszcze ani jednej osoby niepełnosprawnej korzystającej z tego pojazdu. Za to pijanych turystów tak! Czyżby kierujących skuterami dla inwalidów nie obowiązywały przepisy ruchu drogowego? Czy mogą oni bezkarnie jeździć po drogach dla rowerów i chodnikach – pyta wzburzony czytelnik

]]>
Część pracodawców straci prawo do udzielania ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/890528,czesc-pracodawcow-straci-prawo-do-udzielania-ulg-na-pfron.html Firmy zajmujące się najmem, dzierżawą lub leasingiem nie będą mogły wystawiać swoim kontrahentom informacji o obniżeniach we wpłatach na fundusz.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne: Sądy administracyjne ponaglają Sejm, by zmienił przepisy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/890264,swiadczenie-pielegnacyjne-sady-administracyjne-ponaglaja-sejm-by-zmienil-przepisy.html Posłowie mogą nie zdążyć z uchwaleniem zmiany przepisów dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zobligował ich do tego niemal rok temu Trybunał Konstytucyjny.

]]>
Kiedy długi alimentacyjne mogą zostać umorzone? http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/890302,dlugi-alimentacyjne-umorzenie.html Dłużnikowi alimentacyjnemu, któremu sytuacja zdrowotna nie pozwala na podjęcie pracy zarobkowej i z tego powodu utrzymuje się on jedynie ze środków pochodzących z pomocy społecznej można umorzyć zobowiązanie alimentacyjne - wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

]]>
PO pyta o związki PiS-u i prezydenta z Marcinem Dubienieckim http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/890181,po-pyta-o-zwiazki-pis-u-i-prezydenta-z-marcinem-dubienieckim.html Prokuratura wnosi o trzymiesięczny areszt, a Platforma Obywatelska pyta o związki z PiS-em. Chodzi o mecenasa Marcina Dubienieckiego, który usłyszał wczoraj trzy zarzuty: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia ponad 13 milionów złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz prania brudnych pieniędzy. Grozi za to 10 lat więzienia. Dubieniecki to mąż Marty Kaczyńskiej, bratanicy prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

]]>
Niepełnosprawni: Termin rozpatrywania wniosków wymaga wydłużenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/890058,niepelnosprawni-termin-rozpatrywania-wnioskow-wymaga-wydluzenia.html Starostowie z województwa podkarpackiego chcą zmiany przepisów regulujących zasady przyznawania pomocy finansowej dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu, tak aby uwzględniały one czas, w którym trafiają do nich pieniądze na ten cel.

]]>
Orzekanie o niepełnosprawności: Osoby wymagające opieki podzielone na dwie grupy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/889877,orzekanie-o-niepelnosprawnosci-osoby-wymagajace-opieki-podzielone-na-dwie-grupy.html Sejmowi prawnicy mają zastrzeżenia do poselskiej propozycji, która zakłada wyodrębnienie wśród osób wymagających stałej opieki dwóch grup. Wskazują, że nie wiadomo, jakie mają być kryteria podziału.

]]>
Będą kary za nieprawidłowości w ulgach na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/889572,beda-kary-za-nieprawidlowosci-w-ulgach-na-pfron.html Zwiększą się obowiązki firm, które udzielają swoim kontrahentom obniżeń we wpłatach na fundusz. Za ich niedopełnienie będą grozić sankcje pieniężne

]]>
Fundusz rehabilitacji nie sfinansuje oświetlenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/889395,fundusz-rehabilitacji-nie-sfinansuje-oswietlenia.html Wydatek związany z wyposażeniem stanowisk pracy i przystosowaniem pomieszczeń zakładu musi odpowiadać potrzebom tylko osób niepełnosprawnych, a nie wszystkim pracowników. Dlatego inwestycja w oświetlenie nie może być uznana za pomoc de minimis.

]]>
Powiaty dołożą więcej do warsztatów terapii zajęciowej http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/889151,powiaty-doloza-wiecej-do-warsztatow-terapii-zajeciowej.html Samorząd musi z własnych środków uzupełnić wysokość dodatkowej dotacji przekazanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) w drugim półroczu br.

]]>
Topolewska: Przedsiębiorstwa na łasce zmiennych, często sprzecznych ze sobą interpretacji http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/888331,topolewska-przedsiebiorstwa-na-lasce-zmiennych-czesto-sprzecznych-ze-soba-interpretacji.html W ubiegłym miesiącu wielu pracodawców zdziwiła informacja zamieszczona przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), z której wynika, że nie muszą się już starać o przywrócenie terminu, gdy się ubiegają o dofinansowanie do pensji pracownika za okres wsteczny.

]]>
Będą nagrody dla firm zatrudniających niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/887900,beda-nagrody-dla-firm-zatrudniajacych-niepelnosprawnych.html Jeszcze do 15 sierpnia przyjmowane są zgłoszenia do konkursu Lodołamacze, którego celem jest honorowanie firm, organizacji i instytucji, w których pracują osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi. Patronat nad nim objął DGP.

]]>
Nowe przepisy zdziesiątkowały liczbę uprawnionych do zatrzymywania samochodów na kopertach http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/887298,karty-parkingowe-nowe-przepisy-zatrzymywania-samochodow-na-kopertach.html Nowe przepisy zdziesiątkowały liczbę posiadaczy dokumentów pozwalających zatrzymywać samochody na kopertach

]]>
Urząd mógłby wziąć pod uwagę, że inwalida wyręcza państwo http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/887083,urzad-moglby-wziac-pod-uwage-ze-inwalida-wyrecza-panstwo.html Zanim fiskus odmówi umorzenia zaległości, powinien ustalić m.in., czy dochód niepełnosprawnego wystarcza nie tylko na spłatę zobowiązań podatkowych i zaspokojenie jego potrzeb, lecz także na utrzymanie rodziny – przypomniał NSA.

]]>
Resort przyspiesza prace nad świadczeniami dla opiekunów http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/886865,resort-przyspiesza-prace-nad-swiadczeniami-dla-opiekunow.html Mimo wielu uwag i zastrzeżeń Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) nie rezygnuje z kryterium dochodowego ani zróżnicowania wysokości wsparcia kierowanego do osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

]]>
Niepełnosprawni: Łatwiejsze występowanie o dopłaty do pensji za okres wsteczny http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/886356,latwiejsze-wystepowanie-o-doplaty-do-pensji-za-okres-wsteczny.html Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) zmienia stanowisko w sprawie pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń za miesiące, w których pracownik czekał na nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wskazuje, że w takich sytuacjach nie muszą zwracać się o przywrócenie terminu na złożenie korekty wniosku.

]]>
3,7 mln zł na dostosowanie stron WWW do potrzeb niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/885680,duze-zdjecie,1,3-7-mln-zl-na-dostosowanie-stron-www-do-potrzeb-niepelnosprawnych.html Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) rozstrzygnęło w tym tygodniu konkurs, w którym samorządy mogły starać się o pieniądze na budowę lub przebudowę serwisów internetowych, aby spełniały standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych WCAG 2.0.  

]]>
Nie ma windy ani pochylni w budynku - niepełnosprawny może interweniować http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/885251,nie-ma-windy-ani-pochylni-w-budynku-niepelnosprawny-moze-interweniowac.html Przyjechałam z kilkuosobową grupą osób na wózkach do muzeum. Na miejscu okazało się, że prowadzą do niego strome schody, a windy ani pochylni nie ma. Musieliśmy zrezygnować. Czy to nie jest przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych – pyta zawiedziona pani Justyna.

]]>