© 2015 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2015-06-30T05:29:18+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Likwidacja firmy: Niejasny termin zwrotu pieniędzy z ZFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/879311,likwidacja-firmy-a-praca-chroniona-niejasny-termin-zwrotu-pieniedzy-z-zfron.html Firma postawiona w stan likwidacji powinna zwrócić niewykorzystane środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) albo w momencie, gdy przestała osiągać odpowiedni stan zatrudnienia, albo kiedy została wykreślona z odpowiedniego rejestru. Jest to zależne od tego, które z tych zdarzeń nastąpiło wcześniej.

]]>
Jak żebrak z Katowic stał się symbolem traktowania przez państwo osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/878325,jak-zebrak-z-katowic-stal-sie-symbolem-traktowania-przez-panstwo-osob-niepelnosprawnych.html Bogusław Rychter, żebrak z Katowic, jest smutnym symbolem traktowania przez państwo osób niepełnosprawnych. I tych, którym się w życiu gorzej powiodło.

]]>
Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców na nowym druku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/878256,wn-u-g-refundacja-skladek-dla-niepelnosprawnych-na-nowym-druku.html Prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą otrzymać zwrot należności na ubezpieczenia społeczne, będą od października korzystać ze zmienionego formularza Wn-U-G.

]]>
Oprócz zwrotu dofinansowania firma musi wpłacić do PFRON karę http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/878033,czy-oprocz-zwrotu-dofinansowania-firma-musi-wplacic-do-pfron-kare.html Jako pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej pobieraliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na emeryta z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czy oprócz tego, że zmuszeni jesteśmy zwrócić dofinansowanie na tego pracownika, powinniśmy także wpłacić do PFRON tzw. karę 30 proc.?

]]>
Opiekunowie i RPO czekają na zmianę zasad przyznawania świadczeń rodzinnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/878036,opiekunowie-i-rpo-czekaja-na-zmiane-zasad-przyznawania-swiadczen-rodzinnych.html Przedłużają się prace nad nowelizacją przepisów dotyczących wspierania osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Resort pracy czeka jeszcze na opinię konstytucjonalisty

]]>
Odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie dla wszystkich http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/877754,odwolanie-od-orzeczenia-o-stopniu-niepelnosprawnosci-nie-dla-wszystkich.html Osoba, której powiatowy zespół wydał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do korzystania z ulg i uprawnień na podstawie dokumentu ZUS zaliczającego do jednej z grup inwalidzkich, nie może złożyć od niego odwołania.

]]>
Zmiany w pracy dla niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/876886,zmiany-w-pracy-dla-niepelnosprawnych.html Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) przedstawiła wczoraj dziewięć propozycji zmian w przepisach ustawy rehabilitacyjnej. Część z nich ma być uwzględniona w poselskiej nowelizacji.

]]>
Jak wyrobić kartę parkingową na nowych zasadach? http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/876743,jak-wyrobic-karte-parkingowa-na-nowych-zasadach.html Pod koniec czerwca ważność stracą wszystkie karty parkingowe osób niepełnosprawnych, wydane przed 1 lipca 2014 roku. Jak złożyć wniosek o nowy dokument?

]]>
Karta parkingowa: Ostatni dzwonek na wymianę dokumentu http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/876643,karta-parkingowa-wymiana-dokumetnu.html Od ponad dwóch lat korzystam z karty parkingowej. W ubiegłym roku najpierw słyszałam, że powinnam wyrobić sobie nowy dokument, ale potem okazało się, że nie muszę się spieszyć, bo czas na uzyskanie karty został wydłużony. Czy to prawda, że kończy się on 30 czerwca – pyta pani Matylda

]]>
Niepełnosprawny psycholog więzienny z dodatkowym urlopem http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/876034,niepelnosprawny-psycholog-wiezienny-z-dodatkowym-urlopem.html Pracownik służby więziennej, który doznał uszczerbku na zdrowiu, może korzystać z wolnego przewidzianego w przepisach ustawy rehabilitacyjnej.

]]>
Coraz mniej czasu na nową kartę parkingową http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/875262,coraz-mniej-czasu-na-nowa-karte-parkingowa.html Wiele osób zostawia na ostatnią chwilę wyrobienie nowego dokumentu pozwalającego na zatrzymywanie samochodu na tzw. kopercie. Część z nich nie zdąży do 30 czerwca

]]>
Parkowanie „na kopercie” tylko z odpowiednią kartą http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/873256,parkowanie-na-kopercie-tylko-z-odpowiednia-karta.html Fakt, że kierujący pojazdem posiada uprawnienia do zatrzymywania pojazdu w miejscu dla osób uprawnionych to nie wszystko. Właściciel pojazdu musi zostawić za szybą kartę parkingową, jeżeli tego nie zrobi może otrzymać mandat.

]]>
Dostęp do informacji w urzędach wciąż utrudniony http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/873039,dostep-do-informacji-w-urzedach-wciaz-utrudniony.html Nie wszystkie urzędy zdążą dostosować swoje serwisy internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie spieszą się, bo nie grozi im za to żadna sankcja.

]]>
Niepełnosprawnie wydane miliardy. NIK: PFRON sam wymaga pilnego leczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/872177,niepelnosprawnie-wydane-miliardy-nik-pfron-sam-wymaga-pilnego-leczenia.html Większość środków, które mają wspierać osoby z dysfunkcjami, idzie na nieefektywne formy pomocy lub dubluje wydatki innych instytucji. Część pieniędzy wydawana jest niezgodnie z prawem – alarmuje NIK.

]]>
Rolnik ze świadczeniem za opiekę dalej poza KRUS http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/871855,rolnik-ze-swiadczeniem-za-opieke-dalej-poza-krus.html Część senatorów wycofała swoje podpisy z projektu wprowadzającego ułatwienia dla osób, które ze względu na zajmowanie się niepełnosprawnym krewnym nie prowadzą gospodarstw rolnych lub w nich nie pracują. W konsekwencji nie można nad nim rozpocząć prac.

]]>
Czy ZUS może odmówić wpisania kodów o niepełnosprawności http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/871186,czy-zus-moze-odmowic-wpisania-kodow-o-niepelnosprawnosci.html Pracownik ma orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, które na podstawie ustawy o rehabilitacji przekłada się na orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na orzeczeniu tym nie ma jednak kodu wskazującego schorzenia szczególne. Dlatego też pracownik wystąpił do ZUS o nadanie takiego kodu. ZUS jednak odmówił. Czy postąpił prawidłowo?

]]>
Umowa-zlecenie wyklucza dofinansowanie z PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/871167,umowa-zlecenie-wyklucza-dofinansowanie-z-pfron.html Pracodawca chce zatrudniać pracowników niepełnosprawnych i zastanawia się, jakie warunki powinien spełniać, aby mógł ubiegać się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Czy musi mieć status zakładu pracy chronionej? Czy dofinansowanie przysługuje na osoby zatrudnione na umowę-zlecenie?

]]>
Lipowicz: Tylko 16 procent lokali wyborczych jest w pełni dostępne dla niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/871234,lipowicz-tylko-16-procent-lokali-wyborczych-jest-w-pelni-dostepne-dla-niepelnosprawnych.html Tylko 16 procent lokali wyborczych jest w pełni dostępne dla niepełnosprawnych. Mówiła o tym w Trójce Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

]]>
Wysokość ulg na PFRON na razie bez zmian http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/871137,wysokosc-ulg-na-pfron-na-razie-bez-zmian.html Rząd nie planuje w najbliższym czasie modyfikacji zasad udzielania obniżek w karach za niezatrudnianie odpowiedniej liczby niepełnosprawnych

]]>
ZUS będzie odpowiadał na pytania niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/871160,duze-zdjecie,1,zus-bedzie-odpowiadal-na-pytania-niepelnosprawnych.html W najbliższą środę 20 maja organ rentowy organizuje dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych.

]]>