© 2016 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2016-02-09T14:27:51+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Dofinansowanie PFRON do pensji pracowników. Krok po kroku http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/921494,pfron-dofinansowanie-do-wynagrodzenia.html Każda firma może otrzymać dofinansowanie do wypłaconej pensji pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioskowanie odbywa się zdalnie i łatwo się tego nauczyć

]]>
PFRON zrefunduje niepełnosprawnemu przedsiębiorcy wyższą składkę na ZUS http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/921155,pfron-refundacja-skladek-zus.html 669,56 zł miesięcznie zwrotu za opłacone należności emerytalno-rentowe otrzyma w tym roku osoba ze znacznym poziomem dysfunkcji zdrowotnej, która prowadzi działalność gospodarczą. W 2015 r. było to 653,71 zł.

]]>
Dopłata do pensji niepełnosprawnego tylko za zajęcie konkretnego wakatu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/921193,doplata-do-pensji-niepelnosprawnego-tylko-za-zajecie-konkretnego-wakatu.html Pracodawca otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia takiej osoby, jeżeli zajmie ona to samo stanowisko, co jej poprzednik. Nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu nowo zatrudnionego.

]]>
Za niewpuszczenie psa przewodnika do restauracji grozi kara http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/921136,za-niewpuszczenie-psa-przewodnika-do-restauracji-grozi-kara.html Pani Anna wybrała się wraz z koleżanką do restauracji. – Koleżanka jest niedowidząca, korzysta z pomocy psa przewodnika. Kelner nalegał, żeby zostawiła go przed wejściem. Tłumaczył, że w lokalu to ja mogę służyć wsparciem koleżance, a zwierzak nie może tam przebywać ze względów sanitarnych. Wydawało mi się, że osoby niewidome mogą wchodzić z psem przewodnikiem wszędzie, ale może się mylę – zastanawia się czytelniczka.

]]>
RPO skarży odmowę wydania karty parkingowej http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/918899,rpo-skarzy-odmowe-wydania-karty-parkingowej.html Ocena warunków do uzyskania dokumentu pozwalającego na korzystanie z uprzywilejowanych miejsc postoju nie może się odbywać wyłącznie na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego po 1 stycznia 2002 r.

]]>
Mało dworców gotowych na niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/918884,malo-dworcow-gotowych-na-niepelnosprawnych.html Samorządom, które nie wywiązały się z unijnych wymogów dotyczących pasażerów z ograniczoną sprawnością ruchową, grożą kary. Mogą zapłacić nawet 100 tys. zł.

]]>
Świadczenia pielęgnacyjne: Rolnicy opiekunowie wybierają KRUS http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/918862,swiadczenia-pielegnacyjne-rolnicy-opiekunowie-krus.html 769 osób, które uzyskały prawo do jednego ze świadczeń opiekuńczych, złożyły wniosek o odprowadzanie ich składek emerytalno-rentowych do KRUS. Tak wynika z danych centrali kasy.

]]>
Kto może parkować na „kopercie”? Najważniejsze informacje o karcie parkingowej http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/918727,karta-parkingowa-kto-moze-parkowac-na-kopercie.html

Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową, która kieruje samochodem oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Ustawa o ruchu drogowym zwalnia taką osobę m.in. z zakazu parkowania na „kopercie”, zakazu postoju czy ruchu w obu kierunkach.

]]>
Restauracja nie wpuściła niewidomych z psami-przewodnikami. Sąd: Nie będzie przeprosin http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/918798,restauracja-nie-wpuscila-niewidomych-z-psami-przewodnikami-sad-nie-bedzie-przeprosin.html Warszawska restauracja nie musi przeprosić dwojga niewidomych, których nie wpuszczono na salę, gdyż byli z psami-przewodnikami. Taki wyrok wydał stołeczny sąd, który jednocześnie oddalił powództwo wzajemne restauracji przeciwko skarżącym o naruszenie jej dobrego imienia.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne: Pomoc dla opiekunów bez konkretów http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/918109,swiadczenie-pielegnacyjne-pomoc-dla-opiekunow-bez-konkretow.html 21 stycznia ma się odbyć pierwsze spotkanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie zmian związanych z uzyskiwaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Nie wiadomo jednak, od kiedy miałyby one nastąpić.

]]>
Niepełnosprawny nie zawsze z pierwszeństwem zatrudnienia w administracji publicznej http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/917194,niepelnosprawny-pierwszenstwo-zatrudnienia-w-administracji-publicznej.html Jestem odpowiedzialna za przeprowadzanie naborów na stanowiska pracy w urzędzie gminy. W naszej jednostce udział osób niepełnosprawnych wśród zatrudnionych to nieco ponad 1 proc. Czy w związku z tym zawsze musimy zatrudniać osoby niepełnosprawne, jeśli w wyniku naboru znajdą się w pierwszej piątce kandydatów?

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie podwójna pomoc za opiekę w rodzinie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/917201,swiadczenie-pielegnacyjne-podwojna-pomoc-za-opieke-w-rodzinie.html Jeżeli rodzice mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko i nie pracują, to każde z nich będzie mogło otrzymywać pomoc finansową za zajmowanie się nimi.

]]>
Będzie dopłata z PFRON, gdy pracownik został niepełnosprawny już po zatrudnieniu http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/916919,doplata-z-pfron-pracownik-zostal-niepelnosprawny-po-zatrudnieniu.html Pracodawca będzie mógł wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby, która dozna uszczerbku na zdrowiu po podjęciu zatrudnienia, nie tylko gdy nastąpi to dopiero po 1 lipca 2016 r.

]]>
Całe koszty płacy trzeba uiszczać terminowo http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/916034,niepelnosprawni-cale-koszty-placy-trzeba-uiszczac-terminowo.html Jeśli pracodawca spóźnił się z uiszczeniem którejkolwiek ze składek od wynagrodzenia pracownika z uszczerbkiem na zdrowiu, nie przysługuje mu dofinansowanie do jego pensji. Tak wynika ze stanowiska wydanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

]]>
Zmiany w uprawnieniach do parkowania na "kopertach" http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/916397,zmiana-przepisow-parkowanie-na-kopertach.html Jak wyjaśnia ekspert Fundacji "Integracja" Krzysztof Pater, 2015 r. przyniósł trzy istotne zmiany dla kierowców z niepełnosprawnością lub osób przewożących niepełnosprawnych.

]]>
Gmina zwróci sąsiadom dotację wraz z odsetkami tylko na pełnosprawne dzieci http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/911119,gmina-zwroci-sasiadom-dotacje-wraz-z-odsetkami-tylko-na-pelnosprawne-dzieci.html Do niepublicznych przedszkoli na terenie naszego miasta uczęszcza wiele dzieci z sąsiedniej gminy (wśród nich pełnosprawne i niepełnosprawne). Ponosimy więc na te dzieci wydatki, które sąsiednia gmina nam zwraca, ale z wielomiesięcznym opóźnieniem. Czy nasze miasto może żądać odsetek ustawowych od gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gdy ta się spóźnia w zapłacie zobowiązania? Nie zawarliśmy w tym zakresie porozumienia określającego zasady wzajemnych rozliczeń.

]]>
Sprzeczne interpretacje BON w sprawie efektu zachęty http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/913316,pracownicy-niepelnosprawni.html Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych: przy staraniu się o dopłaty do pensji, firmy powiązane i partnerskie powinny wykazywać tylko własny stan zatrudnienia. Pracodawcy są zaskoczeni, bo z wcześniejszych stanowisk wynikało co innego

]]>
Część opiekunów wciąż bez świadczenia pielęgnacyjnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/913529,swiadczenie-pielegnacyjne-problemy-z-otrzymaniem.html Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, upomina się o realizację dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., które dotyczą wsparcia finansowego dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

]]>
Kiedy sprzedający, który skorygował zawyżoną ulgę, będzie zobowiązany do wpłaty na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/910598,skorygowanie-zawyzonej-ulgi-wplata-pfron-termin.html Czy sprzedający, który skorygował zawyżoną ulgę, będzie od 1 lipca 2016 r. zobowiązany do wpłaty na PFRON?

]]>
Kto może skorzystać z możliwości obniżenia wpłaty do PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/910469,ulgi-pfron-kto-skorzysta-z-obnizenia-wplaty.html Miesięczny limit pomniejszenia wpłaty za pomocą ulg zmniejszy się z 80 do 50 proc. pierwotnej kwoty wpłaty. Niewykorzystanych ulg można jednak użyć w przyszłości, ale trzeba pamiętać o nowych zasadach przedawnienia.

]]>