© 2017 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2017-04-25T10:31:21+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Niepełnosprawni: Osoby na urlopach rodzicielskich poza stanem zatrudnienia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1036204,pfron-niepelnosprawni-na-urlopach-rodzicielskich-poza-stanem-zatrudnienia.html  Przy obliczaniu wysokości ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pracodawca powinien stosować takie same przepisy związane z ustalaniem składu personelu, które obowiązują przy wypełnianiu miesięcznej informacji INF-1.

]]>
MRPiPS chce większej aktywizacji zawodowej opiekunów osób z niepełnosprawnością http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1036087,mrpips-chce-wiekszej-aktywizacji-zawodowej-opiekunow-osob-z-niepelnosprawnoscia.html Oddział firmy bez ulgi we wpłacie na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034884,oddzial-firmy-bez-ulgi-we-wplacie-na-pfron.html Jednostka organizacyjna zakładu pracy nie może być uznana za nabywcę mającego prawo do obniżenia należności na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), bo to nie jej dane znajdują się na fakturze. Nie jest też adresatem informacji zawierającej kwotę ulgi.

]]>
Mała spółdzielnia udzieli ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1034212,mala-spoldzielnia-ulga-na-pfron.html Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby spółdzielnie socjalne mające mniej niż 25 pracowników mogły udzielać obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1034213,nik-samorzady-boja-sie-zatrudniac-wykluczonych.html Tylko nieco ponad 5 proc. samorządów stosuje przy zamówieniach publicznych przepisy, które pomogłyby w aktywizacji osób bezrobotnych, niepełnosprawnych czy młodych. Powód? Strach przed unieważnieniem przetargu.

]]>
Dodatkowe pieniądze dla organizacji pomagającym niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1033685,pieniadze-dla-organizacji-pomagajacym-niepelnosprawnym.html Dodatkowe 45 mln zł uzyskało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie organizacji pracujących na rzecz niepełnosprawnych - dowiedziała się PAP w resorcie. Pieniądze trafią do PFRON i wesprą prawie 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

]]>
PFRON: Firmy wydały więcej na rehabilitację pracowników http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1032530,pfron-rehabilitacja-pracownikow-wydatki-firm.html Z danych PFRON wynika, że w br. 447 pracodawców zwróciło 5,6 mln zł pieniędzy zgromadzonych w 2015 r., a które nie zostały wydane do końca 2016 r. Natomiast w roku ubiegłym ZPChr, które nie spożytkowały środków ZFRON pochodzących z 2014 r. było 450, ale oddały one do funduszu 7 mln zł.

]]>
Będą jednolite standardy sanitarne dla domów pomocy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1032507,jednolite-standardy-sanitarne-dla-domow-pomocy-spoleczne.html Nowo powstające placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku nie będą musiały posiadać jednej łazienki przypadającej na jeden pokój.

]]>
Co najmniej 90 mln z PFRON na działania aktywizujące osoby z niepełnosprawnością http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1031613,90-mln-z-pfron-na-dzialania-aktywizujace-osoby-z-niepelnosprawnoscia.html Co najmniej 90 mln trafi z PFRON do organizacji pozarządowych, które zajmują się zwiększeniem aktywności osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom z konkursu "Kurs na samodzielność" wsparcie może otrzymać nawet 80 tys. osób - powiedział prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

]]>
Nowe uprawnienia dla dzieci z cukrzycą i niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1029631,uprawnienia-dla-dzieci-z-cukrzyca-i-niepelnosprawnych.html Dostęp do refundowanych wyrobów medycznych ma być wreszcie prostszy. Na nowych rozwiązaniach skorzystają m.in. dzieci z wrodzonymi wadami czy niepełnosprawne ruchowo.

]]>
W Sejmie projekt by niesłyszący mogli zdobyć prawo jazdy na ciężarówkę http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1029480,w-sejmie-projekt-by-nieslyszacy-mogli-zdobyc-prawo-jazdy-na-ciezarowke.html PFRON: Niepełnosprawność potwierdzona po zatrudnieniu z dopłatą http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1029182,pfron-wniosek-o-dofinansowanie-do-wynagrodzenia-niepelnosprawnego-pracownika.html Przy wnioskowaniu o dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, który przyjmowany był do pracy jako osoba zdrowa, kluczowe znaczenie ma to, czy jego uszczerbek na zdrowiu został potwierdzony po zatrudnieniu.

]]>
Każdy zakład aktywności może udzielać ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1028549,ulgi-na-pfron-niepelnosprawni.html Mimo że zakłady aktywności zawodowej (ZAZ), które są prowadzone przez samorządy, nie są już podatnikiem VAT, mogą dalej wystawiać swoim kontrahentom informacje o wysokości obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Prezes ZUS: Powinien być jeden system orzekania o niepełnosprawności i jedno orzeczenie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1027390,prezes-zus-system-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html PFRON: Nie zabraknie środków na aktywizację zawodową niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1026264,aktywizacja-zawodowa-niepelnosprawnych-pfron.html W tym roku nie powinno nam zabraknąć środków na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami, sytuacja PFRON jest bardzo dobra - powiedział PAP prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

]]>
Pożyczka dla niepełnosprawnego z ZFRON wolna jest od odsetek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1025405,pozyczka-dla-niepelnosprawnego-wolna-od-odsetek.html Na jakie cele może zostać udzielona pracownikowi niepełnosprawnemu pożyczka  ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON)?  Czy może być ona oprocentowana? Czy pracodawca musi udokumentować jej przyznanie?

]]>
RPO interweniuje w sprawie odebranej dotacji z PFRON dla niepełnosprawnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1024676,rpo-dotacja-z-pfron-dla-niepelnosprawnego-dzialalnosc-gospodarcza.html Zdaniem dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO), urząd pracy nie powinien żądać od osoby niepełnosprawnej zwrotu dotacji na założenie działalności gospodarczej ze środków PFRON z tego względu, że kilka lat wcześniej otrzymała podobne wsparcie, ale jako osoba zdrowa. Dlatego złożył w tej sprawie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

]]>
Samorządowe zakłady aktywności bez prawa do udzielania ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1023925,samorzadowe-zaklady-aktywnosci-bez-ulg-na-pfron.html Na skutek zmiany przepisów podatkowych część zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) nie może wystawiać informacji o obniżeniu we wpłatach na rzecz PFRON. Alarmują, że tracą przez to zlecenia od klientów, którym zależy na uzyskaniu ulgi.

]]>
UE: Ku większej dostępności towarów i usług dla osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1023751,ue-ku-wiekszej-dostepnosci-towarow-i-uslug-dla-osob-niepelnosprawnych.html Otrzymanie pomocy publicznej wyklucza dotacje do wynagrodzeń niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1021891,otrzymanie-pomocy-publicznej-wyklucza-dotacje-do-wynagrodzen-niepelnosprawnych.html Pracodawca jest beneficjentem dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Do kiedy powinien złożyć do funduszu oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej? W jaki sposób to zrobić – na papierze czy elektronicznie?

]]>