© 2017 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2017-03-24T09:03:21+01:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Nowe uprawnienia dla dzieci z cukrzycą i niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1029631,uprawnienia-dla-dzieci-z-cukrzyca-i-niepelnosprawnych.html Dostęp do refundowanych wyrobów medycznych ma być wreszcie prostszy. Na nowych rozwiązaniach skorzystają m.in. dzieci z wrodzonymi wadami czy niepełnosprawne ruchowo.

]]>
W Sejmie projekt by niesłyszący mogli zdobyć prawo jazdy na ciężarówkę http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1029480,w-sejmie-projekt-by-nieslyszacy-mogli-zdobyc-prawo-jazdy-na-ciezarowke.html PFRON: Niepełnosprawność potwierdzona po zatrudnieniu z dopłatą http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1029182,pfron-wniosek-o-dofinansowanie-do-wynagrodzenia-niepelnosprawnego-pracownika.html Przy wnioskowaniu o dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, który przyjmowany był do pracy jako osoba zdrowa, kluczowe znaczenie ma to, czy jego uszczerbek na zdrowiu został potwierdzony po zatrudnieniu.

]]>
Każdy zakład aktywności może udzielać ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1028549,ulgi-na-pfron-niepelnosprawni.html Mimo że zakłady aktywności zawodowej (ZAZ), które są prowadzone przez samorządy, nie są już podatnikiem VAT, mogą dalej wystawiać swoim kontrahentom informacje o wysokości obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Prezes ZUS: Powinien być jeden system orzekania o niepełnosprawności i jedno orzeczenie http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1027390,prezes-zus-system-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html PFRON: Nie zabraknie środków na aktywizację zawodową niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1026264,aktywizacja-zawodowa-niepelnosprawnych-pfron.html W tym roku nie powinno nam zabraknąć środków na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami, sytuacja PFRON jest bardzo dobra - powiedział PAP prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

]]>
Pożyczka dla niepełnosprawnego z ZFRON wolna jest od odsetek http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1025405,pozyczka-dla-niepelnosprawnego-wolna-od-odsetek.html Na jakie cele może zostać udzielona pracownikowi niepełnosprawnemu pożyczka  ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON)?  Czy może być ona oprocentowana? Czy pracodawca musi udokumentować jej przyznanie?

]]>
RPO interweniuje w sprawie odebranej dotacji z PFRON dla niepełnosprawnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1024676,rpo-dotacja-z-pfron-dla-niepelnosprawnego-dzialalnosc-gospodarcza.html Zdaniem dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO), urząd pracy nie powinien żądać od osoby niepełnosprawnej zwrotu dotacji na założenie działalności gospodarczej ze środków PFRON z tego względu, że kilka lat wcześniej otrzymała podobne wsparcie, ale jako osoba zdrowa. Dlatego złożył w tej sprawie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

]]>
Samorządowe zakłady aktywności bez prawa do udzielania ulg na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1023925,samorzadowe-zaklady-aktywnosci-bez-ulg-na-pfron.html Na skutek zmiany przepisów podatkowych część zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) nie może wystawiać informacji o obniżeniu we wpłatach na rzecz PFRON. Alarmują, że tracą przez to zlecenia od klientów, którym zależy na uzyskaniu ulgi.

]]>
UE: Ku większej dostępności towarów i usług dla osób niepełnosprawnych http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1023751,ue-ku-wiekszej-dostepnosci-towarow-i-uslug-dla-osob-niepelnosprawnych.html Otrzymanie pomocy publicznej wyklucza dotacje do wynagrodzeń niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1021891,otrzymanie-pomocy-publicznej-wyklucza-dotacje-do-wynagrodzen-niepelnosprawnych.html Pracodawca jest beneficjentem dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Do kiedy powinien złożyć do funduszu oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej? W jaki sposób to zrobić – na papierze czy elektronicznie?

]]>
Niepełnosprawni: Zamieszanie z zatrudnianiem w firmach powiązanych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1020269,zatrudnianie-niepelnosprawnych-w-firmach-powiazanych.html Pracodawcy wciąż nie wiedzą, jak prawidłowo ustalać stan zatrudnienia, gdy są powiązani z innymi podmiotami. Wprawdzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydał komunikat w tej sprawie, ale po kilku dniach zdjął go ze strony internetowej. Jak ustaliliśmy, kolejny pojawi się do 20 lutego br.

]]>
Dorosły niepełnosprawny też może mieć opiekuna http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1019276,orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-ze-wskazaniem-opiekuna.html Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno zawierać wskazania co do stałego udziału opiekuna w leczeniu i rehabilitacji niepełnosprawnego – nawet gdy jest on pełnoletni.

]]>
Bez sankcji za niewystawienie informacji o uldze na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1018355,informacja-o-uldze-pfron-kara.html Dotychczasowe stanowiska w sprawie konsekwencji dla pracodawców, którzy nie realizują obowiązku wystawienia druku określającego kwotę obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), nie są sprzeczne. One się uzupełniają, bo odnoszą się do różnych sytuacji, w których może znaleźć się firma.

]]>
Michałkiewicz: Najwyższy czas na nowy system wsparcia niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1016238,michalkiewicz-nowy-system-wsparcia-niepelnosprawnych.html Osoby niepełnosprawne zasługują na miejsca pracy, które będą zgodne z ich kwalifikacjami i wykształceniem. Dlatego wprowadzamy programy, które pomogą w znalezieniu zatrudnienia - mówi w wywiadzie dla DGP wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

]]>
Program 500 plus: Przy lekkiej niepełnosprawności nie ma wyższego kryterium http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1015856,program-500-plus-500-zlotych-na-dziecko-swiadczenia.html Wynoszący 1200 zł na osobę próg dochodów przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze został przewidziany tylko dla części rodzin, w których wychowuje się dziecko z dysfunkcją zdrowotną.

]]>
Już wiadomo, jak firmy mają wyliczać ulgę na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1013267,jak-firmy-maja-wyliczac-ulge-na-pfron.html Jeśli produkt lub usługa została sprzedana w grudniu 2016 r., a zapłata nastąpiła w styczniu br., to kwota ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powinna być wyliczona w oparciu o najniższe wynagrodzenie z 2015 r.

]]>
PiS zapowiada: Będzie nowa ustawa o wsparciu niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1012001,ustawa-o-wsparciu-niepelnosprawnych.html Do końca roku przygotujemy nową ustawę o wsparciu osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu z premier.

]]>
Niepełnosprawni: Zamieszanie z wyliczeniem wysokości ulgi na PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1011869,firmy-nie-wiedza-jak-wyliczyc-ulge-na-pfron.html Firmy nie wiedzą, czy obliczając wielkość zniżki we wpłacie na fundusz za sprzedaż, która miała miejsce do końca 2016 r., powinny uwzględniać kwotę najniższej pensji z 2015 r. czy z 2016 r. Kluczowe będzie stanowisko Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
ETPC: Niepełnosprawność a prawa rodzicielskie http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1010808,etpc-niepelnosprawnosc-a-prawa-rodzicielskie.html Jak uwzględniać niepełnosprawność rodzica w kontaktach z dzieckiem? Na to pytanie musieli odpowiedzieć sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpatrujący sprawę Nowakowski przeciwko Polsce (skarga nr 32407/03). Skarżący jest osobą niesłyszącą i niemówiącą. W sierpniu 2005 r. ożenił się on z A.N., która również ma uszkodzony słuch. W  roku 2006 parze urodził się syn. Niedługo później małżeństwo się rozpadło. Decydując o prawach rodzicielskich, sąd uznał, że 11-miesięczne dziecko powinno zostać przy matce. Nowakowskiemu przyznano prawo do widzeń w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Mężczyzna nie sprzeciwiał się takiemu postanowieniu.

]]>