© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2015-02-27T16:17:10+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Wytyczne pomogą dostosować stanowiska dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/855959,wytyczne-pomoga-dostosowac-stanowiska-dla-osob-z-dysfunkcjami-zdrowotnymi.html Pracodawcy mogą korzystać z kompendium wiedzy na temat projektowania obiektów i pomieszczeń oraz przystosowania miejsc pracy na potrzeby osób z dysfunkcjami zdrowotnymi.

]]>
Świadczenie pielęgnacyjne: Część opiekunów niepełnosprawnych wywalczyła dopłaty http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/855733,swiadczenie-pielegnacyjne-czesc-opiekunow-niepelnosprawnych-wywalczyla-doplaty.html Nie wszystkie gminy odmawiają wsparcia osobom zajmującym się dorosłym niepełnosprawnym. Po ich stronie są także sądy.

]]>
RPO upomina się o prawa opiekunów osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/855477,rpo-upomina-sie-o-prawa-opiekunow-osob-niepelnosprawnych.html Tylko jedna osoba z danej rodziny może otrzymać pomoc finansową z tytułu zajmowania się niepełnosprawnym krewnym. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) apeluje do resortu pracy o jak najszybszą zmianę przepisów.

]]>
Gminy dostosują dworce dla niepełnosprawnych http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/854944,gminy_dostosuja_dworce_dla_niepelnosprawnych.html Obowiązki

]]>
Rząd proponuje: Dla osoby niepełnosprawnej - asystent i trener pracy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854855,rzad-dla-osoby-niepelnosprawnej-asystent-i-trener-pracy.html Konsultacje projektu dotyczącego asystenta osoby niepełnosprawnej odbędą się w marcu. Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zapowiedział też dalsze prace nad rozwiązaniami dot. trenerów pracy i nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami.

]]>
Jakie dodatkowe uprawnienia ma osoba z III grupą inwalidzką http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854404,jakie-dodatkowe-uprawnienia-ma-osoba-z-iii-grupa-inwalidzka.html Pracownik w 1988 roku uzyskał na stałe orzeczenie o III grupie inwalidzkiej z komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia. Czy i jakie przysługują mu dodatkowe uprawnienia pracownicze?

]]>
Koszty leasingu są wydatkiem http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854366,fundusz-rehabilitacji-zfron-koszty-leasingu-sa-wydatkiem.html Nie tylko wartość rat wynikających z zawarcia umowy pozwalającej na wyposażenie stanowiska pracy może służyć wspieraniu niepełnosprawnego pracownika

]]>
Bez przełomu w rozmowach rządu z opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854313,bez-przelomu-w-rozmowach-rzadu-z-opiekunami-doroslych-osob-niepelnosprawnych.html W zeszłym tygodniu MPiPS zaproponowało nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie podobają się one przedstawicielom tego środowiska, którzy w środę protestują przed KPRM. Wcześniej, w środę rano, resort pracy zorganizował briefing.

]]>
Zmiany świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych zdaniem MPiPS korzystne. Rodzice krytykują http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854252,zmiany-swiadczen-dla-opiekunow-niepelnosprawnych-zdaniem-mpips-korzystne-rodzice-krytykuja.html W zeszłym tygodniu MPiPS zaproponowało nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie podobają się one przedstawicielom tego środowiska, którzy w środę protestują przed KPRM. Wcześniej, w środę rano, resort pracy zorganizował briefing.

]]>
Coraz mniej zakładów pracy chronionej na rynku http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/854160,jest-coraz-mniej-zakladow-pracy-chronionej.html Zakłady pracy chronionej (ZPChr) zostały pozbawione większości uprawnień wynikających z posiadania tego statusu. Dlatego wielu pracodawców z niego rezygnuje.

]]>
Niepełnosprawny z ulgą kupi kabinę i brodzik, ale nie glazurę http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/853831,niepelnosprawny-z-ulga-kupi-kabine-i-brodzik-glazury-juz-nie.html Borykam się z niepełnosprawnością ruchową – pisze pan Karol. – W 2014 r. dostosowałem łazienkę do swoich potrzeb. Zainstalowałem w niej zamiast wanny brodzik z kabiną prysznicową, a do ścian zostały przymocowane uchwyty. Położone zostały też terakota antypoślizgowa i nowa glazura. Czy wydatki na te zmiany można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej – pyta czytelnik

]]>
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na pełny etat uprawnia do wyższej dopłaty http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/853874,zatrudnienie_osoby_niepelnosprawnej_na_pelny_etat_uprawnia_do_wyzszej_doplaty.html Niepełnosprawni

]]>
Rolnik z zasiłkiem na niepełnosprawnego traci prawo do emerytury http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/853235,rolnik-z-zasilkiem-na-niepelnosprawnego-traci-prawo-do-emerytury.html KRUS przestaje opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za opiekuna osoby niepełnosprawnej, który złożył oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa. Może to oznaczać, że w przyszłości nie uzyska prawa do emerytury rolniczej.

]]>
Niepełnosprawny ma prawo odliczyć zakup komputera w ramach ulgi http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/853297,ulga-rehabilitacyjna-w-pit-niepelnosprawny-ma-prawo-odliczyc-zakup-komputera.html Pan Krzysztof jest inwalidą, ma orzeczenie o niepełnosprawności, porusza się na wózku. W zeszłym roku kupił nowy komputer, bo stary już odmówił posłuszeństwa. – Wziąłem fakturę z myślą, że odliczę wydatek od dochodu, wypełniając PIT – opowiada pan Krzysztof. – Teraz jednak naszły mnie wątpliwości: czy wydatek na zakup sprzętu komputerowego mogę zawrzeć w uldze rehabilitacyjnej? Korzystanie z komputera ułatwia mi bardzo różne czynności życiowe, poszerza kontakt ze światem. Ale czy urząd skarbowy będzie tego samego zdania – zastanawia się nasz czytelnik.

]]>
Wydatki z ZFRON sprzed 2015 r. są oskładkowane http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/853041,wydatki_z_zfron_sprzed_2015_r_sa_oskladkowane.html Byłe zakłady pracy chronionej nie muszą odprowadzać należności na ZUS tylko w odniesieniu do świadczeń na rehabilitację wypłaconych od początku tego roku

]]>
Turnusy rehabilitacyjne z wyższymi dopłatami http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852721,turnusy-rehabilitacyjne-z-wyzszymi-doplatami.html Pani Maryla opiekuje się niepełnosprawną córką. Poprawie stanu zdrowia dziewczynki bardzo pomagają wyjazdy nad morze, gdzie w ośrodku rehabilitacyjnym ma zapewnione specjalistyczne ćwiczenia, a matka może razem z nią przebywać. Czytelniczka zamierza również w tym roku starać się o dofinansowanie do turnusu dla siebie i córki. – Podobno w tym roku dopłaty są wyższe. Czy to prawda – pyta

]]>
Opiekunowie niepełnosprawnych: propozycje świadczeń nieadekwatne do potrzeb http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852696,opiekunowie-niepelnosprawnych-propozycje-swiadczen-nieadekwatne-do-potrzeb.html Opieka nad niepełnosprawnym jest trudniejsza gdy dorośnie niż gdy jest dzieckiem. Przekonywali o tym rodzice niepełnosprawnych dzieci na spotkaniu z przedstawicielami resortu pracy i polityki społecznej. Tematem rozmów były zmiany w systemie świadczeń dla opiekunów. Propozycja zakłada obniżenie świadczenia pielęgnacyjnego z 1300 do 800 złotych gdy dziecko niepełnosprawne dorośnie lub zakończy edukację.

]]>
Od 1 lipca zmiana przepisów: Jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852520,jedno-swiadczenie-pielegnacyjne-dla-opiekunow-niepelnosprawnych.html Od lipca osoby zajmujące się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mogły – tak jak rodzice dzieci z uszczerbkiem na zdrowiu – ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

]]>
MPiPS proponuje nowe świadczenia dla opiekunów: 1300 zł za dziecko, 800 zł za dorosłego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852459,nowe-swiadczenia-dla-opiekunow.html Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje 1300 złotych netto za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem i 800 złotych za zajmowanie się osobą dorosłą. Po wejściu niepełnosprawnego dziecka w dorosłość lub po zakończeniu edukacji - świadczenia pielęgnacyjne się wyrównają do 800 złotych miesięcznie. Otrzymają je ci, u których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekroczy 1000 zł.

]]>
Zatrudnienie niepełnosprawnych: Wniosek o dopłatę z dodatkowymi informacjami http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/852263,zatrudnienie-niepelnosprawnych-wniosek-o-doplate-z-dodatkowymi-informacjami.html Pracodawca, który stara się o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z uszczerbkiem na zdrowiu, musi przedstawić dane dotyczące sytuacji ekonomicznej.

]]>