© 2014 INFOR PL S.A. INFOR PL S.A. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2014-10-31T19:20:16+01:00 INFOR PL S.A. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Rząd przyjął projekt dot. zatrudniania niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/831877,rzad-przyjal-projekt-dot-zatrudniania-niepelnosprawnych.html Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej.

]]>
Samorządy nie chcą dawać większego dofinansowania dla niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/831781,samorzady-nie-chca-dawac-wiekszego-dofinansowania-dla-niepelnosprawnych.html Samorządy sprzeciwiają się zwiększaniu dofinansowań do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i likwidacji barier architektonicznych. Powód? W przyszłym roku nie dostaną więcej pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych.

]]>
Karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/830907,karty-parkingowe-dla-niepelnosprawnych-beda-wazne-do-polowy-2015.html Senat wydłużył ważność kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Parlament zakończył prace nad ustawą zmieniającą termin wejścia w życie przepisów dotyczących nowych kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Senat bez poprawek przyjął uchwaloną przez Sejm nowelizację prawa o ruchu drogowym, która wydłuża termin ważności starych kart o 7 miesięcy. Będą one ważne do połowy 2015 roku - a nie do końca listopada tego roku, jak zakładały wcześniejsze przepisy.

]]>
TK: Przepisy nierówno traktują opiekunów niepełnosprawnych. Kryterium wieku niezgodne z konstytucją http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/830468,tk-przepisy-nierowno-traktuja-opiekunow-niepelnosprawnych-kryterium-wieku-niezgodne-z-konstytucja.html Uzależnienie pomocy od momentu, w którym powstała niepełnosprawność członka rodziny, jest niezgodne z konstytucją. Sejm będzie musiał teraz zmienić przepisy.

]]>
Potrzebni trenerzy pracy dla wspierania niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/829966,potrzebni-trenerzy-pracy-dla-wspierania-niepelnosprawnych.html Osoby niepełnosprawne miałyby większe szanse na odnalezienie sie na rynku zatrudnienia, gdyby w polskim systemie prawnym istniała instytucja trenera pracy.

]]>
PFRON będzie dalej miał osobowość prawną http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/829604,pfron-bedzie-dalej-mial-osobowosc-prawna.html Od 1 stycznia 2015 r. nie zmieni się struktura prawno-organizacyjna Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych z podpisem Komorowskiego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/829519,nowelizacja-ustawy-o-rehabilitacji-i-zatrudnianiu-niepelnosprawnych-z-podpisem-komorowskiego.html Nowela ustawy stanowi, że PFRON zostanie państwowym funduszem celowym, ale zachowa osobowość prawną i nie zostanie przekształcony w wyodrębniony rachunek bankowy zarządzany przez ministerstwo. Dochody funduszu będą zwolnione od podatku w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

]]>
Świadczenia do zmiany: Wyższy zasiłek pielęgnacyjny i emerytura dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/828818,wyzszy-zasilek-pielegnacyjny-i-emerytura-dla-opiekunow-niepelnosprawnych-dzieci.html Resort pracy planuje wyższy zasiłek pielęgnacyjny i pomoc dla rodziców, którzy wybrali emeryturę ze względu na niepełnosprawne dziecko. Więcej modyfikacji może wymóc Trybunał Konstytucyjny.

]]>
Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do połowy 2015 r. http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/828024,stare-karty-parkingowe-dla-niepelnosprawnych-wazne-do-polowy-2015-r.html Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 - a nie do końca listopada tego roku, jak zakładały wcześniejsze przepisy. Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wydłużyła ten termin o siedem miesięcy. Wejdzie ona w życie w 14 dni od jej publikacji.

]]>
Tabliczka "dotyczy także niepełnosprawnych" narusza konstytucję http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/827899,tabliczka-dotyczy-takze-niepelnosprawnych-narusza-konstytucje.html Prokurator generalny przekonuje, że tabliczki z napisem „Dotyczy także niepełnosprawnych” znoszące ich przywileje naruszają konstytucję.

]]>
Zaledwie co czwarty niepełnosprawny w Polsce pracuje zawodowo http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/827351,zaledwie-co-czwarty-niepelnosprawny-w-polsce-pracuje-zawodowo.html Zaledwie co czwarty niepełnosprawny w Polsce pracuje zawodowo. Anna Węgrzynowska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych mówiła w radiowej Jedynce, że praca jest najlepszą rehabilitacją dla tych osób, dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy chcieli je zatrudniać.

]]>
Posłowie chcą wydłużyć termin ważności starych kart parkingowych dla niepełnosprawnych http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/827084,poslowie-chca-wydluzyc-termin-waznosci-starych-kart-parkingowych-dla-niepelnosprawnych.html Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

]]>
Karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do lipca 2015 roku http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/825157,karty-parkingowe-dla-niepelnosprawnych-wazne-do-lipca-2015-roku.html Osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi będą miały więcej czasu na uzyskanie nowego orzeczenia oraz wydawanego na jego podstawie dokumentu, umożliwiającego zostawienie samochodu na kopercie.

]]>
PFRON dalej z osobowością prawną http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/824753,pfron-dalej-z-osobowoscia-prawna.html Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zachowa swoje uprawnienia. Będzie cały czas wspierał osoby z uszczerbkiem na zdrowiu i pracodawców je zatrudniających.

]]>
Senat za zachowaniem osobowości prawnej przez PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/824589,senat-za-zachowaniem-osobowosci-prawnej-przez-pfron.html Ustawa - która teraz trafi do podpisu prezydenta - stanowi, że PFRON zostanie państwowym funduszem celowym, ale zachowa osobowość prawną i nie zostanie przekształcony w wyodrębniony rachunek bankowy. Dochody funduszu będą zwolnione od podatku w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

]]>
RPD chce zmian w orzekaniu niepełnosprawności dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/824464,rpd-chce-zmian-w-orzekaniu-niepelnosprawnosci-dzieci.html Potrzebne są zmiany zasad orzekania niepełnosprawności dzieci - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak wystąpił w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

]]>
Miejsca parkingowe pod szczególnym nadzorem http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/823029,miejsca-parkingowe-dla-niepelnosprawnych.html Zadaniem „kopert” jest ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym, których potrzeby pozostali kierowcy nie zawsze respektują. Mają im w tym pomóc wysokie kary nakładane za pozostawienie auta w strefie uprzywilejowanej.

]]>
Komornik nie zajmie sprzętu niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/822899,komornik-nie-zajmie-sprzetu-niepelnosprawnych.html Nowy przepis ma zastosowanie - od dnia wejścia w życie - także do już toczących się postępowań egzekucyjnych.

]]>
Niepełnosprawni dostaną więcej czasu na wyrobienie karty parkingowej http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/821357,niepelnosprawni-dostana-wiecej-czasu-na-wyrobienie-karty-parkingowej.html Do końca czerwca 2015 r. zachowają ważność dokumenty pozwalające na korzystanie z uprzywilejowanych miejsc postoju, które wydano przed lipcem tego roku.

]]>
Większość opiekunów niepełnosprawnych odzyskała zasiłki http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/820787,opiekunowie-niepelnosprawnych-odzyskali-zasilki.html Najwięcej osób zajmujących się niepełnosprawnymi krewnymi zgłaszało się do urzędów w maju i czerwcu. Jednak nie wszyscy starali się o świadczenie.

]]>