© 2016 INFOR BIZNES Sp. z o. o. INFOR BIZNES Sp. z o. o. Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "niepełnosprawni" 2016-10-23T08:05:44+02:00 INFOR BIZNES Sp. z o. o. http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/niepelnosprawni Magierowski: Zdaniem prezydenta kompromis aborcyjny niewystarczająco chroni dzieci niepełnosprawne http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/986341,magierowski-zdaniem-dudy-kompromis-aborcyjny-nie-chroni-dzieci-niepelnosprawnych.html Prezydent Andrzej Duda uważa, że obowiązujący kompromis aborcyjny nie chroni w wystarczającym stopniu dzieci niepełnosprawnych - podkreślił w czwartek dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

]]>
Rafalska: Pierwsze efekty prac zespołu "Za życiem" - co najmniej za dwa tygodnie http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/986297,rafalska-pierwsze-efekty-prac-zespolu-za-zyciem-co-najmniej-za-dwa-tygodnie.html Zespół "Za życiem" pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, trzeba na to poczekać jeszcze co najmniej dwa tygodnie.

]]>
Partia Razem chce zmian w systemie wsparcia opiekunów niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/986152,partia-razem-wsparcie-opiekunow-niepelnosprawnych.html Partia Razem domaga się zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych; wzywa rząd do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat i zniesienia "irracjonalnych nierówności pomiędzy opiekunami".

]]>
Niepełnosprawni: W 2017 r. nie będzie wzrostu dopłat do pensji http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/985939,doplaty-do-pensji-niepelnosprawni-2017.html Pomoc publiczna w formie subsydiów płacowych nie ma charakteru refundacji, a jej wysokość nie jest uzależniona od kosztów pracy. Na podniesienie dopłat nie ma też środków w budżecie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

]]>
Austria: Dom rodzinny Hitlera nie zostanie zburzony, ale przebudowany http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/985585,austria_dom_rodzinny_hitlera_nie_zostanie_zburzony_ale_przebudowany.html NIK: Komunikacja miejska nadal niedostosowana do potrzeb niepełnosprawnych http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/984990,komunikacja-miejska-nadal-niedostosowana-do-potrzeb-niepelnosprawnych.html Komunikacja miejska wciąż nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych; najpowszechniejszy problem to zbyt mała liczba kursów pojazdów niskopodłogowych - wynika z raportu NIK. Kontrolerzy oceniają, że większość barier to efekt nierzetelnej analizy potrzeb niepełnosprawnych.

]]>
Bez podwójnej kary za zbyt późną wpłatę na ZFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/983955,pit-zfron-niepelnosprawni.html Część zaliczek na PIT, która trafia do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nie należy do kosztów płacy. Za opóźnienie w ich wpłacie pracodawca uiści karną opłatę, ale nie musi zwracać dopłat do pensji.

]]>
Rodzice dzieci niepełnosprawnych: Potrzebne wyższe świadczenia http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/983400,swiadczenia-dla-niepelnosprawnych.html Osoby niepełnosprawne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a świadczenia są za niskie - przekonywali w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych. Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza należy zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla matek niepełnosprawnych dzieci.

]]>
PFRON poinformuje firmę o nieprawidłowościach http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/983216,skladki-pfron-upomnienie.html Jeśli pracodawca popełnił uchybienia związane z opłacaniem należności na ubezpieczenia społeczne, najpierw otrzyma pismo z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powiadamiające o ich wystąpieniu, a dopiero potem wezwanie do zwrotu nienależnych dopłat do pensji.

]]>
Od 2017 zasiłek dla bezrobotnych po śmierci niepełnosprawnego krewnego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982816,2017-zasilek-dla-bezrobotnych-po-smierci-niepelnosprawnego-krewnego.html Jeśli osoba otrzymywała świadczenie opiekuńcze, ale straciła do niego prawo ze względu na śmierć członka rodziny, będzie mogła po 1 stycznia 2017 r. starać się o zasiłek dla bezrobotnych.

]]>
Wniosek o refundację składek do oddziału PFRON http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982793,wniosek-o-refundacje-skladek-pfron.html Osoby, które ubiegają się o zwrot opłaconych należności na ubezpieczenia społeczne w formie papierowej, nie powinny już przesyłać dokumentów do centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), tylko do jego oddziałów.

]]>
Szydło: Zespół ds. programu wsparcia dla rodzin rozpoczął pracę http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/982219,szydlo-zespol-ds-programu-wsparcia-dla-rodzin-rozpoczal-prace.html Międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu rządowego programu wsparcia dla rodzin "Za Życiem" rozpoczął pracę - poinformowała w czwartek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.

]]>
Sejm przyjął ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982063,sejm-przyjal-ustawe-dot-opiekunow-osob-niepelnosprawnych.html Sejm przyjął w czwartek ustawę dotyczącą opiekunów osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nowelą, opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

]]>
Trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia. Szydło: Będzie program wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/982072,szydlo-zobowiazania-rzadu-ws-ochrony-zycia.html Premier Beata Szydło przedstawiła w Sejmie trzy zobowiązania rządu ws ochrony życia. Zapowiedziała, że powstanie program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, środki na jego realizację od 2017 r. mają być zabezpieczone w budżecie; ma być też akcja promująca ochronę życia.

]]>
Pracownik socjalny zweryfikuje, czy opiekun zajmuje się niepełnosprawnym http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/981102,pracownik-socjalny-sprawdzi-jak-opiekun-opiekuje-sie-niepelnosprawnym.html Osoby, które nie pracują, ponieważ zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą otrzymywać jedno z dwóch świadczeń opiekuńczych. To, które z nich zostanie przyznane opiekunowi, zależy od tego, kiedy powstała dysfunkcja zdrowotna.

]]>
Firmy z niepełnosprawnymi pracownikami nagrodzone http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/980673,firmy-z-niepelnosprawnymi-pracownikami-nagrodzone.html 435 pracodawców wzięło udział w 11 edycji Lodołamaczy, konkursu, którego celem jest honorowanie przedsiębiorstw i instytucji zatrudniających niepełnosprawnych pracowników. Podobnie jak w poprzednich latach patronat nad tym wydarzeniem objął DGP.

]]>
Zastępca RPO: w Polsce brakuje racjonalnej polityki karnej http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/979701,zastepca_rpo_w_polsce_brakuje_racjonalnej_polityki_karnej.html Jak zdobyć dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/979130,jak-zdobyc-dofinansowanie-zakupu-sprzetu-medycznego.html Osoby ubiegające się o refundację zakupu sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego muszą przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość dochodów.

]]>
Prezydent: Nowoczesne państwo równo traktuje wszystkich obywateli http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/979022,nowoczesne-panstwo-rowno-traktuje-wszystkich-obywateli.html Miarą nowoczesnego państwa jest równe traktowanie wszystkich obywateli - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu Lider Dostępności promującego rozwiązania architektoniczne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

]]>
Rafalska: Chcemy zachować równowagę między otwartym i chronionym rynkiem pracy http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/978932,wazne-aby-osoby-z-niepelnosprawnosciami-pracowaly-nie-tylko-na-rynku-chronionym.html Chcemy zachować równowagę między otwartym i chronionym rynkiem pracy, ważne jednak, by osoby z niepełnosprawnościami pracowały nie tylko na rynku chronionym, coraz atrakcyjniejsze jest zatrudnianie ich na otwartym rynku pracy - uważa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

]]>