Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

W drugim tygodniu września, po raz pierwszy w Polsce, będzie obchodzony Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Wydarzenie, które pod nazwą „Include a Charity Week” od wielu lat odbywa się za granicą, w tym roku zostanie zorganizowane nad Wisłą dzięki fundacji Polski Instytut Filantropii. W ramach prowadzonej przez nią kampanii edukacyjnej „Dobry Testament”, Polacy zachęcani są do pisania testamentów i uwzględniania w nich organizacji pozarządowych.

Od poniedziałku (5.09) do czwartku (8.09) w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie organizatorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami tych miast i wraz z prawnikami będą obalać mity związane z testamentami. Te dotyczą najczęściej obawy, że jest to czynność skomplikowana, droga i zarezerwowana wyłącznie dla osób starszych, zamożnych bądź śmiertelnie chorych. „Polacy nie rozumieją, że testament może być traktowany jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci” – tłumaczy manager kampanii Dobry Testament Ewelina Szeratics. Dodaje, że celem akcji, która zapewne potrwa kilkanaście lat, jest uświadomienie społeczeństwu, że testament może być traktowany jako element coraz bardziej popularnego planowania finansów osobistych i że może go sporządzić nie tylko osoba starsza, ale również przedsiębiorca, rodzic osób nieletnich, człowiek żyjący w związku partnerskim czy też samotna osoba, która przy braku spadkobierców ustawowych nie chce, aby jej majątek przejęła gmina lub Skarb Państwa.

Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów to kolejna okazja, aby spotkać się twarzą w twarz z Polakami i rozwiewać ich wątpliwości związane z testamentami. W trakcie wykładu uczestnicy będą mogli zadawać pytania dotyczące ich sytuacji osobistej, dowiedzieć się, jak najlepiej sporządzić testament, aby prawdopodobieństwo jego podważenia było niewielkie oraz co w nim zawrzeć i w jaki sposób, aby treść dokumentu była jasna i czytelna. W trakcie wykładu głos zabiorą również przedstawiciele uczciwych i transparentnych organizacji pozarządowych, które zanim przystąpią do kampanii są dokładnie weryfikowane pod względem tych właśnie wytycznych. Uczestnicy spotkania będą mogli zatem dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez organizacje, ich zasięgu, rezultatach oraz kosztach potrzebnych do ich realizacji. Jednocześnie przedstawiciele organizacji będą tłumaczyć, że w pierwszej kolejności należy w testamencie pamiętać o rodzinie i najbliższych, a dopiero w dalszej kolejności można rozważyć uwzględnienie wybranej organizacji lub stowarzyszenia choćby niewielką kwotą.

O szczegółach związanych z miejscem i czasem wykładów można dowiedzieć się za pośrednictwem strony www.dobrytestament.pl

Źródło: Informacja prasowa

Artykuł z dnia: 2016-08-16, ostatnia aktualizacja: 2016-08-16 10:23

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.

Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.