Kręgi władzy w rządzie [INFOGRAFIKA]

Pierwsze zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego zostały dokonane z wielkim impetem. To efekt rozmów w trójkącie Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ważył racje różnych frakcji i grup wewnątrz PiS, w efekcie powstał rząd przesunięty w stronę centrum z rozbudowanymi resortami gospodarczymi.

Mateusz Morawiecki

żródło: PAP

Zmiany w gabinecie Mateusza Morawieckiego okazały się zaskakująco głębokie. Mamy ośmiu nowych szefów resortów, a wkrótce dołączy do nich dziewiąty – minister cyfryzacji. To największe przetasowania od kilku kadencji. Większe niż w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. i większe niż w rządzie Donalda Tuska w 2013 r. Widać, jak duży wpływ na kształt zmian miał prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale z drugiej strony – jak pokazują nominacje w resortach gospodarczych – Mateusz Morawiecki ma swoją autonomię. Nowy rząd ma realizować dwa cele: politycznie zwiększyć poparcie dla PiS i jednocześnie zwiększyć skuteczność działań premiera. – Jest sprawą najwyższej wagi, byśmy budowali Polskę silną i bezpieczną na granicach zewnętrznych i wewnątrz, ale także bezpieczną finansowo. Nie chcemy być rządem doktrynalnym socjalizmu czy neoliberalizmu. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem – mówił wczoraj po zaprzysiężeniu nowych ministrów premier.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!