Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej na zdjęciach

- Apeluję i błagam was o wzajemny szacunek, bo przez jego brak, łamiecie szacunek dla ofiar katastrofy smoleńskiej - podkreślał podczas obchodów 7. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem prezydent Andrzej Duda. W wielu miastach oddano dziś hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Uroczystości w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku

autor: Wojciech Pacewiczżródło: PAP

Uroczystości w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • opinia psychologa(2017-04-10 21:34) Zgłoś naruszenie 53

  Miesięcznice smoleńskie towarzyszą nam już od siedmiu lat. To przede wszystkim zjawisko polityczne. Nie ma tam już prawie nic z rzeczywistej treści żałoby. Oczywiście, można sobie wyobrazić, że Jarosław Kaczyński coś przeżywa. Zginął jego ukochany brat bliźniak, to wielka tragedia. I z całą pewnością on sam, kiedy wchodzi w ten tłumek, na ten stołek czy drabinkę i zaczyna mówić do ludzi, jest wzruszony. Ale poza tym to po prostu teatr polityczny. Nawet, jeśli ta grupka, która w tym uczestniczy, coś przeżywa. Pierwsza reakcja, spontaniczna, jeszcze przed pojawieniem się idei miesięcznic, miała zupełnie inny charakter. To była prawdziwa, autentyczna kolektywna żałoba. Ale to się dość szybko przekształciło w grę na podtrzymanie określonych nastrojów - przede wszystkim na wywołanie nieufności, delikatnie mówiąc, do ówcześnie rządzących. Po to, żeby zbić na tym kapitał polityczny. Kto przychodzi na te miesięcznice? To są najwierniejsi z wiernych – tam nie przychodzą setki tysięcy obywateli, którzy głosowali na PiS. To bardzo wąska grupa ludzi, którzy absolutnie wierzą w każde słowo swojego guru. To są sekciarze, dogmatyczni wyznawcy - ale oczywiście nie twierdzę, że cały PiS jest sektą. Niewykluczone, że powtarzanie tej samej narracji jest metodą podtrzymywania niezachwianej wiary we własnego wodza i jego rewolucyjne idee, a także utrwala przekonanie, że nic tak naprawdę się nie zmienia, że jesteśmy ciągle w tej samej sytuacji. Mimo że minęło już siedem lat. Czy Jarosław Kaczyński też w to wierzy? Może na początku wierzył, ale mimo wszystko, on jest zdolny do racjonalnego myślenia. Można przypuszczać, że on już wie - i Macierewicz również - że żadnego spisku nie było. Ale wie też, że podtrzymywanie tego mitu to fundament, kamień węgielny pod cały PiS. Dlatego nie ogłoszą z dnia na dzień: "pomyliliśmy się, to wszystko wynik bałaganu, a nie celowego działania". "Na pewno nie było spisku" - Jarosław Kaczyński nigdy tego nie powie. Ale ogromna ilość kontr-dowodów do rozmaitych teorii zamachu również i w nim zasiała wątpliwości. Już nie mówi o "zamordowaniu" prezydenta. Mówi raczej o odpowiedzialności poprzedniego rządu, o zaniedbaniach. I ta tak zwana prawda, to będzie właśnie taki katalog zaniedbań. Pytanie, co nas czeka potem, już po "objawieniu prawdy"? Dla uczestników miesięcznic to będzie rozczarowanie, ale ta grupa nie jest wbrew pozorom bardzo liczna. Myślę, że niemała część wyborców PiS też już nie wierzy w spisek i przyjmie takie wyjaśnienia, jak to, że były jakieś tam machinacje, że utrudniano prezydentowi lot, że BOR coś zawinił, że rosyjscy kontrolerzy też się do tego przyczynili, a za to wszystko koniec końców jest odpowiedzialny Donald Tusk. Taka będzie "wielka prawda".

  Odpowiedz
 • 59 latek(2017-04-11 14:47) Zgłoś naruszenie 42

  ja tez obchodzę obchody histerii smoleńskiej bokiem.

  Odpowiedz
 • Miesiacznica smolenska(2017-04-21 01:28) Zgłoś naruszenie 00

  Nie obchodzilam w tym roku. Ale kto wie ? moze na przyszly rok wybiore sie na "Miesiacznice z Kaczynskim Jaroslawem"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!