Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy

wpisz frazę, którą chcesz wyszukać

Logo Forum

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Narodowy Spis Powszechny 2011
PostNapisane: 6 kwi 2011, o 07:37 

Mieszkam na Śląsku Opolskim, moje nazwisko rodowe pochodzi z dziada pradziada Polaka-Ślązaka, jest jednym z najliczniejszych i najstarszych nazwisk na Śląsku.Mój dziadek przeżył lat 97, modlił się po polsku, pisał po polsku, mówił gwarą śląską ale i też pięknie po polsku ..zawsze ,ale to zawsze siebie określał "Jestem w psody Polakiem , a potam Slonzokiem.

Dziś partia rządząca dopuszcza w ankiecie podanie nieistniejącej narodowości śląskiej.

Sorry dziadek,
Jo bedom teros Venusjanką .

Tytuł: Re: Narodowy Spis Powszechny 2011
PostNapisane: 6 kwi 2011, o 09:03 

Według mnie takie credo nie powinno stanowić punktu wyjścia do nawiązania kontaktu słownego w/w temacie. Proponuję rozwinąć więc temat Ruchu i mniejszości niemieckiej w formie jakichś dokumentów ilustrujących ich zamierzenia. Oczywiście, będzie to narażone ze strony oponentów na kpiny i odsądzanie od czci i wiary, dlatego mam pytanie. Jak się obecnie w twoich oczach przedstawia w tamtejszym terenie instytucja małej przedsiębiorczości? Czy istnieje i kto jest jej udziałowcem oraz jak wygląda z tej, powiedzmy przyziemnej perspektywy współpraca z landami a jak z sąsiednimi i nie tylko województwami?

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 10:21 

Asked napisał(a):
Według mnie takie credo nie powinno stanowić punktu wyjścia do nawiązania kontaktu słownego w/w temacie. Proponuję rozwinąć więc temat Ruchu i mniejszości niemieckiej w formie jakichś dokumentów ilustrujących ich zamierzenia. Oczywiście, będzie to narażone ze strony oponentów na kpiny i odsądzanie od czci i wiary, dlatego mam pytanie. Jak się obecnie w twoich oczach przedstawia w tamtejszym terenie instytucja małej przedsiębiorczości? Czy istnieje i kto jest jej udziałowcem oraz jak wygląda z tej, powiedzmy przyziemnej perspektywy współpraca z landami a jak z sąsiednimi i nie tylko województwami?

Dzięki za poradę , czas mnie ogranicza ( jestem w pracy)i tylko parę słów wrzucę z WIKI o Ruchu Autonomii Śląska. Organizacja utworzona w styczniu 1990 roku przez osoby z Górnego Śląska. Od 27 czerwca 2001 stowarzyszenie z siedzibą w Rybniku[1]. Według deklaracji "rozpoczęło ono starania o wyraziste upodmiotowienie Śląska i jego mieszkańców"[2] poprzez utworzenie własnego parlamentu, skarbu i rządu. Głównym celem organizacji jest utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska. Ruch Autonomii Śląska powołuje się na posiadanie autonomii w okresie II Rzeczpospolitej przez województwo śląskie, które działało w ramach Statutu Organicznego, nadanego przez Sejm Ustawodawczy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_%C5%9Al%C4%85ska

Ja osobiście baczna uwagę zwróciłam na działalność tej organizacji przez poparcie listu
Związku Ludności Narodowości Śląskiej do UNESCO, zgłoszony przez paru członków RAŚ, będących jednocześnie członkami ZLNŚ, w którym proszono by nie uwzględniono wniosku polskich i żydowskich władz w sprawie zmiany nazwy obozu koncentracyjnego na "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-45". W uzasadnieniu prośby wskazywano na istnienie w latach 1945-1948 na terenie dawnego obozu nazistowskiego komunistycznego łagru, w którym przetrzymywano m.in. Ślązaków. Działania te wzbudziły protest czołowych postaci świata politycznego, m.in. byłego więźnia Auschwitz Władysława Bartoszewskiego. Ostatecznie Ruch Autonomii Śląska nie poparł wniosku ZLNŚ, który nie został też uwzględniony przez UNESCO.
Kontrowersje wzbudziła także wypowiedź jednego z byłych członków RAŚ, Andrzeja Rocznioka, który stwierdził w 2005, iż po II wojnie światowej istniały "polskie obozy koncentracyjne"[28][29].

cdn

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 10:34 

Działalność RAŚ uważam za wywrotowa i niebezpieczna dla kraju, prowadzi działalność w interesie niemieckim.Autonomia dla Śląska, państwo regionów to nic innego jak przestępstwo .

Raport Urzędu Ochrony Państwa w 2000 uznał RAŚ za organizację niebezpieczną dla kraju.
Organizacja , która małymi kroczkami posuwa się do przodu w celu osiągnięcia celu.

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 14:20 

Działalność RAŚ
Hity RAŚ

Obrazek
T- shirt z napisem Obrazek
Obrazek
Obrazek

„Polska bez Śląska” , „Cały naród śląski j…e goroli z Polski”, „Ślonsk, Ślonsk wolny i bez polczków”. Można też znaleźć „hit–zagadkę” pod tytułem „J…ć goroli”: „Jaka jest różnica między szafą, a Śląskiem? Do szafy ciągną mole, a na Śląsk gorole”.

„Gorole raus” (Gorol – w mowie górnośląskiej etnocentryczne określenie osoby spoza Górnego Śląska. Mianem goroli Górnoślązacy określali w okresie międzywojennym Ślązaków cieszyńskich, a obecnie również Polaków mieszkających na Górnym Śląsku, źródło: Wikipedia)

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 14:33 

Asked napisał(a):

Nudno w GARGANGRUELANDII? Jak widać nudno :lol:

beksa, zostaw ten pieruński ŚLUNSK! Przeprowadź się w Zachodniopomorskie, tu ... nie ma Ślązaków to i Niemce nie przyjdą.
Będziesz RYCHTIK bezpieczna. Zajmiesz się kwiatkami a nie zleconymi pierdołami.

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 14:43 

Obszary, których autonomii domaga się RAŚ to tereny dwóch województw - śląskiego i opolskiego. Po I wojnie światowej, w wyniku plebiscytów oraz trzech powstań w latach 1919-1921 w większości znalazły się na terytorium Polski .
Obrazek
Na tym terenie mieszka ponad 4,6 miliona osób. To, zaraz po aglomeracji warszawskiej, najbardziej zamożne rejony kraju. Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca wynosi w województwie śląskim 50 proc. unijnej średniej, a w opolskim - 48 proc. Dla porównania ten sam wskaźnik dla województw podkarpackiego czy lubelskiego to zaledwie 39 proc.
Także stopa bezrobocia oraz zarobki lokują Śląsk wśród najlepszych województw. W 2010 roku bez pracy pozostawało tu 9,9 proc. mieszkańców, a w opolskim 14 proc. W wielu rejonach Polski bezrobocie sięga 20 proc. Przeciętne wynagrodzenie w obu województwach ustępuje tylko stolicy. W woj. śląskim średnie zarobki wynosiły 3,5 tys. zł, a w opolskim 3 tys. zł. Dla porównania mieszkańcy kujawsko - pomorskiego zarabiali średnio 2,8 tys. zł, a podkarpackiego 2,8 tys.
zródłó Fakt.pl

Województwo śląskie , województwo opolskie w klasyfikacji pozyskiwania unijnych funduszy na rewitalizację regionu jest w czołówce , a nawet lansuje się na I miejscu .

Mieszkańcy Śląska w większości pracują i żyją poza granicami Polski w krajach takich ja:;Holandia Niemy,Anglia i inne.

W Telewizji Regionalnej Ople i Katowice ukazują się programy , w których MN i RAŚ przypomina i napomina zdeklarowanych Niemców i Ślązaków o powrót do domu na czas spisu powszechnego.

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 14:52 

Narodowy Spis Powszechny 2011....

http://www.spis.gov.pl/

Na tej stronie można się spisać.
Pytanie o poczucie tożsamości etnicznej czy narodowej jest. Pytanie o wyznanie gdzieś zniknęło (w wersji podstawowej - odpowiedzą na nie tylko ci wytypowani do poszerzonego badania, ciekawe dlaczego?).

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 14:58 

morpork napisał(a):
Narodowy Spis Powszechny 2011....

http://www.spis.gov.pl/

Na tej stronie można się spisać.
Pytanie o poczucie tożsamości etnicznej czy narodowej jest. Pytanie o wyznanie gdzieś zniknęło (w wersji podstawowej - odpowiedzą na nie tylko ci wytypowani do poszerzonego badania, ciekawe dlaczego?).

beksia nigdy nie zrozumie, że każdy ma prawo czuć się tym ... kim czuć się chce.
I innym nic do tego.

PostNapisane: 6 kwi 2011, o 15:16 

Jabis napisał(a):
beksia nigdy nie zrozumie, że każdy ma prawo czuć się tym ... kim czuć się chce.
I innym nic do tego.

Gdyby mi tam zaproponowali do wyboru wielkopolską to też bym sobie zaznaczył, a co. Jakieś mentalne różnice regionalne na pewno są.
Ale nie ma takiego zwyczaju, aby się wyróżniać jako wielkopolanin. Jeśli ślązacy mają potrzebę podkreślenia swej indywidulności, to proszę bardzo.
Separatyzm to inna sprawa, ale dzięki przerysowanym metaforom Kaczyńskiego już nie raz rzeczy stawały na głowie i efekty były odwrotne do tych, których by oczekiwał. Biedny on jest w sumie. :D

Jesienią chyba dowiemy się, jak to zamieszanie wpłynęło na zadeklarowaną ilość ślązaków. Chodzą słuchy, że wzrośnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona