samotna matka przez część roku, jak rozliczyć PIT?

Helenka

samotna matka przez część roku, jak rozliczyć PIT?

Postautor: Helenka » 4 sty 2010, o 12:51

Witam
Bardzo proszę o podpowiedź - jak rozliczyć się z podatku za rok 2009. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Moja sytuacja jest następująca - do czerwca 2009 roku byłam samotną matką wychowującą jedno dziecko. W czerwcu wyszłam za mąż, zaś w październiku urodziłam drugie dziecko. Czy mogę rozliczyć się jako samotna matka czy też mam wypełnić pit wspólny z mężem (oboje zarabiamy mniej więcej tyle samo). I jak to jest z ulgą na dzieci? Kto może odliczyć ulgę za nasze wspólne dziecko i za moje dziecko z pierwszego małżeństwa? Ja, mąż czy jakoś po połowie? Dodam jeszcze, że od marca przebywałam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą a od października jestem na urlopie macierzyńskim.
Proszę o odpowiedź
Helena
Reklama

katharsis85

Re: samotna matka przez część roku, jak rozliczyć PIT?

Postautor: katharsis85 » 6 lut 2010, o 22:41

Witam
Żeby skorzystać z wspólnego rozliczenia z mężem musicie być małżeństwem cały rok. W twoim przypadku nie możesz więc rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Ulgę na dziecko rozlicza ta osoba pod której opieką faktycznie znajdowało się dziecko. Jeśli pod opieką obojga rodziców to nie ma znaczenia które z was skorzysta w ulgi oraz z jakiej jej części. O rozliczeniach samotnej matki nie wiem zbyt wiele więc się nie wypowiem. Pozdrawiam

Gość

Re: samotna matka przez część roku, jak rozliczyć PIT?

Postautor: Gość » 11 lut 2010, o 09:58

Mam pytanie czy jak nie jestem w związku małżeńskim i nie mam osądzonych alimentów to czy rozliczam się jako samotna matka czy indywidualnie?

Wróć do „Podatki i rachunkowość”