Zasiłek dla bezrobotnych

Igor

Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Igor » 10 lis 2009, o 19:42

Witam,

bylem zatrudniony ponad rok w firmie gdzie mialem oplacane wynagrodzenie w wysokosci najnizszej karojwej. Zlozylem wypowiedzenie i umowa rozwiazuje sie z dniem 20 listopada br. Czy otrzymam od razu zasilek dla bezrobotnych? Czy musialbym gdzies popracowac jeżeli tak to w jakim wymiarze etatu i przez jaki czas aby go uzyskac? Czy ktos musi mnie zwolnic jezeli tak to z jakiej przyczyny? Dzwonilem do PUPy ale tyle ile telefonow wykonalem tyle wersji otrzymale.

Dziekuje za wszystkie odpowiedz.

Pozdrawiam.
Reklama

Bezet-1147
Posty: 159
Rejestracja: 27 lut 2008, o 22:53

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Bezet-1147 » 10 lis 2009, o 23:56

.
do: "Igor"

Jak rozumiem, Twoje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę trwa już więcej niż 365 dni i w tym czasie osiągałeś (i osiągasz nadal) wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy).

Jeżeli po 20 listopada zarejestrujesz się w Powiatowym Urzędzie Pracy, to prawo do zasiłku dla bezrobotnych możesz uzyskać dopiero po 90 dniach od rejestracji w PUP (ale pod warunkiem, że spełnisz wszystkie inne wymagania przepisów) - gdyż to Ty wypowiedziałeś pracę. Gdyby to pracodawca Ci wypowiedział pracę (ale nie z Twojej winy), prawo do zasiłku mógłbyś uzyskać już po 7 dniach od rejestracji w PUP (pod warunkiem spełnienia wszystkich innych wymagań przepisów).
.

Gość

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Gość » 12 lis 2009, o 14:34

Dziekuje za odpowiedz. Te 90 dni jest dlugim okresem. Czy teraz jezeli podejme u kogos prace na umowe o prace to po jakim czasie moge uzyskac pelny zasilek? Czy musi to byc pelny etat czy wystarczy jego czesc? Czy musi to byc wogole umowa o prace? W zwiazku z sytuacja w poprzedniej pracy chcialbym troche odpoczac "na zasilku" i po jakims czasie podjac prace.

Bezet-1147
Posty: 159
Rejestracja: 27 lut 2008, o 22:53

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Bezet-1147 » 12 lis 2009, o 20:44

.
do „Igor”
Tym razem odpowiem szerzej.

Aby po zarejestrowanemu się w PUP przysługiwało Ci prawo do zasiłku, spełnione muszą być (jednocześnie, łącznie) DWA warunki:

1) nie będzie dla Ciebie propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych
[ Jeżeli jednak odmówisz bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji złożonej Ci przez PUP, zostaniesz pozbawiony statusu bezrobotnego – a tym samym i prawa do zasiłku - na okres (licząc od dnia odmowy):
a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy. ]


ORAZ (drugi warunek)

2)
w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni byłeś zatrudniony i osiągałeś wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

[ w roku 2008 minimalne wynagrodzenie za pracę było równe 1126 zł (brutto); od 01 stycznia 2009 minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1276 zł (brutto) ]

Należy zaznaczyć, że wymiar czasu pracy nie ma żadnego znaczenia przy ustalaniu przez PUP prawa do zasiłku dla bezrobotnych.. Na przykład, jeżeli Ktoś pracował na stanowisku Głównego Księgowego i zgodnie z „Taryfikatorem” w tym Zakładzie Pracy na takim stanowisku wynagrodzenie za pełny etat wynosiło 5200 zł (brutto), to jeżeli ten Ktoś był zatrudniony przez co najmniej ostatnie 365 dni na jedną czwartą etatu – nabędzie prawo do zasiłku (bo jego wynagrodzenie było równe 1300 zł, co jest większe od 1276 zł).

Czy inne źródła dochodu (poza umową o pracę) są honorowane?
Tak, są honorowane ale tylko wtedy, gdy – mówiąc w pewnym uproszczeniu – były w tym czasie odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy w takiej kwocie (CO NAJMNIEJ takiej kwocie) jak w przypadku składek od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
A zatem, poza umową o pracę, mogą to być (między innymi):
a) umowa o pracę nakładczą,
b) umowa agencyjna lub umowa zlecenia albo inna umowa o świadczenie usług,
c) prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.


A teraz przechodzę do Twojego konkretnego przypadku.

Na zarejestrowanie się w PUP masz czas do 30 kwietnia 2010 roku.

[ liczyłem tak: 20 listopada 2009 minus 365 dni = 20 listopada 2008;
20 listopada 2008 + 18 miesięcy = 20 maja 2010;
„z ostrożności” przyjąłem jako datę graniczną na zarejestrowanie się w PUP 30 kwietnia 2010, co daje ci 1 rok i 20 dni zatrudnienia w okresie 18 miesięcy poprzedzających datę zarejestrowania Ciebie przez PUP jako bezrobotnego ]

Możesz oczywiście zarejestrować się w PUP już w listopadzie lub grudniu. Jeżeli jednak – jak piszesz – „chcialbyś trochę odpocząć na zasilku", możesz zarejestrować się dopiero w lutym, marcu lub nawet w kwietniu 2010. Takie „opóźnienie” niczego nie zmienia, jeżeli chodzi o Twoją sytuację. Jedyny skutek jest taki, że przed dniem zarejestrowania w PUP na pewno nie będziesz miał prawa do zasiłku.

A kiedy (od jakiej daty) nabędziesz prawo do zasiłku?
Osobie, która w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem, zasiłek przysługuje po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w PUP. Z tego wynika, że gdybyś w listopadzie lub grudniu podjął – na krótko - pracę (lub wykonywanie usług, lub działalność gospodarczą), to jest szansa, że mógłbyś „uwolnić się” od 90-dniowej karencji w wypłacie zasiłku, ale pod warunkiem, że rejestracja w PUP nastąpiłaby po 21 maja 2010 roku. Wówczas miałbyś prawo do zasiłku po upływie 7 dni licząc od daty rejestracji przez PUP.


I na koniec dwie rady:
1. rozeznaj dobrze co PUP rozumie przez KOMPLETNY wniosek (najlepiej wziąć z PUP formularz wniosku i dokładnie go przeczytać; pewnie jest tam też informacja na temat wymaganych dokumentów),
2. rozeznaj w PUP, czy datą rejestracji bezrobotnego przez PUP jest data złożenia (wpływu) kompletnego wniosku, czy też jest tak, że PUP – zgodnie z przepisami - ma na rejestrację np. 7 dni, 10 dni, 14 dni, 30 dni – licząc od daty wpływu KOMPLETNEGO wniosku. To jest bardzo ważne, żeby nie popełnić tu jakiegoś błędu.

Przepisy prawne: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U. nr 69 z 2008 + zmiany [ostatnia zmiana: Dz.U. nr 127 z 2009] )

47
.

Gość

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Gość » 12 lis 2009, o 22:14

Czyli jednym slowem kiepsko... Myslalem ze podejme prace na miesiac moze dwa, dogadam sie z pracodawca i ten zwolni mnie za porozumieniem stron, ale chyba takich osob jak ja jest wiecej stad tez takie prawo... Dziekuje za odpowiedzi... Pozdrawiam!

Bezet-1147
Posty: 159
Rejestracja: 27 lut 2008, o 22:53

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postautor: Bezet-1147 » 16 lis 2009, o 20:30

.
I jeszcze informacja uzupełniająca. W Gazecie Prawnej z 22 czerwca 2009 ukazał się wyczerpujący artykuł na temat zasiłku dla bezrobotnych. Artykuł ten jest dostępny również w wersji elektronicznej (4 strony), pod adresem:

http://praca.gazetaprawna.pl/porady/330934,jak_otrzymac_i_ile_wynosi_zasilek_dla_bezrobotnych.html

90
.


Wróć do „Praca i ubezpieczenia społeczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości