Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy

wpisz frazę, którą chcesz wyszukać

Logo Forum

Autor Wiadomość
 Tytuł: (1/2 etatu) problem z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych
PostNapisane: 28 kwi 2009, o 22:09 
Witam, mam problem z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ w poprzedniej firmie byłem zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu ), Urząd Pracy domaga się oświadczenia od pracodawcy, o wysokości wynagrodzenia i odprowadzonych składkach ZUS za każdy przepracowany miesiąc - rozumiem, takie przepisy, tylko problem polega na tym, że firma już nie istnieje, została zlikwidowana i nie może mi wystawić, żadnego dokumentu - co w cale mnie nie dziwi, Pani w Urzędzie odpowiedziała mi, że takie są przepisy i ona nic na to nie poradzi, zasiłek mi się nie należy i koniec.
Moje pytanie jest takie czy faktycznie tak jest i nic nie można zrobić ???

Drugie pytanie jest takie ( może banalne ) ale chcę się upewnić zanim znowu wybiorę do UP. Jeżeli mamy minimalne wynagrodzenie, i pracujemy na 1/2 etatu to czy tą kwotę dzielimy na pół?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi.
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Tomek S.

Tytuł: Re: (1/2 etatu) problem z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych
PostNapisane: 1 maja 2009, o 01:56 
zasiłek należy się bezrobotnemu który w ciągu 18 stu miesięcy przed zgłoszeniem w Urzędzie Pracy przepracował przynajmniej 12 miesięcy uzyskując co najmniej minimalne wynagrodzenie (wymiar czasu pracy nie ma znaczenia. Można to udowodnić przekładając w Urzędzie Pracy umowę o pracę, w której powinno być określone wynagrodzenie lub np. druki RMUA które pracodawca ma obowiązek przekazywać pracownikom co miesiąc. Jeśli dostawałeś wynagrodzenie na konto bankowe to też jest to dowód. Jeśli panienka z okienka nie zechce uznać dokumentów które będziesz w stanie przedłożyć proponuję rozmowę z naczelnikiem UP.
Co do drugiego pytania nie bardzo rozumiem o co chodzi.
Mamy minimalne wynagrodzenie? Kto ? I dlaczego chcesz to dzielić. W UP każdy rozlicza się sam. Jeśli sugerujesz że dochody twoje i żony powinno się sumować, dzielić itp. to nie masz racji.I nie ma znaczenia wymiar czasu pracy ale dochód. Co najmniej minimalny, na łebka.

PostNapisane: 22 cze 2009, o 15:21 
Jeżeli osoba przepracowała przykładowo 13 miesięcy na 1/2 etatu za 600zł brutto to nie przysługuje jej zasiłek?

PostNapisane: 22 cze 2009, o 16:22 
Michaal napisał(a):
Jeżeli osoba przepracowała przykładowo 13 miesięcy na 1/2 etatu za 600zł brutto to nie przysługuje jej zasiłek?

czy dostane zasilek dla bezr.jezeli przepracuje 3miesiace na1/2 etatu?mam przepracowane 5lat i pobieram obecnie zasiłek. cz mam sie zgodzic na 1/2 etatu?

PostNapisane: 28 cze 2009, o 01:26 
nie ma znaczenia wymiar czasu pracy ale wynagrodzenie, co najmniej minimalne, jeśli przez ostatnie 13 miesięcy zarabiałeś 600 zł to obawiam się że zasiłku nie dostaniesz. Aktualnie min wynagrodzenie wynosi 1276 zł

PostNapisane: 27 sie 2009, o 12:58 
przy uzyskaniu zasilku dla bezrobotnych nie ma znaczenia czy pracowalo sie na 1/2 etatu czy na caly, lecz kwota wynagrodzenia brutto. Teraz min. wynagrodzenie brutto wynosi 1276 PLN.

Od tej kwoty pracodawca odprowadza skladke na ubezpieczenie spoleczne - co tym samym daje nam prawo do nabycia zasilku dla bezrobotnych.

Takze jesli na 1/2 etatu czy tez na 1 etat zarabiam min 1276 PLN brutto to przez okres 6 miesiecy mam prawo do zasilku dla bezrobotnych w wysokosci 575 zl. brutto.