zaloguj się do e-DGP
Logo Forum

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyposażenie czy środek trwały?
PostNapisane: 29 paź 2008, o 16:13 
Witam, czy wartość 3.500 zł to wartość, powyżej której zakup stanowi środek trwały? A poniżej jest wyposażeniem? Czy coś się zmieniło w tej kwestii? Chodzi o zakup laptopa o wartości netto 3.454,10

Tytuł: Re: Wyposażenie czy środek trwały?
PostNapisane: 20 lis 2008, o 15:54 
dałabym to do ewidencji środków rwałych z jednorazową amortyzacją.

PostNapisane: 12 gru 2008, o 09:56 
Wyposażenie jest wtedy gdy jest użytkowane nie dłużej niż rok. W przypadku dłuższego użytkowania powinno być zaliczone do środków trwałych i tak jak zalecał przedmówca poniżej 3500 netto wrzucamy w jednorazową amortyzację pod koniec miesiąca w którym środek był zakupiony. Poczytaj trochę o środkach trwałych o niskiej wartości i o rzeczach niematerialnych i prawnych - jeżeli dobrze zapamiętałam (chodzi o oprogramowania np.)

PostNapisane: 2 sty 2009, o 12:13 
Pracuje w biurze rachunkowym i u nas wszystkie koszty poniesione w kwocie do 3500 zł ewidencjonowane są na stanie wyposażenia, natomiast powyżej bezwarunkowo zaliczane w środki trwałe.

PostNapisane: 5 sty 2009, o 21:53 
Iga a od jakiej kwoty ewidencjonowac jako wyposażenie np fotel fryzjerski 1129zł a suszarka 350zł i co z tym

PostNapisane: 12 sty 2009, o 15:56 
Oliwia napisał(a):
Witam, czy wartość 3.500 zł to wartość, powyżej której zakup stanowi środek trwały? A poniżej jest wyposażeniem? Czy coś się zmieniło w tej kwestii? Chodzi o zakup laptopa o wartości netto 3.454,10

odpowiedź na pierwsze pytanie na blogu: kijem w podatkowe mrowisko
http://www.gazetaprawna.pl/blogi/marek_kutarba/

PostNapisane: 14 sty 2009, o 09:29 
Jeśli można, pozwolę sobie rozwinąć wątek:
Co z przypadkiem, gdy kupujemy:
- laptopa za 3499
- oprogramowanie użytkowe (pakiet biurowy + antywirus) za 698 zł
3 powyższe pozycje są na jednej fakturze.

Czy laptop i oprogramowanie użytkowe można potraktować jako środek trwały i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Mam wrażenie, że nie bo wydaje mi się że oprogramowanie (licencje) to nie środek trwały a WNiPy.
Z drugiej strony - czy można w jednorazowy koszt wliczyć np. laptopa do 3500 zł i oprogramowanie do 3500 zł? Jeśli nie - jak to inaczej rozliczyć, żeby było dobrze?

PostNapisane: 15 sty 2009, o 15:30 
Gość napisał(a):
Jeśli można, pozwolę sobie rozwinąć wątek:
Co z przypadkiem, gdy kupujemy:
- laptopa za 3499
- oprogramowanie użytkowe (pakiet biurowy + antywirus) za 698 zł
3 powyższe pozycje są na jednej fakturze.

Czy laptop i oprogramowanie użytkowe można potraktować jako środek trwały i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Mam wrażenie, że nie bo wydaje mi się że oprogramowanie (licencje) to nie środek trwały a WNiPy.
Z drugiej strony - czy można w jednorazowy koszt wliczyć np. laptopa do 3500 zł i oprogramowanie do 3500 zł? Jeśli nie - jak to inaczej rozliczyć, żeby było dobrze?

odpowiedź na blogu http://www.gazetaprawna.pl/blogi/marek_kutarba

PostNapisane: 16 sty 2009, o 13:39 
Witam
Zapoznałam się z artykułem Pana Marka Kutarba i .... ok, ale mam małe wątpliwości jak to sobie wtedy rozpisać w KPiR jeśli nie zaliczę zakupu laptopa jako środka trwałego - czyli wybieram opcję b z gwiazdką ;)))). Przy pierwszej opcji księguję sobie zakup środka trwałego w dniu zakupu wartość wynosi zero w kol. 13 - Vat wchodzi do rejestru - i pod koniec miesiąca dokonuję jednorazowej amortyzacji w cenie zakupu netto również w kol. 13 i .... dotąd wszystko rozumię. Jak wygląda sytuacja w drugiej opcji. Jak rozpisujemy. Czy w dniu zakupu bezpośrednio rozbijamy na rejestr i KPiR w kol 13. Co się dzieje w sytuacji kontorli kiedy mnie spytają dlaczego wrzuciłam sobie laptopa w koszty w pozycji pozostałe wydatki nie zaliczając jednocześnie zakupu ani w środki trwałe ani w wyposażenie (a jeżeli wyposażenie to skoro korzystam dłużej niż rok to dlaczego jeszcze nie wprowadziłam do środków trwałych). Jakie mnie mogą czekać sankcje w przypadku kontroli.

Panie Marku artykuł wspaniały. Rozwiewa wiele wątpliwości i udawadnia jak my mali przedsiębiorcy nie wiele wiemy o rachunkowości, a chcąc prowadzić firmę nie możemy ograniczać się tylko do wiedzy o profilu naszej działalności ale też musimy umieć kontrolować wydatki, podatki itd. i być na co dzień z prawem na Ty. Koleżanka Iga jak widać wrzuca wszystko w wyposażenie co jest poniżej 3.500 netto. Czy tak można? Czy ich biuro rachunkowe nie naraża nieświadomych klientów na późniejsze odsetki, kary czy coś w tym rodzaju.

Proszę o odpowiedź
pozdrawiam również Iga2 :))))

PostNapisane: 28 sty 2009, o 13:05 
Kupiłem skrzynkę gwoździ za 4000zł i nie wiem czy mozna to wpisać w koszty? Skrzynka jest jedna, ale gwoździ jest wiele.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona