godziny pracy

marcinsped
Posty: 2
Rejestracja: 7 mar 2008, o 21:27

godziny pracy

Postautor: marcinsped » 13 mar 2008, o 20:30

witam czy moze ktos mi powedziec ile godzin moge pracowac jesli jestem na drugiej grupie inwalidztwa .Pracuje jako pracownik ochrony w zakladzie pracy chronionej
Reklama

Jurek
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2008, o 21:22

Re: godziny pracy

Postautor: Jurek » 13 mar 2008, o 21:42

Osoby niepełnosprawne są szczególną kategorią pracowników. Ze względu na mniejszą sprawność nie mogą podlegać tym samym rygorom, co pracownicy zdrowi. Dlatego też przepisy prawa odmiennie regulują niektóre ich uprawnienia i obowiązki pracownicze.
Wklejam Ci pełny tekst ustawy:
USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
(Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.)

Rozdział 4
Uprawnienia osób niepełnosprawnych

Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Art. 17. Osoba niepełnosprawna ma prawo do przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 30 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Art. 18. 1. Stosowanie norm czasu pracy, o których mowa w art. 15, nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
2. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy, o których mowa w art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
3. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy określony w ust. 1.

Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 5 pkt 2,
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
2. Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Może Ci wystarczy. Pozdrawiam

marcinsped
Posty: 2
Rejestracja: 7 mar 2008, o 21:27

Re: godziny pracy

Postautor: marcinsped » 14 mar 2008, o 09:31

a jesli pracuje przy pilnowaniu mienia czy moge pracowac po 12 godz bo pracodawa twierdzi ze moge prosze o odpowiedz pozdrawiam

Jurek
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2008, o 21:22

Re: godziny pracy

Postautor: Jurek » 14 mar 2008, o 10:14

Dokładnie tak, możesz pracować 12 godzin.Pozdrawiam


Wróć do „Luźne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: advatuet, Exollewly, Google [Bot] i 11 gości