zajęcie zwrotu podatku

thomas71

zajęcie zwrotu podatku

Postautor: thomas71 » 2 mar 2008, o 13:13

Mam pytanie jaką cześc zwrotu podatku może zająć urzad skarbowy .Mam nadpłaty ok.2000zł z tytułu ulgi prorodzinnej.
Czy może zając całośc czy tylko 50% jak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia za prace
Reklama

Jaga

Re: zajęcie zwrotu podatku

Postautor: Jaga » 2 mar 2008, o 19:26

Jeżeli mają podstawy, więc tutaj nie działa ograniczenie jak w przypadku zajęcia komorniczego na wynagrodzeniu

thomas71

Postautor: thomas71 » 3 mar 2008, o 10:32

A moze jest jakiś kruczek prawny....

grzesiek

Postautor: grzesiek » 3 mar 2008, o 11:23

Niestety mogą zająć ci całą nadpłatę....

AgaZ

Postautor: AgaZ » 10 mar 2008, o 09:50

A skąd wiecie, że komornik może zająć zwrot podatku??? Jakie przepisy o tym mówią? Według informacji, które znalazłam nadpłata jest prawem niezbywalnym według przepisów ordynacji podatkowej. A w myśl art. 831 KPC egzekucji nie podlegają m.in. prawa niezbywalne.

grzesiek

Postautor: grzesiek » 10 mar 2008, o 11:55

pytanie było o zajęcie dokonywane przez komornika skarbowego,a ten może zająć cały zwrot przysługujący podatnikowi z urzędu skarbowgo. Gdyby urzad skarbowy zwrócił kase podatnikowi, wobec którego najczęściej ten sam urząd prowadzi postępowanie egzekucyjne, musiałby się"gęsto" tłumaczyć Izbie skarbowej w przypadku ewentualnej kontroli.... :)

Gość

Postautor: Gość » 10 mar 2008, o 12:49

Ok, rozumiem, dzięki za doprecyzowanie :) Faktycznie jest pytanie "ile może zająć urząd skarbowy?". Nie skojarzyłam prawidłowo. Dzięki!

popolo7

Postautor: popolo7 » 31 mar 2008, o 12:34

W zeszłym roku komornik sądowy zajął mi nadpłatę podatku, z tego co przeczytałam na tym forum jest to prawo niezbywalne. Nie mam żadnych zaległości skarbowych, czy i w tym roku moja nadpłata może zostać zajęta? W trakcie roku zmieniła się właściwiść miejscowa Urzędu Skarbowego, więc czy to stare zajęcie nadal obowiązuje? Czy nowy US powinien powiadomić mnie jeśli zajmą mi też nadpłatę za 2007 rok i czy jeśli tak się stanie, czy jest to zgodne z prawem?
I jeszcze jedno pytanie: w moim wypadku nastąpił zbieg egzekucji sądowych, czy komornik może mi cokolwiek zajmować w przypadku egzekucji umorzonych lub zawieszonych jeśli wierzyciel nie wystąpił o odwieszenie lub ponowne wszczęcie egzekucji?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Gość

Postautor: Gość » 3 kwie 2008, o 15:03

czy nalezy sie zwrot podatku ulga prorodzinna jesli malzonkowie rozliczaja sie wspolnie a jedno z malzonkow ma zajecie komornicze i poszlo pismo o zajeciu wierzytelnosci do urzedu podatkowego

mo_

Postautor: mo_ » 3 kwie 2008, o 22:29

możecie liczyć się z brakiem zwrotu, lub z zajęciem jego części jeśli jest to kwota np. mniejsza niż nalezny zwrot
z racji tego, że rozliczacie się wspólnie -nie posiadacie rozdzielności majątkowej i oboje odpowiadacie za "swoje grzeszki";)

pozdrawiam m.

Wróć do „Podatki i rachunkowość”