zaloguj się do e-DGP
Logo Forum




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lut 2008, o 00:00 
Witam i proszę o pomoc. Jaką podstawę prawną należy wpisać na świadectwo pracy pracownika, który przechodzi na emeryturę w związku z ukończeniem 60 lat ? Zakład pracy istnieje nadal.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lut 2008, o 00:00 
Z tego powodu, że ma 60 lat nie możesz rozwiązać umowy. On powinie napisać, że z dniem..... chce przejść na emeryturę.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lut 2008, o 00:00 
tak też jest, pracownik napisał wypowiedzenie - jest to za porozumieniem stron.
Ale w świadectwie muszę napisać podstawę prawną- i tu porażka. Nie bardzo wiem co mam napisać.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lut 2008, o 00:00 
Rozwiazanie za porozumieniem stron na wniosek pracownika - art. 30. § 1 p.1 k.p. Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, o 00:00 
Pracownik nie musi się zwalniać w związku z tym,że przechodzi na emeryture. A jak chce nadal pracować?;-)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, o 00:00 
Do dt. Czy ty tumanie nie umiesz czytać? Jezeli tak jest to nie zabieraj głosu, przecież Ania napisała, że pracownik napisał wniosek o rozwiązanie umowy.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL