w jakim terminie należy wypłacić odprawę emerytalną?

Wiadomości ze starego forum Gazety Prawnej
agata

Postautor: agata » 28 wrz 2006, o 00:00

moje pytanie jest następujące jezeli pracownik przechodzi na emeryturę ma już skompletowane dokumenty do obliczenia świadczenia i czeka na decyzje z ZUS-u. w momencie kiedy stosunek pracy zostanie rozwiazany i zostanie wystawione swiadectwo pracy kiedy i w jakim terminie nalezy mu wypłacić odprawę emerytalną? wynagrodzenie jest płacone 10-go każego miesiąca za miesiac poprzedni i tak np. 15.10.2006 r. zakończy się stosunek pracy 10.10 otrzyma wynagrodzenie za miesiac wrzesień to czy odprawa zostanie wypłacona 15.11. razem z wynagrodzeniem za 15 dni miesiaca pażdziernika???
Czy pracownik zobowiazany jest dostarczyć decyzje z ZUS-u celem podstawy do wypłaty odprawy emerytalnej???? dziekuję
Reklama

§

Postautor: § » 28 wrz 2006, o 00:00

W ostatnim dniu pracy pracownikowi należy wypłacić wszystkie nalezne mu świadczenia.Od następnego dnia nie jest juz waszym pracownikiem i nie dotyczą go żadne regulaminy obowiazujące w tym zakładzie.Jeżeli nie wypłacicie ma prawo do odsetek

aga

Postautor: aga » 28 wrz 2006, o 00:00

w ostatni dni zatrudnienia.

Rafi333

Postautor: Rafi333 » 29 wrz 2006, o 00:00

Normalnie przy ostaniej wypłacie.Wcale nie musisz wypłacić w osatnim dniu pracy w Twoim wypadku ponieważ u Ciebie płaci się do 10 nastepnego miesiąca.

§

Postautor: § » 29 wrz 2006, o 00:00

Bzdura Rafi333
Co z tego,że się płaci!!!?
Na drugi dzien pracownika to juz nie interesuje kiedy się płaci.
Proponuję poczytać orzeczeń sądu
Roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy.
BARDZO PROSZĘ:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powinnością pracodawcy jest rozliczenie się z pracownikiem w ostatnim dniu trwania umowy o pracę.


W trakcie trwającego zatrudnienia pracodawca wypłaca wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub innych przepisach zakładowego prawa pracy. Miejscem spełnienia świadczenia wypłaty wynagrodzenia jest siedziba pracodawcy (dług odbiorczy) a nie miejsce zamieszkania pracownika, jak to jest ustalone dla świadczenia pieniężnego zobowiązań cywilnoprawnych (dług oddawczy).


Z regulacji prawa cywilnego wynika, że o miejscu wykonania świadczenia decyduje albo właściwość świadczenia albo jego charakter. Wyjaśniamy przy tym, że:

1)dług oddawczy - to świadczenie spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela,
2)dług odbiorczy - to dług spełniony w miejscu zamieszkania lub siedzibie dłużnika (po odbiór świadczenia musi zgłosić się wierzyciel).


Z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy stają się wymagalne wszystkie należności ze stosunku pracy, takie jak: wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oraz odprawa pieniężna związana z ustaniem zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika.

Jeśli pracodawca nie ureguluje swoich zobowiązań wobec pracownika we wskazanym terminie powinien przysługujące byłemu już pracownikowi należności przesłać (na swoje ryzyko i odpowiedzialność) na adres tego pracownika (dług oddawczy).


Pracodawca powinien być gotów do wypłacenia należności pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy. Przekształcenie długu odbiorczego w dług oddawczy następuje z chwilą rozwiązania umowy o pracę (tj. po dniu ustania zatrudnienia). Po tym terminie, byłego już pracownika, nie wiążą postanowienia regulaminu pracy lub regulaminu wynagradzania, określające termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia. Żadne przepisy prawa nie obligują też byłego pracownika do stawienia się w zakładzie pracy po odbiór niezrealizowanych w terminie należności ze stosunku pracy.

Rafi333

Postautor: Rafi333 » 29 wrz 2006, o 00:00

Dzięki za tak obszerne wyjaśnienie mojego błędnego myślenia.Nie daje mi jeszcze jedna rzecz spokoju cytuję:\" Z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy stają się wymagalne wszystkie należności ze stosunku pracy, takie jak: wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oraz odprawa pieniężna związana z ustaniem zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika.\".Jak przechodzi na emeryturę to pracodawca nie zwalnia pracownika tylko pracownik sam prosi o zwolnienie z przyczyny uzyskania praw do emerytury.Czy więc \"odprawa pieniężna związana z ustaniem zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika\" jest odprawa emerytalna??Pozdrawiam!


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość