jednoosobowa sp. z o. o. a ZUS

Wiadomości ze starego forum Gazety Prawnej
gina

Postautor: gina » 23 kwie 2003, o 00:00

Czy obcokrajowiec, posiadający udziały w jednoosobowej spółce z o. o., jest zobowiązany do płacenia ZUS-u (od 1 kwietnia 2003 r.)? Czy podlega obowiązkowi ZUS, tak jak osoba prowadząca działalność gospodarczą? Czy prezes, zatrudniony na podstawie umowy o pracę (też obcokrajoweic), podlega ZUS-om, jako osoba współpracująca? Czy mają tu zastosowanie przepisy, o podleganiu ubezpieczeniu tylko z jednego tytułu?
Bardzo proszę o pomoc
Z jakim kodem ich, ewentualnie zgłosić?
Reklama

Jagoda

Postautor: Jagoda » 26 kwie 2003, o 00:00

Obcokrajowiec który posiada tylko udziały w spółce z o.o. nie podlega ZUS.Prezes zatrudniony na umowę o pracę podlega zus z tytułu tej umowy. Chyba że pochodzi z kraju z którym Polska ma umowę o niepłaceniu podwójnych składek ubezpieczeniowych i w tamtym kraju płaci składki.To wszystko jest ślicznie opisane na stronie www.zus.gov.pl w pytaniach i odpowiedziach. Pozdrawiam

Jagoda

Postautor: Jagoda » 26 kwie 2003, o 00:00

O matko, dopiero teraz doczytałam, że chodzi Ci o jednoosobową spółkę, w takim przypadku zdaje się że niedawno była zmiana przepisów i jeżeli podlega, to bedzie płacił jak osoba prowadząca działalność, ale nie jestem pewna.Zaglądnij na stronę ZUS tam napewno znajdziesz odpowiedź.


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości