Umowa zlecenie a badania wstępne

Wiadomości ze starego forum Gazety Prawnej
Krzysztof Woźny

Postautor: Krzysztof Woźny » 22 lip 2005, o 00:00

Kto płaci za badania wstępne przy zatrudnianiu na umowę zlecenie. Prosił bym o konkretne wskazanie do Kodeksu Cywilnego bądź w inne miejsce
Reklama

bok

Postautor: bok » 22 lip 2005, o 00:00

badania wstepne przy zleceniu?- pierwsze słyszę :)

Owszem, przy umowie o pracę, ale przy umowie cywilno-prawnej?A co zlecającego obchodzi zrdowie zleceniodawcy?

bok

Postautor: bok » 22 lip 2005, o 00:00

zleceniobiorcy - oczywiście

sue

Postautor: sue » 23 lip 2005, o 00:00

A co w sytuacji takiej jak w ojej firmie... wszyscy musza miec zaswiadczenia sanitarno - epidemiologiczne, kto za to placi w przypadku zleceniobiorcow? Ja ich wysylam na koszt firmy (i tak placimy lekarzowi ryczalt miesieczny czy to 1 pracownik czy 100 do niego przyjdzie w m-cu), ale tak na dobra sprawe, to raczej zleceniobiorcy chyba powinni zalatwiac to we wlasnym zakresie, a zleceniodawca nie powinien chyba z taka osoba zlecenia podpisywac jak nie ma sanit. epid.? Jak myslicie?

bok

Postautor: bok » 24 lip 2005, o 00:00

sue, myśle tak samo jak ty. Zanim podpisze się jakąkolwiek umowę ze zleceniobiorcą sprawdza się jego wiarygodność, także z zakresie aktualnych badań dla celów sanitano-epidemiologicznych.To zleceniobiorcy powinno zależeć na tym , alby posiadać niezbędne świadectwa, czy też dokumenty - takie które świadczą o jego zdolności do podjęcia zlecenia. Przecież jak dajesz nadzór budowy w zlecenie to sprawdzasz czy dana osoba czy też podmiot ma uprawnienia do nadzoru budowlanego czy tez jakiekolwiek inne potrzrebne do wykonania takiego zlecenia. Jeżeli zlecenie dotyczy kontaktu z żywnością , to moim zdaniem należy sprawdzić czy dana osoba, czy tez osoby podlegające zleceniobiorcy posiadają ważne, aktualne badania, wpisy do książeczek. Tym bardziej że takie książeczki są własnościa danego człowieka a nie zleceniodawcy.

I dopiero wtedy podpisuję się umowę zlecenie, w której jak najbardziej można dodac klauzulę o konieczności posiadania (przez osoby biorące zlecenie, jak i te osoby które będą uczestniczyć niejako obok żywności) aktualnych badań.

Umowa przyjmie wszystko..znaczy papier przyjmie wszystko. Można równiez zasłonic sie w umowie ( jakby co) jakimiś odszkodowaniami w razie czegś złego......
Nie wiem czy dobrze wyłuszczyłam o co mi chodzi.

Pewno wielu z was ma odmienne zdanie.....

elik

Postautor: elik » 25 lip 2005, o 00:00

Witaj Bok, nie wiem jak inni, ale ja mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty.

Badania wstępne są obowiązkowe tylko w przypadku umowy o pracę, a obowiązek pokrycia kosztów tych badań spoczywa na pracodawcy.

Natomiast jeśli chodzi o umowę-zlecenie nie obowiązują badania wstępne.

Jeśli do wykonywania prac objętych umową-zleceniem konieczne jest posiadanie jakichś uprawnień, aktualne badania lekarskie, czy inne wymogi, to zleceniodawcę interesują tylko ci potencjalni zleceniobiorcy, którzy spełniają takowe. To w interesie zleceniobiorcy leży, aby zpełniać wymogi zleceniobiorcy.

Autor posta

Postautor: Autor posta » 2 sie 2005, o 00:00

Miałem na myśli wysłanie mnie na badania, które zakończyły się zaświadczeniem o zdolności do pracy-tyle że wizyta u lekarza kosztowała 60zł.


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość