zaloguj się do e-DGP
Logo Forum

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 26 cze 2005, o 23:00 
Proszę o odpowiedź. Przepracowałem w z-dzie 20 lat i nie dostałem zaświadczenia o pracy w warunkach szkodliwych. Od 10 lat pracuję w innym z-dzie. Czy teraz mogę wystąpić do poprzedniego z-du o wydanie zaświadzczenia o warunkach poprzedniej pracy.

Tytuł:
Pewnie, że możesz. Pytanie, czy poprzedni pracodawca posiada jeszcze dokumentację pozwalającą potwierdzić pracę w warunkach szkodl. Jeżeli tylko znajdzie podstawy, wystawi Ci takie specjalne "świadectwo pracy w warunkach szczególnych"

Tytuł:
Dokumentacje pracowniczą należy przechowywać przez okres 50-ciu lat, dlaczego więc pracodawca nie miałby mieć dokumentów po 10 latach ?

Tytuł:
Bo pracodawcy są nierzetelni, ponadto wiele firm na przestrzeni 10 lat zostało skomercjalizowanych, przejętych, zlikwidowanych itd. A informacje o tym, że ktoś pracował w warunkach szczególnych wcale nie musiały się znajdować w aktach osobowych i tutaj jest problem, bo spotkałem się wielokrotnie, że właśnie w aktach osobowych nie było o tym żadnego śladu, a trzeba było szukać w kartach zarobkowych, regulaminach (określały wykaz stanowisk pracy w warunkach szczególnych) i innych dokumentach. Dlatego Olu mogą być z tym problemy.

Tytuł:
Właśnie były różnego rodzaju "przeistoczenia" zakładu i nie wiem czy są jakieś stare dokumenty, bo tam jeden istny bałagan. Czy zakład może bez podkładek wydać mi zaświadczenie? Dziękuję.

Tytuł:
No właśnie. Na początek ustal kto jest następcą prawnym twojego byłego pracodawcy, jeżeli to istniejący zakład to śmiało możesz złożyć takie podanie i cierpliwie czekać.

Tytuł:
Wykazy prac, których wykonywanie co najmniej przez 15 lat uprawnia do emeytury w wieku o 5 lat wcześniejszym niż ogólnie obowiązujący, są zawarte w rozp. Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. (Dz.U. z 18.02.1983 r.)

Tym rozporządzeniem poszczególni ministrowie zostali zobowiązani do ogłoszenia wykazu stanowisk, na których w podletgłych im resortach wystepują prace wyniemione w rozp.

Wystarczy więc znać stanowisko, na którym Jarosław był zatrudniony, by wiedzieć czy ma prawo do takiego świadectwa. Nie trzeba niczego szukać poza aktami osobowymi.

Tytuł:
A jednak Eliczku tym razem myslisz się troszeczkę. Jeżeli spojrzysz na par. 2.1 tego rozporządzenia "...jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy..." to zrozumiesz dlaczego napisałem o tych kartach zarobkowych. Wielokrotnie bywało,że pracownik był zatrudniony na stanowisku objętym rozporządzeniem, jednak nie w pełnym wymiarze. Np praca przy monitorach ekranowych (ok. 4 godz. dziennie) albo też spawacz, który przez 4 godzinki dziennie nie spawał bo pełnił równocześnie obowiązki jakiegoś majstra itd.
Ponadto, czego wcześniej nie napisałem pracodawca może odmówić wydania świadectwa pracy (minął termin odwoławczy) z zupełnie innej przyczyny, otóż pracownik musi wykazać, że ma interes prawny, ale istnienie tego interesu pracownik wykaże wówczas, gdy ustalenie określonego stosunku prawnego lub prawa konieczne mu będzie do celów pracowniczych, a nie do celów ubezpieczeniowych.(wyrok albo uchwała SN - na 100%, tylko nie pamiętam nr). Tak, więc tylko dobra wola pracodawcy, bo pracownik takiego interesu prawnego nie wykaże - no bo do czego innego mu to potrzebne.

Tytuł:
Ojj Sogreg, kombinujesz coby na siłę wytrwać przy swoim.

Wielokrotnie bywało,że pracownik był zatrudniony na stanowisku objętym rozporządzeniem, jednak nie w pełnym wymiarze. Np praca przy monitorach ekranowych (ok. 4 godz. dziennie)

Jeśli jest zatrudniony w nie pełnym wymiarze, to informację o tym można wyczytać z akt osobowych, sprawa prosta. Jeśli natomiast jest zatrudniony w pełnym wymiarze np jako księgowy, technolog itp. ale tylko część dnia pracuje przy monotorze, to i tak nie ma go w wykazach stanowisk uprawniających do niższego wieku emerytalnego więc nie jest to praca w szczególnych warunkach, czy szczególnym charakterze. Tylko wówczas, gdy praca polega wyłącznie na patrzeniu w monitor np skład tekstu na komputerze w drukarni, stanowisko to jest w wykazach j.w.

albo też spawacz, który przez 4 godzinki dziennie nie spawał bo pełnił równocześnie obowiązki jakiegoś majstra itd.

Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Spawacz majstrem przez 4 godziny ? Kto by mu pozwolił tyle majstrować, zamiast spawać, czy wykonywać inne, równie pożyteczne czynności ? Jeśli spawacz pełnił równocześnie funkcję brygadzisty, nie ma powodów, aby nie uznać, że czynności spawacza nie pełnił stale i w pełnym wymiarze. Nawet spawacz nie pełniący dodatkowych funkcji także nie spawa przez 8 godzin dziennie.

Tytuł:
Elik zwróć uwagę, że Jarosław B.któru wrzucił pytanie na forum pisze o pracy w warunkach szkodliwych a nie w warunkach szczególnych a to jest zupełnie co innego. O ile pamiętasz (chociaż kobiecie lat się nie liczy)to jeszcze naście lat temu w zakładach płacono dodatki szkodliwe, co nijak się miało do wykazów prac w szczególnych warunkach.Z drugiej strony na podstawie rozporządzenia były tworzone wykazy resortowe i w zaświadczeniu o wykonywaniu prac w warunkach szczególnych nadal jest obowiązek powoływania się na zarządzenie resortowe - próbowałem wystawić takie zaświadczenie osobie która pracowała na stanowisku umieszczonym w wykazie rozporządzenia a nie wymienionym w wykazie resoretowym - ZUS zaświadczenie odrzucił. Aha, w mojej firmie zatrudniamy osobę na stanowisku -spawacz, operator wózka widłowego, wydawca oprzyrządowań specjalnych, czyli 3 w 1 - a co człowiek ma siedzieć i nic nie robić jak spawania ma góra 5 godzin tygodniowo?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona