data sprzedaży na fakturze za usługę transportowa

Wiadomości ze starego forum Gazety Prawnej
Basia

Postautor: Basia » 12 kwie 2005, o 00:00

Witam :)
Mam problem, otóż wystawiam faktury za transport z datą sprzedaży taką samą jak data wystawienia faktury. Kontrahent zakwestionował tą datę i teraz nie wiem czy wystawiałem faktury prawidłowo. Usługa transportowa jest szczególnie uregulowana w ustawie VAT i w rozporządzeniu i wydaje mi się że robiłem prawidłowo, ale... no właśnie ale. Proszę o kometarze.
Reklama

Ewa

Postautor: Ewa » 12 kwie 2005, o 00:00

W transporcie międzynarodowym ( z tego co mi wiadomo ) datą sprzedaży jest data rozładunku towaru-pozycja 24 CMR. Ja tak stosuję. Spotkałam się również że brana jest pod uwagę data załadunku.

Ania

Postautor: Ania » 12 kwie 2005, o 00:00

nie wiem czy to jest dobre rozwiazanie bo jezeli przyjac ze data sprzedazy jest dzien rozladunku to co w przypadku gdy dokumenty zostana przywiezione do firmy w miesiacu nastepnym po rozladunku??? a przeciez z data sprzedazy ewidencjonuje sie w dochod

ala

Postautor: ala » 13 kwie 2005, o 00:00

w transp.międzynarod.ja robię tak : data załadunku tj.tabela z dnia załadunku -średni NBP z tego dnia kurs razy kwota za transport np w euro lub innej walucie, a datą sprzedaży jest data rozładunku .jeżeli auto jeździ poza miejscem gdzie jest firma to kierowcy wysyłają mi po każdym kursie cmr-ki i wtedy mogę spokojnie wypisać fakturę za transport i nie koliduje to z niczym .Pozdrawiam.

Ania

Postautor: Ania » 13 kwie 2005, o 00:00

data wyładunku jest datą sprzedaży.Zgodnie z ustawą.Dokumenty świadczące o wyładunku można przesłać faxem.Ja tak robię.
Pozdrawiam

Basia

Postautor: Basia » 13 kwie 2005, o 00:00

a co obowiązkiem podatkowym (chodzi mi o podatek dochodowy) czy wtedy przychód powstaje z data srzedazy czy dopiero z obowiazkiem podatkowym w vat??

Piotr II

Postautor: Piotr II » 13 kwie 2005, o 00:00

Do podatku dochodowego i do VAT należy przyjmować datę wykonania usługi. Logicznym jest,że usługa zosaje wykonana po rozładowaniu towaru. Data wystawienia faktury nie ma ŻADNEGO wpływu, ani na datę powstania przychodu ani na datę obowiązku podatkowego VAT. Fakturę należy wystawić nie wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem usługi (rozładunku) i nie później niż data powstania obowiązku podatkowego VAT czyli w dniu otrzymania zapłaty ale nie póżniej niż 30 dni od wykonania usługi. Te zasady są wyrąźnie w ustawach określone i moim zdaniem trudno jest uzasadnić inną ich interpretację. Dokumenty mają prawo spływać do 20 dnia następnego miesiąca. Faktura powinna określać datę wykonania usługi. Oczywiście mamy prawo uprościć sobie życie i wystawiać faktury w których data wykonania usługi będzie się pokrywała z datą wystawienia faktury. Ułatwia to przyporządkowywanie faktur do odpowiedniego okresu rozliczeniowego. Odnośnie daty dla ustalania kursu waluty, to jest ona ustalana dowolnie pomiędzy usługobiorcą i firmą transportową. Przepisy w tej sprawie nam nic nie nakazują ani nie zabraniają.


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości