WALORYZACJA EMERYTUR 2012

Alter ego

Re: WALORYZACJA EMERYTUR 2012

Postautor: Alter ego » 12 paź 2016, o 11:11

Witam
Chciałbym poruszyć sprawę, która ostatnio nabiera rozgłosu tj; "od 2018 roku zamiast PIT, ZUS i składki na NFZ, jeden podatek"
Ostatnio w mediach (jakiejś stacji telewizyjnej) ukazał się program w którym zaprezentowano skrajne progi podatkowe wg w/wym tematu.
Najniższa stawka jednolitego podatku to 19,5%, a najwyższa 40%. Jeżeli to dotyczy osób pracujących, którzy płacą wszystkie częściowe podatki tj: na fundusz emerytalny (w skrócie ZUS), na fundusz zdrowotny (NFZ) i podatek dochodowy (PIT) to wszystko wydaje się proste. Jeden podatek zamiast trzech, a jego wysokość w zależności od dochodu.
Czytając wszelkie dostępne artykuły jednak na pewne sprawy nie mogę znaleźć odpowiedzi tzn. co z nami emerytami. Nasz podatek, który odprowadzamy od naszych emerytur składa się tylko z dwóch składowych tj; PIT i NFZ. Jak nas przypisać to tego nowego jednolitego podatku? Czy też będziemy płacić od 19,5% do 40% w zależności od wysokości pobieranej emerytury. Jeżeli tak to dlaczego, przecież składka na ZUS nas nie dotyczy. Ponadto najniższy próg podatkowy to 19,5% czyli o 1,5% więcej niż obecnie.
Czyżby znowu chcieli nas emerytów wyrolować tak jak w 2012r tylko w bardziej wyrafinowany sposób?
cyt."Premier Beata Szydło mówiła na początku września w wywiadzie dla PAP: "Pracujemy nad jednolitym podatkiem. Zapowiedziałam, że podejmiemy decyzję we wrześniu, czy on będzie procedowany, więc tutaj jeszcze troszeczkę czasu sobie dajemy, eksperci kończą te prace". Zapewniła jednocześnie, że rząd "nie zamierza absolutnie podnosić podatków".

Proszę osoby lepiej znające temat od mnie o wyjaśnienie mi tego problemu i zachęcam wszystkich do wymiany poglądów.
Alter ego (inaczej - ukryta opcja usera o nicku ...)
所有的人是明智的:一些早期的,别人后面。
Suǒyǒu de rén shì míngzhì de: Yīxiē zǎoqí de, biérén hòumiàn.
Reklama

GrzegorzR

Postautor: GrzegorzR » 24 paź 2016, o 21:25

Witam.
Dzięki interwencji przemiłej Pani Lidii Raś uzyskałem ponowny dostęp do swojego konta.
Serdecznie pozdrawiam.

emeryt POdkarpacki

Postautor: emeryt POdkarpacki » 25 paź 2016, o 19:57

Witam no to mamy już decyzję nierządu pisowskiego krusowcy dostaną po 115 zł podwyżki tym którym chciało się pracować długo płacić składki dostaną po 10 złociszy średnio. 8-)
Ja to mam farta 0,73% waloryzacji da mi aż 30 złociszy :)
http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/waloryzacja-emerytur-2017-jakie-podwyzki-dla-emerytow/klzjbz

Alter ego

Postautor: Alter ego » 21 gru 2016, o 08:34

Witam
Wystarczy zadać jedno pytanie, a cały misterny plan pójdzie do kosza :o
oto pytanie zadane vice Premierowi Morawieckiemu:
Szanowny Panie Premierze
Proszę o odpowiedź w kwestii propozycji wprowadzenia od stycznia 2018 roku tzw. jednolitego podatku.
Piszę do Pana jako emeryt płacący obecnie 18% podatku dochodowego.
Zasady wprowadzenia jednolitego podatku są mi znane z tego co przekazują media czyli zastąpienie trzech podatków tzw. ZUS, NFZ i PIT (łącznie 39,5%) jednym podatkiem tzw. jednolitym (w wysokości od 19,5% do 40%) w zależności od dochodów (inaczej zarobków). W przypadku osób pracujących jest to proste.
Jednakże w żadnym z przekazów medialnych, czy to wystąpień telewizyjnych Szanownego Pana, czy artukułów w gazetach (nawet typowo zajmujących się problematyką gospodaczą lub prawną) nie natrafiłem na nurtujący mnie problem, a mianowicie:
W jakiej wysokości będą płacili podatek obecni emeryci?
Pragnę zauważyć, że przeciętny emeryt płaci obecnie tylko 18% podatku dochodowego. W skład tych - łącznie 18% wchodzą tylko dwa podatki tj; NFZ i PIT. Podatku ZUS już nie płacimy jak to czynią osoby pracujące.
Jeżeli najniższy próg jednolitego podatku ma wynieść 19,5% to oznacza, iż dla nas przeciętnych emerytów nastąpi wzrost podatku realnie o 1,5%. Jeżeli moje dewagacje są poprawne to jest to sprzeczne z zapewnieniami Pani Premier Beaty Szydło, która stwierdziła, że podatki nie będą podnoszone.
Proszę o wyjaśnienie przedstawionego problemu i odpowiedź mailem na adres:

Przed chwilą Ministerstwa Finansów podało, że zakończyło pracę nad tzw jednolitym podatkiem, który nie zostanie wprowadzony do polskiego systemu podatkowego. :(
Ale szkoda :lol:
Na koniec roku same sukcesy polityczne a tu taka wtopa ;)
Pozdrawiam Wszystkich forumowiczów i życzę WAM zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2017 roku.
Uszy do góry. Niedługo będzie lepiej, a jak nie lepiej to na pewno ciekawiej :)
Alter ego (inaczej - ukryta opcja usera o nicku ...)
所有的人是明智的:一些早期的,别人后面。
Suǒyǒu de rén shì míngzhì de: Yīxiē zǎoqí de, biérén hòumiàn.

GrzegorzR

Postautor: GrzegorzR » 6 lut 2017, o 16:51

Witam.
Jaka tu cisza, chyba przed burzą.
Z moich wyliczeń wynika, że będzie współczynnik 100,36%.
Cienko.
Pozdrawiam okradzionych 2012.

GrzegorzR

Postautor: GrzegorzR » 10 lut 2017, o 09:50

Witam.
Korekta do poprzedniego wpisu.
Za GUS:
Realny wzrost wynagrodzeń 4,2%
Inflacja w portfelach emeryckich -0,4
Waloryzacja = 0,44%
Pozdrawiam okradzionych 2012

emeryt POdkarpacki

Postautor: emeryt POdkarpacki » 14 mar 2017, o 19:28

Witam czy ktoś odpowie mi na pytanie skąd "PODŁA ZMIANA" wzięła wskaznik waloryzacji emerytur w 2017r 00.44% skoro inflacja wg. GUS wyniosła 1,7% rok do roku a wskażnik wzrostu cen 2,2%.CZYLI WALORYZACJA w 2017 r POWINNA WYNOSIĆ ok.2%
Ustawa mówi wyraznie że emeryturyi renty są waloryzowane wskaznikiem inflacji i 20% wzrostu cen????????????????????????????

Wróć do „Problemy osób otrzymujących świadczenia z ZUS”