Zgodnie z ustawą o broni i amunicji, przez broń należy rozumieć: broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową; broń pneumatyczną; miotacze gazu obezwładniającego; narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, tj. broń białą w postaci: ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastetów i nunczaków, pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału, pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy, a także broń cięciwową w postaci kusz oraz przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Pozwolenia
Wymagania dla osób, które chcą wejść w posiadanie broni, są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Najostrzejsze wymagania dotyczą broni palnej. Ten rodzaj broni można posiadać na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji. Inaczej natomiast traktowana jest broń palna pozbawiona cech użytkowych oraz broń pneumatyczna – można ją posiadać na podstawie karty rejestracyjnej.
Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie. Pozwolenie nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną.
Pozwolenie na broń może zostać wydane do celów:


* ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia,
* łowieckich,
* sportowych,
* kolekcjonerskich,
* pamiątkowych,
* szkoleniowych.




Po wejściu do UE obywatele polscy mają możliwość otrzymania europejskiej karty broni palnej, która umożliwia przewóz broni na terytorium UE. Kartę wydaje właściwy miejscowo organ Policji, na 5 lat.
Niektóre rodzaje broni nie wymagają uzyskania pozwolenia. Chodzi tu m.in. o broń palną wytworzoną przed rokiem 1850 lub replikę tej broni, ręczne miotacze gazu obezwładniającego, broń alarmową o kalibrze 6 mm.

Tryb wydawania pozwolenia na broń
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. W pozwoleniu określa się: cel, w jakim zostało wydane; rodzaj broni; liczbę egzemplarzy broni. Wraz z pozwoleniem wydaje się zaświadczenie uprawniające do nabycia, w terminie trzech miesięcy od daty wydania zaświadczenia, określonego w pozwoleniu rodzaju broni i amunicji do tej broni oraz określonej w pozwoleniu liczby egzemplarzy broni wraz z amunicją. Nabywca broni jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni.
Na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego, stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat, jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich.
Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń lub zgłasza do rejestru broń pneumatyczną, jest zobowiązana do przedstawienia właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskiego i psychologicznego wydanego przez osoby upoważnione, potwierdzającego, że może ona dysponować bronią.
Brak pozwolenia na broń lub niedopełnienie obowiązku jej rejestracji podlega surowym karom.



WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną lub zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku rejestracji broni albo obowiązku zdania broni i amunicji do depozytu lub nie dopełnia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
* niemającym ukończonych 21 lat lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej,
* wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego,
* uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych,
* nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium RP,
* co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw.





Tomasz Pietryga

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 52, poz. 525 z późn. zm.).