W Polsce dochody z działalności rolniczej nie podlegają podatkowi dochodowemu. Zamiast niego osoby posiadające grunty rolne opłacają podatek rolny. Opodatkowaniu podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Wyjątkiem są użytki rolne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza – w takim przypadku podlegają one tylko podatkowi od nieruchomości.

Zasady ustalania podstawy opodatkowania

Zasady ustalania podstawy opodatkowania uzależnione są od tego, czy mamy do czynienia z gospodarstwem rolnym czy też gruntami rolnymi takiego gospodarstwa nietworzącymi.
W pierwszym przypadku podstawę opodatkowania stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Aby ustalić liczbę hektarów przeliczeniowych, należy powierzchnię gruntów rolnych każdej klasy gruntów występującą na terenie gospodarstwa rolnego (w ha) pomnożyć przez odpowiedni współczynnik od 0,05 do 1,95 (w zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno- klimatycznych). Następnie należy zsumować wyniki dotyczące gruntów każdej klasy występującej w gospodarstwie.
W przypadku gruntów nietworzących gospodarstwa rolnego podstawą opodatkowania jest liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Wysokość podatku

Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:

* od 1 ha przeliczeniowego gruntów – równowartość pieniężną 2,5 q żyta,

* od 1 ha gruntów – równowartość pieniężną 5 q żyta

o obliczone według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Rady gmin są uprawnione do obniżenia cen skupu będących podstawą obliczania podatku rolnego.


Zasady wpłacania podatku

Jeśli podatnikiem jest osoba fizyczna, wysokość podatku ustalana jest w drodze decyzji wójta gminy, w której położone są grunty. Tak ustalony podatek roczny płacony jest w czterech ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Rada gminy może zarządzać pobór podatku rolnego od osób fizycznych poprzez inkasenta.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy podatnikiem są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Lasów Państwowych. Podmioty te są obowiązane do złożenia do 15 stycznia deklaracji na podatek rolny na dany rok podatkowy, w której obliczają one wysokość podatku. Następnie podatnicy ci wpłacają w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego obliczony w deklaracji podatek rolny w takich samych terminach jak osoby fizyczne.

SŁOWNICZEK

DZIAŁALNOŚĆ ROLNICZA – produkcja roślinna i zwierzęca, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowla ryb.
GOSPODARSTWO ROLNE – obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub
1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej (w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Konrad Piłat

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym