Krajowa sieć szpitali jest narzędziem realizacji polityki zdrowotnej państwa, mającej na celu zapewnienie optymalnej liczby szpitali, która gwarantuje obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne poprzez stałą dostępność do dobrej jakości świadczeń medycznych.

Dodatkowe usługi medyczne

Szpitale włączone w sieć, niezależnie od udzielania świadczeń zdrowotnych na ogólnych zasadach (kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia), mają także wykonywać usługi medyczne w sytuacjach wystąpienia zdarzeń nagłych, klęsk żywiołowych, epidemii lub w razie zaistnienia konieczności czasowego przejęcia zadań innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W sieci szpitali publicznych umieszczone zostaną tylko publiczne zakłady opieki zdrowotnej – jako integralne i samodzielne podmioty. Dobór zakładów opieki zdrowotnej dokonany będzie na podstawie ściśle określonych kryteriów, o charakterze jakościowym i ilościowym.W pierwszej kolejności szansę na znalezienie się w sieci będą mieć szpitale o znaczeniu ogólnokrajowym, akademie medyczne oraz większość szpitali wysokospecjalistycznych (tzw. 3 poziom referencyjny). W ramach przygotowywania planów zdrowotnych sporządzony zostanie bilans potrzeb zdrowotnych mieszkańców danego województwa w ujęciu jakościowym i ilościowym (przede wszystkim zapotrzebowanie na łóżka szpitalne o odpowiednim profilu). Rolą samorządów województw będzie wskazanie Ministrowi Zdrowia bazy w szpitalach wojewódzkich i powiatowych lub gminnych, która zapewni zaspokojenie tych potrzeb.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ- W przypadku gdy szpital przestałby spełniać standardy przynależności do sieci – będzie z niej wykreślony.- Szpitale należące do sieci mają gwarancje zawierania – na zasadach ogólnych – kontraktów z NFZ i są uwzględniane w programach Ministra Zdrowia.

Kryteria wyłaniania

Przy tworzeniu krajowej sieci szpitali będą brane pod uwagę kryteria szczegółowe, takie jak:

  • - wskazania medyczne – określenie dziedzin medycyny, których działalność ma charakter podstawowy dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli,
  • - wielkość i poziom niezbędnych zasobów,
  • - rozmieszczenie geograficzne placówek,
  • - powiązanie z systemem medycyny ratunkowej,
  • - zapewnienie możliwości diagnostycznych i leczniczych w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej,
  • - spełnianie kryteriów jakościowych w powiązaniu z mechanizmami akredytacji,
  • - lokalizacja w strefie oddziaływania szpitala dużych zakładów przemysłowych, autostrad, ważnych i ruchliwych szlaków komunikacyjnych.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przygotowaniem dokładnych standardów, jakie będą spełnić szpitale, które trafią do krajowej sieci. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Zbigniewa Religi, sieć zacznie powstawać pod koniec 2006 roku.

Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Brak. Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie krajowej sieci szpitali