Stanowi samorząd zawodu aptekarskiego jako reprezentację zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów tego zawodu. W skład jej struktury wchodzi Naczelna Rada Aptekarska i okręgowe izby aptekarskie, które mają osobowość prawną. Siedziba NRA jest w Warszawie, natomiast obszar działania poszczególnych okręgowych izb aptekarskich oraz ich siedziby ustala Naczelna Rada Aptekarska, uwzględniając zasadniczy podział terytorialny państwa.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Osoba, która uzyska prawo wykonywania zawodu farmaceuty, podlega wpisowi do rejestru farmaceutów prowadzonego przez właściwą okręgową radę aptekarską.

Zadaniem samorządu aptekarskiego jest w szczególności: reprezentowanie zawodu aptekarza i obrona jego interesów; troska o zachowanie godności i niezależności zawodu; sprawowanie pieczy i nadzoru nad wykonywaniem zawodu; współdziałanie z organami administracji publicznej, związkami zawodowymi i samorządami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu i innych dotyczących farmacji, a mających wpływ na ochronę zdrowia publicznego, występowanie w obronie interesów indywidualnych i zbiorowych członków izb aptekarskich, a także sprawowanie sądownictwa dyscyplinarnego w zakresie odpowiedzialności zawodowej aptekarzy oraz sądownictwa polubownego.

Kadencja organów izb aptekarskich trwa 4 lata.

Tomasz Pietryga

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U. z 2003 r. nr 9, poz. 108).