Resort sportu zaplanował na 2017 rok wydatkowanie 443,3 mln złotych na realizację zadań związanych z przebudową, remontami i dofinansowaniem inwestycji sportowych. To o 9,4 mln złotych więcej niż w 2016 roku.

"W sumie projekt planu na 2017 rok przewiduje wydatkowanie ze środków pochodzących z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej 778,664 mln złotych. Do wspomnianych 443,3 mln dochodzi jeszcze 280,366 mln na rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży, 34 958 mln na sport osób niepełnosprawnych oraz 20 mln na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego" - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w ministerstwie sportu Jarosław Stawiarski.

Minister Stawiarski liczy na powodzenie akcji polegającej na odmrożeniu funduszy Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej pozostających w gestii resortu finansów. Zgromadzonych jest tam około 400 mln. W 2016 roku udało się uzyskać dodatkowe 20 mln złotych.

Na realizację programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu wydatkowanych zostanie w 2017 roku 154,1 mln złotych, w tym na realizację inwestycji kontynuowanych około 148 i 6,1 mln na nowe zadania.

Celem programu jest powstanie obiektów niezbędnych do realizacji programu centralnego szkolenia sportowego, w tym bazy Centralnego Ośrodka Sportu oraz obiektów spełniających standardy międzynarodowe. Z funduszy skorzystają także obiekty polskich związków sportowych, szkół mistrzostwa sportowego oraz akademii wychowania fizycznego. W puli znajdują się również środki na wsparcie Instytutu Sportu na zakup sprzętu specjalistycznego dla zespołu badań antydopingowych.

W 2017 roku zakończone, względnie kontynuowana będą: remont skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem, przebudowa kolei linowej krzesełkowej na trasie Szczyrk-Hala Jaworzyna oraz budowa w Spale hali przeznaczonej do gier plażowych z trzema boiskami do gry w siatkówkę plażową oraz widowni na 100 miejsc. Obiekt wykorzystywany będzie przede wszystkim do treningów Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

31,5 mln przeznaczono na realizację programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej, w tym na kontynuowane 24,5 mln oraz na nowe - około 7 mln złotych.

Ustawa o zdrowiu publicznym nakłada na resort sportu realizację zadań prozdrowotnych. Resort sportu przeznaczy 20 mln złotych na promocję zdrowego stylu życia i przeciwdziałaniu otyłości i nadwagi.