Wstępne wyniki biura kontroli KGP wskazują, że użycie broni przez policjanta podczas interwencji w Szczecinie mogło być zasadne - poinformował w środę zastępca komendanta głównego policji insp. Jan Lach.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez policjanta w związku z interwencją, w wyniku której od rany postrzałowej zmarł kierowca samochodu. Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek rano w prawobrzeżnej części miasta, w dzielnicy Podjuchy.

Wicekomendant zapewnił w środę, że każdy przypadek użycia broni przez funkcjonariuszy jest szczegółowo badany. Przypomniał, że w Szczecinie pracują funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych oraz Biura Kontroli KGP. "Wstępne wyniki i ustalenia biura kontroli wskazują na to, że użycie broni mogło być zasadne" - powiedział dziennikarzom insp. Lach.

Zastrzegł, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. "Trwa postępowanie prowadzone przez prokuraturę i bardzo dogłębne badania, zarówno balistyczne, będą mogły odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie czy policjant użył zasadnie tej broni. Ostatnie słowo należy do prokuratury i ewentualnie później do sądu" - powiedział insp. Lach.

"Nie uważamy żeby policjanci zbyt często używali broni. Dotychczasowe przypadki wskazują na to, że większość z nich była zasadna" - podkreślił zastępca szefa KGP.

Według informacji przekazanych przez śledczych 22-latek, który zginął, odbywał wyrok 2 lat pozbawienia wolności za handel narkotykami. Ze względu na zły stan zdrowia został on zwolniony z odbywania kary. Podczas policyjnej interwencji nie posiadał prawa jazdy; zostało ono mu odebrane za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do 3 lat więzienia.