Krzyż wykonany z drewna przez wielickich górników znajdzie się przy głównym ołtarzu podczas papieskiej mszy św. w Campus Misericordiae w Brzegach. Po Światowych Dniach Młodzieży ozdobi zabytkowy szyb Regis.

Krzyż ma wysokość 160 cm, wykonany jest z drewna dębowego. Postać Chrystusa wyrzeźbiono z drewna lipowego. Tłem dla krucyfiksu jest stylizowany fragment kuli ziemskiej, w którą artyści wkomponowali herby papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza, logo Światowych Dni Młodzieży oraz Kopalni Soli "Wieliczka". Krzyż będzie miał solidną podstawę, by mógł stanąć przy ołtarzu.

Po mszy krucyfiks wróci z Brzegów wraz z górnikami do wielickiej kopalni, na nadszybie Regisu. W zamierzeniu władz kopalni krzyż w symboliczny sposób połączy wielowiekową tradycję ze współczesnością oraz Światowymi Dniami Młodzieży, które są wyznaniem wiary dzisiejszego młodego pokolenia.

Górnicy wieliccy z powodu trudnej i niebezpiecznej pracy w podziemiach byli bardzo pobożni, a swoją codzienną pracę zaczynali od modlitwy. Co najmniej od XV wieku budowali pod ziemią kaplice i miejsca kultu. Zarejestrowano ich łącznie ok. 40, do dnia dzisiejszego zachowało się 26.

Krzyż umieszczany był w miejscach pracy, w ołtarzach podziemnych kaplic, a także w budynkach nadszybi. Swoje drewniane krzyże posiadają szyby św. Kingi i Daniłowicza, nie miał takiego XIV-wieczny Regis (który od 2012 roku - po renowacji - służy turystom i kuracjuszom). Dzięki wizycie papieża Franciszka na ŚDM Kraków 2016 to się zmieni.

Przez półtora miesiąca w kopalnianej pracowni nad krucyfiksem pracowało dwóch górników-rzeźbiarzy: Jan Banaś i Piotr Starowicz.

Wieliccy górnicy wyrzeźbili też w soli rzeźbę górniczej patronki św. Kingi. Delegacja górników przekaże ją dla papieża, podobnie jak album "Krzyż i sól", który ma przybliżać pielgrzymom trwającą kilkaset lat tradycję chrześcijańskiej wiary wielickich górników. Darem dla papieża jest też wyrzeźbiona w soli kropielnica, umieszczona w przygotowanym dla papieża apartamencie w Domu Miłosierdzia na obrzeżach Campus Misericordiae.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię zwiedziło 1 mln 390 tys. gości. (PAP)