Dla Instytutu Pamięci Narodowej priorytetem będzie edukacja - mówił w Senacie dr Jarosław Szarek, odpowiadając na pytania senatorów, którzy w czwartek mają zadecydować o jego ewentualnym poparciu na stanowisko prezesa IPN.

Senatorzy pytali go m.in. o nowe zapisy ustawy o IPN, które rozszerzają kompetencje Instytutu, a także o najważniejsze zadania jakie widzi przed IPN.

"Priorytetem jest przede wszystkim edukacja" - powiedział Szarek, który podkreślił, że IPN pod jego kierownictwem musi wzmocnić edukację historyczną w Polsce, zwłaszcza adresowaną wobec młodych ludzi. "Z edukacją związane są badania naukowe. Instytut Pamięci Narodowej musi objąć nowe zakresy tematyczne" - mówił Szarek, przypominając, że zgodnie z ostatnią nowelizację ustawy o IPN jego pracownicy będą musieli się zająć również okresem polskiego dwudziestolecia międzywojennego.

"Chcę otworzyć ten Instytut również na środowisko zewnętrzne, na uczelnie, na współpracę" - zapewniał Szarek.

W czwartek rano Sejm powołał Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Za wyborem Szarka głosowali posłowie PiS i 20 posłów Kukiz'15 (13 posłów tego klubu wstrzymało się od głosu); przeciw byli posłowie PO (jeden - Bogusław Sonik zagłosował "za"), PSL i Nowoczesnej.

Kolegium IPN wyłoniło Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. We wtorek kandydat na prezesa IPN otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski.