W Krakowie rozpoczęło się szkolenie wolontariuszy krótkoterminowych, którzy będą pomagać uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Dowiedzą się m.in. o zasadach bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy, komunikacji, transporcie w mieście i o wydarzeniach ŚDM.

Szkolenia potrwają do soboty. Prowadzą je: policjanci, funkcjonariusze ABW, pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Urzędu Wojewódzkiego, PZU oraz członkowie Komitetu Organizacyjnego.

"Wolontariusze dowiedzą się przede wszystkim, jak reagować w sytuacjach trudnych związanych z paniką w tłumie, zaginięciem osób, zagubionym lub pozostawionym bagażem i w sytuacjach związanych ze zdrowiem – przeziębieniem, zasłabnięciem. Wszystko po to, żeby umieli i nie bali się zareagować" - mówiła PAP Katarzyna Kucik koordynator departamentu wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM. "Wolontariusze dostaną też pełen pakiet wiedzy o Światowych Dni Młodzieży: programie i organizacji tego wydarzenia" – dodała.

Od poniedziałku równolegle odbywają się szkolenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków i Auditorium Maximum dla grupy blisko 1,8 tys. wolontariuszy informacyjnych oraz dla wolontariuszy, którzy na co dzień mieszkają, studiują i pracują w Krakowie.

Wolontariuszy szkolą m.in. policjanci. "Zwracamy im uwagę na sprawy być może znane Polakom, ale trzeba pamiętać, że na ŚDM przyjadą pielgrzymi z całego świata, dlatego mówimy o obowiązującym w naszym kraju prawie. Wiele zachowań, które w innych krajach nie są zabronione, w Polsce stanowią wykroczenie" - mówił rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie kom. Grzegorz Gubała. Chodzi np. o spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy zachowania nieobyczajne. "Dowiedzą się także, jak reagować na sytuacje trudne w tłumie. Wiele osób, które tu przyjadą, być może po raz pierwszy w życiu będzie na wydarzeniu o takiej skali. Może zdarzyć się, że taka osoba wpadnie w panikę, wtedy wolontariusz musi ją uspokoić i jej pomóc" – dodał.

Podczas ŚDM wolontariusze mają być wszędzie tam, gdzie pielgrzymi: w parafiach, w miejscach głoszenia katechez, Festiwalu Młodych oraz wydarzeń centralnych, na dworcach i lotniskach, w punktach informacyjnych.

Każdy z wolontariuszy będzie ubrany w niebieską koszulkę z literą V. Będzie miał też identyfikator ze zdjęciem. Część z nich będzie wyposażona w specjalne duże gąbki w kształcie dłoni, dzięki którym po podniesieniu ręki będą doskonale widoczni w tłumie. Część wolontariuszy będzie stała przy stoiskach informacyjnych w kolorze niebieskim z logo ŚDM, Krakowa i Małopolski. Pielgrzymi będą mogli uzyskać tam informacje o programie ŚDM, miejscach wydarzeń centralnych, lokalizacji stref gastronomicznych, transporcie.

Jako wolontariusze krótkoterminowi (tydzień szkoleń, tydzień służby) pomagać będzie w sumie ok. 19 tys. osób. Ponad 4 tys. z nich to chętni z 67 krajów świata. Reszta to Polacy: ponad 3 tys. ze wszystkich diecezji w kraju, prawie 4 tys. z Krakowa i okolic oraz ponad 8 tys. osób z archidiecezji krakowskiej, które są zaangażowane w działanie parafialnych komitetów organizacyjnych – będą one podążać razem z pielgrzymami na miejsce wydarzeń centralnych.

Najwięcej wolontariuszy - obcokrajowców przyjechało z Włoch i Francji oraz z Ameryki Południowej: Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Peru, ale są też wolontariusze z m.in. Haiti, Kostaryki, Samoa, Senegalu, Tajwanu.

Oprócz wolontariuszy krótkoterminowych Komitet Organizacyjny wspierają wolontariusze długoterminowi – ok. 1 tys. osób tzw. team leaderów zaangażowanych od 1,5 roku w „Wolontariat Plus" oraz blisko 60 obcokrajowców, którzy przyjechali do Krakowa rok lub pół roku wcześniej i pomagają m.in. w dziale tłumaczeń, przy tworzeniu komunikatów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej oraz przy rejestracji pielgrzymów.

Wolontariusze, podobnie jak inni zarejestrowani uczestnicy ŚDM, płacą - choć mniej niż inni - za udział w wydarzeniu. W ostatnim dniu ŚDM - 31 lipca - w Tauron Arenie Kraków zaplanowano ich spotkanie z papieżem Franciszkiem. (PAP)