Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w czwartek opinie, w których opowiada się za zniesieniem wymogów wizowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji i Kosowa. Ostateczne decyzje w tej kwestii podejmą państwa członkowskie i cały PE.

Komisja Europejska w kwietniu zaproponowała zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy, uznając, że tamtejszy rząd z sukcesem wdrożył konieczne reformy. Wcześniej KE zaproponowała liberalizacje wizową dla Gruzji, a w maju zniesienie wiz dla obywateli Kosowa przybywających na krótki pobyt do strefy Schengen.

Czwartkowe opinie przyjęte przez europosłów komisji spraw zagranicznych są krokiem w kierunku zgody całego Parlamentu Europejskiego na zniesienie wiz dla obywateli tych trzech krajów. Raport w tej sprawie powstaje w komisji wolności obywatelskich PE i to do niego komisja spraw zagranicznych przygotowała swój wkład.

"Ukraina poczyniła ogromne postępy we wdrażaniu reform zbliżających kraj do europejskich standardów. Obywatele Ukrainy walczyli podczas euromajdanu dwa lata temu w imię europejskich, demokratycznych wartości i swojego europejskiego wyboru. Ponadto, Ukraina bezsprzecznie i skutecznie wypełniła wszystkie warunki postawione dla uzyskania ruchu bezwizowego" - oświadczył europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO), który jest autorem opinii ws. Ukrainy.

Gdy propozycja KE zostanie przyjęta przez Parlament Europejski i rządy państw UE, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli niebawem wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

UE z jednej strony chce ułatwiać przyjazd do państw członkowskich obywatelom niektórych krajów trzecich, a z drugiej strony w obawie przed nadużyciami przygotowuje "hamulec bezpieczeństwa", który pozwoli zawiesić ruch bezwizowy.

Prace nad tymi przepisami nadal trwają, ale ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE w maju uzgodnili swoje stanowisko, które przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu okoliczności uzasadniających zawieszenie ruchu bezwizowego.

Najwięcej obaw w UE nie budzi jednak Ukraina, a planowana liberalizacja wizowa dla Turków. To jedno z ustępstw, jakie wynegocjowała Ankara w zamian za współpracę w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.

Kraje członkowskie UE podejmują decyzję w sprawie zniesienia wiz na wniosek KE, kwalifikowaną większością głosów. Parlament Europejski ma przyjąć swój raport w tej sprawie jesienią.(PAP)